Skocz do zawartości
szyman

Moja pierwsza przygoda 49l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posolonych.

Z racji tego, że dopadło i mnie te piękne i ciekawe hobby postanowiłem założyć bloga aby mieć wgląd na przestrzeni czasu co robiłem lepiej a co gorzej a jednocześnie móc powymieniać się opiniami z bardziej doświadczonymi akwarystami. 

Akwarium aquael 49l start 19.09.2020    skała 6kg marco roks

 żywy piasek Blue treasure

 kaskada aquael fzn3 wypełniona seachem matrix, siporax plus wata filtracyjna

 Lampa led diy 3 moduły po 10wat sterowane aqma led control

Akwarium zalane 20litrow wodą dojrzałą od kolegi reszta zrobiona solanka na AF reef salt. Zasolenie 1.024 mierzone spławikiem grotecha. Temp. 25st.

Przez pierwszy tydzień lane bakterie seachem stability. Po tyg zaczeło wywalać okrzemki bądź dino bo zbierały się pecheżyki powietrza obecnie sie uspokoiło (górną warstwe delikatnie przekopywałem) i czekam na zamknięcie cyklu azotowego. No2 narazie winduje do góry i zastanawiam sie czy dobrze zrobiłem przestając lać bakterie (obawa przed zakwitem bakteryjnym). Woda narazie kryształ. Narazie niepokojących zjawisk nie zauważam. Dalsze obserwacje i czekam az no2 bedzie na 0. Wszelkie sugestie mile widziane. Pozdrawiam 

 

 

16019778125172530239825430351453.jpg

P1030034_copy_1000x562.jpg

P1030045_copy_1000x668.jpg

P1030020_copy_1000x668.jpg

P1030027_copy_1000x750.jpg

Edytowane przez AquaCoral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś z Warszawy mogę ci oddać jvp110, wysyłać się nie opłaca bo nowy to niewielki koszt a mój nie wiem ile podziała, teraz leży w szafie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Jak jesteś z Warszawy mogę ci oddać jvp110, wysyłać się nie opłaca bo nowy to niewielki koszt a mój nie wiem ile podziała, teraz leży w szafie.

Dzięki Konrad za dobrę chęci:) ja z Legnicy koło wrocka tak że kawałek jest. Rozumię że wymieniłeś na jakiś inny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, AquaCoral napisał:

Cyrkulator brany pod uwage jak najbardziej. Myślałem o tym jvp 110 ale on bez regulacji i niewiem czy pralki nie będzie robił. Dojdą korale to napewno będę coś kombinował.

Tylko nie to, cyrkulator tragiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlaśnie dlatego czegoś takiego do morskiej inwazyjnej wody nie włożyłbym hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie Tunze 6015, Cicha, solidna, łatwa w czyszczeniu. Ewentualnie Hydor coralia nano.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od budżetu albo Jebao SW albo jak chcesz zaszaleć to Tunze nanostream 6040 ze sterownikiem - uzywam go jakiś - jest cichutki i ma duże możliwości ustawień (także tryb auto w którym sam dostosowuje się do objętosci zbiornika.....)

 

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, AquaCoral napisał:

Najprawdopodobnie jeżeli będę się decydował to pojde w jebao sw2 z alieexpres już za 120zl można dostać.

Ja korzystam z aqua nova nwm-2000, to samo co jebao. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem mój spławik grotecha i trochę się zdziwiłem...Od początku coś mi nie pasowało jak robiłem zasolenie pierwszego zalania trzymałem się instrukcji na soli AF reef salt 1.025  natomiast spławik pokazał 1.021 wiec sobie dosypałem :banghead. Wczoraj spławik do sklepu sprawdzony na hance i okazuje się, że zaniża o 4 stopnie. Przez 3 tyg miałem zasolenie 1.028. Zrobiłem podmianke 5l i mam teraz 1.024. Chcialem stopniowo zejść o te 4 no ale wyszło jak wyszło. Doszła dzisiaj korona diy podłapana od kolegi z grupy FB z listwy przypodlogowej ze spienionego pcv i efekt mi sie podoba. Kilka fotek:

20201010_191043_copy_585x1040.thumb.jpg.980544d917cf5e955006c90779ae37d1.jpg

Screenshot_20201010-185331_copy_360x720.png.48937215fbe1dacf1b3687a9c2021334.png

P1030052_copy_1000x750.jpg.e360b4b0afda3c2035f7f8500fc7dbd8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez AquaCoral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, AquaCoral napisał:

Sprawdziłem mój spławik grotecha i trochę się zdziwiłem...

Kup sobie refraktometr i płyn kalibracyjny, to powinien być pierwszy punkt na liście zakupowej. Toż chyba z milion razy taka historia już się powtórzyła...;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, AquaCoral napisał:

Od początku coś mi nie pasowało jak robiłem zasolenie pierwszego zalania trzymałem się instrukcji na soli AF reef salt 1.025  natomiast spławik pokazał 1.021 wiec sobie dosypałem

Niestety ta sól (i inne tej firmy) mają opinię, że co wiadro/worek to inne dozowanie. Więc to co pisze na opakowaniu to trzymałbym się raczej orientacyjnie. Z resztą - nie będąc gołosłownym - mój ostatni worek tej soli odbiegał od wartości z tabelek. Na szczęście zużyłem już cały i wczoraj przyszła sól red sea salt


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

11 minut temu, Słony leszcz napisał:

Kup sobie refraktometr i płyn kalibracyjny, to powinien być pierwszy punkt na liście zakupowej. Toż chyba z milion razy taka historia już się powtórzyła...;-)

Znaczy się teraz juz mam punkt odniesienia to nie powinno być problemów a co do refraktometrów to napewno fajny i wygodny gadżet który tez niejednemu już namieszał. Bynajmniej czytałem takie wątki. Jedno mnie zastanawia a zarazem wywołuje uśmiech na twarzy bo tak zachwalają refraktometr h2ocean a juz ten sam tylko w innym pudełku i z inna naklejką tzw. Chinczyk za 40zl  już jest beee... problem z kalibracja itp. Fajnie jak by się inni wypowiedzieli jak to widzą bo dla mnie i jedno i drugie to chinczyk tylko jeden ma naklejke h2ocean i kosztuje ponad 200zl a drugi no name za 40zl

16 minut temu, goclik napisał:

Niestety ta sól (i inne tej firmy) mają opinię, że co wiadro/worek to inne dozowanie. 

Albo problem z urzadzeniem do pomiaru tak jak to było właśnie w moim przypadku :) Producent na stronie niby zapewnia że każda partia jest sprawdzana i sygnowana kodem na opakowaniu i gdym nie zasugerował się podczas zalewania spławikiem, zasolenie bym miał od początku takie jakie chciałem. Aż jestem ciekaw jak wypadnie nowy worek. Jak rozmawiałem z przedstawicielem AF to mowił że problem może występować w dużych opakowaniach gdzie podczas transportu frakcje soli mogą się przemieszczać i jezeli sól nie zostanie wymeszana przed użyciem wynik może nieznacznie odbiegać. Tak samo z hygroskopijnością danej parti przez co waga może być inna. Moje opakowanie to 2kg i narazie by sie wszystko zgadzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, AquaCoral napisał:

 

Znaczy się teraz juz mam punkt odniesienia to nie powinno być problemów a co do refraktometrów to napewno fajny i wygodny gadżet który tez niejednemu już namieszał. Bynajmniej czytałem takie wątki. Jedno mnie zastanawia a zarazem wywołuje uśmiech na twarzy bo tak zachwalają refraktometr h2ocean a juz ten sam tylko w innym pudełku i z inna naklejką tzw. Chinczyk za 40zl  już jest beee... problem z kalibracja itp. Fajnie jak by się inni wypowiedzieli jak to widzą bo dla mnie i jedno i drugie to chinczyk tylko jeden ma naklejke h2ocean i kosztuje ponad 200zl a drugi no name za 40zl

:-)

Ja mam h2ocean i nigdy żadnych problemów z kalibracją nie miałem. Kalibruję płynem saliferta (35ppt), dla pewności sprawdzam jeszcze na RODI (0ppt) i zawsze jest jak w mordę strzelił idealnie zgodne. Ostatnio zrobiłem ICP. Lunetka tego dnia pokazała 35.5ppt, ICP - 36ppt. No fakt, jak się płyn kalibracyjny przeterminował w końcu, to kupiłem nowy a nie czekałem aż zużyję do końca. Do tego staram się nie rzucać refraktometrem o podłogę i takie tam... Może dlatego nie mam problemów:-) Miałem spławik, miałem miernik elektroniczny/przewodnościowy, i dopiero na refraktometrze udało mi się ogarnąć zasolenie i mieć pewność (a to bardzo istotne). Co do spławika i punktów odniesienia... uwzględniasz temperaturę i przeliczasz z tych tabelek? Mierzysz jak należy w cylindrze, czy może bezpośrednio w akwarium? Uwzględniasz menisk oraz usówasz film bakteryjny z powierzchni? Zgodzę się z tym, że spławik może być bardzo dokładnym narzędziem (o ile mu się kartka ze skałą nie przesuwa co chwila:-), ale nikomu (prawie) nie chce się porządnie wykonywać pomiarów spławikiem. A czy h2o to chińczyk? Nie wiem, nigdy nie miałem w ręku chińczyka do zasolenia. Miałem w ręku chiński refraktometr do badania gęstości miodu, to przy moim h2o wydawał się zabawką z plastiku...no ale... Poza tym, sam się szybko przekonasz, że 2 stówki to w morskim nie jest jakaś strasznie duża kasa. No i spoko możesz kupić chińczyka, bylebyś go kalibrował regularnie. No, poradziłem co wiedziałem, a co zrobisz to już od Ciebie zależy:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz swoje przeszedłeś to opinie masz napewno wyrobioną i dobrze wziąść sobie Twoje rady pod uwage. O cylindrze nawet nic mi niemów bo jak narazie to najbezsensowny zakup w mojej krótkiej przygodzie morskiej no ale byłem już tak zdesperowany i chciałem być pewny co do pomiaru porownawczego ze spławikiem że zakupiłem bo początkowo pan ze sklepu zaczął mi sprawdzać w opakowaniu po spławiku:Dgdzie dotykał ścianek w koło. Pomarow oczywiscie bede dokonywał przy temp. 25st przeliczać nie musze bo mój to densymetr wiec chyba jak się nie myle to mierzy gęstość a nie ciężar. W każdym bądź razie  z racji tego iż jestem nieczynny wędkarz pobawie się spławikiem jak by to miało niezabrzemieć :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławik wyskalowany na gęstość dla 35ppt powinien pokazać w 25st (jeśli dobrze pamiętam) ok 1,0235 g/ml. Jeśli pokazuje 1,0265, to raczej masz sg. Oczywiście, gęstość też zależy od temperatury (choć mniej pokrętnie niż sg, które w definicji ma dwie temperatury:-) Najlepsze jest to, że zwykle nigdzie nie masz sprecyzowane, ani co mierzy spławik (gęstość czy sg), ani dla jakich temperatur jest wyskalowany (a 20 czy 25 wbrew pozorom robi dużą różnicę). Generalnie, to polecam przestawić się na ppt, czyli nasze staropolskie promile. 35ppt to jednoznaczna informacja, a "1,024" czy "1,026" już nie koniecznie.

A jak już przy anegdotkach jesteśmy... jak kupowałem spławik, to będąc już "naczytany" poprosiłem o sprawdzenie go w sklepie - i pan właśnie tak samo w tym plastikowym opakowaniu pomiar robił. Zobaczył 1023 więc stwierdził, że chyba pokazuje gęstość;-) Natomiast jak zacząłem już podejrzewać, że coś jest nie tak, pojechałem do innego sklepu... w którym pani wyciągnęła jakieś coś co nawet skali nie miało, tylko kreską markerem zaznaczoną:-) I na tej podstawie pani stwierdziła, że mój chyba o jedną kreskę zaniża:-) Serio, kup refraktometr:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój chińczyk kalibrowany płynem saliferta na rodi nie pokazuje 0 i odwrotnie. Może to jest te 160 pln różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, AquaCoral napisał:

Albo problem z urzadzeniem do pomiaru tak jak to było właśnie w moim przypadku :)

 

11 godzin temu, AquaCoral napisał:

Jak rozmawiałem z przedstawicielem AF to mowił że problem może występować w dużych opakowaniach gdzie podczas transportu frakcje soli mogą się przemieszczać i jezeli sól nie zostanie wymeszana przed użyciem wynik może nieznacznie odbiegać.

Używam refraktrometru i kalibruje płynem saliferta. Sól przed każdym użyciem dokładnie mieszałem. I żeby nie było, że mam coś do aquaforest - używam ballinga i ich dodatków m.in. jod, żelazo, stront oraz AEBV (czyli Amino mix, Energy, Build i Vitality). Sole tej firmy jednak raczej nie mają za dobrych opinii. Miałem dwa podejścia. Za każdym razem Mg wywalało powyżej 1500 (co też podobno jest dosyć częste u innych akwarystów). Trzeciego raczej nie będzie. A szkoda, bo to polska firma.

Tak nieco z innej beczki to dziwi mnie czasem podejście firmy. Jestem zapisany na fb w ogólnoświatowej grupie aquaforest. Dość często pojawiają się posty, w którym ludzie pokazują sporą ilość opiłków żelaza znajdującą się w ich Life Source (przykładają magnes, ilość czasem zadziwia). Jaka jest odpowiedź firmy? Zwykle odpowiada jeden pan (właściciel?), który umieszcza zdjęcie swojego zbiornika, w którym używa tego produktu i twierdzi, że u niego wszystko jest w porządku... Tego typu odpowiedzi widziałem kilkukrotnie. To tak jakby sprzedawca, który sprzedał mi wadliwą część do auta, twierdził, że to niemożliwe bo u niego w aucie działa doskonale. Bywają również przypadki, że ludzie znajdują śmieci np. papierek po batoniku.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.10.2020 o 08:56, goclik napisał:

. Za każdym razem Mg wywalało powyżej 1500 (co też podobno jest dosyć częste u innych akwarystów). 

To ciekawe bo właśnie 4dni temu robiłem pierwsze testy i u mnie były zaskakująco niskie przy obecnym zasoleniu 1.024

Ca 350

Mg 1200

Kh 8

No3 25

Po4 prawie nie wykrywalne (salifert)

Napewno jak będe robił pierwszą podmianę po rozrobieniu soli przetestuje ją. A tak pozatym doszły pierwsze korale gorgonia zoantusy parazoantusy discosoma czerwona i niebieska Miałem obawe i niechciałem w zasadzie jeszcze wpuszczać bo no2 wysoko siedzi ale bardziej doświadczony kolega stwierdził że baniak się kręci miesiąc to spróbujemy. Narazie wszystko żyje i w miarę się pompuje. Dokupiłem prodibio biodigest z myślą o szybszym zamknięciu się cyklu. Sachem stability który dawałem na początku chyba jednak zleżały ( dwa lata w szafce) i nie wiem do konca czy spełnia swoja funkcje.

P1030075_copy_1000x750.jpg

P1030076_copy_1000x750.jpg

P1030074_copy_1000x750.jpg

P1030073_copy_1000x750.jpg

P1030079_copy_1000x1333.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te parazoa dałbym na osobną skałkę. Szybko rosną a mogą być niebezpieczne przy usuwaniu 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.