Skocz do zawartości
tomko

tomko Reaktywacja - Covidowe 400L

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, norbi2222 napisał:

Mój uwielbia małże i dostaje je dwa razy w tygodniu. Więc  Tridacna to trochę drogie menu dla mojej rybki, muszą mu wystarczyć takie ze sklepu spożywczego:P.

Norbi , gdzie kupiłeś małże ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Chelomen jest tak ze  moze ale nie musi, nie ma reguły. Dobre  karmienie zawsze zmniejszy i tak bardzo małe prawdopodonienstwo. Pisze na podstwie wlasnego trzymania obu zwierzat. Nigdy nie widzialem zainteresowania Chelmona przydacznia. Nawet po znajomosci niebslyszalem ze gdzies cos u kogoś.

Natomiast w internetach sa wzmianki.

 

A z ciekawostek ogolno znanych:

- małze to doskonali filtratorzy duze osobniki maja wplyw na jakosc wody w akwarium i pottafia wyzerowac parametry.

- wrecz niezbednym składnikiem do ich rozwoju jest amoniak. (na fermach hodowlanych niczym dziwnym jest sikanie do zbiornikow hodowlanych.

- Małże te same co kupujemy by nacieszyć oko, w Azji zjada sie na co dzień. Cena do sporzywki o wiele mniejsza niz dla reszty świata do akwarium .

Gorąco polecam ksiazke 

 

71RfMvg7-gL.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, norbi2222 napisał:

Mój uwielbia małże i dostaje je dwa razy w tygodniu. Więc  Tridacna to trochę drogie menu dla mojej rybki, muszą mu wystarczyć takie ze sklepu spożywczego:P.

Zdecydowanie nie polecam jak menu ;)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fal napisał:

Norbi , gdzie kupiłeś małże ?

Kupowałem w Auchan i czasem można dostać w Lidlu. Robię zapas i mrożę.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Z Chelomen jest tak ze  moze ale nie musi, nie ma reguły. Dobre  karmienie zawsze zmniejszy i tak bardzo małe prawdopodonienstwo. Pisze na podstwie wlasnego trzymania obu zwierzat. Nigdy nie widzialem zainteresowania Chelmona przydacznia. Nawet po znajomosci niebslyszalem ze gdzies cos u kogoś.

Natomiast w internetach sa wzmianki.

 

A z ciekawostek ogolno znanych:

- małze to doskonali filtratorzy duze osobniki maja wplyw na jakosc wody w akwarium i pottafia wyzerowac parametry.

- wrecz niezbednym składnikiem do ich rozwoju jest amoniak. (na fermach hodowlanych niczym dziwnym jest sikanie do zbiornikow hodowlanych.

- Małże te same co kupujemy by nacieszyć oko, w Azji zjada sie na co dzień. Cena do sporzywki o wiele mniejsza niz dla reszty świata do akwarium .

Gorąco polecam ksiazke 

 

71RfMvg7-gL.jpg

Mojej musi wystarczyć plankton, sikał do baniaka nie będę ;)

6 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Super zbiornik i fajnie opisane. 

Dzięki :)

Thx. Pozdr.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Z Chelomen jest tak ze  moze ale nie musi, nie ma reguły.

Tak, to prawda. Jednak ja wolę nie sprawdzać.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, norbi2222 napisał:

Kupowałem w Auchan i czasem można dostać w Lidlu. Robię zapas i mrożę.

W Biedrze mają szeroki asortyment owoców morza na bieżąco. Są mule, masa krewetek, małże i ośmiornica też się trafi jakbyś potrzebował.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, norbi2222 napisał:

Mój uwielbia małże i dostaje je dwa razy w tygodniu. Więc  Tridacna to trochę drogie menu dla mojej rybki, muszą mu wystarczyć takie ze sklepu spożywczego:P.

A jak mu podajesz małże 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Hoom napisał:

A jak mu podajesz małże 

Rozkrawam muszlę i wrzucam do zbiornika. Jak mam bez muszli to przyczepiam do kawałka skały gumką i wkładam do akwa. Jak chelomen tylko zobaczy, że wyciągam skałkę, na której podaje mu małże to od razu macha ogonem...i widzę radość na jego pysku:D.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podaję czasem małże rozdymce, ale jakoś za nimi nie bardzo przepada, woli gotowane owoce morza Biedry :clowning Kupuję w sklepie akwarystycznym, do wyboru, do koloru:

big_ON1500052-Clams-on-the-half-shell_5266082652a45_1.jpg.82cd0c09780e570def4d591d8663aaa6.jpg     big_Ocean-Nutrition-Whole-Cockles-100g.jpg.1910668bcdbeae9302293f5226d2fa5c.jpg      big_Ocean-Nutrition-Frozen-Whole-Mussel-100g.jpg.46572092b70785f48477a6837af9ac27.jpg

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i doczekałem się potomstwa :) Błazenki Piranie zaczęły się rozmnażać. Szkoda, że nie mają szans się utrzymać.

20201212_170857.jpg

Poza tym byłem w odwiedzinach w sklepie z morszczyną i nie mogłem się powstrzymać. Ze specjalną dedykacją dla kolegi Arek77. Nie był w planie ale jest. Mam nadzieje, że się u mnie wyżywi  bo oczywiście o przyjmowaniu pokarmu nie ma mowy. Ale jestem optymistą, bo cały czas coś tam skubie na skale. Pozdr., tomko

20201212_171251.jpg

20201212_171005.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 miesięcy minęło.

Jakoś się kręci......

Pozdr.,

tomko

 

 

up1.jpg

up2.jpg

up3.jpg

up4.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie:clapping. Koralowce rosną, mają dobre kolory i wyglądają zdrowo. Jak na 10 miesięcy to super efekt.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa bajka. Czapki z głów. Super dobrane barwy.... chyba nie ma koloru, który nie znalazł by się w tym zbiorniku.

W dniu 12.12.2020 o 17:16, tomko napisał:

 Ze specjalną dedykacją dla kolegi Arek77. Nie był w planie ale jest. Mam nadzieje, że się u mnie wyżywi  bo oczywiście o przyjmowaniu pokarmu nie ma mowy. Ale jestem optymistą, bo cały czas coś tam skubie na skale. Pozdr., tomko

20201212_171251.jpg

20201212_171005.jpg

A jak tam nandaryn? I co ja mam wspólnego z jego zakupem :D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super akarium. Jak na 10 miesięcy bomba. Trzymam kciuki, by dalej tak ładnie rosło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Idzie za dobrze, nic tylko czekać, aż coś pierd..ie :)

Arek77 mandaryn ma się dobrze - pytałeś kiedyś czy planuję i czy się dogada z Hexatenią. Wszystko aktualnie jest  z nimi ok.

Jeszcze 2 fotki z wieczora:

 

up5.jpg

up6.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak tam pochłaniacz CO2 się sprawuje i jakie masz pH?

Pewnie już parę ĺadnych kilo substratu poszło....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie miałeś nigdy problemów z NO3?


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

A jak tam pochłaniacz CO2 się sprawuje i jakie masz pH?

Pewnie już parę ĺadnych kilo substratu poszło....

Pochłaniacz ok. pH aktualnie od 7.7-8.0 - po ponownym skalibrowaniu elektrody. Wymiana wkładu co 7-10 dni. Do tej pory zużyłem ok. 8 l wapna sodowanego, więc nie ma tragedii. Bez pochłaniacza pH spadało nawet do 7,5.

Godzinę temu, owler napisał:

A nie miałeś nigdy problemów z NO3?

NO3 z grubsza ok. 5 na testach JBL. Max. wartość jaką miałem nie przekraczała 10. Więc raczej nie ma problemów.

Aktualnie trochę podbijam PO4 żeby rozbujać LPS`y, bo od dłuższego czasu było okrągłe 0. Zobaczymy jak korale zareagują. Obfite karmienie nic w tej kwestii nie zmieniło.  

Pozostała suplementacja bez zmian. Zamiast ROWY w skarpecie jest absorber krzemianów od JBL`a. W sumie nie wiem po co ale tego jeszcze nie próbowałem.

Membrany od RO nie chce mi się za często wymieniać a na wyjściu mam do 10 ppemów, więc wykoncypowałem, że chociaż silicaty będę zerował.

Aczkolwiek po tym nie zauważyłem w sumie specjalnej różnicy.

Światło troszeczkę teraz bardziej na niebiesko - 16000 K na ledach z tym, że z modyfikacją na 100 % kanały zielone i niebieskie oraz na 85 % białe. Do tego  2x Aquablue Special i 2x Purple Plus od ATI.

Lampa UV aktualnie 12h dobę i czasami jakaś kaszka na pokolcach wychodzi - dla zdrowia psychicznego udaję, że tego nie widzę :)

Z ryb zgubiła mi się 1 Magnifika - stawiam, że chyba ją coś zeżarło, najpewniej pustelnik albo wężowidło, bo zwykła spać w okolicach ich rewirów.

A i jedno wiem na pewno, z lps`ami nigdy więcej babek kopiących - irytuje mnie zasypywanie przez nie koralowców, czego zresztą one same bardzo nie lubią.

Na koniec jeszcze jedno, akwarium miało być sterylne w założeniach od wszystkich paskudnych plag... Tylko w założeniach bo mam i aiptasie, trafia się valonia, o ślimakach osiadłych nie wspominając. Więc założenie było wyłączenie mrzonką nie do realizacji. Szczęśliwie na każde paskudztwo mam w zbiorniku jakiegoś zwierza amatora, więc aktualnie wszystko pod kontrolą.

Tyle z nowości.

Pozdr., tomko

 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, tomko napisał:

10 miesięcy minęło.

Jakoś się kręci.

Tak ma być,  bajkowo i kolorowo.

Świetnie, brawo jak na 10mies wygląda super, 

Życzę dalszej cierpliwości, zbiornik w zamian odda  nam swoje piękno :smile_wink:

9 godzin temu, tomko napisał:

Lampa UV aktualnie 12h dobę i czasami jakaś kaszka na pokolcach wychodzi - dla zdrowia psychicznego udaję, że tego nie widzę

 temu że masz Bialobrodego, z nim tak bywa i czasem coś się przeniesie na inne pokolce.

Słynna "kaszka" ;)

W moim zbiorniku od początku lampa UV pracuje 12h /dobe, pokolce zdrowe, klarowność wody bajkowa.

Pozd.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Beti napisał:

Tak ma być,  bajkowo i kolorowo.

Świetnie, brawo jak na 10mies wygląda super, 

Życzę dalszej cierpliwości, zbiornik w zamian odda  nam swoje piękno :smile_wink:

 temu że masz Bialobrodego, z nim tak bywa i czasem coś się przeniesie na inne pokolce.

Słynna "kaszka" ;)

W moim zbiorniku od początku lampa UV pracuje 12h /dobe, pokolce zdrowe, klarowność wody bajkowa.

Pozd.

 

THX.

Są pokolce są problemy :) Ale i tak je lubię.

A zapomniałem z paskudztw w zbiorniku  są jeszcze asteriny i zupełnie nie wiem skąd się wzięły - teleportacja czy coś!

Mam wrażenie że podgryzają sps`y, możliwe to?

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomko napisał:

Mam wrażenie że podgryzają sps`y, możliwe to?

Możliwe, mnie podgryzły ostatnio pięknego Sps-a acropore niebieską Australii kupioną u JM za 180zeta :googleye (niestety padła, za mocno była podgryziona )

Staram się to plenić ile można. 

Zawsze gdzieś przyniesiesz.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.