Skocz do zawartości
rmatysiak

zawór bramowy vs membranowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś mógłby mi opisać praktyczne różnicę między tymi zaworami ? Warto dopłacać 100 zł do membranowego zaworu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór kulowy ma w środku wyciętą kulę, przekręcając zawór obracasz kulą, i zamykasz zawór o taki sam kąt, jakim pokręciłeś dźwignię. Taki zawór jest trudny do precyzyjnego ustawienia. Natomiast zawór bramowy ma tłoczek, który jest dociskany przez pokrętło na gwincie i jest bardzo precyzyjny.

 

To czy warto czy nie zależy od pompy. Jeśli chcesz użyć pompy, która ma skokową regulację, np. co 10 %, to przy kulowym można się spocić ustawiając poziom wody w kominie tak, żeby nie chlupało.

Natomiast jak masz pompę z regulacją co 1% to wtedy można bramowy pominąć, bo ustawisz poziom wody regulując pompę a nie zawór. ja tak mam na przykład. Ustawiam zawór w jakiejśc pozycji, a potem co 1% zmieniam wydajność pompy aż przestanie chlupać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membranowego do takich średnic i przepływów bym nie brał, poza tym, nor sprawdzają się przy czystej wodzie, bez osadów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wszystkim za odpowiedź.
Wezmę bramowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek jam mam zwykły kulowy i od 2 lat go nie dotykam  otwarty jest tak na 4/5   ,pompa jebao dccs 10tys  jak potrzebuje poprawic spływ by nie chlupało w kominie to reguluje przepływem pompy1 wat mniej lub jeden wiecej bardzo prosto sobie w ten sposób regulować  . uwazam  że szkoda kasy na zawór bramowy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak   na pompie

 

 

 

na tej pompie co mam nie 8 dtopni tak jak w poprzednich tylko jest co 1 wat .

kilkadziesiat stopni ustawienia

 

https://allegro.pl/oferta/jebao-dcp-10000-pompa-z-kontrolerem-max-10000l-h-7970535245

Tu masz linka do tej pompy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam tą pompę i regulacja jest co 1% a nie 1 wat.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katatni   pokazuje co 1 %  i co 1 do 2 wat

 

 jesli nawet  to co za róznica ?

 

Wiec jest 100 stopni regulacji co 1 %

 

no ok sterownik jest z 70 stopniową regulacja więc spokojnie ustawisz spływ  ,chyba o to chodzi prawda ? zawór bramowa jest okolo 8 razy drozszy od kulowego lepiej przeznaczyc róznice na  np. korale  :)

 

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Tester napisał:

wrzuć prosze fotke tego zaworu co chcesz kupić. Zastanawiam się ile potrzeba przestrzeni nad nim aby go rozkręcić

Proszę:
https://erybka.pl/product-pol-20885-Zawor-bramowy-kompaktowy-25-mm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

Jeszcze jest taki:
https://erybka.pl/product-pol-5980-Zawor-bramowy-PCV-25-mm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

 

26 minut temu, katani napisał:

Też mam tą pompę i regulacja jest co 1% a nie 1 wat.

chce kupić pompę DCP6500, czyli ma sterowanie co 1%, powonień wystarczyć w takim razie zawór kulowy.
Cicho pracuje Ci ta pompa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DCP 10000 na 42% mocy (minimum na pompie to 30) zawór kulowy, pudełko przelewowe i nie ma problemu. Do kulowego musi być dokładna regulacja pompy. Mojej pompy przy takim nastawie nie słychać wcale. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, rmatysiak napisał:

Proszę:
https://erybka.pl/product-pol-20885-Zawor-bramowy-kompaktowy-25-mm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

Jeszcze jest taki:
https://erybka.pl/product-pol-5980-Zawor-bramowy-PCV-25-mm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping

 

chce kupić pompę DCP6500, czyli ma sterowanie co 1%, powonień wystarczyć w takim razie zawór kulowy.
Cicho pracuje Ci ta pompa ?

DCP10000 pracuje super cicho. Mam jeszcze DCP3000 i też. Najcichszy sprzęt w akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dcp 10000 rowniez super cicha .,wez sobie z zapasem by nie chodzila na pelnej mocy tylko tak do 70 /80%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, tedeus63 napisał:

U mnie dcp 10000 rowniez super cicha .,wez sobie z zapasem by nie chodzila na pelnej mocy tylko tak do 70 /80%

do zbiornika 300 chce kupić 6500 tak żeby na 50% chodziła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, rmatysiak napisał:

do zbiornika 300 chce kupić 6500 tak żeby na 50% chodziła.

i to to chodzi ,   mylę ze 5tys by wystarczyła ale i 6,5 również ok .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.