Skocz do zawartości
szyman

Moja pierwsza przygoda 49l

Rekomendowane odpowiedzi

 

Godzinę temu, goclik napisał:

Te parazoa dałbym na osobną skałkę. Szybko rosną a mogą być niebezpieczne przy usuwaniu 

 właśnie tak się zastanawiałem czy by ich nie usunąć bo wizualnie mi się to nie podoba Ale z drugiej strony nie chciałbym czegoś uszkodzić . za bardzo nawet nie wiem jak się do tego zabrać czy to wyciąć czy wyrwać pęsetą Chociaż jak wytnę to i tak pewnie odrośnie na razie zostawiłem żeby cokolwiek zobaczyć jak będzie sobie radzić. A co myślisz o parametrach może być taka sytuacja że na początku skała coś pobiera z wody typu wapń i magnez?

Edytowane przez AquaCoral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, AquaCoral napisał:

Planuje wpuścić życie. 

Jeżeli chodzi o ryby i skorupiaki to bym się wstrzymał. Akwarium jeszcze nawet dobrze się nie rozbujało a plagi zapewne się pojawią . Jeżeli chodzi o masę koralową im więcej tym lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem pierwsze grymasy gorgoni. Coraz częściej ma schowane polipy i jak by się kurczy, nie wiem czy jest to spowodowane nagłym spadkiem no2 i no3 czy poprostu zaczyna głodować. Przełożyłem ją też na prawo troche dalej od skimera ale to chyba nie jest przyczyną. Szukałem jakiś informacji i natknąłem się na info że są to korale niefoto i należy je często karmić. Zastanawiam się co mógłbym jej podać a jednocześnie nie przesadzić bo akwarium dojrzewa. Niechciał bym jej uśmiercić i tak poprostu olać a raczej dowiedzieć co może być przyczyną i na podstawie tego przypadku już się czegoś nauczyć.  Co byście poradzili?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, AquaCoral napisał:

Zauważyłem pierwsze grymasy gorgoni. Coraz częściej ma schowane polipy i jak by się kurczy, nie wiem czy jest to spowodowane nagłym spadkiem no2 i no3 czy poprostu zaczyna głodować. Przełożyłem ją też na prawo troche dalej od skimera ale to chyba nie jest przyczyną. Szukałem jakiś informacji i natknąłem się na info że są to korale niefoto i należy je często karmić. Zastanawiam się co mógłbym jej podać a jednocześnie nie przesadzić bo akwarium dojrzewa. Niechciał bym jej uśmiercić i tak poprostu olać a raczej dowiedzieć co może być przyczyną i na podstawie tego przypadku już się czegoś nauczyć.  Co byście poradzili?

To co masz to prawdopodobnie gałązka pseudogorgoni, a nie gorgonia (na podstawie zdjecia z wcześniejszego posta). Pseudogorgonia to prosty koral trudny do zabicia. To koral z zooksantelami wiec tzw. "Foto".

U mnie trafiał do zbiornika jako pierwszy zaraz po zalaniu. Nieraz lubi sie zamknać na kilka-kilkanaście dni i potem znowu jest "puszysty" od polipów. 

Z tego co zqobserwowałem to lubi mocną cyrkulację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja też potrafi się zamknąć na kilka dni po czym "zrzuca skórę" i wraca do normalnego wyglądu. Chyba w ten sposób koral po prostu rośnie

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie bo właśnie wróciłem ze sklepu. Przeglądam szczepki korali i jedna mnie zaniepokoiła. Briareum jest jak by pokryte w takim osadzie fioletowym i teraz czy to jest cjano czy glon wapienny. Widać że tego pyłu się trochę z niego posypało. Nie wiem czy to wywalać czy dawać do akwa.

20201106_232434_copy_780x1040.jpg

Edytowane przez AquaCoral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja zaczyna robić się ciekawie:o od okolo 3tyg jest pierwsze życie 2 błazenki 2 nasariusy 1 trohus. Stopniowo dodawałem korale i w niedziele juz sie fajnie zagęściło.

P1030123_copy_360x480.jpg.4bf5559c7f372d6ee055ed2d2029de95.jpg

Nie doceniłem jednak mocy bakteri prodibio i juz na tym zdięciu widać mleko. Sytuacja w przeciagu 3 dni drastycznie sie zmieniła i niewidać juz tylnej scianki. W obawie przed zaduszeniem korali dokładam lampe uv. Zastanawiałem sie jak ja usytuowić bo mam ja przepływową. Wymyśliłem coś takiego - wyciagnalem z obudowy i polozylem na kaskadzie. Przykryta jest wieczkiem i swiatło nie wpada do akwarium przez co mam nadzieje ze zwierzeta nic nie bedzie.

20201125_212631_copy_780x1040.thumb.jpg.96097c3bf23d04a156a336c7f590b940.jpg

Po koralach zauwazylem, ze zakwit daje im popalic. Braiareum slabo zaczeło polipować zoa tez niemrawo. Mam nadzieje że zakwit po odpaleniu lampy ustapi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium. Dobrze, że w Legnicy coraz więcej morszczaków:D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaCoral proszę powiedz, że źle widzę i to na górnej prawej skałce to nie jest akropora. W miesięcznym akwa?

Jeszcze dojrzewanie się nie zaczęło. Plagi dopiero przed tobą.

Musisz się nauczyć podstawowej zasady w morskim - CIERPLIWOŚCI.

BTW

Życzę powodzenia


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.11.2020 o 22:35, wojtas350 napisał:

Ładne akwarium. Dobrze, że w Legnicy coraz więcej morszczaków:D 

:)Wiadomo czyje akwarium przypieczętowało mój wybór:P. Pozdrowionka

W dniu 25.11.2020 o 23:29, montymick napisał:

AquaCoral proszę powiedz, że źle widzę i to na górnej prawej skałce to nie jest akropora. W miesięcznym akwa?

Jeszcze dojrzewanie się nie zaczęło. Plagi dopiero przed tobą.

Musisz się nauczyć podstawowej zasady w morskim - CIERPLIWOŚCI.

BTW

Życzę powodzenia

Dzięki. Wiem wiem że na sps jeszcze zawcześnie jednak chciałem włożyć coś na próbe a widok tej seriatopory u @wojtas350 zrobił na mnie wrażenie. Czas pokaże co się z tego wykluje

Lampa praktycznie przez noc zrobiła robote. Woda się wyklarowała i od razu euphilia złapała oddech :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z zakwitem nie ustępują. Wystarczy ze przedmucham skałe i na drugi dzień robi się mętno... Lampa uv na noc i tak wkółko. Przez 3msc nie odnotowałem żadnych wzrostów u korali jedynie discosomy cos urosły. Seriatopora zawineła się w przeciagu 2tyg tkanka zaczeła odpadać jak by od góry. Caluastrea też traci tkanke ,miękkie jak by się robiły coraz mniejsze szczegolnie zauważyłem to na parazoa. Od wczoraj zacząłem podawać po kropli komponent a b c aquaforesta. Doszukuje się przyczyny w mikro moze jod stront. W kaskadzie wlożony węgiel 

Azot 1

Fosfor 0.03 ? Wlozony phosguard

Ca 410

Mg 1380

Kh 7.85

Zasolenie 1.025

20201206_142519_copy_585x1040.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczymy dalej. Choć muszę przyznać że chwile zwątpienia były po tym jak seriatopora sie zawineła a zaraz za nią euphili zaczeły lecieć główki.

Co się zmieniło:

   Od 2 msc świeci nad zbiornikiem AI prime 16hd ustawiony na 29w.

   Zaopatrzyłem się w refraktometr ktorego kalibruje przed każda podmiana na 35ppt. (na samym RO jest przekłamanie) 

   Doszedł odpieniacz bubble magus qq1

Jeśli chodzi o klarowność wody tutaj duża poprawa nie ma już mleka. Po delikatnym podbijaniu po4 cjano zaczęło się wycofywać piasek zdecydowanie się oczyścił.

Korale w zasadzie dalej stagnacja jedynie zooa delikatnie puszczaja nowe polipy i acanthastrea puściła 3 nowe główki. Z kolei briareum juz 3 tyg nie polipuje.

Co mnie niepokoi:

- Wysokie no3 do 20ppm

- samoistny wzrost kh obecnie       10.5 ( solanka 7.7) 

- wysokie ca 470 i tu zdziwko bo solanka af reef salt rozrobiona na 33ppt pokazala 460!! 

Obsada 2 blazny, 1garbik, tectus, trohus, 2 nasariusy, 1 kreweta czyszczaca

Akwa obecnie prowadzone na tygodniowych 10% podmianach bez dodatkow. Karmienie 1/3 kostki artemi plus fito AF 3xtydzien. Najbardziej mnie zastanawia te kh i nic mi do głowy nie przychodzi co może powodować jego wzrost. Jak ktoś miał taki przypadek chętnie wysłucham.

W planie icp

Metoda vsv

 

 

   

   

 

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, szyman napisał:

samoistny wzrost kh obecnie       10.5 ( solanka 7.7) 

Czym mierzone?

 

46 minut temu, szyman napisał:

W planie icp

Zrób jak najszybciej.... porównasz swoje wyniki testów i będziesz wiedział czy jakiś sprzęt nie "puszcza" Ci czegoś do wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tyg. kolejny pomiar kh i wzrost o 0.4. Na forum natknalem sie na watek że w dojżewającym akwa może być taka sytuacja co wydaje mi się dość dziwne i dalej do końca niezrozumiałe co może to powodować. Jutro startuje z vsv od dawki 0.2ml.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja żeby nie było że się poddałem. W zasadzie miał to być dziennik dla mnie żeby mieć wgląd na przestrzeni czasu co robiłem, jednak ciężko prowadzić monolog wiec przesiadłem sie na aquarium note. Z vsv była krótka przygoda i raczej nie wróce do niej (złe wspomnienia). No3 ostatecznie załatwiłem wiekszymi podmianami. Obecnie system radzi sobie az za dobrze ponieważ od dłuższego czasu salifert pokazuje 0.2ppm. Korale jeśli chodzi o wzrost szału nie ma tak samo z konsumpcja jak do tej pory bez balinga jedynie kh lekko zacząlem podbijać a tak generalnie podmiany co 2tyg 10%. Jutro wysyłam pierwsze icp i zobaczymy co tam w trawie piszczy. Na dzień dzisiejszy borykam sie z valonia, ulva lactuca, aiptasia.

20210724_151902_copy_585x1040.jpg

20210724_151607_copy_1040x585.jpg

20210724_151847_copy_1040x585.jpg

20210724_151807_copy_1040x585.jpg

20210724_223647_copy_585x1040.jpg

20210724_151748_copy_1040x585.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, szyman napisał:

Z vsv była krótka przygoda i raczej nie wróce do niej (złe wspomnienia)

Możesz coś więcej napisać bo zastanawiam się nad zastosowaniem tej metody u mnie

 

11 godzin temu, szyman napisał:

Na dzień dzisiejszy borykam sie z  ulva lactuca

Z ciekawości wrzuciłem w googla i okazało się, że właśnie to mi rośnie na jednej caulastrei ze sklepu :(

Ogólnie zbiornik chyba całkiem fajny, ale trudno dojrzeć z daleka i to przy dość ciemnym zdjęciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Możesz coś więcej napisać bo zastanawiam się nad zastosowaniem tej metody u mnie

Mi to poprostu nie pykło. No3 nie spadało i może było to spowodowane tym że jednocześnie nie lałem bakteri. Miałem ciągle obraz przed oczami jak przesadziłem z prodibio który opisywałem kilka postów wcześniej. Z drugiej strony na chlopski rozum lanie bakteri nie powinno być koniecznością vsv ma na celu zwiekszyc mase istniejacych bakteri przez co te mogą pochłonąć wiecej no3 (no chyba że źle to rozumuje) Odniosłem jednocześnie wrażenie jak by zbiornik bardziej się destabilizował korale marudziły a acane widoczna na ostatnim zdjeciu prawie straciłem. Teraz jest ok bo puszcza nowe główki. Nie neguje tej metody bo jest tu na forum wiele osób co stosują z powodzeniem. Opisuje tylko mój przypadek w którym pare wiekszych podmian wyszło zbiornikowi na lepsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szyman napisał:

Z drugiej strony na chlopski rozum lanie bakteri nie powinno być koniecznością vsv ma na celu zwiekszyc mase istniejacych bakteri przez co te mogą pochłonąć wiecej no3

Prześledziłem jakiś czas temu cały wątek odnośnie vcv i nie pamiętam dokładnie ale chodziło o to że podczas lania vsv mogą namnażać się szczepy bakterii nie koniecznie najbardziej pożądane w akwarium - stąd uzupełnianie tych dobrych.

Tak czy inaczej Twoje doświadczenie wezmę pod uwagę - dzięki za rozwinięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły wyniki ICP i chyba czas zacząć delikatnie dozować mikro.  Plan miałem taki żeby wystartować z pełnym balingiem ale skoro na samych podmian ca mg utrzymuje sie w normie to zaczne od komponentow ABC  Najbardziej zaniepokoił mnie glin AI (aluminium). W akwa mam metalowy czujnik temp. Od stc-1000 ale to chyba też by były obecne inne metale hmm... Z drugiej strony znalazłem info, że siporax potrafil puszczać (mam razem z matrixem). Jakieś sugestie mile widziane od starych wyjadaczy. Screenshot_20210729-132214.thumb.png.d8cbab4ccdc6b830efd91ceb6c29930a.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szyman napisał:

Przyszły wyniki ICP i chyba czas zacząć delikatnie dozować mikro.  Plan miałem taki żeby wystartować z pełnym balingiem ale skoro na samych podmian ca mg utrzymuje sie w normie to zaczne od komponentow ABC  Najbardziej zaniepokoił mnie glin AI (aluminium). W akwa mam metalowy czujnik temp. Od stc-1000 ale to chyba też by były obecne inne metale hmm... Z drugiej strony znalazłem info, że siporax potrafil puszczać (mam razem z matrixem). Jakieś sugestie mile widziane od starych wyjadaczy. Screenshot_20210729-132214.thumb.png.d8cbab4ccdc6b830efd91ceb6c29930a.png

Glin na takim poziomie jest całkiem bezpieczne. Dopiero przy poziomie 0,1 powinno zapalić się żółte światełko,ale z tą końcówką czujnika bym uważał. Ja mam go w małej buteleczce po aromacie do ciasta zalanego silikonem. Można go też zabezpieczyć rurką termokurczliwą. Ale faktycznie zaczyna brakować niektórych pierwiastków K,S, Jod. Jak przejdziesz na ballinga to pomyśl o strongach od AF. U mnie się sprawdza. A jak nie to kup poszczególne pierwiastki i dozuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arek77 napisał:

Glin na takim poziomie jest całkiem bezpieczne. Dopiero przy poziomie 0,1 powinno zapalić się żółte światełko

O widzisz to mnie troche uspokoiłeś. Po głowie mi chodziła rurka termokurczliwa ale czy to nie bedzie przekłamywać mierzonej temp.? Z ta butelka po aromacie ciekawe :) ale tak samo czy otaczająca woda będzie dobrze oddzialowywać na ten czujnik jak tam pewnie przestrzen powietrzna jest? Dla swietego spokoju bym go zabezpieczyl. Pokaz zdjecie z tym swoim patentem. Mikro mam juz 8msc a b c lezy i czeka na swoja okazje. One najmniej skoncentrowane wiec zaczne to lac. Moze Ca i Mg wtedy ruszy jak mikro bedzie na optymalnym poziomie. Pozyjemy zobaczymy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja miesieczna

Glony w natarciu :mad: musiałem wziaść sprawy w swoje ręce. Mechaniczne usunięcie + szczotkowanie skały oraz odmuchanie detrytusu ze skały. Do tej pory starałem się unikać ingerencji ręcznej z obawy o uszkodzenie waloni i jeszcze wiekszej plagi. Mimo tego walonia i tak pokryła całe skały dodatkowo ulva i włosowe nadały pięknego zielonego krajobrazu. Wysprzątałem na tyle i mogłem zapodałem bakterie prodibio 0.3ml, azot podbiłem do 1ppm bo skutecznie mi go wyzerowały. Przeanalizowałem jeszcze raz wyniki icp z moja partią soli i okazuje się że braki większości pierwiastków nie są wynikiem konsumpcji przez korale ( poza jodem i żelazem) a nadzwyczajniej brakiem badź niskiej zawartości ich w soli. Do przemyślenia zmiana soli na red sea niebiaska. Korale puszczaja dodatkowe glowki ( dunka acana) zoa cos tam probuje oblewać ale szału nie ma. Sarkopyton pierwsze cięcie najszybciej rośnie. Dla porównania przed i po czyszczeniu:

P1030148_copy_567x426.jpg.acb4d59b54773d5d3d4e876cc793c820.jpg

P1030152_copy_562x416.jpg.16853388b6f59a78366123ae20f24efc.jpg

P1030157_copy_586x481.jpg.969097528c10b32de72350f1c0608ebb.jpg

P1030156_copy_652x529.jpg.2156a6ca17bead2ac06f97c268bcb56f.jpg

P1030166_copy_607x590.jpg.10f71933c836a0bb59fcbb728bb2cf23.jpg

P1030154_copy_561x437.jpg.ee4cc4940fbdcd0a6c4a5bc5074876f2.jpg

 

 

 

Edytowane przez szyman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.