Skocz do zawartości
tomko

tomko Reaktywacja - Covidowe 400L

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Ariel napisał:

Jebałki również miałem i zero problemów.  Teraz chciałem coś lepszego i lipa . Mam nadzieję że lampy będą bezproblemowe .

Jak to mówią "lepsze jest wrogiem dobrego" :D


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, tomko napisał:

Jak to mówią "lepsze jest wrogiem dobrego" :D

Albo źle trafiam , ale mają inne numery seryjne. 

Pożyjemy zobaczymy, jak się nie uspokoi to zmienię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne akwarium, mega zarośnięte. Sprawiające wrażenie takiego dzikiego w dobrym tego słowa znaczeniu. Zabudowa też mi się rzuciła w oczy tak jak koledze powyżej. Widać stolarz miał pojęcie co robi.  Ja podając jod z AF też dwa razy przesadziłem w przeszłości pomimo stosowania troszeczkę mniejszej dawki niż zalecana. Jodu na ICP było trzy razy więcej niż powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, tomko napisał:

 

20220814_161908.jpg

Ogólnie nie przepadam za SPS-ami ale u Ciebie wygląda to bajecznie :D
No i ta zabudowa.... Pozwolę sobie zapisać to zdjęcie gdybym się kiedyś przeprowadzał i potrzebował inspiracji :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne masz to akwarium. Graty

A ja z innej beczki? Jak u Ciebie sprawuje się lineatus? Słyszałem, że potrafi nabroić. Co o nim powiesz? Strasznie mi się podoba i myślę o kupnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, albanos72 napisał:

Bardzo ładne akwarium, mega zarośnięte. Sprawiające wrażenie takiego dzikiego w dobrym tego słowa znaczeniu. Zabudowa też mi się rzuciła w oczy tak jak koledze powyżej. Widać stolarz miał pojęcie co robi.  Ja podając jod z AF też dwa razy przesadziłem w przeszłości pomimo stosowania troszeczkę mniejszej dawki niż zalecana. Jodu na ICP było trzy razy więcej niż powinno być.

Nie przeszkadzam koralom rosnąć, dlatego jest na dziko :) Jak się coś ułamie to kropelka i wklejam tam gdzie jest jeszcze miejsce, choć te właściwie się już wyczerpało. Teraz będzie już tylko gorzej. Za niedługo przyjdzie czas na gruntowne cięcie. 

Jod rzeczywiście szybko można przedawkować, na szczęście nawet wysokie stężenie (3-4 krotne ponad normę) nie przynosi jakiejś wielkiej szkody, przynajmniej ja nie zaobserwowałem.

7 godzin temu, Aquaman napisał:

Ogólnie nie przepadam za SPS-ami ale u Ciebie wygląda to bajecznie :D
No i ta zabudowa.... Pozwolę sobie zapisać to zdjęcie gdybym się kiedyś przeprowadzał i potrzebował inspiracji :D

Dzięki. Bardzo proszę, korzystaj.

Godzinę temu, jar2789 napisał:

Piękne masz to akwarium. Graty

A ja z innej beczki? Jak u Ciebie sprawuje się lineatus? Słyszałem, że potrafi nabroić. Co o nim powiesz? Strasznie mi się podoba i myślę o kupnie

Z pokolców Lineatus jest najmniejszy więc póki co nie broi, raczej jego męczy trochę Białobrody. Nigdy nie miałem z tym egzemplarzem problemów (jest u mnie już ok. 2 lat), choć jego poprzednik padł na ospę. Generalnie u mnie wygląda to tak, że bossem jest Białobrody, Żółtek nie jest agresywny i generalnie nikt się jego nie tyka, a Hepatus w wszystko w d... i nie interesuje się niczym poza jedzeniem, dlatego też inne ryby też specjalnie się nim nie interesują. Lineatus w ładnym świetle jest rzeczywiście chyba najładniejszą rybą, choć majestatyczny, zdrowy białobrody też jest niczego sobie. Pozdr., tomko

A tak jeszcze uderzając w nostalgiczną nutę, to mam słabość jednak do Białobrodego. Pamiętam jak dziś, z 20 lat temu zamarzyłem o akwarium morskim, oglądając zdjęcia A. Leucosternona w książce Nicka Daikin`a (z której to uczyłem się akwarystyki morskiej) :rolleyes:

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że CO2 scrubber się u mnie nie sprawdził (z różnych względów), ulegając modzie na stabilizację pH popełniłem zestaw do kropelkowania kalkwasser.

Baniak 10 l, kranik i zestaw do kroplówki - per analogiam do sprzętu, który używałem w poprzednim zbiorniku.

Roztwór - 15 g wodorotlenku wapnia na 10 l wody.

Kropelkuję roztwór nasycony znad osadu - ok. 20-30 kropli na minutę.

Baniak wystarcza na ok. 7 dni.

pH nie spada w nocy poniżej 8, w dzień do 8,35.

kH stabilne 8.

Generalnie zastanawiam się nad kropelkowaniem tylko w nocy - w dzień na samym świetle pH mam ok. 8,15.

Wtedy baniak 10 l na ok. 2 tyg.

Musiałem troszkę skorygować dawki Ballinga - mniej o ok. 10 ml /d wszystkich płynów, głównie żeby nie przesadzić z wapniem.

Poza tym akwarium przeszło większą reorganizację, jak się zbiorę może napiszę coś więcej.

Pozdr., tomko

 

 

 

 

 

 

20230202_123812.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się, jak masz zabudowane akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, chris_ek napisał:

Czym mierzysz pH?

AT Doser AT1 Plus v2

38 minut temu, katani napisał:

Podoba mi się, jak masz zabudowane akwarium.

Thx, miał być ładny mebel. Stolarz ogarnął :)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tomko napisał:

Jako, że CO2 scrubber się u mnie nie sprawdził (z różnych względów), ulegając modzie na stabilizację pH popełniłem zestaw do kropelkowania kalkwasser.

Baniak 10 l, kranik i zestaw do kroplówki - per analogiam do sprzętu, który używałem w poprzednim zbiorniku.

Roztwór - 15 g wodorotlenku wapnia na 10 l wody.

Kropelkuję roztwór nasycony znad osadu - ok. 20-30 kropli na minutę.

Baniak wystarcza na ok. 7 dni.

pH nie spada w nocy poniżej 8, w dzień do 8,35.

kH stabilne 8.

Generalnie zastanawiam się nad kropelkowaniem tylko w nocy - w dzień na samym świetle pH mam ok. 8,15.

Wtedy baniak 10 l na ok. 2 tyg.

Musiałem troszkę skorygować dawki Ballinga - mniej o ok. 10 ml /d wszystkich płynów, głównie żeby nie przesadzić z wapniem.

Poza tym akwarium przeszło większą reorganizację, jak się zbiorę może napiszę coś więcej.

Pozdr., tomko

 

 

 

 

 

 

20230202_123812.jpg

Mieszasz , to jakoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, JerzyB napisał:

Mieszasz , to jakoś?

Nie, a po co?? W roztworze nasyconym istnieje co do zasady równowaga jonów w osadzie i nad.

Mierzyłem pH na początku po rozrobienu roztworu i jak kończył się baniak i generalnie wynik się nie różnił - oscylował w okolicy 12. 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego , ja w kalkmikserze mam mieszadło. Co prawda jeszcze nie używam , ale warto wiedzieć na przeszłość. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, JerzyB napisał:

To dlaczego , ja w kalkmikserze mam mieszadło. Co prawda jeszcze nie używam , ale warto wiedzieć na przeszłość. :) 

Zapytaj producenta :))) 

Żeby było bardziej "sophisticated", czytaj drożej i z większą korzyścią dla producenta??? 

Prawdopodobnie jak roztwór stałby np. miesiąc, to może coś by się w kwestii pH i zawartości Ca zmieniło, ale przy szybkim wykorzystaniu to raczej bez znaczenia.

Tym bardziej, że nie chodzi o dozowanie wapnia tylko o podbijanie pH.

Do wapna mam Ballinga.

Zrobię mały eksperyment to dam znać jakie wnioski - tj. jak szybko zabełtany roztwór nasycony straci swoje wartości "odżywcze".

 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca też się trochę podbija podając wodę wapienną.

Zerkałeś, czy ci Ca nie idzie do góry?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, katani napisał:

Ca też się trochę podbija podając wodę wapienną.

Zerkałeś, czy ci Ca nie idzie do góry?

Tak, minimalnie do góry dlatego skorygowałem Ballinga. Mierzyłem ph roztworu - 12,3 po rozrobieniu jak było jeszcze mleko, po 7 dniach 12,15 bez ruszania baniakiem. Pozdr.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

To dlaczego , ja w kalkmikserze mam mieszadło. Co prawda jeszcze nie używam , ale warto wiedzieć na przeszłość. :) 

W wodzie jest rozpuszczone co2 i po pewnym czasie robi się warstewka węglanu wapnia która skutecznie odcina świeża wodę od wodorotlenku


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Arek23 napisał:

W wodzie jest rozpuszczone co2 i po pewnym czasie robi się warstewka węglanu wapnia która skutecznie odcina świeża wodę od wodorotlenku

Przy w miarę szczelnym zbiorniku ten proces jest pewnie długotrwały.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tomko napisał:

AT Doser AT1 Plus v2

On ma jakiś zapis pomiarów czy też pamięć min/max wartości? Skąd określiłeś że przez całą noc nie spada poniżej 8 - przyjąłeś, że rano jest najniższa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

On ma jakiś zapis pomiarów czy też pamięć min/max wartości? Skąd określiłeś że przez całą noc nie spada poniżej 8 - przyjąłeś, że rano jest najniższa?

Założenie przyjęte na bazie obserwacji baniaka przez 3 lata. Najniższe jest zawsze nad ranem, tuż przed wschodem słońca? Po wschodzie zaczyna powolutku rosnąć, jak zapalą się lampy stopniowo osiąga wartości max. ok. 15.00. Potem stabilnie wysoko, do zgaszenia głównego światła i zaczyn się zjazd. Znając co ma wpływ na pH ma to oczywiście swoje logiczne wytłumaczenie. Po włączeniu kalkwasser stabilizuje się na ok. 8 kilka godz. po zgaszeniu świateł i do rana zostaje na podobnym poziomie. A czy At1 V2 zapisuje min. / max. to szczerze mówiąc nie pamiętam, ale sprawdzę.

Edit. Poniżej fotki z teraz. Niżej już nie zejdzie, no może jeszcze o 0,1-0.2 . Wszyscy śpią ;). Światło głowne zgasło o 19. Nocne o 22. AT doser v2 ma alarm ph min.-max. ale nie rejestruje wartości, tylko mierzy aktualne.

20230206_232153.jpg

20230206_232204.jpg

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

I co Biołobrody na to ?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Witam

I co Biołobrody na to ?

Pozdrawiam 

Nie zwraca uwagi, nie jego kategoria wagowa :)

 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.02.2023 o 17:40, tomko napisał:

Nie zwraca uwagi, nie jego kategoria wagowa :)

 

Witam

Chcę kupić tą rybę i się zastanawiam .

Pozdrawiam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Chcę kupić tą rybę i się zastanawiam .

Pozdrawiam 

 

Nie ma się co zastanawiać :) u mnie zachowuje się bardzo poprawnie, chodzi spać szybko, w dzień pływa jak wariatka po całym baniaku, je wszystko innych mieszkańców nie niepokoi (przynajmniej na razie). Pzdr.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.