Skocz do zawartości
Tester

Jakie używacie testy kropelkowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Temat o fotometrach typu Hanka już jest i się prężnie rozwija. Ciekawi mnie natomiast jakich testów kropelkowych uzywacie poza standardowymi typu NO3, KH, Ca czy Mg. No i oczywiście jakie są Wasze wrażenia z ich używania?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam tylko standardowych. NO3, Mg, Ca. Przy czym NO3 mierzę co tydzień, Ca i Mg co 3-4 tygodnie. Głównie dlatego że jako daltonista mam problemy z odczytem. Co prawda używam do tego oczu żony, ale nie zmienia upierdliwości ich wykonywania. Poza tym zmiany Ca i Mg są minimalne z tygodnia na tydzień (o ile zauważalne) i dlatego zarzuciłem ich wykonywanie. Ca i Mg leję tyle co KH i u mnie wychodzi dobrze.

Oprócz tego wykonuje ICP co 2 - 3 miesiące i na tej podstawie koryguję lanie micro, strontu, jodu i żelaza oraz potwierdzam testy kropelkowe.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko problem z testem Aquaforest dla Po4, gdzie przejście tonalne niebieskiego jest niezauważalne dla mnie - dla No3 w różu już jest ok i widzę różnice.

Jakie testy dla Po4 (kropelkowe) polecacie ze względu na wyraźniejsze przejścia między kolorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Bartku wzorując się na Twoich testach testów od lat, wybrałam colombo.

Posiadam test na 

Nh3- trochę zakłamuje salifart lepszy

No2-ok

Kh, Ca, Mg ok prawie idealnie z Icp

Ph, K, Fe,I2 - ok +- z icp ( gdzie Fe to kosmos test)

Po4 mała hanka 

No3 salifart i Seachem, gdzie Seachem uważam jest dokladniejszy, test drogi ale można nim zrobić No2/No3

Icp co 2 miesiące +-


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

K - Potas - Salifert.

Uwazam ze naprawde moge na nim polegac. Chcialbym jeszcze znalezc test na Stront, ale po kontakcie a wersją Saliferta watpie czy komuś to wyjdzie

 

 

Poza K Ca Mg KH No3 od Saliferta i Po4 na Hance inne parametry trzymaja sie same pilnujac powyzszych. 

 

 

 

EDIT: no i pasowalo by dodac z mojej strony ze do mierzenia PO4 na Hance uzywam proszkow Saliferta. Dokladnosc mnie satysfakcjonuje. 

ICP testy moim zdaniem zbedny wydatek. 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodziło o wasze opinie właśnie na temat wrażeń z użytkowania i dokładności testów typu boron, stront, jod, żelazo, miedź, potas etc. 

Dawno temu bawiłem się testami Red sea na jakieś mikroelementy i to była porażka.

Potas używam od saliferta i ogólnie jest ok. Myślę że można mu zaufać, choć w necie znalazłem sygnały że zaniża wynik.

Ostatnio widziałem też test na organike od saliferta


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziś odebrałem wyniki testów od Tritona. W tym samym czasie gdy pobierałem wodę do badań wykonałem swoje testy kropelkowe:

  • Colombo Ca: 420 - Triton: 432
    • Ogólnie można polecić. Myślałem nad Hanną, ale test Colombo to około 50gr, a Hanna 3zł (same odczynniki)
  • Salifert B: (tydzień wcześniej): 7 - Triton: 3.77
    • Teraz uważam że bez sensu jest kupować ten test. W przypadku "zbyt niskiego poziomu pH wody" test nie wykona się i pokaże "nieskończoność".
  • Colombo I: 0.01 - Triton: 0.015
    • Tutaj bardziej bym powiedział że jest to wskaźnik: dozować lub się wstrzymać z dawkami, niż konkretne liczby. Zajmuje około 20-25 minut
  • Colombo Mg: 1230 - Triton: 1315
    • Tutaj małe zdziwienie. Wcześniej miałem Saliferta i w porównaniu do Colombo zawyżał...
  • Salifert SR: 0 - Triton: 5.46
    • Chyba można wyrzucić ten test, chociaż w jego trakcie jednocześnie odczytujemy zwartość Ca w wodzie (co mniej więcej pokrywa się z Colombo Ca). Około 15 minut trwa
  • Salifert K: 360 - Triton: 418
    • Daje to jakiś pogląd na sytuację, w sensie: jest słabo i dozować lub jest okej
  • Colombo Fe: 0 - Triton: 0
    • Nie wiem czy to przypadek czy tak wyszło, ale pokazał dobrze. Sam test to około 10-15 minut

 


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpis. 

Zakładając że Triton daje prawidłowe wyniki to Salifert na potas rzeczywiście zaniża. Ciekawe czy to reguła czy przypadek.

Natomiast test na jod wydaje się być interesujący.

Ciekawe jak z innymi testami kropelkowymi.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys kiedys rowniez wpadly mi w ręce testy na micro od Red Sea. Akwarium wyglądało ""elegancko"" natomiast testy mowily ze czegos w ogole nie mam, albo mam kosmos.  Pomiarow zaprzestalem.

Mierzylem tez o2 testem Tetra i wspomniana organike Salifertem.

Ryby oddychaly normalnie wiec test na tlen wyszedl dobrze. Test na organike robiony z ciekawości wynik OK bo dbałem o zbiornik. Czyli wegiel, higiena utrzymania, podmiany. Dalszych testow zaprzestalem.

 

Uwazam ze testy kropelkowe poza podstawowymi to palenie pieniędzy w kominku. Testy ICP w prywatnej ocenie rowniez. Wrazenia z zycia po testach tej samej wody w jednym labolatorium w tym samym czasie, lub ta sama woda badana przez dwie rozne firmy.

Wole wierzyc i zaufac sobie.

Zbiornik buja sie ""100"" razy lepiej kiedy mierze dokladnie pH  i dbam o ten parametr (bez chemi !!!) niz o jakis ""mikro duperel"".

Niestety jak dla mnie dostepne  testy  kropelkowe na pH w akwarystyce morskiej pozostawiaja wiele do zyczenia ze wzgledu na skale pomiaru , koszty w dluzszym czasie oraz samo robienie testu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Kiedys kiedys rowniez wpadly mi w ręce testy na micro od Red Sea. Akwarium wyglądało ""elegancko"" natomiast testy mowily ze czegos w ogole nie mam, albo mam kosmos.  Pomiarow zaprzestalem.

Mierzylem tez o2 testem Tetra i wspomniana organike Salifertem.

Ryby oddychaly normalnie wiec test na tlen wyszedl dobrze. Test na organike robiony z ciekawości wynik OK bo dbałem o zbiornik. Czyli wegiel, higiena utrzymania, podmiany. Dalszych testow zaprzestalem.

 

Uwazam ze testy kropelkowe poza podstawowymi to palenie pieniędzy w kominku. Testy ICP w prywatnej ocenie rowniez. Wrazenia z zycia po testach tej samej wody w jednym labolatorium w tym samym czasie, lub ta sama woda badana przez dwie rozne firmy.

Wole wierzyc i zaufac sobie.

Zbiornik buja sie ""100"" razy lepiej kiedy mierze dokladnie pH  i dbam o ten parametr (bez chemi !!!) niz o jakis ""mikro duperel"".

Niestety jak dla mnie dostepne  testy  kropelkowe na pH w akwarystyce morskiej pozostawiaja wiele do zyczenia ze wzgledu na skale pomiaru , koszty w dluzszym czasie oraz samo robienie testu.

Well, stara szkoła :) Ja myślę podobnie. Póki akwa ma się dobrze to nie szukam na siłę problemu. Nigdy nie robiłem ICP i nie mam zamiaru, chyba że zacznie źle się dziać. ICP może kiedyś zrobię tylko dlatego, iż stosuję mikro na "oko" w dawkach 1/3 zalecanych. Testy kropelkowe poza podstawowymi są nieopłacalne, czasochłonne i niedokładne - oczywiście odnoszę to to tego co można uzyskać wysyłając 1x wodę na ICP. Pozdr., tomko

 

P.s. Testy kropelkowe nadają się tylko dla kobiet bo przecież mężczyźni rozpoznają tylko 3 kolory ;)

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o teście JBL na kh? Używa ktoś?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Głównie dlatego że jako daltonista mam problemy z odczytem. Co prawda używam do tego oczu żony, ale nie zmienia upierdliwości ich wykonywania.

W aplikacji Aquarium Note jest narzędzie do porównywania kolorów:

FWfpVcKyUUxhQfFb51EGzlLsEkAzDcXOq8P3QtMX


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić mi test na jod . Dawałem z ręki bez mierzenia i na tritonie wyszło podwójne przedawkowanie . Kupiłem salifert na jod i pokazuje mi zero , tak ze go nie polecam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

Możecie polecić mi test na jod

Colombo pokazuje prawie idealnie jak icp


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Hoom napisał:

Możecie polecić mi test na jod . Dawałem z ręki bez mierzenia i na tritonie wyszło podwójne przedawkowanie . Kupiłem salifert na jod i pokazuje mi zero , tak ze go nie polecam 

W moim teście też pokazało podobnie:

  • Colombo I: 0.01 - Triton: 0.015
     

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Beti napisał:

Colombo pokazuje prawie idealnie jak icp

Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z testów kropelkowych to dla mnoe No 1 jest salifert na potas. Kilka razy mi uratował "pupę". I tak naprawdę dzięki niemu byłem w stanie przejść na metodę prowadzenia "bez podmian". To zarazem chyba jedyny test z którym poradzi sobie daltonista. 

Pokrywa się z wynikami icp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.10.2020 o 13:59, Beti napisał:

Colombo pokazuje prawie idealnie jak icp

Ja ostatnie kupiłem testy na Mg i Ca Colombo i dziwne bo wynik praktycznie niemierzalny na pomiarze Ca w strzykawce zostaje 0,18-019 a skalówka w instrukcji zaczyna się od 0,60

Dziś w sklepie zmierzono mi MG i CA saifertem i były lekko zawyżone bo zawierzając colombo  zacząłem oba podnosić dobrze ze tylko po 1 dawce

Moze są trafione, ale oba?

Edytowane przez orzechopcja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź instrukcję . Wydaje mi się, że w Colmobo od 1ki odejmujemy to co zostało w strzykawce. Czyli o ciebie by pokazywał 1-0,18=0,82 jako odczyt


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Colombo ma tak:

nabierasz 1ml płynu...to co wejdzie do fiolki do zmiany koloru = wynik wg kartki.

Np Kh dzis robiłam...weszło 3.7ml =7.4

Podobnie masz z Ca Mg te same zasady :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko robie jak w instrukcji i obrazkowej i pisanej

do zmiany koloru dochodzi około 0.23 a pełna zmiana jest przy 0,20 -019 skali z małej strzykawki.

To nawet 0.20x500 =100

Edytowane przez orzechopcja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, orzechopcja napisał:

wszystko robie jak w instrukcji i obrazkowej i pisanej

do zmiany koloru dochodzi około 0.23 a pełna zmiana jest przy 0,20 -019 skali z małej strzykawki

0.23 wlanego  czy do końca szczykawki to różnica 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Colombo na Ca i MG 

0,23 zaczyna byc lekki fiolet a przy 0,19 juz niebieski po 1 kropelce zakraplam 

 

a zaraz zrobie eksperymęt dodam 1cm Ca Plus do fiolki i zobaczymy czy zwiekszy sie wynik

Edytowane przez orzechopcja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala colombo zaczyna się od 0.60 w teście na Ca to wynik 300 czyli mało 

Jeśli tobie się zabarwia przy 0.23 to mam rozumieć 0.77 poszło płynu tak ? czyli wynik = 385 (czyli słabo)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,23 - 100 = 77 czyli czyli 385

A jeśli to tak, no to widzisz, czyli tu się mierzy od zadka strony czyli ile zużyte a nie jak w saliferdzie  ile zostało płynu 

mmmmmmm jestes boska hihihi:clapping:bow:D

Edytowane przez orzechopcja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.