Skocz do zawartości
AdamSL

Przesiadka na 350l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Po 4 latach przyszedł czas na przesiadkę z kostki 64 na kostkę 250l plus 100l sump, tutaj bym chciał żebyście potwierdzili czy mam dobre zamiary odnośnie przenosin.

Dodatkowo na skale wyrosło mi blue clove polyps, takie g*** spokrewnione z clavularia, nie chciałbym tego mieć w nowym baniaku. 

Do rzeczy 

1. Przy przesiadce wykorzystam wodę z działającego akwarium, resztę uzupełnię świeżą solanką

2. Siporax przeniosę do nowego sumpa + dołożę bioballi maxspecta

3. Skałę z starego akwa porośniętą bcp wrzucę do sumpa po uprzednim oczyszczeniu , do nowego zbiornika planuje konstrukcję z sztucznej skały, jeszcze nie wiem jakiej. 

4. Do nowego akwa wsypię nowy piasek, cienką warstwę aragonitowego. 

5. Założę nowe dsb, zastanawiam się czy nie posypać go odrobiną piasku z wierzchniej warstwy z starego dsb plus przełożę glony. 

 

Co do sprzętu, planowana obsada lps i proste sps: 

Lampę mam - ethereal 120W z czasem może zmienię lub dołożę t5 jak mnie najdzie na akry

Cyrkulacja, tu mam największy dylemat, albo gyre 230 pionowo za skałą na środku wysokości albo dwa razy jebao slw10 na tylnej ścianie, ew 2 vortech mp10 jak wyrwę w dobrej cenie 

Obieg, jebao dcp 5000, wystarczy jak będę chciał zrobić baypas na filtr przepływowy, pelety czy coś? 

Odpieniacz schuran 120 będzie cicho?

Na razie tyle, zapraszam do dyskusji :)

Edytowane przez AdamSL (wyświetl historię edycji)

692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę doradzić Ci abyś przemyślał dobrze wybór konkretnej sztucznej skały, bo można się później wpakować w problemy. Ja w swoim baniaku (podobny litraż) postawiłem na skałę RRR, którą tak wiele osób polecało i po roku jej posiadania mogę powiedzieć, że poza ładnym wyglądem na wejściu nie dostrzegłem w niej więcej zalet, za to jedną olbrzymią wadę. Skała jest bardzo ciężka, ale co gorsza zero w niej porowatości. Jeśli nie będziesz miał mocnej filtracji biologicznej w sumpie (najlepiej jakaś żywa skała) miej na uwadze, że wszelkie "betonowe" skały nie zagwarantują Ci odpowiedniej ilości miejsca do osadzania się bakterii. Co do pozostałych kwestii to niech wypowiedzą się bardziej doświadczone osoby ;)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obecny baniak tez startowałem na RRR

Oprócz tego że kamienie (zgadzam sie z tym, zreszta AquaForest tez ma podobny beton) to jest jednak plus ja nie miałem typowego dojrzewania w postaci glonów zielonych na RRR

Teraz nowy baniak juz startuje na Marco Rocks z tym że pokleiłem konstrukcję i do czasu odbioru akwarium (przewidywany okres 7-8 tygodni ale jak to u Przemka - pewnie dłużej) konstrukcja moczy sie już w solance do której na bieżąco dolewam konkretne porcje bakterii i pożywkę w postaci octu.

Po około miesiącu chce zasiedlić skałę kiełżami widłonogami itp stworzonkami od sexykrewetka i dorzucić jakieś niewielkie żrodło swiatła


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem nowy baniak dwa miesiące temu na RRR i nie żałuje . Porowatości zero to prawda ale za to mego różnorodnych kształtów . Łatwo z niej zbudować naprawdę ładnie konstrukcje . Zero glonów i jakichkolwiek plag . Wygląd , kolor nic jej nie przebije . Wcześniej malem Marco w starym zbiorniku i porowatością lub wagą nie wiele różni sie od RRR . Za to dojrzewanie miałem bardzo burzliwe glonów masa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, R3BEL napisał:

Ze swojej strony mogę doradzić Ci abyś przemyślał dobrze wybór konkretnej sztucznej skały, bo można się później wpakować w problemy.

Jakie problemy, jakiego typu ?

Ja posiadam RRR i nie mam problemów, ale zbiornik musi być prowadzony z głową. 

Odpowiednie zloze biologiczne itd.

Zresztą tego typu tematu jest tu multum na forum co do skały rrr.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Beti napisał:

Jakie problemy, jakiego typu ?

Ja posiadam RRR i nie mam problemów, ale zbiornik musi być prowadzony z głową. 

Odpowiednie zloze biologiczne itd.

Zresztą tego typu tematu jest tu multum na forum co do skały rrr.

Bardzo mnie cieszy, że na tym forum są jeszcze osoby które prowadzą swoje zbiorniki z głową i dzięki temu u nich nie występują problemy, które dotykają innych :thumbup: Tylko, że nie wszyscy mają sumpy o pojemności kilkuset litrów, gdzie mogą umieścić całą masę "odpowiedniego" złoża biologicznego, które załatwi im sprawę filtracji biologicznej, bo jak wiadomo skała RRR w najmniejszym stopniu nie jest w stanie temu sprostać ze względu na swoją strukturę. Nie wszyscy także posiadają w swoich akwariach skałę RRR w proporcji 50/50 z żywą :P Jak ktoś ma w zbiorniku tylko skałę RRR, a w sumpie niewystarczającą ilość biologii (np przez brak wystarczającego miejsca) to o problemy z ta skałą nie trudno.

 

 


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też nie demonizujmy

ja w obecnym (65l netto) prowadzonym na RRR z 1 płytką maxpect i 1kg kulek maxpect mam pieknie polipujące SPSy i NO3 a PO4 6 na dokładniejszej hance

Ja dalej będę powtarzał słowa zasłyszane od gościa z dużą ilościa akr w zbiorniku

podobnie jak w słodkim masa roślinna tak  w słonym liczy sie odpowiednio duża masa koralowa

a z reguły sprzęt wywalony w kosmos za wiele tyś, ryb nawalone jak na stoisku w tesco a korale to szczepeczki kilkucentymetrowe


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde akwarium prowadzone na rrr powinno mieć procentowo zloze biologiczne do danej skały w akwarium. 

Nie ma znaczenia wielkość sumpa,  jeśli masz akwarium 350l i masz 8% skały rrr dajesz procentowo złożę do sumpa, i nie trzeba mieć go na 500litrow.:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Yarccom napisał:

też nie demonizujmy

ja w obecnym (65l netto) prowadzonym na RRR z 1 płytką maxpect i 1kg kulek maxpect

Czyli masz gigantyczną ilość złoża biologicznego. Według producenta na 4 tysiące litrów! Ja w 2 razy większym baniaku z żywą skałą mam 60 dkg siporaxu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i super

Ja dążyłem do zer i do patyków lepszych niz montipory i mi sie udało

 

 

 


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wiecie przypadkiem czy sucha skała fiji oferowana przez znany sklep na E, to sztuczna pukani, czy to jest skała pochodzenia naturalnego? 


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AdamSL napisał:

A nie wiecie przypadkiem czy sucha skała fiji oferowana przez znany sklep na E, to sztuczna pukani, czy to jest skała pochodzenia naturalnego? 

ostatnio kupowałem troszkę tej skały Fiji Shelfs - naturalna skała z niewielkimi resztkami życia, jeszcze oglądałem tam jakąś sztuczna chyba DD ale tego czegoś bał bym sie użyć były na niej bardzo ładne kryształy nie wiem czego ale nie soli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timek, gazowala Ci ta skała? 


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.