Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

wirus morszczyzny postępuję, dlatego ruszam z długo oczekiwanym projektem, a że mam kilka pytań, postanowiłem opisać całość i poprosić Was o radę. 

Zbiornik: Red Sea 170 60x50x50

Światło: na razie jest Al Prime HD, docelowo x2, no może x3 :clowning

Odpieniacz: Nyos 160 

Siporax 1,5 l z działającego zbiornika + 1 l świeży 

Cyrkulacja: Jebao SOW 4 jest, coś chyba będę musiał dołożyć 

Zbiornik tak jak w temacie ma być głównie SPS z dodatkiem LPS i kilka gatunków zoa na osobnej skałce - nie mogę się z nimi rozstać. Całość będzie prowadzona na metodzie probiotycznej AF. 

A teraz dylematy: 

Skała: waham się między MR, RRR lub ceramiką z Salarias. Generalnie RRR mi się podoba, chociaż czytałem o problemach z KH... Ceramiki się trochę boję. 

Piasek: miałem i wywaliłem, ale teraz rozważam argonit KZ, bo choruję obsesyjnie na signigobius biocellatu. Pytanie, czy grubsza gradacja będzie dla niej ok ? 

Zastanawiam się jeszcze nad startem - całość ceramiki z kaskady wyląduje w sumpie, jakieś pojedyńcze skałki na dnie + 40 l żywej wody, ale generalnie skała będzie sucha. Czy stosować ATM Colony ? Nie mam niestety miejsca na trzymanie dwóch zbiorników równolegle. 

Wszystkie uwagi mile widziane :D

Edytowane przez cherrybloss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, cherrybloss napisał:

@=Fresz= czy wystarczy skała z mojego zbiornika pokruszona do sumpa ? Zbiornik jest stabilny bez plag. 

Jak najbardziej. Jeśli masz juz małe morskie i robisz przesiadkę, nie masz plag i akwarium nie jest zapuszczone to taka skała jak znalazł


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, cherrybloss napisał:

Dzięki @katani. A jaką skale byś wybrał na moim miejscu ? 

Nie doradzę ci. Ja startowałem na Marco rock. Gdybym miał po 3 latach użytkowania wybrać znów skałę, wybrałbym znów Marco rock. Ale nie używałem innych. Może gdybym używał inną, to bym i teraz wybrał inną.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na RRR (real reef rock). Ciężkie kloce, ale mimo początkowych obaw, nie miałem z nimi jakichś niezwykłych problemów. Ot normalne dojrzewanie.

Ładnie są porośnięte glonami wapiennymi i sporo robactwa sie w ich zakamarkach wije. Porowatość jednak zerowa i nadają sie tylko na konstrukcję. Mają zresztą bardzo ciekawe kształty i łatwo się kleją ceresitem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę doradzić, to jak planujesz SPS i ryby to 2,5l siporaxu to może być mało żeby utrzymać niskie nutrienty. Proponowałbym przynajmniej x2. Ponadto uważam, że każda sucha skała naturalna, to ostatecznie lepsze rozwiązanie, niż najlepsza z betoniarki. Miałem w łapach ceramikę z Salarisa i porowatość 0 mimo, że kształty fajne. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, jakoś do końca sucha naturalna też mnie nie przekonuje, często dużo oddaje i generalnie to jest loteria. Ostatecznie będzie RRR a do sumpa dorzucę oprócz siporaxu kulki powinno być ok. Za eliminację nutrientów będą odpowiadać bakterie karmione pożywką i odpieniane, może peletki uruchomię, zobaczymy. Złoże potrzebne mi jest do ogólnej stabilizacji i nitryfikacji. A to podłoże KZ + babka ktoś coś wie ? Boję się, że jednak za duża gradacja dla niej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie, pani Jadwiga mnie przekonała do suchej z Indonezji. Bardzo fajne kawałki przyszły, dokładnie takie jak zamawiałem. Przekładka pewnie za dwa tygodnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam już rośnie, pomału  do przodu. Przy okazji, czy ktoś wie jak obracać zdjęcia? Generalnie większość mam porobionych  w pionie i zawsze o 90 stopni się obracają :D

C58352A8-822B-4F46-8A98-AAE8FA26FD6B.jpeg

2184D0B7-E810-49A2-AFC5-B4A8D94CAC68.jpeg

DD920C23-322D-448C-BC07-3205ABC29DA0.jpeg

Edytowane przez cherrybloss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje startu większego.

Fotki obrabiaj na kompie ( obracanie ) jak wiesz, że są w pionie.

Ta babka to buldożer - podniesie skałki połowie swojej wielkości :) 

U mnie pasek potrafiła rozsiewać po skałach 30cm powyżej dna.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zaczyna się stabilizować, 35 ppt, Ca - 430 (AF); KH - 7,5 - 8 (AF); Mg - 1400 (AF); NO3 - 0,25 (Colombo); PO4 - 0 (MW12). Aktualnie dozuję po 24 ml kompotnent 1,2,3 AF, raz w tygodniu amino, energy, vitality + co drugi dzień phytomix. Codziennie ProBios + NP-pro po jedenj kropli. Na razie bez podmian. Póki co obsada marna, niestety chwilo budżet mnie nie puszcza :) 

IMG_2979.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, przejrzyście i kolorowo. Nie pakuj za dużo korali bo szybko ci się rozrosną.

Uważaj na hydnophorę dość szybko rośnie i parzy wszystko lepiej niż ukwiały.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie hydno to niby z niej taki kiler, a w poprzednim akwarium miała bliskie spotkanie z Pavoną, to ledwo ją odratowałam takie baty dostawała. Tak czy inaczej, będę musiał się jej pozbyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny zbiornik, też nad nim myślałem ale brak miejsca skutecznie wskazał mi inną drogę Nano Max. Powiedz czy mocną masz cyrkulacje, konkretnie chodzi mi o euphyllie, czy mocno nią kołysa. Jak wygląda sprawa hałasu z komina, i jak wygląda działająca maszynownia pod zbiornikiem i co tam się kryje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, cyrkulacja to tak naprawdę temat z którym ciagle kombinuje co oczywiście nie wpływa pozytywnie na zbiornik. Przez większość czasu mam ustawiony tryb falowania, Euphyllia delikatnie buja na dnie, one generalnie nie lubią mocnej cyrkulacji. Komina nie słychać, chyba że poziom spadnie za mocno, niestety oryginalny zawór czasami nie trzyma ustawień. Co do filtracji to jestem fanem prostych rozwiązań. Podstawą jest mocny odpieniacz, do tego mam dla stabilizacji life biofil, siporax i kulki maxcspect. Używam tez w trybie ciągłym węgla, parametry utrzymuje dozując probios + np-pro. Tyle:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaworem to podobno dzieją się cuda, dużo naczytałem się gdy brałem ten zbiornik pod uwagę, i wszyscy zgodnie twierdzą że trzeba go zmienić na bramowy zawór. Jak będziesz zmieniał na większy to się odezwij hehe,  a tak poważnie to jeden z fajniejszych zbiorników na rynku, te lampy które masz są lepsze od red sea 50 lub 90, chodzi o barwę, miałeś je w zestawie ? 

Mogłeś dać w temacie nazwę zbiornika bo wielu szuka informacji na temat red sea refer... dam Cię do obserwowanych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem. Akwarium żyje i ma się dobrze, trochę walczyłem z cyjano ale generalnie wychodzę na prostą. Chciałbym zapytać o radę. Planuję zmianę oświetlenia na T5, w grę wchodzi ATI 6x24 albo 8x24. Akwarium ma 50 cm szerokości, z czego na tylnej ścianie jest komin 25x10 cm. Lampa 8x24 ma 44 cm co oznacza, że ostatnia rura w całości będzie świecić w komin. Czy warto wobec tego brać 8x24 ? Z góry dzięki ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, cherrybloss napisał:

Dawno nie pisałem. Akwarium żyje i ma się dobrze, trochę walczyłem z cyjano ale generalnie wychodzę na prostą. Chciałbym zapytać o radę. Planuję zmianę oświetlenia na T5, w grę wchodzi ATI 6x24 albo 8x24. Akwarium ma 50 cm szerokości, z czego na tylnej ścianie jest komin 25x10 cm. Lampa 8x24 ma 44 cm co oznacza, że ostatnia rura w całości będzie świecić w komin. Czy warto wobec tego brać 8x24 ? Z góry dzięki ! 

Jak widać 6 + drobne ledy robi robote ;)
A czemu idziesz w t5?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten zbiornik, mega ! T5 dlatego, że pod led z SPS jest ciężko,   jednak trzeba mieć spore doświadczenie i wiedzę, żeby mieć przyrosty i barwę. Idealna byłaby hybryda, ale niestety budżet mnie nie puszcza. T5 ma swoje wady ale jednak doświetlenie i spektrum robią robotę, nigdy pod led nie widziałem takich efektów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.