Skocz do zawartości
boft

+/- 288L - powrót po 5 latach przerwy :)

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Po 5 latach od zlikwidowania mojego reefmaxa i kostki 30L z krewetka modliszkową, czas na powrót do morszczaka :)

Myślę ze 5 lat odpoczynku wystarczy i czas na mały kroczek do przodu :)

Projekt realizuje się dzięki salarias.pl i csfrey.pl :thumbsup:  a w poniższym wątku będę go relacjonował w miarę postępu. 

Co prawda fora już wymierają i jeśli chodzi o ilosc nowych postów i użytkowników nie jest to to co 10 lat temu, ale są skarbnica wiedzy - obecnie jest moda na grupy facebookowe, ale wszystko tam umieszczone jest krótkotrwale (nie widzę opcji by na FB po 10 latach znaleźć co się pisało - a tu nawet po tylu latach  przerwy jest do czego wrócić :) )

 

Co do zbiornika wiadomo chciało by się większe, ale warunki mieszkaniowe w chwili obecnej na nic innego nie pozwalają :) 

Nie ma się jeszcze czym chwalić, ale na początku  może jego zarys bo szkło stelaż sump i reszta bedzie gotowe w listopadzie. 

 

obraz.png.6f038ea40a7d536bcdecd57425e470ed.png

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam ze jednak forum to forum. Nie da sie na FB poprowadzic wątku czy dyskusji. 

Co do akwarium wieksze znaczenie ma rozmiar pasji niz sam rozmiar szkla, taka moja opinia. 

Kibicuje:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Tez uwazam ze jednak forum to forum. Nie da sie na FB poprowadzic wątku czy dyskusji. 

Co do akwarium wieksze znaczenie ma rozmiar pasji niz sam rozmiar szkla, taka moja opinia. 

Kibicuje:waving

Ja to młody wilk :ph34r:, ale tez uważam fb za wielkie zło jeśli chodzi o dyskusje hobbystyczne. Nie dość, ze brak tam rozwijanych wątków to masa spamu. Ile na fb żyje post? Dzień dwa? Temat na forum może żyć latami. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką filtrację planujesz? I jak masz zamiar zorganizować sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, boft napisał:

 :)

 

obraz.png.6f038ea40a7d536bcdecd57425e470ed.png

Co do samego rysunku, jak najmniejsze wzmocnienie skończy się pewnie ~~5cm. 6mm to trochę cienko, pewnie da radę ze względu na wymiary. Jeśli zależy Ci na wygodzie i estetyce, rozważ 10mm bez wzmocnień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Co do samego rysunku, jak najmniejsze wzmocnienie skończy się pewnie ~~5cm. 6mm to trochę cienko, pewnie da radę ze względu na wymiary. Jeśli zależy Ci na wygodzie i estetyce, rozważ 10mm bez wzmocnień.

 

Rozważałem wersje na 12 mm szybie bez wzmocnień, ale wzmocnienia maja swoja praktyczną stronę, jak się moczy łapska w baniaku to zawsze są jakimś buforem przed rozchlapaniem, pocieknięciem wody po szybie. Dodatkowo na wzmocnieniu będę mógł oprzeć siatkę przeciw wyskakiwaniu ryb - co za tym idzie padło na wersje 10mm+ wzmocnienia.

4 godziny temu, Arek77 napisał:

Jaką filtrację planujesz? I jak masz zamiar zorganizować sumpa?

Nic wyszukanego, filtracja będzie oparta głownie o skałe + nano tech maxpecta.  Z czasem dojdzie jeszcze przepływowy reaktor glonowy. W sumpie o takich wymiarach cudów nie zrobie - zatem bedzie tylko pienidło, reaktor glonowy, media filtracyjne pompa obiegowa. 

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, boft napisał:

Rozważałem wersje na 12 mm szybie bez wzmocnień, ale wzmocnienia maja swoja praktyczną strunę, jak się moczy łapska w baniaku to zawsze są jakimś buforem przed rozchlapaniem, pocieknięciem wody po szybie. Dodatkowo na wzmocnieniu będę mógł oprzeć siatkę przeciw wyskakiwaniu ryb - co za tym idzie padło na wersje 10mm+ wzmocnienia.

Mi też podpowiedziano, żeby dać wzmocnienie wokół akwarium. I to jedna z najlepszych rad jakie dostałem. Raz, że się nic na zewnątrz nie chlapie, dwa, że przy robocie zawsze na wzmocnieniu coś można postawić.

wzmocnienie boczne

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również sie skusiłem na wzmocnienia, co prawda rozwiazalbym to trochę inaczej bo teraz mam wklejone jedno pod drugie, a tego nie uwzględniłem i grzebień za mocno wodę spiętrza, także na razie jadę bez grzebienia i muszę coś wykombinować bo duzo ślimaków włazi do panela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja - zbiornik i sump  sklejony, czeka na przygotowanie szafki, stelaża i reszty badziewia :) Moze za 2 tygodnie uda sie posolic :) 

127228561_1249417005436472_8280846752528503562_n.jpg

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wyglada, teraz tylko mieszać sól zalewać i niech siękręci. Co to za lampy?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, katani napisał:

Super wyglada, teraz tylko mieszać sól zalewać i niech siękręci. Co to za lampy?

2 x Maxpect Ehtereal 130w

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się :)

W dniu dzisiejszym złożone w całość, zalane, posolone i się kręci :)

Co do sprzetu na chwile obecna to

Oświetlenie : 2 x lampa Maxpect Ethereal na kontrolerze ICV6

obieg  - Aqua Medic DC Runner 3.2

cyrkulacja - Maxspect Gyre XF-330 z kontrolerem

odpieniacz - Maxspect MJ- SK400

dolewka - Aquatrend Levelautomatic V3

1.jpg

2.jpg

3.jpg

sump.jpg

sump1.jpg

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, boft napisał:

 

sump.jpg

 

Nie szkoda pustego miejsca w sumpie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Nie szkoda pustego miejsca w sumpie?

Chodzi o wysokość przegród?


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, boft napisał:

Chodzi o wysokość przegród?

Tak. Przy wyższych przegrodach więcej wody będzie w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Tak. Przy wyższych przegrodach więcej wody będzie w systemie.

Na zdjęciu może nie widać bo przekłamuje perspektywę, ale komora z odpieniaczem to polowa wysokości sumpa (20cm) . W środkowej przegrodzę będzie jeszcze reaktor glonowy i może pelety.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może być więcej :D

Mam ten sam odpieniacz, przegroda 18-22 cm, 20 to optimum, a wielkość sumpa ma odebrać wodę w przypadku zaniku prądu itd..

Powierszchnia dna sumpa wydaje się OK, jest miejsce, żeby powkładać w razie potrzeby różne graty ;)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, boft napisał:

Na zdjęciu może nie widać bo przekłamuje perspektywę, 

Pewnie tak. Bo ja z tej perspektywy wywnioskowałem, że poziom wody to ok 1/5 wykosi sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Sienki napisał:

Mam ten sam odpieniacz

Swoja droga  od początku wrażenie robi świetne, podwójna pompa pieni rewelacja, czujnik przelania, opóźnienie startu, wygodne rozbieranie,  do tego niesłyszalny - lub muszę udać się do laryngologa na badanie słuchu :)

Zobaczymy jak go będę oceniał za jakiś czas :)

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, boft napisał:

 

3.jpg

 

 

ktoś tu będzie gral w grę i spoglądał w stronę akwarium :D 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, luft napisał:

ktoś tu będzie gral w grę i spoglądał w stronę akwarium :D

Zgadłeś, od 10.12.2020 o północy  Cyberpunk :-)

A to zdjęcie to kolejny przykład jak perspektywa przekłamuje rozmiary, na żywo akwarium jest o wiele większe niż tu się wydaje :)

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak kreci się już miesiąc. Wystartowałem z ATM Colony  + Biodigest + psujący się kawałek dorsza ;)

Dwa dni od startu wystąpił mleczny zakwit bakteryjny, który wycofał się po upływie kolejnych 2 dni. Gdy minął tydzień od wlania ATM - do baniaka trafił błazen z likwidowanego w rodzinie reefmaxa, wraz z błaznem wprowadziły się  jakieś ślimaki  oraz parę drobnych miękasów.  

Wysyp okrzemek zaczął się po ok 10 dniach od zalania i trwał przez 2 tygodnie, po czym okrzemki zaczęły ustępować miejsca zielonemu nalotowi. Zielony nalot był dosłownie na wszystkim, przez szyby nie było nic widać a wyczyszczenie ich dawało efekt na godzinę po upływie której całość wyglądała  tak samo.  Dodatkowo woda była cala zielona, pewnie zakwit fito,  co dało doskonalą pożywkę dla wysypu drobnego zooplanktonu, który na chwile obecna dominuje szyby i powierzchnie (dosłownie wszystko jest pokryte masa małych ruchliwych organizmów)

Parametry kontrolowałem na bieżąco i codziennie  robiłem testy by obserwować jak wygląda start na ATM.  Cykl azotowy zamknął się w sumie po 17 dniach od wlania. 

Błazen przeżył i jest w świetnej kondycji  (z ciekawostek poprzedni właściciel określał  tego osobnika jako "rybkę żyjąca nienawiścią" , podobno  gdy teściowa nie  karmiła go przez kilka dni bo zapomniała, brał asterine w pysk i wrzucał ja do cyrkulatora po czym częstował się efektem  tej operacji)

Po zamknięciu cyklu do baniaka trafił drugi ocellaris.

Na chwile obecna nowych plag nie ma, gdzieniegdzie faluje  jakiś mały glutek dino, ale bez tendencji do szybkiego rozrastania się. Piasek czyściutki. Czas pokaże jak będzie dalej.

Parametry na chwile obecna wyglądają tak.

Zasolenie -  1.024

Amoniak  - 0

No2 - 0

No3 - 0,25

PO4 - 0

KH - 8

W baniaku od początku świecę pełne 12 godzin

 

 

2post100121.thumb.jpg.e8f1ff858dd8d2f726ab802a2b050e29.jpg

 

 

 

 

post100121.thumb.jpg.b0c692644e4f64ac9fa703adca6ca037.jpg

 


 

Pienidło Maxspect JUMP MJ-SK400 spisuje się doskonale i daje piękna sucha piane

 

3post100121.thumb.jpg.359c19dd2b744c4c1b4f242ae5cdcd73.jpg

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne lampy i skała bardzo mi się podoba .Będę obserwował ten wątek.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, pj007 napisał:

Cyrkulator daje radę ?

 

Daje, jak najbardziej. Za skala cyrkulacje robia locline i obiegowka a caly przod ogarnia gyre. Wiekszosc czasu ostawiona na tryb losowy z moca max 60-70%,  w nocy troche slabiej. Przez 2 godziny w ciagu dnia tryb pulsacyjny , plus dwa uruchomienia na 5 min po 100 %  zeby rpzedmuchac skale i pompe. Mozliwosci konfiguracji wiele, jestem bardzo zadowolony z cyrkulacji jak narazie. A na dluzsza mete to sie okaze. Sa zalozone na niej daszki strumieniujace i siatka zeby slimaki sie nie pchaly - minus taki ze zbiera sie na tym troche syfku ograniczajac wydajnosc wiec po to to przedmuchiwanie.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.