Skocz do zawartości
marking

Zakwit bakteryjny? i dziwny zapach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Na wstępnie pragnę nadmienić, że przeczytałem wiele tematów o zakwicie bakteryjnym, natomiast ten z którym sam się spotkałem nieco się wyróżnia i o tym nie było, więc myślę że ku pomocy dla mnie i dla ew. potomności warto temat poruszyć.

Woda na AF Reef Salt, bakterie Prodibio bioptim, pożywka biodigest.

Wiele razy zalewałem różne baniaki i nigdy nic takiego jeszcze nie miałem już tłumaczę.

Po pierwsze w wodzie i na szybach były gluty, ale to gluty takie jakbym wycierał wręcz żel do włosów.

Odpalona UV-ka zlikwidowała problem, woda stała się klarowna, a przynajmniej klarowniejsza, ale niestety na chwilę, mimo że nic do niej nie dokładane.

Oczywiście jest cały czas węgiel, jest jeszcze Life Bio Fil od niedawna, co jakby na chwilę nawet poprawiło sytuację.

Teraz to co NAJDZIWNIEJSZE? Ponieważ nigdzie nie trafiłem na ten temat.

Otóż woda dziwnie pachnie, najpierw myślałem że może to taki zapach stęchlizny, ale teraz wyraźnie wyczuwa się, że jest to taki sam nie wiem, może chemiczny zapach? Trochę jakby nie wiem Silikon świeżo otwarty (nie to nie zapach silikonu od razu uprzedzam, nie jest to nowy obieg, tylko przeniesiony na inne mieszkanie). W każdym razie nie pachnie to MORZEM, jak zawsze, a tak dziwnie. Nawet może trochę metalicznie przez chwile myślałem, jest to raczej zapach duszący trochę ostry, jednak raczej nie amoniak.

Włożyłem życie takie jak ślimaki, rurówki, miękkie grzybki, krewetka na aiptazje, to wszystko żyje......

Woda znowu robi się mleko, znowu odpaliłem uvkę, ale teraz nie widzę tych glutów już na szybach.

I TERAZ UWAGA wracając do zapachu, to co dziwne i co zaobserwowałem, to robiąc podmianę niewielką bo 30 litrów na około 500 w obiegu, zapach ten znika pewnie gdzieś już po około godzinie, ale później znowu wraca...........

ZDECYDOWANIE jest on PRAWIE cały czas, poza w/w wyjątkiem oraz jednym powrotem do domu, gdzie w końcu pachniało morzem, ale nic nie dokładając, nic nie zmieniając, zapach wrócił.

Ręce mi już opadają, bo nie mam pojęcia co to może być, czy ktoś z Was miał taki problem? Czy przy Waszych zakwitach bakteryjnych też był tego rodzaju zapach? Gdyby nie było tego zapachu, a sam zakwit, pewnie nie poruszałbym w ogóle tematu, ale wg. mnie sytuacja jest co najmniej dziwna.


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heweliusz uwierz mi, że to nie smród z odpieniacza. Pominę fakt, że z odpieniacza śmierdzi jak to z odpieniacza, a nie dziwnie chemicznie jak tutaj cała woda.....


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, marking napisał:

nie jest to nowy obieg, tylko przeniesiony na inne mieszkanie).

Czyli? Woda zlana i przewieziona czy przeniesione akwa ze skałą i zalane nową sokanką. Co miałeś na mysli pisząć "przeniesiony obieg"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa solanka, teraz po UV-ce od rana pięknie się wyklarowało. Choć to już kolejny raz UV-ka poszła.

W każdym razie tym razem nie ma już na szybach , a woda się klaruje.

Tutaj najbardziej nurtujący jest ZAPACH, a nie sam zakwit, aby było jasne.

Nie wiem jak się go pozbyć, on jest dziwny do opisania, jakby chemiczny, trochę może jakby silikon, trochę może jakby ocet, ciężko go po prostu opisać bardzo, stąd taki niejasny w/w opis zapachu, jest drażniący jak się go mocno powącha nad akwarium.


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości bakterie podawałeś jakieś ostatnio? Generalnie zakwit pojawia się wtedy, gdy jest nisza w ekosystemie i są ku temu warunki. Teoretycznie podanie bakterii na których nam zależy mogłoby pomóc. Smród oznacza raczej bakterie, których mieć nie chcemy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapach i biofilm by mógł wskazywać na https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakterie_kwasu_octowego 

Ale skąd taka nisza ? No ale to "daleki strzał".


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może przyjrzyj się soli - czy on nie pachnie w podobny sposób? Raczej nie bakterie kwasu octowego bo jak wynika z opisu niezbędne jest dla nich środowisko bogate w sacharydy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno określenie jakie mogę dac na ten zapach to chemiczny zapach chloru.

 

 

Sól tak nie pachnie, poza tym nie robię podmian od miesiąca. Bakterii też nie dozuje i pożywki od miesiąca.

 

Dopiero teraz jako że nie ustępuje dodałem af Life bio i nitrsphos minus, Ale tak jak napisałem nie wiązać tego z tym bo dopiero teraz po miesiącu to dodałem gdy w/w już były. Po prostu kombinuje. Tak myślę może wlać prodibio następne już po prostu.

 

 

 

 


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka skała ? I czy zbiornik świeżo klejony ? ja bym jednak  rozpuścił trochę soli w małym pojemniku i powąchał wodę po rozpuszczeniu tak na wszelki wypadek....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem zbiornik przenoszony nie świeżo klejony.
Skala nie ma nic do rzeczy bo przelozylem ja na kilka dni do innego i tam tego problemu nie bylo.
Woda z solą tak nie pachnie na tej soli prowadzę inny mały baniak i nie ma tego problemu.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na tej soli w sensie z tego samego opakowania ? z tym samym nr serii ? Coś mi się widzi że jakaś "chemia nieorganiczna" uwalnia się..... po mojemu to chyba żadne procesy biologiczne (w sensie nie wytwarzane przez organizmy żywe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej samej z tego samego opakowania na innym baniaku jest ok.

Uwierz mi że skoro napisałem tego rodzaju temat to naprawdę jestem w kropce i tego rodzaju podstawy sprawdziłem.

Najgorsze jest co może być powodem tego zapachu chloru, ale takiego naprawdę mocnego.... tak to najlepiej nazwać. Myślę że to właśnie te bakterie. Woda czystą po uv a zapach jest dalej.

Druga sprawa pisałem też wyżej że przez ten miesiąc raz się zdarzyło że wróciłem do domu i woda pachniała morzem, tak jak powinna, a po kilku godzinach znowu to samo.

Tak samo jak podmiana z działającego baniaka (30 litrów na 500 obiegu) po kilku godzinach zapach mniejszy, albo i znikł, a po kilku następnych wrócił.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Ok ryzyk fizyk wyłączyłem uv i dałem prodibio 2 ampułki, aby sprawdzić hipotezę złe kontra dobre bakterie.
Jutro będzie wiadomo rano czy to pomogło.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj lepiej, po uv porządną porcję Specjał Blend. Bo ten preparat najszybciej że znanych mi zastartuje. A ten zapach, to efekt produkcji ketonów. Acetonu nie czułaś w mieszaninie zapachów? 

No i ten glut z szyby, nie pachnie dużo intensywniej niż woda?  


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gluta już nie ma teraz tylko woda tak pachnie.

Być może coś jak aceton czuje trudno to strasznie zidentyfikować.

Ja twierdzę że chlor może trochę ostry ala ocet też, inni twierdzą, że chemicznie śmierdzi.

 

 

 

 


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to trochę i trudne do zdiagnozowania bo my tego zapachu nie czujemy ale mam dwie sugestie, może przesadziłeś z lampą UV eliminując problem zakwitu bakteryjnego i martwa materia go właśnie powoduje, lub odnośnie zapachu chloru przychodzi mi do głowy przebicie na jakiejś pompie lub cyrkulatorze i dochodzi do elektrolizy soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy przebyciu nie byłoby jakiegoś kopania w prądzie?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz osprzęt, ale większość nowego sprzętu typu pompy czy cyrkulatory mają zasilacze i same silniki są na niskie napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić czy jest gdzieś przebicie?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek sprawdź czy nie ma żadnych uszkodzeń przewodu lub obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat patrzyłem i tego nie widziałem, bo jesteś druga osoba która mi coś takiego podpowiedziała. Czy jest jakaś opcja sprawdzenia tego jakimś miernikiem wkładając do wody lub coś takiego?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Włożyłem probowke do wody taka jak wkłada się do gniazdka, nie świeci.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup test na chlor i sprawdź wodę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mało prawdopodobne jest z tą elektroliza ale mogę się mylić.
Znalazłem dwa tematy gdzie ludziom bakterie też smierdzialy chlorem.
Co więcej z tego co pamiętam gdy były gluty i zdarzyło się że zapach trochę mijał, po ich wzruszenia wracał.
Do tego gdyby to była elektroliza to po dodaniu 30 litrów żywej wody w obiegu 500 zapach by mijał na kilka godzin?
No i jeden z powrotów do domu był bez zapachu który powrócił.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak może z innej beczki. Dzieciaków małych nie masz? Nie nalały ci czegoś do akwarium?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś inny z domowników czuje to samo i ma takie same skojarzenia z tym zapachem?

Jeżeli jest węgiel w wodzie to szukałbym źródła w otoczeniu akwarium, a nie w samym baniaku - są jakieś kanały wentylacyjne obok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.