Skocz do zawartości
Bzyk002

Alveopora w złej kondycji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kilku tygodni zauważyłem że moja Alveopora nie wygląda za dobrze, nie polipuje tak jak powinna i delikatnie od spodu gubi tkankę. Co ciekawe dwa miesiące temu kupiłem szczepke innej Alveopory i ta też nie przeżyła... (szczepka przyszła pocztą i nie była w dobrej kondycji) 

IMG_20200929_143635.thumb.jpg.15ee532df35d55f69392158818501c59.jpg

Ostatnio robiłem ICP i pare wartości miałem mocno zawyżone, (np. Bar, Molibden) może dlatego? 

Bonk Lukasz 183 (1).pdf

Dodam że inne korale wyglądają dobrze poza Zoa ktore też rosną bardzo kapryśnie. 

No i zaginął krab porcelanowy który był w zbiorniku dobre pare miesięcy. 

Jakieś pomysły? 

 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bzyk002 napisał:

i pare wartości miałem mocno zawyżone

A parę mocno zaniżone, brak żelaza, chromu, kobaltu, mało cynku i miedzi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po niej. Alveopory już tak mają. Jak sie nie nastawisz się idelnie pod ich hodowlę i nie będą im pasowały warunki, to prędzej czy później lecą. Moim zdaniem jeden z najtrudniejszych lpsów i na dłuższą metę, w akwarium z mieszaną osadą nie do utrzymania. Sam straciłem kilka, mimo, że cudowałem z nimi strasznie. Gonniopory na ten przykład mają się świetnie a alveopory poleciały wszystkie. Pozdr., tomko

P.s. proszę o odzew kogoś kto wie jak takiego zwierza utrzymać na dłużej, bo to koralowiec szczególnej urody.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją Alveopore mam około 3 lat. Kupiłem ją jak miała może pięć polipów, specjalnie nic nie robię przy akwarium. Staram się nie przeszkadzać i niepotrzebnie nie pchać łap. KH na poziomie 7,20. Ca i Mg nie mierzę, obecnie przechodzę na reaktor wapna. Karmienie ryby 2 razy dziennie lasonogi rano, solowiec wieczorem i do tego kostkę planktonu czerwonego rano i wieczorem (13 ryb). Raz na jakiś czas phyto plankton sachema. W obiegu 560l, podmiany 60l co 2 tygodnie na soli Tm Pro Reef Salt. Lampa to diuna T5 8x 39W, odpieniacz PS Crux is200, 15l siporaxu w obiegu, 45kg żywej skały. Balling był AF razem z strągami, a teraz zasyp w reaktorze Knop. Akwarium ma 5 lat. Dla mnie jest dość prostym koralowcem, ale nie lubi być stresowany. Trzeba starać się trzymać stabilne parametry. To jest tajemnica tego koralowca.

Alvepora.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moją miałem około 3 Lata w kostce 30L i wszystko było OK teraz od prawie roku w nowym akwa i nie potrafi dojść do siebie... A ostatnie tygodnie pokazują że raczej nie chce być u mnie... 

 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Michal_Mat napisał:

Swoją Alveopore mam około 3 lat. Kupiłem ją jak miała może pięć polipów, specjalnie nic nie robię przy akwarium. Staram się nie przeszkadzać i niepotrzebnie nie pchać łap. KH na poziomie 7,20. Ca i Mg nie mierzę, obecnie przechodzę na reaktor wapna. Karmienie ryby 2 razy dziennie lasonogi rano, solowiec wieczorem i do tego kostkę planktonu czerwonego rano i wieczorem (13 ryb). Raz na jakiś czas phyto plankton sachema. W obiegu 560l, podmiany 60l co 2 tygodnie na soli Tm Pro Reef Salt. Lampa to diuna T5 8x 39W, odpieniacz PS Crux is200, 15l siporaxu w obiegu, 45kg żywej skały. Balling był AF razem z strągami, a teraz zasyp w reaktorze Knop. Akwarium ma 5 lat. Dla mnie jest dość prostym koralowcem, ale nie lubi być stresowany. Trzeba starać się trzymać stabilne parametry. To jest tajemnica tego koralowca.

Alvepora.jpg

A jak tak patrze to nie widzę w niej ruchu! Stoi w miejscu gdzie jest minimalna cyrkulacja?


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zdjęcie, a nie filmik. Więc ruchu nie będziesz widział:D. Wierz mi jak dam mocniejszą cyrkulację to ma kaprysy i się nie otwiera. Potrafi zastygnąć w bezruchu i tak stać, a innym razem falować w każdą stronę. Jak by nie miała tego co lubi to nie miałbym jej od trzech lat.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Michal_Mat napisał:

To jest zdjęcie, a nie filmik. Więc ruchu nie będziesz widział:D. Wierz mi jak dam mocniejszą cyrkulację to ma kaprysy i się nie otwiera. Potrafi zastygnąć w bezruchu i tak stać, a innym razem falować w każdą stronę. Jak by nie miała tego co lubi to nie miałbym jej od trzech lat.

 

Chyba się nie zrozumieliśmy :) Generalnie masz ją w miejscu gdzie jest słaby ruch wody - o to chodziło ;) Główki ma tak w gorę powyciągane jakby nie było go wcale. Więc słaba cyrkulacjabjej służy. Oświetlenie też raczej umiarkowane, prawda? Widzę, że stoi z boku akwarium. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku, nic się nie stało. Lubi małą cyrkulację, oświetlenie umiarkowane, a nawet bym powiedział, że dość słabe. Raz dałem  pod samą lampę, żeby lepiej ją wyeksponować, co skończyło się walką o jaj przetrwanie. Przełożyłem spowrotem w stare miejsce i się odrodziła. Był to błąd z samego początku jej posiadania. W nagrodę cieszy oko do dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje chyba paliłem ledami, i zdecydowanie stawiałem je w zbyt dużej cyrkulacji. Ale nie poddaje się i chyba jeszcze raz spróbuje. Postawie na dnie nieco pod skałą, w miejscu gdzie bardzo słabo dmucha. Zobaczymy. Thx za wskazówki. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ proszę bardzo. W pierwszy miesiącu ją dokładnie obserwuj. Daj ją najpierw w światło umiarkowane z słabą cyrkulacja.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio podmieniałem 2x 10L wody, nie chce zapeszać ale Alveopora wygląda lepiej. 

Niestety 2/3 korala obumarło ale 1/3 wygląda całkiem spoko, wystawia polipy. Jestem dobrej myśli :D

IMG_20201002_151042.thumb.jpg.3f57ac05bb54437c3753bdffa4587dbd.jpg

Dzisiaj podmienie jeszcze 20L i zobaczymy co dalej. Najgorsze to że mam 2 tygodnie Urlopu i nie będzie mnie w domu :banghead

Kupiłem fitoplankton (Nannochloropsis Salina) z myślą żeby podkarmić troche korale czymś innym. 

Edit. Najważniejsze czego nie powiedziałem to że przez całe lato BARDZO zaniedbałem podmiany :( myślę że nic więcej nie ucierpi. Pozdro! 

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2020 o 14:56, Bzyk002 napisał:

Witam, od kilku tygodni zauważyłem że moja Alveopora nie wygląda za dobrze, nie polipuje tak jak powinna i delikatnie od spodu gubi tkankę. Co ciekawe dwa miesiące temu kupiłem szczepke innej Alveopory i ta też nie przeżyła... (szczepka przyszła pocztą i nie była w dobrej kondycji) 

IMG_20200929_143635.thumb.jpg.15ee532df35d55f69392158818501c59.jpg

Ostatnio robiłem ICP i pare wartości miałem mocno zawyżone, (np. Bar, Molibden) może dlatego? 

Bonk Lukasz 183 (1).pdf 337 kB · 6 pobrań

Dodam że inne korale wyglądają dobrze poza Zoa ktore też rosną bardzo kapryśnie. 

No i zaginął krab porcelanowy który był w zbiorniku dobre pare miesięcy. 

Jakieś pomysły? 

 

Jak dostała po d*pie w transporcie to niestety ciężki temat wyciągnąć to na prostą. I ta Valonia ... :( 
Zwróć uwagę na jod w swoim akwarium... One tego nie lubią ;) A te po4...hmmm pięknie to acany by były w takim napompowane, nie alveopory. A i zasolenie, górna granica drogi Panie. Metale... hmmm dozujesz ? Jeśli nie to zainteresuj się nimi w pierwszej kolejności bo ich nie powinno jeśli umyślnie nie wprowadzasz ich do systemu.

W dniu 29.09.2020 o 15:08, klossowski napisał:

A parę mocno zaniżone, brak żelaza, chromu, kobaltu, mało cynku i miedzi....

Jeśli tego nie dozuje...to drogi forumowiczu te wyniki nic dobrego nie wróżą. Wierz mi, lepiej mieć to wyzerowane nie dozując niż nie dozując i mieć wykrywalne ;) 

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Panoramiks200 dzięki za odpowiedź, Alveopore ze zdjęcia mam już kilka lat a Valonia nie daje za wygraną...

No z jodem to trochę przegiołem bo gdzieś przeczytałem że Jodu nie można przedawkować... A jednak. No Acany nie narzekają :P

Albo coś przeoczyłem ale powiedz skąd wiesz jakiem mam zasolenie? :o można to na podstawie ICP jakoś obliczyć? 

Do zbiornika dozuje Ballinga AF z Component Strong. 

Strong A- stront i bar.

Strong B- metale ciężkie

Iron (Fe) 0,00052 ppm

Manganese, Copper, Zinc, Nickel, Chromium

Strong C- jod i fluor.

Strong K- potas. 

Do tego dozuje Stront z Barem, Jod i Microbe-lift Vitaminos (amino) 

 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Strongi są tak dobrane by nic nie "zostało". Dodatkowe dozowania nie powinny być potrzebne. Ale mam np szczepkarium z euphylliami i tam leci mi na łeb Ca, Sr,K. Natomiast wyżej mam z gonioporami i leci tylko kh i jod, potas troszkę. Prowadzę w ten sam sposób, w ten sam dzień podmieniam wodę na tej samej soli. Wniosek taki mi się nasunął, że po prostu każdy koral inne mikro ciągnie. Dodam że tam skały nie ma. Zasolenie można obliczyć na podstawie ICP. Ja u Ciebie zasugerowałem się sporą ilością Na względem innych mikro. Może zwolnij trochę ze strongiem B i C. Potem podłącz jak to AF wyliczył, to na prawdę powinno działać bez dopalaczy dodatkowych. Brakuje Ci Sr, może sól ma jej mało ? Ja zwiększałem ilość strongów i A lałem nawet 2x tyle.
Kalkulator zasolenia
https://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Panoramiks200 napisał:

Wiesz, Strongi są tak dobrane by nic nie "zostało". Dodatkowe dozowania nie powinny być potrzebne. Ale mam np szczepkarium z euphylliami i tam leci mi na łeb Ca, Sr,K. Natomiast wyżej mam z gonioporami i leci tylko kh i jod, potas troszkę. Prowadzę w ten sam sposób, w ten sam dzień podmieniam wodę na tej samej soli. Wniosek taki mi się nasunął, że po prostu każdy koral inne mikro ciągnie. Dodam że tam skały nie ma. Zasolenie można obliczyć na podstawie ICP. Ja u Ciebie zasugerowałem się sporą ilością Na względem innych mikro. Może zwolnij trochę ze strongiem B i C. Potem podłącz jak to AF wyliczył, to na prawdę powinno działać bez dopalaczy dodatkowych. Brakuje Ci Sr, może sól ma jej mało ? Ja zwiększałem ilość strongów i A lałem nawet 2x tyle.
Kalkulator zasolenia
https://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/

Napisał byś parę słów jak opiekujesz sie euphylliami i gonioporami ? Zamierzam mieć te korale u siebie w zbiorniku i z chęciom poczytam jak je trzymać w dobrej kondycji (czym karmisz goniporę ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to zwierzaki bezobsługowe :whistle: Pilnuję, żeby nie wiało za mocno, światło też nie za mocne, a nawet mniej niż średnie, ale ja jeszcze nie wyleczyłem się z patyków i walczę z legendą, która głosi, że nie da się tego połączyć. Karmienie to raczej reefroids ze 2x w tyg, amino od kz tak samo, wspomogę coral snowem. Dla patyków leję acropower jeszcze. Ale nie wiem czy to jakoś pomaga. Na razie odstawiłem "milion pińcet" butelek i daję tylko te kombo co napisałem wyżej czasem czerwony plankton mrożonyjak mi wpadniew łapy, artemii i lasonogów też złapią przy karmieniu ryb. Alkatronic pilnuje kh, ca z mg leci tyle co kh. I tyle :strutin Podpatrzyłem u Aliego w Euro corals, że wcale nie trzeba dążyć do zer przy patykach. Efekt, nabrały trochę soczystych kolorów, nie są już sprane, a lpsom to na prawdę zrobiło robotę. Stąd jeszcze we mnie jest siła by połączyć te dwa światy. Ale zaznaczam ja jestem już na świetle ledowym i dopalam tylko dwoma rurkami t5. Nie wiem jak z kolorem by było gdyby zawiesić spowrotem t5 i raczej już się nie przekonam  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.