Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła właściwa pora na nowe akwarium.

Mniejsze ale bardziej dopracowane pod katem hydrauliki, rozmiarów samego zbiornika, konstrukcji sumpa  itd.

Z pewnością w trakcie eksploatacji wyjdą jakieś niedociągnięcia, błędy, pewnie w następnym akwarium jeszcze bym coś zmienił ale to czas pokaże.

Akwarium wykonała zaprzyjaźniona lokalna firma szklarska.

Tył i boki lakierowane na czarno, na górnej krawędzi jako wzmocnienie wklejona dookoła pełna ramka z szkła

Wymiary 166x70x65 z tym że słup cieczy wynosi max 53cm. Front z białego szkła opti , reszta zwykły float

Różnica wynika z potrzeb technicznych. Wyższe szkło zapobiega wychlapywaniu wody i osadzaniu się złogów soli na krawędziach, szczególnie przy intensywnej pracy pomp

Akwarium będzie zabudowane w wnęce więc elementy obudowy będą przyklejone bezpośrednio do szkła frontowego.

Nad akwarium pracować będzie 10x80W  w wydaniu ATI (ściemniane) sterowane Profiluxem.

 

 

 

 

AQ1.jpg

AQ2.jpg

Edytowane przez GrzegorzSawera (wyświetl historię edycji)

Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, GrzegorzSawera napisał:

Wymiary 166x70x65 z tym że słup cieczy wynosi max 53cm

Co tam planujesz, że taki zapas? Już mi się podoba:-)

Hmmm... ten czarny silikon... może da się jeszcze to skleić od nowa? No ale o gustach się nie dyskutuje:-)

Trochę moje dawne okolice, to tym bardziej kciuki trzymam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co planuję?

SPS-y......... z dodatkiem sps-ów , no i może dla odmiany kilka ........ sps-ów ;)

Jako obieg będą dwa dragony 8tys litrów na wylocie i trzy turbelle 6105 więc będzie z tego niezła pralka.

Rezygnuję z podłoża bo przy takim zawirowaniu piach fruwał by po całym domu :)

A czarny silikon? lata praktyki udowodniły że inne kolory silikonu są tylko ładne w nowym akwarium. Po pewnym czasie są w kolorze glonu lub czerwonych alg wapiennych.

Czarny silikon będzie zawsze czarny ;)

 

Pod akwarium będzie się trochę działo :)

Na etapie budowy domu położyłem kilka węży elastycznych i kabli elektrycznych

Zasilanie i powrót chłodziarki, odprowadzenie z filtra R/O, zrzut awaryjny do dedykowanej studzienki obok domu, wyprowadzenie kanałów wentylacyjnych na zewnątrz, oczywiście wymuszone wentylatorami i sterowane termostatem

Zbiornik na osmozę do dolewek będzie jednocześnie naczyniem do przygotowania solanki , połączenie jest na sztywno z sumpem i z pompą do mieszania solanki a po przesterowaniu zaworami będzie można to przelać do obiegu.

 

 

 

AQ3.jpg

Edytowane przez GrzegorzSawera (wyświetl historię edycji)

Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, GrzegorzSawera napisał:

SPS-y......... z dodatkiem sps-ów , no i może dla odmiany kilka ........ sps-ów

:-) Jak zobaczyłem 10cm zapasowej wysokości szyby to od razu przed oczyma stanęły mi 2xMP60, jakiś potężny wavebox czy nawet jakaś zakręcona maszynka do generowania fali:-)

Weź opisz ten sump, bo albo jakoś przypadkowo to jeszcze poustawiane, albo nie kumam koncepcji... odpieniacz w komorze pompy? Po lewej to będzie zbiornik do podmianek, czy na dolewkę?

2 godziny temu, GrzegorzSawera napisał:

Zbiornik na osmozę do dolewek będzie jednocześnie naczyniem do przygotowania solanki

no i mam odpowiedź...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,opieniacz będzie w komorze z pompami. Jeśli będzie problem z zgazowaną wodą to wylot z odpieniacza przekieruję na watę.

Jak zauważyłeś zapewne sump jest prawie jednokomorowy.

Tylko zrzut z komina z dwóch rur 40mm i przejście na filtr mechaniczny, w tym przypadku będzie to raster i na nim wata perlonowa w wydaniu JBL.

Nie lubię skarpet filtrujących, wkładam watę a po tygodniu w tracie podmiany wymieniam na nową.

Moczę watę w osmozie kilka chwil bo włożenie suchej powoduje że na godzinę z odpieniacza robi się gejzer nie do opanowania.

Jedna komora jest praktyczna, choć by z tego powodu że im mniej przelewów , zakamarków tym łatwiej wyczyścić wszelkie zalegające nieczystości.

W filtrze będzie jeszcze pochłaniacz typu Biopellets rozmiaru XL w wydaniu DVH . Zamierzam go wsypać luzem do komory zrzutu z komina.

I oczywiście węgiel aktywowany w jakiejś skarpecie.

w szafce pod akwarium wyląduje jeszcze 7-litrowe naczynie na żywicę D/I i dwa baniaki z Ballingiem.

Przymiarkę robiłem, zmieści się ;) :)


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za pojemnik między komorą dolewki a odpieniaczem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekt, ciekami mnie też to kolanko w sumpie?

Zbiornik na dolewkę wysoki, więc pamiętaj o pływaku zabezpieczającym żeby Ci woda nie przelała się grawitacyjnie.

Reaktor czy balling?

Odpieniacz nie będzie miał za niskiego poziomu wody? Mam ten sam i ustawiony jest tak żęby górna część pompy delikatnie była ponad wodą


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Arek77 napisał:

A co to za pojemnik między komorą dolewki a odpieniaczem? 

Pojemnik na żywicę D/I  Made in Aqua-Mor

Objętość około 7 litrów, jest na uszczelce więc nic nie kapie w trakcie sączenia. Bedzie stał obok sumpa

4 godziny temu, 9866666 napisał:

Super projekt, ciekami mnie też to kolanko w sumpie?

Zbiornik na dolewkę wysoki, więc pamiętaj o pływaku zabezpieczającym żeby Ci woda nie przelała się grawitacyjnie.

Reaktor czy balling?

Odpieniacz nie będzie miał za niskiego poziomu wody? Mam ten sam i ustawiony jest tak żęby górna część pompy delikatnie była ponad wodą

- Kolanko na ściance sumpa to rewizja połączona z kanalizacją. Jeśli wszelkie zabezpieczenia elektroniczne zawiodą, elektrozawory przepuszczą to nadwyżka wody pójdzie do kanalizacji.

- Zbiornik na dolewkę owszem wysoki ale cisnąłem maksymalnie by miał objętość ponad 100 litrów. Jest to jednocześnie naczynko do przygotowania solanki.

Wymieniam co tydzień około 15% wody więc jego objętość to wypadkowa podyktowana wielkością akwarium.

Naczynko połączone jest na sztywno rurą 25mm, nie ma szans by kapiąca osmoza zalała taki przekrój i poszło grawitacyjnie.

Osmoza i tak będzie sterowana dwoma elektrozaworami ( szeregowo) i sterowana pływakiem zamontowanym w sumpie.Naczynko na osmozę zawsze będzie pełne .

W naczynku będzie też rewizja połączona z kanalizacją

- Akwarium będzie na Ballingu. Suplementacja pozostałych chelatów też z pomocą pompy dozującej

- Odpieniacz pracował w moim starym akwarium w zanurzeniu max 20 cm, i tak będzie w nowym. Było ok. Jeśli coś go podbiło ( karmienie, wymiana waty) to nie było tragedii, najwyżej wywalał szlam zamiast piany ;)


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barzdzo fajny solidny i przemyslany projekt  - kibicuje.  Podoba mi sie pomysł wentylacji w sumpie i nad akwarium. 

Domniemam ze kolanko na przedniej szybie sumpa  i jescze nie poklejona hydraulika to odpływ w razie awarii i do podmian wody. 

Gdyby to bylo moje probowalbym gdzies jescze zainstalowac dolot swieżego powietrza do odpieniacza to jednak pardzo pomaga. Mimo ze koncentrancji co2 w pomieszczeniach nie odczuwamy to akwarium wciaga jak gąbka i wielu z nas udaje sie wyjsc z ph powyzej 8

P.S. Po kilku baniakach tez stwierdzilrm ze czarny sylikon sprawdza sie najlepiej. Bez wzgledu na czas pozostaje czarny. 

 

Trzymam kciuki, dodaje do ulubionych:)

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się rozpędziłem z zaworami że niechcący wkleiłem nawet na rewizję w kominie. Przerost formy ale chyba tak zostawię, już nie chce mi się go wycinać i wkładać mufę.

Najwyżej by nie zrobić gapy zdejmę uchwyt by niechcący nie zakręcić

AQ5.jpg

11 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

 

Gdyby to bylo moje probowalbym gdzies jescze zainstalowac dolot swieżego powietrza do odpieniacza to jednak pardzo pomaga.

 

 

 

 

Dzięki za wsparcie ;)

Z dopływem świeżego powietrza nie ma problemu. mam przepust w ścianie specjalnie do tego zrobiony.

Jest inny problem. Po mimo że mieszkam na peryferiach, dziki i sarny łażą mi za płotem to mam tez inną atrakcję środowiskową.

Sąsiad ekolog pali w piecu jakimś świństwem . Wieczorami jak odpala kopciucha to czuję się jak bym mieszkał w Catanii obok Etny.

Jak się klimat poprawi , tzn jak sąsiada wreszcie straż miejska przydybie to zaciągnę powietrze z zewnątrz. Na razie odpada


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, GrzegorzSawera napisał:

Sąsiad ekolog pali w piecu jakimś świństwem . Wieczorami jak odpala kopciucha to czuję się jak bym mieszkał w Catanii obok Etny.

Jak się klimat poprawi , tzn jak sąsiada wreszcie straż miejska przydybie to zaciągnę powietrze z zewnątrz. Na razie odpada

za oknem rożne rzeczy się dzieją, nie tylko u Ciebie.

Takie powietrze można przez butelkę z węglem przepuścić, w drodze do akwarium.

U mnie powietrze zza okna podniosło pH o 1 stopień !

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest również specjalny dedykowany preparat do oczyszczania powietrza podawanego do odpieniacza ;)

Ma to w ofercie o ile pamiętam Fauna Marin. Nazywa się Skim Breeze

Preparat ten jest również wykorzystywany przez nurków głębinowych . Oczyszcza powietrze między innymi z wydychanego dwutlenku węgla eliminując ponowne jego wdychanie

Wspomaga saturację krwi w trakcie nurkowania w skafandrach głębinowych .

 

 

Edytowane przez GrzegorzSawera (wyświetl historię edycji)

Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, GrzegorzSawera napisał:

Jest również specjalny dedykowany preparat do oczyszczania powietrza podawanego do odpieniacza ;)

Ma to w ofercie o ile pamiętam Fauna Marin. Nazywa się Sim Breeze

Preparat ten jest również wykorzystywany przez nurków głębinowych . Oczyszcza powietrze między innymi z wydychanego dwutlenku węgla eliminując ponowne jego wdychanie

Wspomaga saturację krwi w trakcie nurkowania w skafandrach głębinowych .

 

 

Ten preparat to wapno sodowane czyli wodorotlenek wapnia z domieszką wodorotlenku sodu, na allegro po 20 zł liter. Sprzedaje go też PS jako "CO2 removing media" o połowę taniej niż FM.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem dziś kilka klocków tej układanki.

Zaczynam wreszcie widzieć światełko w tunelu ;)

AQ6.jpg


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna przypominać akwarium ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie doszedł durszlak potocznie zwany kominem ;)

2x40mm - zrzut do sumpa

1x32mm - rewizja

1x25mm do połączenia z przelotem 25mm na ściance komina - zrzut do kanalizacji

1x20mm - opróżnianie komina

 

 

AQ4.jpg

Edytowane przez GrzegorzSawera (wyświetl historię edycji)

Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.10.2020 o 18:30, Słony leszcz napisał:

Co tam planujesz, że taki zapas? Już mi się podoba:-)

Hmmm... ten czarny silikon... może da się jeszcze to skleić od nowa? No ale o gustach się nie dyskutuje:-)

Trochę moje dawne okolice, to tym bardziej kciuki trzymam.

Widziałeś kiedyś na żywo łącznie float i opti na bezbarwnym? To zobacz zanim zaczniesz wspominać o guście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MecenasSlonejWody napisał:

Widziałeś kiedyś na żywo łącznie float i opti na bezbarwnym? To zobacz zanim zaczniesz wspominać o guście.

Ja widuję na co dzień akwaria na silikonach bezbarwnych, białych, nie wnikając nawet z jakiego są szkła.

Spoiny były ładne przez około rok, potem tylko gorzej. Koralina, glony, przebarwienia  itd zrobiły swoje.

Potem jest tylko dylemat czym to zmaskować.

Nie wnikając w definicje słów łady, brzydki, gust itd,  praktycznego punktu widzenia czarny uważam za najbardziej rozsądny.

Zrobię obudowę lakierowaną na biało z połyskiem i zasłonię wszelkie frontowe spoiny .

Wszechobecna czerń w środku spowoduje większe wrażenie głębi.

 

Edytowane przez GrzegorzSawera (wyświetl historię edycji)

Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Garnitur założony :) aż prosi się o krawat ;)

Miała być tylko przymiarka ale okazało się że wszystko pasuje.

W prawdzie brakuje jeszcze jednej blendy na górnej krawędzi akwarium obok klapy ale ........ jest dobrze.

Kilka rysek w transporcie, nawet bym nie zauważył ale stolarz jest pedantyczny

Jak dojedzie ponownie lakierowany element będzie tylko lepiej ;)

AQ7.jpg


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacnie wygląda, ja tez jestem zwolennikiem czarnego silikonu. Lenistwo bierze górę, wystarczy mi czyszczenie szyb, jakbym musiał jeszcze silikon pucować to nie wiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna zabudowa tylko te gałki :)) Stolarz mistrz ! Czy sam to wymyśliłeś? Nie dało rady dać klik-klaka? Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tomko napisał:

Fajna zabudowa tylko te gałki :)) Stolarz mistrz ! Czy sam to wymyśliłeś? Nie dało rady dać klik-klaka? Pozdr., tomko

Miało być praktycznie, na dobrych okuciach i tak jest.

Wnęka jest wysoka. Do podciągu stropowego , w jego szerokości (25cm) podmontowane są szafki tej samej szerokości

Będzie tam profilux i zapewne masa innych potrzebnych klamotów

Automatycznie zmniejszyła się powierzchnia klapy, co umożliwiło zamontowanie okuć typu Awentos ( uchylne do góry) z perspektywą że popracują kilka lat bezawaryjnie

Klik-klak w posolonych oparach wytrzyma max rok. Przerabiałem to rozwiązanie


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, GrzegorzSawera napisał:

Miało być praktycznie, na dobrych okuciach i tak jest.

Wnęka jest wysoka. Do podciągu stropowego , w jego szerokości (25cm) podmontowane są szafki tej samej szerokości

Będzie tam profilux i zapewne masa innych potrzebnych klamotów

Automatycznie zmniejszyła się powierzchnia klapy, co umożliwiło zamontowanie okuć typu Awentos ( uchylne do góry) z perspektywą że popracują kilka lat bezawaryjnie

Klik-klak w posolonych oparach wytrzyma max rok. Przerabiałem to rozwiązanie

Argumenty przyjęte :) Pozdr.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tomko napisał:

Argumenty przyjęte :) Pozdr.

;)

Co do argumentów to też życie je zweryfikuje.

Do klik-klaków nie zamontuję nic innego jak zwykłe podnośniki wersalikowe, nie wiem jak one się fachowo nazywają ale ja tak je nazywam. Był taki plan ale jedyne jakie znalazłem to plastiki. Strasznie delikatne a klapa swoje waży.

Awentosy są z samodomykaczem , samonośne i w obudowie , przyzwoicie odizolowane od oparów solnych.

Do klik-klaka musiał bym założyć podnośniki i pewnie z cztery zawiasy.

Widziałem takie patenty. Zapewne trochę taniej by wyszło ale sporo elementów do korodowania


Pozdr.

G>S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój mistrz stolarski zrobił uchwyty krawędziowe i zamontował 2  podnośniki Hafele Maxi C - 2 podnoszą do 30 kg, są ze stali ocynkowanej lub niklowanej więc nie powinny rdzewieć. Bardzo fajnie się to sprawdza. Po 7 mies. nie widzę żadnej kropki rdzy, a też mam całkowitą zabudowę. W między czasie zwykłe blumy już dawno pordzewiały.

Pozdr.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.