Skocz do zawartości
tomko

tomko Reaktywacja - Covidowe 400L

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witajcie.

Chciałem przedstawić mój nowy zbiornik, dalece inny od tego, od którego zaczynałem. Poprzednia nano kostka nie istnieje już wiele lat, ale z racji, że fajnie mi się do tamtego wątku wraca, postanowiłem i nowy baniak opisać. Patrząc na dzisiejsze wątki, można by powiedzieć, że byłem pionierem mocno popularnych małych kostek na kaskadzie - dla zainteresowanych archiwalny wątek oraz linki z youtube:

https://nano-reef.pl/forums/topic/21631-nano-rafa-45l-czas-zacząć/

https://www.youtube.com/watch?v=H2RdIeZHApc

https://www.youtube.com/watch?v=_fO0tOfgu4M

 

W stosunku do tego co było, aktualny zbiornik jest "na bogato". Akwarium ma w tej chwili ok. 6 mies. (zalane w marcu z początkiem pandemii) i mam wrażenie, że powoli zaczyna "trybić". Obyło się bez większych tragedii, dojrzewanie wstępne z plagami jak Bóg przykazał trwało ok. 3 mies., aczkolwiek przebiegało łagodnie. Biologią zasiedlałem bardzo szybko, pierwsze ryby trafiły 2-3 tyg. od zalania, żeby jakkolwiek obciążyć system. Oczywiście nie obyło się bez strat rybnych i koralowych, ospy etc. Natomiast duża dawka spokoju i brak nerwowych ruchów spowodowały, że zbiornik zaczyna żyć swoim życiem i cieszyć oko.

 

Metoda prowadzenia klasyczna, tj. odpieniacz + podmiany + balling.

Setup:

Szkło OpitWhite 126x46x68 cm + sump, łącznie ok. 500 l w obiegu.

Pudełko przelewowe AT4000.

Akwarium zabudowane "na mebel", lakierowany MDF.

Obieg Jebao 10000.

Lampa PS Pandora Hyperion R2+ 2x135W LED + 4x39T5.

Odpieniacz Deltec 1000i.

Cyrkulacja 2x Maxspect Gyre 330.

Dozownik Aqua Trend AT1 Plus V2.

Lampa UV 18W (24/h).

Dolewka AT EYE.

UPS - wpięty obieg + odpieniacz.


 

W sumpie złoże to: siporax ok. 10 l, kulki maxspect 4 kg + 2 bloki.

Sucha skała naturalna ok. 50-60 kg.

Węgiel aktywny + RowaPhos w skarpetach non stop.

Start na bakteriach JBL Denitrol + papka z mrożonek.

Aktualnie bakterie przy podmianach, podmiany 25 l co 7 dni.
 

Chemia i suplementacja:

Sól AF Reef Salt (start na soli Instant Ocean), Baling AF podstawowy + Magnez, AF Strontium, AF Iodium, AF Micro E, AF Phyto Mix, AF Energy, AF Amino Mix, AF Fish V. Do mrożonek Garlic Oil + Cebion.
 

Obsada to 24 ryby (w tym 4 pokolce), acropory, montipory, euphylie, goniopory, inne lps'y, 5 krewetek czyszczących, 1 krewetka alpheus, 5 rozgwiazd piaskowych, 2 sand dollary, 2 pustelniki, percon, 3 mitraxy, krab oshimai, pom pom krab, 2 wężowidła, 3 ślimaki, 2 rurówki - zwykła i protula.....więcej nie pamiętam.
 

Aktualne parametry:

Zasolenie 1,025

pH 7,9-8,2

kH 9

NO3 ok. 2,5 - 5

P04 ok. 0,03

Ca 420

Mg 1500

 

Pozdrawiam,

tomko

 

 

8_8.jpg

5_5.jpg

6_6.jpg

7_7.jpg

1_1.jpg

2_2.jpg

3_3.jpg

4_4.jpg

I jeszcze 3 fotki.

9_9.jpg

10_10.jpg

11_11.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, tomko napisał:

Pudełko przelewowe AT4000.

A czemu wybór padł na pudełko a nie komin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

A czemu wybór padł na pudełko a nie komin?

Głównie z powodu konstrukcji mebla, tj. zabudowy oraz zysku kilku dodatkowych centymetrów dla zbiornika.

Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie. Chciałbym aby mój baniak, choć w połowie wyglądał za pół roku, jak ten. :D

Masz wentylację mechaniczną w dolnej szawce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Arek77 napisał:

Ładnie. Chciałbym aby mój baniak, choć w połowie wyglądał za pół roku, jak ten. :D

Masz wentylację mechaniczną w dolnej szawce?

Dlaczego tak skromnie :) Niech będzie ładniejszy. 3-mam kciuki.

W dolnej szafce wentylator 80 mm do rury spiro, która kończy się w przestrzeni nad akwarium, a dalej wentylator kanałowy + spiro do kanału okapowego.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne to masz, tylko czemu szerokość tylko 46cm, tyle miejsca widzę masz...:smile_wink:

To kupiłeś gotowy zestaw czy jak ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Piękne to masz, tylko czemu szerokość tylko 46cm, tyle miejsca widzę masz...:smile_wink:

To kupiłeś gotowy zestaw czy jak ?

Thx Beti. Perspektywa trochę przekłamuje :)

Od frontu akwarium stoi kanapa, więc żeby mieć swobodny dostęp do sumpa w trakcie serwisu, nic więcej z szerokością nie dało się zrobić.

Wszystko robione pod indywidualne zamówienie.

Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku, iż osiągnąłem docelową obsadę rybną przyszedł czas na podsumowanie. Aktualnie mam w zbiorniku 25 ryb, więc jest gęsto. Mimo tego ryby dobrze się tolerują i poza krótkimi spięciami nie robią sobie krzywdy. W akwarium jest dużo ruchu, a poza tym fajnie się obserwuje odmienne charaktery rybek. Aktualnie wszystkie są zdrowe, pięknie wybarwione i aktywne. Od czasu wprowadzenia domowej 7-dniowej kwarantanny i stosowania lampy UV, nie mam żadnych problemów z ospą i jej podobnych przypadłości. Karmienie 1xd suchym + mix. mrożonek, 2 x tyg. algi nori dla pokolców i brzydala.

A oto i one:

Acanthurus leucosternon

Acanthurus lineatus

Paracanthurus hepatus

Zebrasoma flavensces

2 x Pterapogon kauderni

2 x Nemateleotris magnifica

4 x Pseudanthias squamipinnis

1 x Pseudanthias tuka – samiec

1 x Amphiprion melanopus

1 x Amphiprion frenatus

Halichoeres chloropterus

Pseudocheilinus hexataenia

Salarias fasciatus

Labroides dimidiatus

Amblygobius phalaena

Cryptocentrus leptocephalus

Acreichtys tomentosus

Chrysiptera talboti

Chromis margaritifer

Pomacentrus bankanensis

 

A oto mój mały ranking:

Moja ulubiona ryba – Acanthurus leucosternon, mam wrażenie, że rozpoznaje tylko mnie, lubi pływać za palcem wodzonym po szybie.

Najpiękniejsza ryba – Acanthurus lineatus.

Najciekawsza ryba – Hexataenia, ma takie oczy i ruchy, że nie wiadomo co w niej drzemie.

Najbardziej agresywna ryba - Zebrasoma flavensces.

Najsympatyczniejsza ryba – A.tomentosus, jedyna ryba, która daje się pogłaskać, ponadto tak brzydka, że aż piękna.

Ryba mająca najciekawszy wygląd – Brzydal / Salaris fasciatus.

Najbardziej irytująca ryba – Amblygobius phalena, notorycznie zasypuje lps`y piaskiem, chyba robi to z premedytacją, bo nawet jak je przestawię to zaczyna kopać obok.

Najbardziej pożyteczna ryba – Labroides dimidiatus, absolutnie „must have” jak ktoś ma pokolce.

Największe zaskoczenie obsady – Pomacentrus bankanensis, piękny aktywny oraz względnie nieagresywny garbik.

 

A teraz rachunek sumienia i podpowiedź dla innych, szczególnie dla początkujących morszczaków. Lepiej przecież uczyć się na błędach innych – zaoszczędzicie czas, nerwy i pieniądze (straty w rybach u mnie to ok. 3k pln). W części przypadków niby człowiek wiedział ale jednak się łudził :)

No ale do rzeczy:

  • Z pierwszymi rybami wpuszczasz do zbiornika ospę więc bądź przygotowany, choćby były po kwarantannie – w mojej ocenie 100% ryb jest nosicielami – do swojego ospę wpuściłem z 3 pierwszymi rybami. Lampa UV w zbiorniku w ramach profilaktyki dla mnie obowiązkowa.

  • Kwarantanna domowa obowiązkowa – ja po zasięgnięciu inf. kolegów z forum, zacząłem stosować aktywną formę kwarantanny tj. Arechin 10-15 mg/l przez 7 dni – nie straciłem w trakcie kwarantanny ani jednej ryby a kąpały się wszystkie. Nie zauważyłem żeby lek miał jakikolwiek wpływ na ich aktywność, apetyt etc.

  • Anthiasy to ryby, które nie nadają się do transportu kurierem – 90% ginie w trakcie – u mnie ostał się tylko 1 samiec tuka, pozostałe zginęły czyli ok. 10 sztuk, a wysyłane były w sumie w 3 transzach.

  • Jeśli w sklepie piszą, że ryba trudna w aklimatyzacji to najpewniej tak będzie, szczególnie jak ma się w zbiorniku agresywne ryby, np. pokolce lub potencjalnych morderców. Kilka małych ryb straciłem przez pustelniki i percona. Zestresowana ryba po wpuszczeniu do zbiornika nie ma świadomości istniejących zagrożeń. Widziałem jak 2 albo 3 ryby dostawały ze stresu jakby „udaru”, żyły ale pływały bezładnie, kręcąc się w kółko (macropharyngodon bipartitus, anthiasy) a na to tylko czekają drapieżniki.

  • Nie polecam wynalazków typu iglicznie, gorgasia preclara etc. - chyba, że w monokulturze jak z konikami – miałem 2 gorgasie i zdechły zgłodu, bo nie były w stanie się najeść.

  • Chelmon rostratus to nie ryba do akwarium – miałem 3 podejścia, wszystkie padły z oczywistego powodu – nie pomógł nawet easy reef mastick. Nie są w stanie konkurować z pokolcami, a poza tym to, że jedzą w sklepie nie gwarantuje, że będą jeść w Twoim akwarium.

  • Wszystkie „garbate” błazny to agresorzy – atakują nawet opiekuna jak im się nie podoba. Wpuszczenie błazenka innego gatunku np. „nemo” kończy się tragicznie. Moje 2 piranie zatłukły oceallarisa w 30 min. pod moją nieobecność, mimo, że siedział z nimi w klatce przez kilka dni.

  • Lusterko to bardzo dobry patent na aklimatyzację pokolców – strasznie lubią się przeglądać :).

  • Dobrze karmione ryby b. szybko rosną – zielony wargacz urósł o 100% w ciągu 3 mies., dorota o 50%, inne też rosną w oczach. Trzeba zatem dobrze planować wlk. ryb w stosunku do akwarium, bo szybko przyjdzie się z nimi rozstać.

 

To by było na tyle mojego żałosnego wywodu. Na koniec jeszcze 3 fotki. Pozdr. ,tomko

anthias1.jpg

anthias2.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tomko napisał:

Wszystkie „garbate” błazny to agresorzy

Jakie ryby masz na myśli pod tym kryptonimem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Arek77 napisał:

Jakie ryby masz na myśli pod tym kryptonimem?

Powinienem napisać wszystkie garbate, które ja mam tj. a. melanopus, a. frenatus

A tu jeszcze gwiazda mojego zbiornika :)

bialy.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, tomko napisał:

Najbardziej irytująca ryba – Amblygobius phalena, notorycznie zasypuje lps`y piaskiem, chyba robi to z premedytacją, bo nawet jak je przestawię to zaczyna kopać obok.

No właśnie mam tę babkę ..... ale u mnie zachowuje sie inaczej i zastanawiałem się nawet czy to jej natura czy zostala wytresowana:). Moja łapie piasek i przesiewa go nisko nad dnem tak jak by bała się, że troche piasku spadnie na korale.  A mam parę korali przy dnie. Jak trochę ziarenek spadnie np na favie to delikatnie je zbiera w pysk i wywala na dno. Jedynie co to nie zwraca uwagi na ksenie i nieraz troche piachu na nia sypnie. Valem się też, że bedzie podkopywac skaĺę ale nic z tych rzeczy. Jestem z niej bardzo zadowolony.

13 minut temu, tomko napisał:

Powinienem napisać wszystkie, garbate, które ja mam

np. Amphiprion melanopus, Amphiprion frenatus - te wysokie, mniej opływowe.

A czesto napisane jest w opisie tych rybek " nie łączyć z garbikami typu nemo"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arek77 napisał:

No właśnie mam tę babkę ..... ale u mnie zachowuje sie inaczej i zastanawiałem się nawet czy to jej natura czy zostala wytresowana:). Moja łapie piasek i przesiewa go nisko nad dnem tak jak by bała się, że troche piasku spadnie na korale.  A mam parę korali przy dnie. Jak trochę ziarenek spadnie np na favie to delikatnie je zbiera w pysk i wywala na dno. Jedynie co to nie zwraca uwagi na ksenie i nieraz troche piachu na nia sypnie. Valem się też, że bedzie podkopywac skaĺę ale nic z tych rzeczy. Jestem z niej bardzo zadowolony.

To wygląda, że moja jest złośliwa :) Każda ryba ma inny charakter. Skały mi podkopuje krewetka Alpheus, aż dziw bierze ile to zwierzątko ma siły i determinacji. Pięknie żyje w symbiozie z babką C. Leptocephalus, super się to obserwuje. Dzieci nazwały ją "spychaczem" i rzeczywiście coś w tym jest. 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomko napisał:

 Skały mi podkopuje krewetka Alpheus, aż dziw bierze ile to zwierzątko ma siły i determinacji. Pięknie żyje w symbiozie z babką C. Leptocephalus, pięknie się to obserwuje. Dzieci nazwały ją "spychaczem" i rzeczywiście coś w tym jest. 

No właśnie.... bardzo mi się podoba taka parka ale wszyscy mi odradzają i mówią, że krewetka jest bardzo głośna a mam akwa blisko sypialni. Jak to jest u Ciebie? Faktycznie słychać strzelanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

No właśnie.... bardzo mi się podoba taka parka ale wszyscy mi odradzają i mówią, że krewetka jest bardzo głośna a mam akwa blisko sypialni. Jak to jest u Ciebie? Faktycznie słychać strzelanie?

Bez przesady :) Strzela od czasu do czasu, jak włącza się nocne oświetlenie. To nie jest jednak dźwięk, który podrywa na równe nogi i wyrywa ze snu. Ja polecam. 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Arek77 napisał:

A o manadrynie nie myślałeś? Ciekawe czy by hexatenia go przyjeła.

Nie były nigdy na mojej liście. Tu jeszcze spychacz ;)

20201025_190505.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałeś już dobraną parę czy zgraly się w Twoim akwa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

Kupowałeś już dobraną parę czy zgraly się w Twoim akwa? 

Odnalazły się w moim akwarium i zapałały momentalnie do siebie wielkim uczuciem;) Szczerze, mówiąc nie sądziłem, że tak im szybko pójdzie.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka ile kostek mrożonek dziennie dajesz?.

Pzdr.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomko napisał:

Karmienie 1xd suchym + mix. mrożonek,

Podłączę się do pytania... ile razem dziennie dajesz pokarmu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, owler napisał:

Siemka ile kostek mrożonek dziennie dajesz?.

Pzdr.

Karmię 1x dziennie.

Na przystawkę dostają suche - płatki + granulki dosłownie 2-3 szczypty ( pod moją dłuższą nieobecność, idzie tylko suche z karmnika automatycznego ). Właściwie wszystkie ryby nauczyły się jeść suche pokarmy, ponadto krewetki i percon uwielbiają granulki.

Główne danie to 3-4 kostki mrożonek - przeważnie lasonogi + solowiec + jakaś ikra + plankton czerwony lub zielony.

Do mrożonek dodaję 2-3 krople Cebionu i 2-3 krople Garlic Oil.

Rozpuszczone mrożonki z dodatkami po kilkunastominutowym odstaniu, wlewam jednorazowo do akwarium, żeby wszystkie ryby zdążyły coś wyłapać - przy pokolcach obżartuchach i turbo-anthiasach inaczej się nie da, żeby inne ryby nie głodowały.

Pozdr., tomko 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowce zdrowe i ładnie wybarwione - super:clapping. Biało brody tłuściutki, też planuje go wpuścić do swojego zbiornika. Będę go miał z innego akwarium, w którym pływa ponad dwa lata, liczę, że dogada się z innymi pokolcami (Zebrasoma flavescens i Zebrasoma xanthurum).


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, norbi2222 napisał:

Koralowce zdrowe i ładnie wybarwione - super:clapping. Biało brody tłuściutki, też planuje go wpuścić do swojego zbiornika. Będę go miał z innego akwarium, w którym pływa ponad dwa lata, liczę, że dogada się z innymi pokolcami (Zebrasoma flavescens i Zebrasoma xanthurum).

Dzięki. Myślę, że w Twoim litrażu dogadają się spokojnie. Jak nie to dasz im się poprzeglądać w lusterku i będzie dobrze. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak piękny! Dużo ryb (w tym dużych) jak na taki litraż i świetne podsumowanie kilkumiesięcznych obserwacji.

Napisz tak z ciekawości jakiej wielkości kupowałeś pokolce i jak przebiegała ich aklimatyzacja? (wszystko na raz, czy stopniowo)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, RaLe napisał:

Baniak piękny! Dużo ryb (w tym dużych) jak na taki litraż i świetne podsumowanie kilkumiesięcznych obserwacji.

Napisz tak z ciekawości jakiej wielkości kupowałeś pokolce i jak przebiegała ich aklimatyzacja? (wszystko na raz, czy stopniowo)?

Wszystki wpuszczałem osobno w odstępach ok. 2-3 tygodniowych. Pierwszy Lineatus ok. 6 cm - aktualnie ok. 8 cm. Kolejny Białobrody ok. 10 cm - aktualnie z 2-3 cm więcej. Oba się dogodały bez problemu. Trzeci w kolejności Hepatus ok. 4 cm - teraz ma z 7 - strasznie gonił go Lineatus, ale Dorota była mądra i go nie wkurw...  bo chowała się do acropory, aż po ok tyg. mu przeszło. Ostatni zółtek ok. 10 cm. Po wpuszczeniu ok.,  ale po aklimatuzacji gonił wszystkie inne, także konieczne było lusterko - głęboko spąglądał na swoje oblicze przez ok. 2 dni i agresja mu przeszła. Myślę, że każdy kolejny wpuszczany  pokolec powinien być większy żeby budził respekt, wtedy ma spokój. Do Białobrodego w zasadzie nikt nie za mocno nie podskakiwał, choć byly małe utarczki z Żółtkiem. 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.