Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

1000l SYNERGII - akwarium w stylu retro

Rekomendowane odpowiedzi

Ładny zbiornik ale ryby bida :( Zagłodzone, że żal patrzeć. Natomiast bardzo mi się podobna Twoje wyważone podejście. Będę kibicował. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada sie przednio, również kibicuje :-)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.10.2020 o 14:49, Grzegorz Dyzma napisał:

 A zeby sie troche pobawic i latwiej serwisowwac calosc,  rozpoczecie procesu odpieniania chce zaczać jescze w kominie. Cały obieg chce puscic przez odpieniacz.

Pamiętaj że spowoduje to tworzenie się większych bąbelków - z mniejszych, co za tym idzie, po drodze może się wytrącać osad na ściankach rur. Dodatkowo spływ może nie być tak cichy. Bo rozumiem że planujesz umieszczenie kostek w kominie?

Ale pewnie to są płonne obawy, bo Ty kombinujesz z tym tematem od dawna.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 19.10.2020 o 14:49, Grzegorz Dyzma napisał:

z zewnatrz przez filtr czastek

Jaki filtr masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za oknem mała skrzyneczka w srodku pompa powietrza na start 400 litrów. 

Na jednej ze scianek wlot - gesta gabka by zatrzymac grube zanieczyszczenia. Nastepnie filtr czastek HEPA stopień MERV 13 zdolnosc zatrzymywania cząstek 0.3 microna. Z pompy juz przez blok prasowsnego wegla jakiego uzywamy we filtrach RO i do odpieniacza. Moze pokusze sie o wklad do adsorbcji CO2 ale to juz bylaby przesada. 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz jutro:bow

Po wielkich opóznieniach czas wyciągnąć zabawki i rozgrzać miesnie. Do pokonania 20 schodow przeciwpożarowych, kilka ciasnych zakretow i ""siup"" na stelarz.

Na szczcie schody przeciwpożarowe nie sa jak na amerykanskich filmach.:clowning

20201211_231135.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Grzegorz Dyzma Padlo na Schurana bo ma ciekawa konstrukcje. A zeby sie troche pobawic i latwiej serwisowwac calosc,  rozpoczecie procesu odpieniania chce zaczać jescze w kominie. Cały obieg chce puscic przez odpieniacz. Czy sie uda nie wiem. Dla wielu moze wydawac sie to prymitywne i śmieszne ale odpieniacze na kostke okazuja sie byc najskuteczniejsze jeśli chodzi o usuwanie zwiazkow organicznych z wody. Zrobiono profesionalne badania. 

Ja też zrezygnowałem z pompy igiełkowej w odpieniaczu. Zamontowałem dyszę Becketa , jak myślisz , nie wybije mi wszystkiego?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Zamontowałem dyszę Becketa

Nie zatyka się czasem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

To juz jutro

No ja z niecierpliwością czekam na więcej o odpieniaczu. Sam mam miniflotora, a w przyszłości rozważam budowę zewnętrznego cc, takiego z 1.5m. Ciekaw jestem jak z kostkami w kominie wyjdzie.

Jaka pompka, jakie i ile kostek, jak planujesz regulację...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

Nie zatyka się czasem?

Witam

Akwarium dopiero wystartowało , ale nie martwię się , bo przed odpieniaczem mam rollermat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...

Ciekawie sie zapowiada i watek na pewno do sledzenia...

Powodzonka zycze...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzma, witam i takze sie ciesze na twoj powrot,jak koledzy wyzej takze kibicuje nowemu akwa.Nie mam watpliwosci ze to bedzie mega ciekawy projekt.Sam takze mam "bzika" na punkcie dsb i pokrewnych "naturalnych" metod ,wiec bede tu czesto zagladac,serdeczne pozdrowka. P.S. Niecierpliwie czekam na ciag dalszy


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Skoro mowa o odpieniaczu na kostkę, to podłączę się do tematu z moim pytaniem. Jaką pompkę powietrza do zasilenia kostki lipowej polecacie i jaką kostkę. Zrobiłem próbę z moimi pompkami i spiekiem ceramicznym od dyfuzorka co2 i żadna pompka nie była w stanie przepchnąć bombelka :D czy kostka lipowa stawia mniejszy opór? Dłubię właśnie odpieniacz, ale z samymi kostkami lipowymi nie mam doświadczeń. Z góry przepraszam jeśli zanieczyściłem wątek.

Pozdrawiam
MokryBajzel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzesiu,

jak tam postępy w budowie zbiornika,  coś ucichło wszystko, a mnie jak starą babę zżera ciekawość :D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.12.2020 o 00:33, Grzegorz Dyzma napisał:

To juz jutro:bow

Po wielkich opóznieniach czas wyciągnąć zabawki i rozgrzać miesnie. Do pokonania 20 schodow przeciwpożarowych, kilka ciasnych zakretow i ""siup"" na stelarz.

Na szczcie schody przeciwpożarowe nie sa jak na amerykanskich filmach.:clowning

20201211_231135.jpg

Jakiś postęp prac ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z postępem prac to ciekawa historia pod górkę ze aż nie chce tego pamietac. Otoż godzine przed przywózka nieszczesnego 13go dzwoni telefon ze akwarium nie przywiozą  bo przy załadunku rysa sie zrobila na bocznej szybie:cry:. No dobra czekalem tyle no to co zrobic, odwołalem dźwigaczy i tyle. Rozetna szklo wstawia nowe za tydzien przywiozą. No ALE mamy pandemie z tygodnia zrobilo sie 3 i powoli zaczałem tracić  cierpliwość. W miedzy czasie na grupach na FB zaczeły pojawiac sie niepokojace wposy i zdjecia o firmie wiec przycisnałem i wynegocjowalem spotkanie. To co zobaczyłem wprawilo mnie  w osłupienie. Myslalem ze jestem w uktytej kamerzr. 2 poprzednie zbironiki 10/10 a tutaj zamarłem. Wymiary nawet po 20mm odchyłki, szyby wkelojone krzywo. Ubytki w spoinach lub poszarpany sylikon. Nie wiadmo czy smiac sie czy płakac. To sie rozpadnie bez wody. Jeszcze czegoś takiego nie widzialem.  No ale przeprosiny , ze problem z ludzmi ze wszytsko od nowa. Ja nie mogę ze to juz 4 miesiac idzie. Zapłata i dopłata była z gory bo miała byc IGŁA i to bez pospiechu przez starą znajomksc. No dobra zwrocimy czesc pieniędzy i wramach przeprosin wniesiemy. 

No i niespodzianka 2 dni wczesniej pod moja nieobecność ze sa i wnoszą czy ktos jest w domu.  No dobra wnoscie. Jeszcze zdjecie z poziomica przysłali. Wracam do domu i czarna rozpacz. Łacina, nie wiadomo czy sie śmiać  czy płakać. Akwarium jakie było takie przywiezli. Tutaj juz nie bede wiecej pisał. 

Miedzy świetami a Nowym Rokiem na miejscu przyjechali i wszytski od nowa. Jeszcze nigdy w zyciu tak nikomu na ręce nie patrzyłem.  Sparwa zakonczona polubownie ale to było ostatnie akwarium w tej firmie. 

Od stycznia ruszyłem ale juz bez zapału.

Zalałem, posoliłem posklejałem skałe. Przez pandemie i Brexit nawet żwiru koralowego nie szlo dostać i innych dupereli, na kazdym krorku jak krew w z nosa pod gorke. 

Na obecna chwile, przeprowadzam cykl na amoniaku i bakteriach Dr.Tim's azotowy i koncze to co pod akwarium.

 

20200914_110521.jpg

20200915_130808.jpg

20200916_223529.jpg

20201229_225238.jpg

20210213_134325.jpg

20210226_200031.jpg

20210226_200122.jpg

20210226_200132.jpg

20210216_234315.jpg

20210214_151858 (1).jpg

20210130_190535.jpg

20210106_195139.jpg

20210106_195132.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Miedzy świetami a Nowym Rokiem na miejscu przyjechali i wszytski od nowa. Jeszcze nigdy w zyciu tak nikomu na ręce nie patrzyłem.  Sparwa zakonczona polubownie ale to było ostatnie akwarium w tej firmie.

Najgorsze że wielu innych złapią, chłam wcisną ... ile z tych osób będzie stać żeby się z nimi szarpać? A ilu weźmie część kasy i zostanie z byle jakim zbiornikiem?

Ja zauważyłem że covid/brexit/plamy na słońcu są bardzo wygodnym wytłumaczeniem dla wielu "biznesmanów" - tylko fachowcom jakoś nic nie przeszkadza...

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma cieszyła sie bardzo dobra opinia. Na własnym doswiadczeniu wybrałem ja po raz trzeci. Nie mialem info ze najwazniejsi pracownicy z umiejetnosciami akurat nieobecni i proba nauki na robicie na zywca. Ale nie ma co juz . Drzwi zamkniete. Z nowych sprzetow jakie pierwszy raz trzymam w rece to swiatelko do refugium i pompa obiegowa.

31SUUvVLLLL._AC_SY400_.jpg

Screenshot_20210226-214424_ContrAll.jpg

inCollage_20210221_213432908.jpg

Screenshot_20210226-214416_ContrAll.jpg

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszła ta konstrukcja skalna, fajny pomysł. 

Czekamy na pierwsze życie ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała fajnie, minimalistycznie, ale ryby nie będą miały gdzie się chować.

Zdrowia życzę i mam nadzieję, że teraz już z górki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postęp prac taki ze akwarium juz hula od konca lutego.

Wszytsko za szybko no ale ....

Akwarium miało tbyc osobista strefa 2 na 2 , a stalo sie rodzinne i ciagłym miejscem przesiadywan wiec  wszystko troche od konca, ale w jak najlepszym kierunku. 

 

Akwarium założene na suchej skale. Plan byl takie ze najpierw cykl azotowy, potem dojrzewanie i pierwsza prymitywna biologia w refugium, organizmy od najmniejszych do najwkeszych wg łancuchow pokarmowych i ewolucji. Ekipa czyszcząca ,  korale i na koncu ryby. Cykl azotowy zamknąlem w 9 dni po koniec lutego za pomoca czystego amoniaku i bakterii Dr Tim's. I tyle z tego planu zostało.

Kolega Tester Bart Stańczyk  zaproponował glony i biologiczny starter. W dniu kiedy trafily glony Kolega Strugas z naszego forum ktoremu odpalalłem zbiornik 11 lat temu, kazał mi przyjechac po ryby bo likwiduje i nagle głeboka woda. 

- Borsuk 14 cm

-Centeopyge Flavissima  +  Bispinosa ( moje  rybcie z likwidowanego zbiornika 5 lat temu wróciły do mnie z powrotem :wub:

- Yellow Tang

- Garbik

- Chromis

- Six Line Wrasse

- Para Błazenkow

Zeby zrównoważyć biologie do akwarium  po tygodniu trafiło kilka szczepek SPS oraz malutki ukwiał ( ponownie podziekowania dla Bartka)

Po tygodniu znowu ryby dzisiaj znowu ryby i lista powiekszyła sie o 

- Dori dzidzius 1.5 cm

- Mały Imperator

-Royal Gramma 

- Chelmon Rostratus 

- Wargatek Sanitarnik

- krewetka, slimaki, krabik.

 

Wez odmów  kobiecie jak sklepy z butami pozamykane :lol:.

Kolejny 2- 3 tydzien marca wchodzi  faza hardkorowego dojrzewania czego sie spodziewalem. Czas wiec  przestac lac fito, podłaczyc odpieniacz , zacząć  mierzyc parametetry. No inoczywisce szlaban na sklepy z morsczyzną. Co nadal nam nie wychodzi.

Zakwit wody, okrzemki brazowe, okrzemki zielone, dino, cyjano. Jednym słowem grubo.

I tu mega niespodzianka. Refugium tak zaskoczyło ze nie moglem wyjsc z podziwu na tym etapie. Nawet nie połowa refugium skolonizowana przez glony a tu NO3 i PO4 na zerach. Postanowilem ze zagłodze plagi dodajac wegieln i po tygodniu na chwile obecna zostało tulko cyjano.

Czekam na ozonator i albo on albo stara wersja Mycosidol Colombo jaka zostala mi lata temu.

Parametey na dzis 05.04.21 S

Temperatura pomiedzy 23 - 24.5

Zasolenie 35ppt - ATAGo

pH 8.15 - Voltcraft 

Kh - 8 Salifert

Ca - 450 Salifert

Mg - 1450 Salifert

NO3 - niewykrywalne Salifert

PO4 - niewykrywalne Salifert I Hannka.

 

Zdjecia coś tam robie ale juz nie te lata. 

Sorry za lenistwo jesli chodzi o aktualizacje.

Oczywiscie ogromne podziekowania dla mojej lepszej połowy ktora postanowiła moje hobby zamienic w nasze hobby. I moje akwarium w nasze akwarium Wszedzie razem, testy razem, aklimatyzacja razem, całya czas pytanie za pytaniem. Moze mnie zabraknąć i wiem ze  łuska zadnej rybie nie spadnie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

inCollage_20210401_230751998.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Grzesiu, pytanie do fachowca. Czy makro glony gdy nie są oświetlane wydzielają "żółty kolor” do wody? Tłumaczenie z angielskiego słowo w słowo ale oddające istotę problemu. Prawda czy fałsz?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56

Szczerze Jacku to nie wiem. Ja swiece cały czas.  Przy bujnym refugium  glony przyduszone na spodzie nie majac swiatła moga sie szklic co napewno ma wpływ na kolor wody. Glony wydzielaja cukry, witaminy, amino wiec cos w tym jest. Uzytkownicy algae scruberow maja ten problem.

Ja zołkniecie  wody rozpatruje ogolnie, po prostu żółknie z wielu źródeł. Zastosowanie wegla mnie uspokaja, aczkolwiek chce zacząć urzywac malych dawek ozonu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wujek poszedłeś po bandzie hehe zapodaj jak to wygląda w całości !


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.