Skocz do zawartości
tomko

tomko Reaktywacja - Covidowe 400L

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.04.2021 o 01:02, Marianna napisał:

Bajeczny zbiornik  :clapping, będę śledzić z ciekawością :)

Dziękuję. Ostatnio jest trochę problemów ale powoli wychodzę na prostą :))

Pozdrawiam, tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 miesięcy minęło. Kryzys w baniaku zażegnany i z tej to okazji filmik.

Enjoy.

 

A tu jeszcze wersja full LED:

 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualne parametry:

zasolenie 36 ppm,

NO3 ok.1,

Fosforany < 0,1,

Ca 400

kH 8

Ph 7,8-8,2 - cały czas na pochłaniaczu CO2

temp. 25 st. C

Niedobory jodu i metali ciężkich w ICP.

Aktualnie Balling leci po 200 ml każdego roztworu na w 6 dawkach; suplementacja jodu, strontu, metali ciężkich + fish V, Amino Mix,  Phyto Mix, AF Energy. Ponadto węgiel, RowPhos, lampa UV 12h/d. Wróciłem zatem do tego co było na początku i tak już zostanie.

Po zabawie z polimerami, absorberem krzemianów oraz dodawaniu fosforanów ( niepotrzebnie jak się okazało - salifert pokazywał 0 a w ICP wyszło 0,15 !!!, więc testy kropelkowe do d...)  miałem rzut cyjano, gwałtowny skok kH, zasolenie wymknęło mi się do 42 ppemów. Przez chwilę było groźnie, straciłem 2 goniopory, euphylię glab., koralowce straciły kolory, ryby wysypało więc zapachniało katastrofą. 

Więc jak zwykle lepsze jest wrogiem dobrego.

Aktualnie wszystko śmiga ale doprowadzenie zbiornika ponownie do równowagi zajęło ok 8 tyg.

Pozdr.,

tomko

 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł  i Gaweł w jednym stali domu..............

Pozdr., tomko

 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekny i do tego mega czysty zbiornik. Przypomnij czym świecisz? Pokolce nie tłuką się?


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tomko napisał:

Paweł  i Gaweł w jednym stali domu.

Coś pięknego. Też marzy mi się taki duecik. Tylko mam już babkę kopiącą.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pablo120288 napisał:

Piekny i do tego mega czysty zbiornik. Przypomnij czym świecisz? Pokolce nie tłuką się?

Dziękuję.

PS Pandora Hyperion 2 x 145W LED + 4x39 T5.

Ledy ustawione na 16000K / 45% mocy.

T5 2x ATI Aquablue Special + 2x ATI Purple Plus.

Pokolce żyją w wyjątkowej zgodzie, jedzą sobie z dziubka algi nori etc. Przynajmniej aktualnie tak to wygląda.

 

2 godziny temu, Arek77 napisał:

Coś pięknego. Też marzy mi się taki duecik. Tylko mam już babkę kopiącą.

A w czym przeszkadza babka kopiąca? Ja też miałem (na szczęście już nie mam) i  nie przeszkadzała w rozkwicie związku partnerskiego.

Pozdr.,

tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też mi się podobają kolorki pod takim światłem ;) zbiorniczek elegancki!

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, =Fresz= napisał:

Też mi się podobają kolorki pod takim światłem ;) zbiorniczek elegancki!

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Powiem Ci, że długo szukałem kombinacji świetlówek i ustawień temp. barwowej ledów oraz ich mocy żeby znaleźć optimum. Teraz jest dla mnie optymalnie. Po ustabilizowaniu zbiornika kolory są naprawdę I liga - filmy oczywiście tego nie oddają, bo zawsze jest problem z balansem bieli. Powiem szczerze, że od pewnego czasu kolory koralowców pod T5 nie wzbudzają już we mnie zazdrości, a w sklepach wszystkie wydają mi się strasznie blade. Co ciekawe mój baniak ma prawie 70 cm głębokości, lampa wisi ok. 15 cm nad taflą a sukcesywnie musiałem zmniejszyć moc do 45 %. Dop. teraz widzę, że koralowce były prześwietlane, dlatego nie łapały fajnych barw. W lampie, którą posiadam rzeczywiście jest moc na dużo większe akwarium o ile lampa wisiałaby wyżej - ja z racji zabudowy nie mogę jej podnieść wyżej.

Pozdr.,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update - 16 miesięcy minęło.

Z nowości straciłem niestety Tridacne, z dnia na dzień zaczęła marnieć, aż ostatecznie się rozpadła. Być może przesadziłem z jodem albo stała za nisko i miała za mało światła -  sam nie wiem.

Błazny piranie zabiły mi Brzydala - złożyły po raz kolejny ikrę i chyba brzydki za blisko niej się kręcił, to go odesłały na wieczną rafę. 

Padł jeden Anthias, za to pojawiły się 2 Chromiski.

Pozostałe rybki mają się dobrze.

Korale ładnie rosną, mają ładne kolory, acry pięknie polipują.

Niestety zaczyna być ciasno, koralowce się nawzajem przerastają i parzą.

Parametry wody generalnie bz. w stosunku do poprzedniego update`u.

Aktualnie balling po 300 ml każdego roztworu, pozostała suplementacja bz.

Aktualne fotki:

 

aaaa1.jpg

bbbb1.jpg

cccc1.jpg


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo, piękne kolorki..

widać że akwarysta zamiłowania :clapping


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie korale porosły. Jak tam NO3?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Brawo, piękne kolorki..

widać że akwarysta zamiłowania :clapping

Thx Beti

 

37 minut temu, Steron napisał:

Ładnie korale porosły. Jak tam NO3?

Korale ładnie rosną, co ważne acry też - po ustabilizowaniu zbiornika po ok. roku korale włączyły tryb turbo.

Jakbym trochę mocniej przypalił lampą, to pewnie nie nadążyłbym łamać i z ballingiem bym nie wyrobił - aktualnie ledy na 55% mocy.

Nutrienty cały czas stabilne - NO3 1-2; PO4 poniżej 0,03.

Od początku nie zmieniałem mediów w sumpie, nie bawię się też w ich wstrząsanie, przepłukiwanie etc.

Na razie biologia i odpieniacz doskonale sobie radzą.

Jak nutrienty będą zwyżkować to dop. pomyślę nad ich wymianą.

 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tomko napisał:

Od początku nie zmieniałem mediów w sumpie, nie bawię się też w ich wstrząsanie, przepłukiwanie etc.

A piasek  wzruszasz od czasu do czasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Arek77 napisał:

A piasek  wzruszasz od czasu do czasu?

Od ponad 6 mies. już nie, bo nie mam właściwie przez korale do niego dostępu. Także opieram się na 5 rozgwiazdach piaskowych, sand dolarze oraz 2 ślimakach kopiących. Rozgwiazdy tłuste jak diabli, więc z pewnością robią robotę.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, tomko napisał:

Także opieram się na 5 rozgwiazdach piaskowych, sand dolarze oraz 2 ślimakach kopiących. Rozgwiazdy tłuste jak diabli, więc z pewnością robią robotę.

A sand dolar nie przestawia Ci szczepek ułożonych na piasku? Bo u mnie dwie fungie codziennie znajduję w innym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Arek77 napisał:

A sand dolar nie przestawia Ci szczepek ułożonych na piasku? Bo u mnie dwie fungie codziennie znajduję w innym miejscu.

Czasami mu się zdarza ale generalnie jakoś niespecjalnie często. Mam naklejone na ciężkie podstawki, więc jest ok. Częściej krewetka Alpheus podkopuje, szczególnie upodobała sobie podkopywanie Alveopory, ale generalnie jej wybaczam, bo to wyjątkowo ciekawy i pracowity stwór.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach kontynuacji wątku, krótko co w baniaku.

Po zgonie brzydala rozhulała się plaga aiptasii. Wyłaziły z każdego miejsca w skale, myślę, że bez przesady powyżej 100 szt. w miesiąc. Sądzę, że rezerwuarem była hydraulika, bo w pudełku przelewowym widzę non stop kilka sztuk. Nie czekając na dalszy rozwój wypadków kupiłem 8 sztuk krewetek l.kuekenthali z nadzieją, że sobie poradzą. Przyszło to jakieś niepozorne, szaro-pasiaste po 3-4 cm, więc tak szczerze nie byłem optymistą. I co ....? 2 tyg. nie ma ani jednej!!!! Stadko wykosiło, wszystkie łącznie z tymi, które był nawieszane na przelewie. Co więcej chyba zeżarły nawet valonię bo od czasu jak wpuściłem, dwie kępki, które miałem zniknęły. Także polecam.

I teraz tylko czekać jak dobiorą się do Lps`ów :)))

Poza tym mam małe dojrzewanie- dino, cyjano i takie tam. Najpewniej po zmianie świetlówek z lampy głównej (aktualnie 2x ati aquablue special i 2x ati coral plus - też fajny zestawik, lampa bardziej świeci na niebiesko niż na purple plus, choć zmniejszyłem temp. ledów do 13500K) i UV oraz wyzerowaniu nutrientów po zwiększeniu przepływu w sumpie.

Aktualnie NO3 i PO4 zerowe na testach kropelkowych.

Spokojnie czekam aż paskudztwo zniknie, jak wytworzy się nowa równowaga biologiczna.

Korale mają się świetnie, pozostałe parametry stabilne, Baling już po 350 ml każdego płynu!!

pozdr.,

tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Super  zbiorniczek  :D 

Mam pytanie , nie denerwuje cię też jeż na całej skale  - pytam o te ślimaki osiadłe czy to coś innego ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2021 o 19:57, AnT napisał:

Witam 

Super  zbiorniczek  :D 

Mam pytanie , nie denerwuje cię też jeż na całej skale  - pytam o te ślimaki osiadłe czy to coś innego ? 

AnT z ślimakami osiadłymi radzi sobie wargacz Halichoeres chloropterus.

Powtórne dojrzewanie zakończone.

Dino, cyjano zniknęły same  ok. 2 mies. bez żadnych działań. Dziś piasek biały jak śnieg.

Myślę, że przyczyną ponownego dojrzewania były: wymiana żarnika UV, świetlówek w lampie oraz spadek temp. wody ok. 2 st. C po okresie letnim.

Suplementacja bez zmian. Filtracja bez zmian. Parametry w zasadzie bez zmian.

Z serwisu podmianki 1x w tyg. ok. 5%, chyba że mi się nie chce :)
Byłbym zapomniał - doszła dodatkowa pompa cyrkulacyjna 8000l/min. na przeciwległym końcu akwarium (jak korale porosły to trochę brakowała i ciężko było ustawić cyrkulację, poza tym gromadził się film bakteryjny po jednej stronie), no i przestałem dolewać jakiekolwiek bakterie przy podmiankach.

20 miesięcy minęło, trochę porosło:

 

 

 

nowe3.jpg

 

nowe1.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie i czysto jak zawsze :) ile ballinga leci?


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna goniopora.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.