Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, cherrybloss napisał:

Widziałem ten zbiornik, mega ! T5 dlatego, że pod led z SPS jest ciężko,   jednak trzeba mieć spore doświadczenie i wiedzę, żeby mieć przyrosty i barwę. Idealna byłaby hybryda, ale niestety budżet mnie nie puszcza. T5 ma swoje wady ale jednak doświetlenie i spektrum robią robotę, nigdy pod led nie widziałem takich efektów. 

To wszystko prawda, pod T5 jest łatwiej wybarwić acropory, to nie znaczy, że pod LED się nie da. Przy dobrej lampie jest to możliwe. 6x24 powinno ogarnąć zbiornik, jak będziesz chciał to dla dodania pop w przyszłości możesz dodać jedną lub dwa Orphek OR3-60. 

PS.

Jak będziesz szukał T5 to daj znać na PW...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast wymieniać lampy dodał bym dwie belki or3 do tych Primów. Powinno w zupełności wystarczyć światła jak również pokrycia dla wymagających SPSów. Poza tym, oprócz światła potrzeba jeszcze doświadczenia aby koralowce wyglądały na zadowolone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, dadario napisał:

Ja zamiast wymieniać lampy dodał bym dwie belki or3 do tych Primów. Powinno w zupełności wystarczyć światła jak również pokrycia dla wymagających SPSów. Poza tym, oprócz światła potrzeba jeszcze doświadczenia aby koralowce wyglądały na zadowolone. 

Jest to Szymon pomysł aby dodać OR3. I zgadzam się, że jak brakuje wiedzy i umiejętności to żadna lampa nie pomoże. Jednak dostarczając dobrej jakości światło i w odpowiedniej ilości to szanse są większe...zawsze to jeden z czynników na ładne kolory...Jak wszystkie są spełnione to wiedza i doświadczenie same przyjdą poprzez obserwacje zbiornika i sukces murowany. Moim zdaniem największy problem akwarystów to światło...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, norbi2222 napisał:

Jest to Szymon pomysł aby dodać OR3. I zgadzam się, że jak brakuje wiedzy i umiejętności to żadna lampa nie pomoże. Jednak dostarczając dobrej jakości światło i w odpowiedniej ilości to szanse są większe...zawsze to jeden z czynników na ładne kolory...Jak wszystkie są spełnione to wiedza i doświadczenie same przyjdą poprzez obserwacje zbiornika i sukces murowany. Moim zdaniem największy problem akwarystów to światło...

A skąd bierze się problem ze światłem ja to sobie rozkładam na pare czyników.
1. Koszt zakupu lampy.
2. Koszt prądu.
3. Trudność pomiaru lamp ledowych.

1. Odpowiednia ilość światła dla spsów z lamp ledowch wymaga zakupu paru lamp nad przeciętne akwarium. W sumie z @cherrybloss mamy podobny zbiornik i jakby kupic markowe ledówki to już 4k myśle trzeba by było minimum dać.
2. Przy większych zbiornikach koszt prądu zaczyna niektórych boleć i szukają oszczędności.

3. U nas to nawet dostęp do miernika par jest wyzwaniem... a par to tylko jakiś jeden z parametrów. Nic nam to nie mówi o spectrum. Tak samo bawimy sie suwakami w apkach, i duża grupa ludzi ustawia pod odczucie wizualne. I nagle niektóre kanały świecą na 10-20%. To ja sie pytam producent nie wie co robi i montuje ze duzo ledów? ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, sith114 napisał:

A skąd bierze się problem ze światłem ja to sobie rozkładam na pare czyników.
1. Koszt zakupu lampy.
2. Koszt prądu.
3. Trudność pomiaru lamp ledowych.

1. Odpowiednia ilość światła dla spsów z lamp ledowch wymaga zakupu paru lamp nad przeciętne akwarium. W sumie z @cherrybloss mamy podobny zbiornik i jakby kupic markowe ledówki to już 4k myśle trzeba by było minimum dać.
2. Przy większych zbiornikach koszt prądu zaczyna niektórych boleć i szukają oszczędności.

3. U nas to nawet dostęp do miernika par jest wyzwaniem... a par to tylko jakiś jeden z parametrów. Nic nam to nie mówi o spectrum. Tak samo bawimy sie suwakami w apkach, i duża grupa ludzi ustawia pod odczucie wizualne. I nagle niektóre kanały świecą na 10-20%. To ja sie pytam producent nie wie co robi i montuje ze duzo ledów? ;)

Podpisuję się wszystkimi łapami pod tym co napisałeś. Dokładnie z tych powodów są problemy ze światłem w zbiornikach rafowych...

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, =Fresz= napisał:

Posłuchajcie Seby

Akurat nic odkrywczego nie mówi. Jedynie to co już napisaliśmy.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Akurat nic odkrywczego nie mówi. Jedynie to co już napisaliśmy.

 

Tylko że on mówi to bardziej dosadnie żeby zrozumieli Ci co jeszcze tego nie rozumieją ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Tylko że on mówi to bardziej dosadnie żeby zrozumieli Ci co jeszcze tego nie rozumieją ;) 

Ile można, bez konkretów, mówić, że dobrze mieć mocną lampę? Wcześniej było o mocnej pompie, to jeszcze czekamy na odcinek o "stabilnych parametrach":P

Co do tego akwarium, na początek rozkręcił bym pozostałe kanały (na oko wygląda, jakby samo niebieskie świeciło), niżej lampy zamontował (zamiast korale to ścianę oświetlają). Ogólnie spróbował wycisnąć maks z tych lamp, żeby sprawdzić czy napewno to światło jest tu czynnikiem limitującym, zanim zacznie się inwestować w nowe lampy. Jak będzie poprawa, będzie można dalej iść w moc światła. A jak nie pomoże, będzie to znak, że innym elementom (np niedoborom i ogólnie parterów wody, czy cyrkulacji) trzeba się przyjrzeć.

PS. Teraz doczytałem że akwa chyba jeszcze pół roku nie ma... To wiesz, na konkretne przyrosty pewnie po prostu jeszcze musisz poczekać. A co z planem początkowym, żeby trzecią lampę dołożyć?

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@=Fresz=oglądałem filmik @seb, generalnie się zgadzam chociaż nie mam przekonania, że jak dorzucę jeszcze LED nawet do 300 W to będę miał mocne i optymalne  światło. Moim zdaniem mega ważne jest spektrum oraz doświetlenie, co w przypadku LED ciężko uzyskać. Teraz jeśli wybierałbym LED to na pewno zdecydowałbym się na panel oprpheka. 

Co do T5 to tutaj akurat magii nie ma. Lampy ATI są od lat sprawdzone, kombinacje świetłówek są również znane i jestem pewny, że światło będzie odpowiednie a ja nie będę za często wsadzał łapek w ustawienia kanałów, co najwyżej raz na 6 miesięcy przy wymianie świetlówek :D 

@Słony leszczlampa ma 30 % na kanale CW, wcześniej miałem 50 % ale niedawno skręciłem bo miałem problem z dino/cyjano. Akwa jest młode i nie oczekuję cudów i widzę, że wszystko idzie w dobrą stronę bo mam porównanie przyrostów z poprzedniego akwa, balling rośnie ale instynktownie czuję, że pod T5 będzie dużo lepiej. Zamówiłem 8x24, czy będę tęsknił za blikami, czas pokaże :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem jeszcze jedno. Głębokie akwarium = jeszcze więcej światła. Totalnie inacej doświetla się 50cm wody, totalnie inaczej 60+, o 70 nie wspominając.

Fajny filmik. Moje dośaidczenie jest zgodne z powyższym. Więcej światła ruszyło mój baniak.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, katani napisał:

Moje dośaidczenie jest zgodne z powyższym. Więcej światła ruszyło mój baniak.

Pamiętam jak Ci pisałem że jakoś ciemno u Ciebie w zbiorniku, oko mnie nie myliło :P 

38 minut temu, cherrybloss napisał:

Teraz jeśli wybierałbym LED to na pewno zdecydowałbym się na panel oprpheka. 

O i to byłoby fajne światełko ;) znajomy przeszedł na te lampy właśnie z t5 i jest zadowolony ale od razu ta radość się nie pojawiła bo musiał kupić dwa Atlantiki i dwie belki OR na przód i tył żeby ładnie całość doświetlić. Kolor światła ustawił sobie tak że gdyby nie bliki to bym nie wiedział że to ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, cherrybloss napisał:

lampa ma 30 % na kanale CW, wcześniej miałem 50 % ale niedawno skręciłem bo miałem problem z dino/cyjano. Akwa jest młode i nie oczekuję cudów i widzę, że wszystko idzie w dobrą stronę bo mam porównanie przyrostów z poprzedniego akwa, balling rośnie ale instynktownie czuję, że pod T5 będzie dużo lepiej. Zamówiłem 8x24, czy będę tęsknił za blikami, czas pokaże

Skręcasz białe światło w led przez "dino/cyjano" (inna sprawa, że to nie białe światło jest przyczyną plag...), a teraz zamawiasz 8x24W t5 (czyli pewnie ze 2x tyle co realnie masz światła obecnie) dla lepszego spektrum (czyli właśnie większej ilości światła innego niż niebieskie)? Gdzie w tym logika? Tzn... bardzo dobrze, że zwiększasz moc, tylko nie jestem pewien, czy Twoje oczekiwania względem t5 są realne...

3 godziny temu, =Fresz= napisał:

Kolor światła ustawił sobie tak że gdyby nie bliki to bym nie wiedział że to ledy.

Ot w sedno. Dobre led, w dobrych rękach dają ogromne możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Skręcasz białe światło w led przez "dino/cyjano" (inna sprawa, że to nie białe światło jest przyczyną plag...), a teraz zamawiasz 8x24W t5 (czyli pewnie ze 2x tyle co realnie masz światła obecnie) dla lepszego spektrum (czyli właśnie większej ilości światła innego niż niebieskie)? Gdzie w tym logika?

Białe światło skręciłem dlatego, że pojawiły się plagi oraz dlatego, że lps  zaczęły jaśnieć i wyraźnie im to nie pasowało. Co do spektrum, to może źle się wyraziłem. Bardziej chodzi mi o doświetlenie SPS oraz o odpowiedni mix widm, co przy LED ciężko uzyskać. Takie mam oczekiwania wobec T5. Najwyżej będę żałował, trudno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba mnie ominęło. Co się stało w czasie urlopu i kiedy?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w skrócie, automatyczna dolewka z wiadra którą skonstruowałem nie zdała egzaminu. Woda z komory pompy wyparowała, obieg stanął a automatyczny karmnik dozował suchy pokarm. W efekcie oprócz zasolenia PO4 poszybowało w kosmos, padła mi acra która była ze mną jeszcze w poprzednim akwarium, a korale były koloru ziemisto - brunatnego. Na szczęście nic poważnego się nie stało, wracamy do gry ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zoaski wyglądają.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa zapomniałbym, oczywiście po drodze było też tak, ale jednak bez blików nie dałem rady. Jakby ktoś był chętny to mam 8x24, 3 miesięczne świetlówki ATI :D

5f77057e8baa4716med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka cena lampy 


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.