Skocz do zawartości
Eldur

Początek kompletowania sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak już wspominałem po blisko trzech latach pobytu na forum nadszedł czas na pierwsze morskie akwarium.

Z racji tego ze mieszkam w kraju w którym akwarystyka morska nie jest zbyt popularna, a do najbliższego sklepu mam 250km i większość muszę zamawiać przez internet, wole na forum zweryfikować sprzęt który zamierzam kupić. 

W akwarium głownie miękkie korale, kilka LPS i kilka rybek.

Akwarium 45x45x40 z tylnym panelem- Water Box Cube 20

Oświetlenie AI Prime 16HD

Pompa Jebao DCP-2500 /zależy mi na możliwości regulacji przepływu/

Pompa cyrkulacyjna Tunze 6040

Grzałka 100W /czy nie za mocna?/

Media filtracyjne Siporax /planowałem Matrix, ale ostatnio przeczytałem na forum ze nie lubi szybkiego przepływu wody/

Skala mix około 8-9 kg. Sucha 5kg Marco Rocks /kupiona już jakiś czas temu/ i 4kg żywej skały.

Zastanawiam się nad wyborem piasku. Akwarium będzie stratowane na wodzie z funkcjonującego akwarium i czy jest sens dawać żywy piasek?

Sol jak i wszystkie potrzebne elementy i odżywki z Red Sea

Odpieniacza nie planuje.

 

Jeżeli macie jakieś sugestie w doborze sprzętu chętnie posłucham i w miarę możliwości zastosuje /nie wszystkie produkty są dostępne w Norwegii/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Eldur napisał:

Pompa Jebao DCP-2500 /zależy mi na możliwości regulacji przepływu/

Nie wiem, czy nie będzie za duża. Ja mam DCS-2000 w baniaku 112l  80 cm długości i mam ją ustawioną na pierwszym biegu, a i tak robi niezły kocioł, dwa razy większy niż cyrkulator SLW-10 na 5 biegu.

Edit. Żadna z tych pomp nie zmieści się do tego baniaka, on ma komorę o wymiarach 118 x 80, więc pompa musi być mać max 75 mm długości (DCP-2500 ma 130), chyba, że zainstalujesz jak u mnie bokiem, ale i tak nic ponad 80 mm nie ma raczej szans tam wejść.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Sprawdzałeś czy pompa i grzałka zmieszczą się do panelu?

Kurcze tego akurat nie sprawdziłem i wygląda na to że pompa  się nie zmieści.

Pompa 131x73x121mm a panel 80 x 118 x 400mm  :bow

Jakieś propozycje innej pompy która ma kontrole przepływu i się tam zmieści.

 

25 minut temu, klossowski napisał:

Nie wiem, czy nie będzie za duża. Ja mam DCS-2000 w baniaku 112l  80 cm długości i mam ją ustawioną na pierwszym biegu, a i tak robi niezły kocioł, dwa razy większy niż cyrkulator SLW-10 na 5 biegu.

Ile razy woda powinna się wymienić w ciągu godziny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Eldur napisał:

le razy woda powinna się wymienić w ciągu godziny?

10 razy.

 

8 minut temu, Eldur napisał:

Jakieś propozycje innej pompy która ma kontrole przepływu i się tam zmieści.

Tunze comline 900 wejdzie bez problemów, Tunze comline 2000 też może wejść, ale pewnie na styk....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, klossowski napisał:

Tunze comline 900 wejdzie bez problemów, Tunze comline 2000 też może wejść, ale pewnie na styk....

Super, dzięki... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Eldur napisał:

Super, dzięki... 

A można wiedzieć dlaczego chce wymienić pompę? Przecież ten baniak jest fabrycznie wyposażony w pompę z regulacją AP-1500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, klossowski napisał:

A można wiedzieć dlaczego chce wymienić pompę? Przecież ten baniak jest fabrycznie wyposażony w pompę z regulacją AP-1500

Jak już wspominałem do najbliższego sklepu z morskimi akcesoriami mam 250km. Dlatego chce mieć pompę w rezerwie. Tunze wstawię a fabryczna będzie tak na wszelki wypadek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Eldur napisał:

Jak już wspominałem do najbliższego sklepu z morskimi akcesoriami mam 250km. Dlatego chce mieć pompę w rezerwie. Tunze wstawię a fabryczna będzie tak na wszelki wypadek.

 

I bardzo słusznie, ja mam kupę sklepów pod nosem, a i tak mam zapas, bo wiadomo, jak walnie w sobotę wieczorem, to nie będzie wesoło. Tylko pamiętaj, że fabryczna pompa i dziura w panelu jest na 16mm, a pompy Tunze mają albo 13 albo 25 mm, więc będą potrzebne przejściówki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klossowski napisał:

 Tylko pamiętaj, że fabryczna pompa i dziura w panelu jest na 16mm, a pompy Tunze mają albo 13 albo 25 mm, więc będą potrzebne przejściówki. 

Zorientowałem i ogarniam przejściówkę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa stanowczo przewymiarowana, szukałbym czegoś małego o wydajności ok. 600l/h. 

Odnośnie piasku - możesz kupić żywy Nature's Ocean - jednakże procesu dojrzewania nie ominiesz :) 

jeśli zdecydowałbyś się na martwy to polecam BALI SAND z AquaMedic.

Powodzenia :) 

Edytowane przez StefanTG (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Eldur napisał:

Zorientowałem i ogarniam przejściówkę ;)

Przed zakupem, rzuć jeszcze okiem na pompę SICCE Syncra Silent .5 albo SICCE Syncra Silent 1.0

Na ich stronie polecają tę pompę do tego baniaka i pewnie będzie pasować idealnie bez żadnych przeróbek.

 https://waterboxaquariums.com/products/sicce-syncra?variant=31544354111597

Tutaj z tą większą pompą:

 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Eldur napisał:

Grzałka 100W /czy nie za mocna?/

Uważam, że za mocna. Ja w kostce 40x40 mam 50W i w zimie włącza się ok 2 godz. dziennie (przy temp. 20°C w pokoju).

5 godzin temu, Eldur napisał:

Media filtracyjne Siporax /planowałem Matrix, ale ostatnio przeczytałem na forum ze nie lubi szybkiego przepływu wody/

Ja mam Matrix i jest ok. A przepływem wody decydujesz czy chcesz mieć medium nitryfikacyjne czy denitryfikacyjne...... i osobiście uważam, że tak jest z każdym medium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Arek77 napisał:

Ja mam Matrix i jest ok. A przepływem wody decydujesz czy chcesz mieć medium nitryfikacyjne czy denitryfikacyjne...... i osobiście uważam, że tak jest z każdym medium.

Spróbuj w realiach panelu takiego zbiornika, czy nawet w sumpie, bez reaktora złoża zraszanego, dobrej klasy, wywołać warunki dla obligatoryjnych beztlenowców. Nawet żywa skała niewiele pomoże. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Spróbuj w realiach panelu takiego zbiornika, czy nawet w sumpie, bez reaktora złoża zraszanego, dobrej klasy, wywołać warunki dla obligatoryjnych beztlenowców. Nawet żywa skała niewiele pomoże. 

Też mam panel o szerokości 12 cm. Pompa powrotu nie leży bezpośrednio na dnie komory tylko jest jakby zawieszona ok 3 cm nad dnem.  Część złoża mam zawieszone w woreczku w komorze  powrotu nad pompą (woda spływa ze środkowej komory w kierunku pompy szybkim prądem obmywa złoże, a część leży na dnie pod pompą i tam pezepływ wody jest dużo słabszy. Dodatkowo na dnie ułożyłem objętościowo większe kawałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arku, a kojarzysz może takie ustrojstwo, które dawno, dawno temu, robiło się z kilkunastu (koło 20 ? tak z pamięci) metrów węża ogrodniczego, przy przepływie kropelkowym? Tak praktycznie tłumacząc problem...

W akwarium morskim, mogą być takie miejsca, gdzieś w głębszym piasku, zwłaszcza jak skała na nim stoi, czy w reaktorach zraszanych - ale zamkniętych, takich jak twistman robi - na przykład - jeśli stoją w sumpie obok odpieniacza. Wtedy, przy głębokości słupa cieczy na poziomie 26 cm i bardzo wolnym przepływie sterowanym, po pewnym czasie, jak siporax będzie oblepiony filtrem, przepływ wolny, a konkurencja o tlen duża, taka reakcja, produkcji azotu cząsteczkowego, może zachodzić w zauważalnym stopniu (jeśli nie ma za dużo NO3 - inaczej nie wyłapiesz testami różnicy).

W innych warunkach - masz szansę na Nobla - no, ale mamy wiek obalania i odkrywania :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, dale napisał:

Arku, a kojarzysz może takie ustrojstwo, które dawno, dawno temu, robiło się z kilkunastu (koło 20 ? tak z pamięci) metrów węża ogrodniczego, przy przepływie kropelkowym? Tak praktycznie tłumacząc problem...

Tak. Doskonale pamiętam:D, ogrodowego lub igielitowego. Jak się żle wystartowało to "odciek" cuchnął na całą chałupę.

A wracając do tematu i złoża..... w kostce mam najtañszą skałę jaka była rok temu dostępna na necie (ocean real rock   czy coś takiego za 19,99 zł za kg) i moim zamiarem było mieć w panelu jak najwięcej i jak najbardziej ròżnorodnego medium do filtracji biologicznej i stworzenie im ròżnych warunków, jeśli chodzi o przepływ wody. I myślę, że jakieś strefy dla bakterii beztlenowych w akwa się utworzyły, (niekoniecznie we  włożonych materiałach, być może w samej skale), w wyniku czego kilka miesięcy temu poziom NO3 raptownie spadł z poziomu 20- 25 mg do 5 mg.

PS Jeśli chodzi w/w skałę to polecam.... 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Tak. Doskonale pamiętam:D, ogrodowego lub igielitowego. Jak się żle wystartowało to "odciek" cuchnął na całą chałupę.

Dokładnie :) A teraz wyobraź sobie że taki odciek się wylał na nowy, świeżo zakupiony dywan, położony w nowym mieszkaniu - świeżo po ślubie :)

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

wracając do tematu i złoża..... w kostce mam najtañszą skałę jaka była rok temu dostępna na necie (ocean real rock   czy coś takiego za 19,99 zł za kg) i moim zamiarem było mieć w panelu jak najwięcej i jak najbardziej ròżnorodnego medium do filtracji biologicznej i stworzenie im ròżnych warunków, jeśli chodzi o przepływ wody. I myślę, że jakieś strefy dla bakterii beztlenowych w akwa się utworzyły, (niekoniecznie we  włożonych materiałach, być może w samej skale),

Bardzo słusznie - złoża po to są, fakultatywne beztlenowce też istnieją.

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

w wyniku czego kilka miesięcy temu poziom NO3 raptownie spadł z poziomu 20- 25 mg do 5 mg.

No właśnie i tu dochodzimy do sedna sprawy. Tak duży spadek wymagał by sporego złoża beztlenowego (opierając się na tym procesie). Zauważ że złoże nie wystartowało nagle, bo inaczej już byś to zauważył (model rozwojowy populacji się kłania) A może po prostu ... wzrosła konsumpcja przez glony/korale? Nie znam systemu, ale przez te kilka lat biologii czegoś mnie nauczyli chyba :) Myślę, opierając się na swoich bojach z azotem, od czasów słodkiego (nie wiem... 20 lat?) i tym co wyczytałem czy zasłyszałem od mądrzejszych, że to raczej nie efekt złoża pod pompą.

 

edyta...

właśnie zerknąłem do profilu i skojarzyłem że startujesz 400l... Kolego, odpaliłeś refugium, masz rozwój glonów w baniaku i dziwisz się że CI nutrienty lecą :)?

Może i to dsb też swoje robi (5-10 mg NO3 w dół, to bym jeszcze natakie  dsb mógł zaryzykować, ale raczej nie 20)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dale napisał:

edyta...

właśnie zerknąłem do profilu i skojarzyłem że startujesz 400l... Kolego, odpaliłeś refugium, masz rozwój glonów w baniaku i dziwisz się że CI nutrienty lecą :)?

Może i to dsb też swoje robi (5-10 mg NO3 w dół, to bym jeszcze natakie  dsb mógł zaryzykować, ale raczej nie 20)

To co pisałem o spadku NO3 to dotyczyło akwa kostki 40x40 jeszcze przed odpaleniem filtra glonowego a nie czterysetki. Podsumowując i kończąc, aby nie zaśmiecać koledze @Eldur wątku, myślę, że na spadek azotanów wpłynęło wiele czynnikow i akwa po prostu "zaskoczyło".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, StefanTG napisał:

Odnośnie piasku - możesz kupić żywy Nature's Ocean - jednakże procesu dojrzewania nie ominiesz :)

Niczego nie zamierzam omijać ;) Zastanawiałem się tylko nad tym czy to nie będzie coś w stylu ''masło maślane'' startując na żywej wodzie, żywej skale i żywym piasku. Żeby nie przesadzić. :rolleyes:

 

20 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja mam Matrix i jest ok. A przepływem wody decydujesz czy chcesz mieć medium nitryfikacyjne czy denitryfikacyjne...... i osobiście uważam, że tak jest z każdym medium.

obraz.png.be060bcafefc069f3d60bb557b7a9849.png

 

Panel filtracyjny ma 3 komory. Czy mogę do jednej komory wsypać Matrix a do drugiej Siporax?

W zestawie jest skarpetka montowana w pierwszej komorze. W internecie jest sporo filmików gdzie rezygnują z tego. A Wy jak radzicie. Montować czy wsypać media filtracyjne?

 

Edytowane przez Eldur (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Eldur napisał:

Niczego nie zamierzam omijać ;) Zastanawiałem się tylko nad tym czy to nie będzie coś w stylu ''masło maślane'' startując na żywej wodzie, żywej skale i żywym piasku. Żeby nie przesadzić. :rolleyes:

nie ma znaczenia, swoje pierwsze akwarium zaczynał dokładnie jak piszesz; żywa skała, piasek i woda z działającego zbiornika.

35 minut temu, Eldur napisał:

Panel filtracyjny ma 3 komory. Czy mogę do jednej komory wsypać Matrix a do drugiej Siporax?

W zestawie jest skarpetka montowana w pierwszej komorze. W internecie jest sporo filmików gdzie rezygnują z tego. A Wy jak radzicie. Montować czy wsypać media filtracyjne?

 

jeśli nie będziesz miał odpienianiacza to media możesz dać zarówno do 1, jak 2 komory; proponuje umieścić w siatce albo jakimś koszyczku - łatwiej wyciągnąć do czyszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt zamówiony. Teraz trzeba czekać 5-6tyg :o

No cóż, cierpliwość jest potrzebna w akwarystyce ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt skompletowany. Brakuje tylko soli, ale akwarium będzie zalane w 100% woda z działającego akwarium. Podmian w czasie dojrzewania nie planuje /chyba ze nie jest to wskazane/ wiec jest czas na zamówienie.

Przed zalaniem chciałem się upewnić że zrobię to jak należny.

W panelu filtracji są 3 komory. Czy w każdej mam umieścić media filtracyjne? Mam trzy rodzaje, Siporax, kulki Maxspect i Matrix. Dac kazdego po trochu czy raczej skopić się na jednym rodzaju?

Posiadam również Phosphate Minuz AF, polecane przez sprzedawce na start akwarium. Stosować czy nie?

Skale umieszczę na szybie i zasypie piaskiem. Posiadam żywy piasek CaribSea. Zaleje woda z działającego akwarium. Dodam bakterie Microbe-Lift special blend oraz Stability. Bakterie będę podawać na przemian.

Na początku oświetlenie planuje 6godz z co tygodniowym wzrostem o jedna godzinę. Jak wspominałem na początku nie planuje podmian tylko dolewka wody odparowanej. Co jakiś czas wrzucę do akwarium kawałek mrożonej krewetki aby obciążyć system. Planuje raz na dwa tygodnie, czy może rzadziej albo częściej? Nie mam parcia aby przyspieszać dojrzewania. Jeżeli będzie taka potrzeba to może to trwać nawet 2 miesiące.

Czy wodę mam testować od początku? Czy zacząć po 2-3 tygodniach a może później?

Jeżeli coś mi umknęło, albo macie jakieś sugestie to chętnie przyjmę każdą rade.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.