Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

1000l SYNERGII - akwarium w stylu retro

Rekomendowane odpowiedzi

I jak projekt , coś ruszyło ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszyło ruszyło, ruszyło pełną plagą i plaga za plagą. Twu twu, mam nadzieję na start to juz mi wystarczy. Z racji ze zbiornik startowal na suchej skale i suchym piasku spodziewalem sie dłuzszego dojrzewania.  Wysypu glonow nie bylo ale przyszlo najgorsze. Z plagą cyjano 5 letni chemiclean załatwil sprawe stosunkowo szybko. Natomiast klopoty zaczely sie kiedy przyszła ospa.  Lekarstwo ktore mialo byc bezpieczne ESHA Odinex okazalo sie bezpieczne dla ryb, korali i bezkregow, ale dokonalo spustoszemia w biologii zbiornika. Zanik wszytskiego. Poczawszy od wielosczętow, kielzy, i innego zooplanktonu konczywszy na bakteriach. Załoga ryb wysdrowiała ale weszlo dino. Poczatkowo zaciemnianie nic nie dawalo. Z refugium wyrzucilem wszystkie glony by pojawily sie jakias poswiata na testach niechcianych parametrow. Poszla Sera na krzemiany, uv, troszczke, ozonu, zaciemnienie nic.  Woda utleniona byly w moim przypadku ogromnym błędem. Wysterylizowalo zbiornik do tego stopnia ze, brazowy glut pokrył doslowmie wszystko. Krewetki , slimaki niebdaly rady. Szyby, skała, piach. Ciezko bylo dotrzymac kroku by rozdmuchiwac badziewie i uchronic  z korale.  Jednym slowem spalic i zaorac.  W ruch juz mialo isc Dino X.l, ale za porada Testera - sprobowalem podbic pH. 

Przewertowalem neta wszystko o Kalkwaser i do dzieła. Podbilem pH do 8.5 -8.7. Nie jest to proste kiedy trzeba zostawiac akwarium na  cały dzień, ale okazuje sie podbijanie pH nawet do 8.8 momentami nie wprowadza stresu u mieszkańców. Oczywiście wszytsko rozciagniete w czasie 3-4 dni.

Zgasilem swiatlo i wyjechałem na weekend. Dzis drugi dzien świecenia zbiornik jak nowy. Czysciutko, po dino nie ma sladu, wszelkie naloty poschodzily, skała sucha jak kosc.  Ze wszytskiego ucierpiał ukwiał, skurczył sie po wodzie utlenionej do wielkoaci 5zl.

Obecny plan taki by uspokoić  parametry, poświęcić czas koralom i odbudowac biologie. 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Grzesiek , super projekt , kibicuję,  może kiedyś zobaczę na żywo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam o filtr podżwirowy. Z prawej strony jest rurka. Pod tą rurkę podłączasz pompkę i zaciągasz wodę czy jakoś inaczej to działa ?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, krzysiekob napisał:

Pytanie mam o filtr podżwirowy. Z prawej strony jest rurka. Pod tą rurkę podłączasz pompkę i zaciągasz wodę czy jakoś inaczej to działa ?

To się napędza brzęczykiem, podobnie jak filtry gąbkowe. Problem jest taki, że tu podłoże robi za gąbkę, ale trochę trudniej jest je wypłukać z syfu. Pewnie dlatego wg Mike'a Paletty akwaria na filtrze podżwirowym trzeba restartować co 1-1.5 roku i ogólnie przedstawia odejście od tych filtrów jako kamień milowy akwarystyki morskiej;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Słony leszcz napisał:

To się napędza brzęczykiem, podobnie jak filtry gąbkowe.

Albo rurka to zaledwie zabezpieczenie na wypadek zapchania się włókniny podpiętej do kratki rastrowej na której jest wysypany żwir. Część wody płynie ową rurką, a ułamek przepychany jest przez włókninę...  woda ledwo przez nią siąpi = płynie od dołu do góry przez żwir. Na żwirze po lewej stronie widać rurę - obstawiam iż jest ona z pompy powrotu.
Pompa zabiera wodę znad złoża a grawitacja robi całą resztę czyli przeciska wodę spod złoża przez ruszt, żwir i "rurkę" rewizyjną.

W każdym razie autor zapewne wyjawi jak to faktycznie u niego działa.

Mnie ciekawi kwestia detrytusu pod rusztem... Chyba nie wszystko jest jadalną częścią osadów... A sposobu na odessanie bez ruszenia żwiru jakoś nie widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, chwialek napisał:

Albo rurka to zaledwie zabezpieczenie na wypadek zapchania się włókniny podpiętej do kratki rastrowej na której jest wysypany żwir. Część wody płynie ową rurką, a ułamek przepychany jest przez włókninę...  woda ledwo przez nią siąpi = płynie od dołu do góry przez żwir. Na żwirze po lewej stronie widać rurę - obstawiam iż jest ona z pompy powrotu.
Pompa zabiera wodę znad złoża a grawitacja robi całą resztę czyli przeciska wodę spod złoża przez ruszt, żwir i "rurkę" rewizyjną.

Tylko że wtedy to już nie jest filtr podżwirowy tylko "coś". Tym bardziej niecierpliwie czekamy na szczegóły:-) Kto ma podłoże, ten wie, że żadne "wspomagane" osadzanie w nim syfu (czy to przepływ z góry, czy z dołu) nie może się skończyć dobrze. Wystarczająco dużo problemów jest z opanowaniem tego, co się w piachu osadza samoczynnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Słony leszcz napisał:

To się napędza brzęczykiem, podobnie jak filtry gąbkowe. Problem jest taki, że tu podłoże robi za gąbkę, ale trochę trudniej jest je wypłukać z syfu. Pewnie dlatego wg Mike'a Paletty akwaria na filtrze podżwirowym trzeba restartować co 1-1.5 roku i ogólnie przedstawia odejście od tych filtrów jako kamień milowy akwarystyki morskiej;-)

:) :) :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie ciekawi co się dzieje z akwarium

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś aktualizacja? Akwarium jeszcze  istnieje?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, będzie jakaś aktualizacja zbiornika?

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc, akwarium dziala tylko ja nie :P. Wypalilem sie z forum a i przy akwarium tez mnie len zlapal. Wstyd sie przyznac no ale takie sa realia.  Szczepki niektore od miesiecy nie poprzyklejane.   Nawet nie zdawalem sobie sprawy ze jest tu jakies zainteresowanie tym projektem wiec chyba sie przyloze. 

Metoda filtracji dziala jak na razie idelanie. Kryptic zone skolonizowane, refugium rozbujane , w glownym strach swiecic latarka po zgaszeniu swiatla. Jedynie czego mi brakuje to po roku czsu spodziewalem sie wiekszej ilosci gabek .   Podmiany ktore mialy byc duze co jakis czas sie nie sprawdzily sie.  Niby wszstko ze sprzetu do podmiany duzej jest,  tylko ja sie opieprzam.  Za kilka tygoni bedzie chyba rok od zalania, a do tej pory NIE ZROBILEM ANI JEDNEJ PODMIANY.   Raz,  czasami 2 razy w tygodniu mala dawka ozonu  na kilka godzin w polaczeniu z wegelm utrzymuje wode w super stanie jak dla mnie. 

Jesli chodzi o zasiedlanie to jak wiadomo ze wczesniejszych wpisow od niszy do najwyzszych szczebli nic nie wyszlo. ( NIC PO MOJEJ MYSLI :D) Ryby poszly na pierwszy strzal, pozniej, przyszly plagi na koncu korale.  Kilka ryb spotkala eksmisja.  Lemonpeel zaczal podskubywac pierwsze szczepki wiec eksmisja, borsuk tez sie wzial za rozpierdzielanie wiec tez eksmisja. Moja ulubiona ryba Emperor po pewnym czasie zmienila nawyki zywieniowe wiec niestety eksmisja. Blazenkow nigdy nie lubilem wiec tak samo. Stracilismy 2 ryby,  Chelmon nie dal rady a Grame Loretto zjadll Elegance Coral. 

Za co sie jeszcze sie nie wzialem to na zamiane napedu odpieniacza, mialy byc na kostki lipowe ale nadal jest na pompie. W nocy od 23 do 6:30 ma przerwe w dzialaniu. 

 

Co mi wyszlo i z czego jestem / jestesmy zadowleni:

  • Akwarium mialo byc moje a jest rodzinne. Nie wlaczyles pompy , ale juz OK , poprawilam korala bo spadl, kupilam nowa rybe, kupilam nowego korala. Czego chciec wiecej ?  :wub: - Chyba jedynie nie karm tyle musi pasc z moich ust,  raz na jakis czas.  

 

  • Akwarium mialo byc rafowe i takie bedzie , juz jest.  Z jednego ukwiala ktory zdechl po pladze DINO  nagle zmartwychwstal  i sa juz 4. Sa zoasy, LPSy, pospolite Montipory, Stylophory ale tez kilka akropor calkiem calkiem . Jest przydacznia ktora mimo kilku kuracji chemicleanem, na ospe, na dino, powiekszyla swoja mase ze 4 razy.  

 

  • Akwarium mialo byc proste i bezobslugowe - naprawde takie jest. Kto naprawde chece wiedziec ile czasu zajmuje mi serwis niech pyta mojej lepszej polowy. Czego nie zaniedbuje to testow bo korale zapieprzaja tak ze pompe koryguje nawet 2 razy w tygodniu. Patrzac na korale ktore trafily do akwarium od lipca lub te ktore zaczely miec warunki po dojrzewaniu i plagach,  nie idzie ich poznac. Podwyzszone parametry Ca , KH  jednak robia swoje , a przede wszytskim pH.

 

  • Mialo byc ergonomiczne i energooszcedne , bez wodotryskow.  Grzanie wody lampa dziala, okresowa  temperatura 24 nic nie zmienia w moim odczuciu. Zuzycie  250 kWh w sezonie letnim i ponizej 300 kwh w sezonie zimowym przy taki rozmiarze systemu uwazam za wynik bardzo dobry. Nawet po podwyzkach pradu,  ktore rowniez mialy miejsce w UK,  nie wyrywam wlosow z glowy. ( ponad 40% w ostatnich 15 miesiacach) 

 

  • PH - Zalozeniem bylo mocno skupic sie nad tym parametrem i naprawde  o niego zadbac. Tutaj ogromne podziekwonia dla Rafala Fraczka. Zapodal pewien temat dal natchnienie. Ja zdecydowalem sie na ryzyko i  krok dalej, wlasne mixtury, proby  i doswiadczenia. Na forach , na BRSTV co raz czesciej o tym pH sie mowi, lata temu ktos madry to wylozyl wszystko zgodnie z prawami chemi, ale nikt nie skorzystal. STRACH MA WIELKIE OCZY. To o czym oni cos tam zaczynaja mowic ja prorokuje ze wszyscy na to przejda,  ja juz robie od kilku miesiecy.  No bo jak stosowac popularnego KRETA do rur w akwarium morskim,  a juz magia jakas jak calkowinie obejsc sie bez proszkow KH. 

 

  • Wlasny Balling a wlasciwe wlasna droga. Pan Hans by sie obrazil za takie poczynania i uzycie jego nazwiska. Wlane proszki , stezenia, sposoby podawania. Tutaj  podziekowania dla @Tester.  Bartek liczy ja ryzykuje. 

 

  • Produkty  zaczerpniete z innych dziedzin, zaluje  ze tak dlugo bylem ""ortodoksem""  pewnych kwestiach. 

 

Parametry z 1 Wrzesnia ubieglego roku - Wtedy jeszcze tradycyny Balling, aczkolwiek bez mikro ze wzgeldu mala ilosc korali, zakonczenie plag itd. Szedl nawoz do roslinnego Seachem Flourish.  Obecnie czekam na nowe winiki dajace mi obraz zanieczyszczen. Akwarium nadal leci bez mikroelementow z wyjatkiem Jodu z reku "raz na ruski rok*.  Obecna chemia to Sodium Hydroxide, Ca, SBS. 

https://lab.atiaquaristik.com/publicAnalysis/135561

 

Ekipa w glownym 

  1.  Zebrasoma Flavescens
  2. Zebrasoma Xanthurum
  3. Zebrasoma Scopas
  4. Hepatus
  5. Flame Angel
  6. Chelmon
  7. 3 x Nemateleotris Magnifica
  8. Gramma lorreto 
  9. Hexagenia Wrasse
  10. Green Wrasse
  11. Doktorek 
  12. Yellow Prawn Goby z krewetka symbiotyczna  

Krewtka czysczaca , Nasariusy x 3 , Conch snail, Trochus, Bumbelbee setki jak juz nie tysiace malych ktorych nazwy nie pamietam. 

 

Fotki pozmniejszam i bedzie jakas foto relacja.  

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

PH - Zalozeniem bylo mocno skupic sie nad tym parametrem i naprawde  o niego zadbac. Tutaj ogromne podziekwonia dla Rafala Fraczka. Zapodal pewien temat dal natchnienie. Ja zdecydowalem sie na ryzyko i  krok dalej, wlasne mixtury, proby  i doswiadczenia. Na forach , na BRSTV co raz czesciej o tym pH sie mowi, lata temu ktos madry to wylozyl wszystko zgodnie z prawami chemi, ale nikt nie skorzystal. STRACH MA WIELKIE OCZY. To o czym oni cos tam zaczynaja mowic ja prorokuje ze wszyscy na to przejda,  ja juz robie od kilku miesiecy.  No bo jak stosowac popularnego KRETA do rur w akwarium morskim,  a juz magia jakas jak calkowinie obejsc sie bez proszkow KH. 

A jednak na tym forum jest kilka osób lejących NaOH;)

W jakim stężeniu dozujesz NaOH?

5 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Obecna chemia to Sodium Hydroxide, Ca, SBS. 

Magnezu nie dozujesz?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę Grzesiu ale masz talent do pisania . Wrzuć jakieś zdjęcie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77

Wiem ze sporo osob  posiłkuje sie Sodą Kaustyczna chcąc podbic pH. Dziala to.

Ja całkowicie przeszedlem na NaOH. Odłączenie  roztworu KH nie było  moja decyzją a akwarium tak zareagowalo i testy.  Na starcie sam nie mogłem ogarnąć o co chodzi.  Dozuje troche, pH ladnie idzie ale zaraz zaczynam tracić kontrole nad KH. A cały dzisiejszy  świat w ten sam  i jeden ton. Pilnuj KH bo to kluczowa sprawa.

No to zmniejszam ilosc KH. Jest lepiej ale nadal za duzo. Za czynam szperać w necie z czym mam do czynienia i pojawia sie myśl.

PH można mierzyć i podbijac  w dzień lub zapobiegać spadką w nocy. Ja zdecydowanie wole tą drugą opcje. Korale tak wola bo kalcyfikacja w nocy moze zachodzic na tym samym poziomie co w dzień. Pod warunkiem ze mają ku temu warunki.

  ""Skutkiem ubocznym"" a właściwie zajebistość chemi bierze się ze wzoru ponizej. 

NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O

KH wytworzy sie samo pod warunkiem ze Soda kaustyczna połączy sie z dwutlenkiem wegla.  Ten nie bierze sie tylko z powietrza ale jest wynikiem respiracji biologi po zgaszeniu swiatła. Nawet w najlepiej wentylowanym pomieszczeniu, czy zamontowanym zamknietym obiegu CO2 scrubera na odpieniaczu nie zatrzymamy mechanizmów wytwarzania CO2 przez zycie. 

Kluczem do ogarniecia wzrastającego i wahającego KH jest podawanie roztworu Sody kaustycznej w nocy i tylko w nocy.  Z pomocą przyszla pompa dozujaca ktorą mozna zaprogramowac jak sie chce.

Roztwór za zacznam podawac od chwili rozpoczecia  wygaszania swiatla przez całą noc i ostania dawka  godzine po pełnym rozpaleniu. 

Dawke kazdy musi sobie ustalic sam jak w przypadku Ballinga. Kazdy ma inna koncentrację CO2 w wodzie jak i w pomieszczeniu.  

MÓJA RECEPTURA i DOZOWANIE: 

Do 1L wody RO wsypuje 100g sody kaustycznej.  Dozowanie od 21:00 10ml co godzine 14 dawek. Litrowy pojemnik wystarcza na cały tydzień do okolo 750l wody w obiegu. I tu pojawiaj kolejna zajebistość. Bardzo małą iloscią roztworu rozwiazujemy problem 2 kluczowych paparametrow. KH i PH Sam produkt rozpuszca sie jak cukier i bez osadow. Dozowanie tak steżonego roztworu w kontakcie z wodą z akwarium zamienia  go w żel wiec problem ten rozwiazelm po przez podawanie go do filtra powierzchniowego w sumpie gdzi rozpuscza sie w silnym strumieniu wody.

 

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI  !!!!!

MINUS - Soda kaustyczna jest mega niebezpieczna i żrąca. Jezeli Kalkwaser jest żrący i  podbija pH i KH to soda robi to 50 razy skuteczniej.

Pewne rodzaje plastiku nie wytrzymuja, agresywnego działania.  Ktos gdzies pisal or rozklejonym kontenerze na zgrzewie, u mnje pierwsze roztwory niszczyly szyjki butelek tak ze plastik rozpadal sie w rekach. Rurka w kontemerze stala sie krucha i pekla ja sopel lodu. Przypadkowe zachlapania nie tylko niszczą powierzchnie ale palą skure. Nie wiem co sie wydziela bezwonnego podczas mieszania  z wodą, ale jak sie sztachnąłem dusi jak po marihuanie. 

 

@Hoom

Wrzuce fotki tylko re-size ogarne.

 

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Bardzo małą iloscią roztworu rozwiazujemy problem 2 kluczowych paparametrow.

Ponad dwa lata stosuję w swoim zbiorniku i nie znam lepszego sposobu załatwiania tych dwóch parametrów. Ja stosuje jako klasyczny balling i w takim stężeniu go robię. Podaje również jak klasyczny Balling, czyli w 24 równych dawkach. Do całości chodzi jeszcze reaktor wapnia, który leję około 1.6 l odcieku na godzinę. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwasser działa dokładnie w ten sam sposób, czyli wiąże dwutlenek węgla znajdujący się w akwarium. Moim zdaniem dzięki dozowaniu jednocześnie wapnia oraz dużo bezpieczniejszej postaci daje przewagę nad NaOH. Próbowałem sody, jednak tak jak piszesz, jest wiele rzeczy na które trzeba uważać. "Zmydlona" skóra, pękające plastiki i wężyki, dodatkowo obecność dzieci w domu... Ryzyko przewyższa w moim przypadku korzyści. Kalkwasser działa bardzo podobnie, chociaż jest mniej wydajny, jednak nie powoduje takich zagrożeń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli akwarium w stylu retro , to dlaczego nie kalkwasser? chyba , że się mylę i NaOH było w czesniej dozowane .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, @Grzegorz Dyzma …musisz tu częściej zaglądać i wspierać polską myśl techniczną, a nie jakieś imperialistyczne fora :) 

Pomysł z NaOH podsunął mi @katani , ale proporcje zerżnąłem od Ciebie. Mieszam dokładnie 100 gram/1l RO. Najlepiej nadają się do tego pojemniki po chemii budowlanej.

Sodę kaustyczną leję już od miesiąca, PH nie spada poniżej 8.00 ale KH, za cholerę nie mogę wyregulować. Tydzień temu spadło mi do 7.a teraz mam 12. Może pomysł z dozowaniem w nocy ma sens..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Raff 2020 napisał:

Sodę kaustyczną leję już od miesiąca, PH nie spada poniżej 8.00 ale KH, za cholerę nie mogę wyregulować. Tydzień temu spadło mi do 7.a teraz mam 12. Może pomysł z dozowaniem w nocy ma sens..?

Ilość lanego roztworu musisz dopasować do konsumpcji Kh. Konsumpcja Kh w nocy jest znacznie niższa niż w dzień, co trzeba wziąć pod uwagę.  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Korale tak wola bo kalcyfikacja w nocy moze zachodzic na tym samym poziomie co w dzień. Pod warunkiem ze mają ku temu warunki.

 

5 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

PH można mierzyć i podbijac  w dzień lub zapobiegać spadką w nocy. Ja zdecydowanie wole tą drugą opcje. Korale tak wola bo kalcyfikacja w nocy moze zachodzic na tym samym poziomie co w dzień. Pod warunkiem ze mają ku temu warunki.

 

1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ilość lanego roztworu musisz dopasować do konsumpcji Kh. Konsumpcja Kh w nocy jest znacznie niższa niż w dzień, co trzeba wziąć pod uwagę.  

Dwa odmienne spostrzeżenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowalem Kalkwasser przy walce z dino i wysokie pH rozprawilo sie z badziewkiem w 2 dni. Momentami pH 8.5 , 8.6 bez strat , no moze poza wspomnianym ukwiałem ktory wrocił do żywych.

ALE mnóstwo przy tym roboty ze wzgledu potrzebne ogromne ilosci roztworu. Musialem całkowicie wyłączyc dolewke i przekroczyłem maxymalny  bezpieczny poziom wody w sumpie by dojsć do chcianych parametrow. Gdyby staneła obiegowka lub  gdybym nawet niechcący wyłaczył obieg zalałbym mieszkanie. 

Lata temu stosowalem kalkwasser nie ogarnialem,  ale nie zrezygniwalem teraz tak od razu. Moze by zadziałało ale ciagle chodzaca pompa dozujaca i te ilosci roztworu. Byc moze soda ASH poprawila by sytuacje z pH.  Zostalem przy Ballingu podpierajac sie NaOH. Ale wyszlo jak wyszlo. KH szło do gory wiec zmniejszalem a sode podbijalem bo nie chcialem schodzic ponizej 8. 

Obecnie sytuacja wyglada tak ze ze te 140ml podawane na dobe W NOCY wyprodukuje tyle KH ze jest stabilne na poziome 8.6 Natomisat poziom PH nie schodzi ponizej 8 nigdy. A mialem noce z 7.7 i przez dzien ledwo co dobijalo do 8. 

Teraz w najgorszym drastycznym przypadku dolna granica to 8.  Kilka osob w pomiesczeniu i slabe wietrzenie.  Kiedy jednak jest normalnie PH na pozomie jest 8.1-8.2 . Kiedy zmieni sie pora roku wierze ze bedzie 8.3 i wyzej. Moglbym i teraz to osiagnac ale przy duzych ilosciach Co2 w wodzie zanim dzwignie nam sie PH soda łaczy sie tworzac KH a dla mnie okolice 9 sa jak najbardziej  Ok.

Przez tą calą zabawe zaobserowwalem jeszcze jedna rzecz. Wiem ze caly swiat mowi stabilne KH. Akropory przy wahaniah mogą tracić tkanke I zgodze sie z tym w calej rozciągłości.  ALE sprawa wyglada troche inaczej jesli trzymamy KH na 9 i mamy wahcniecie o stopien a inaczej jak mamy 7 i wachniecie tez o stopień 

W drugim przypadku spadek KH z 7 spowalnia kalcyfikacje i grozi ryzykiem utraty tkanki szcegolnie przy niskim PH. Natomisat trzymamie KH na wysokim pulapie nie robi to koralą roznicy nawet jeśli skacze. Tempo kalcyfikacji sie nie zmienia. 

Skad mam taki wniosek ?

Wachania KH na wysokich pulapach nigdy nie wymagały ingerencji w ilość podawangeo Ca,  tak jakby  korale nie zwalnialy  kalcyfikacji. Na niskich poziomach kiedy KH mi spadalo  Ca również musialem obiżac.

Z niecierpliwością czekam na wynniki ICP ktore zawsze traktowalem z przymrużeniem OK. Do akwarium celowo nie dodawalem mikro, brak podmian powonienem dac mi jakis obraz sytauacji czy to wszytsko ma sens. Moze sie okazac ze soda ma takie zanieczyscznia i za kilka mieosecy bedzie taka akumuliacja ze zaczną sie problemy.

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Z niecierpliwością czekam na wynniki ICP ktore zawsze traktowalem z przymrużeniem OK. Do akwarium celowo nie dodawalem mikro, brak podmian powonienem dac mi jakis obraz sytauacji czy to wszytsko ma sens. Moze sie okazac ze soda ma takie zanieczyscznia i za kilka mieosecy bedzie taka akumuliacja ze zaczną sie problemy.

 

Jeżeli użyjesz dobrej chemii o wysokiej czystości to nie będzie problemu. Jak już pisałem wcześniej, używam w swoim zbiorniku od ponad dwóch lat. Na tym forum jestem prekursorem tej metody.

14 minut temu, Arek77 napisał:

 

 

Dwa odmienne spostrzeżenia ;)

W akwarium, czyli systemie zamkniętym nie da się osiągnąć bez uszczerbku dla systemu takiego samego poboru. Oczywiście teoretycznie jest to możliwe, jednak w praktyce kończy się wywaleniem sytemu w powietrze. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, Arek77 said:

 

 

Dwa odmienne spostrzeżenia ;)

Tak , bo w nocy przy niskim pH korale maja strasznie pod górke. @Tester wyjasniał to wiele razy. Dlatego konsumcja KH jest mniejsza

Ale kalcyfikacja przebiega praktycznie caly czas jesli maja sprzyjające warunki..

Ska

Skąd stwierdze nie ze na wysokim pH korale rosna w oczach?  Odpowiedz brzmi nie dlatego ze rosną  2 razy szybciej, tylko rosna rowniez po zgaszeniu swiatla i proces ten zachidzi caly czas a nie tylko w dzień kiedy pH jest na sprzyjającym poziomie..

 

https://www.google.com/search?q=coral+calcification+rate+at+night&client=ms-android-samsung-rev2&source=android-browser&ei=hr_6Yfb9OoqW8gLBj6foDw&oq=coral+calcification+rate+at+night&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAM6BAghEAo6BAghEBVKBAhBGAFQyApY0yBg4yhoAHAAeACAAaQBiAH5BZIBAzAuNZgBAKABAcABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.