Skocz do zawartości
Margolee

Sucha skała- opinia.

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, VDR napisał:

Dotarła Pukani, na dzień dobry wygląda tak jak mój stary kawałek nr 6. Na jednej skale szkielet wyglądający jak favites. 568f7b283d8ec72df7fe2159169f7c5c.jpgc29250e8be16a9ca7a8c00a140a82eb2.jpg4928c3f640f497a13cec11295d232ad0.jpg

Chyba z 8 lat temu jak zakladalem pierwsze akwarium, dokladnie taka (oceniam tylko po wygladzie) skale kupilem na allegro jako "sucha skale" placac 15zl za kilogram, teraz taka jest ciezko dostepna i droga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy w Polsce idzie dostać gdzieś skałę Fiji pukani? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała to sucha skała. Obojętnie skąd pochodzi. Wszystkie generalnie to szkielety koralowców sprasowane przez naturę w mniejszym lub większym stopniu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Roman.P napisał:

Sucha skała to sucha skała. Obojętnie skąd pochodzi. Wszystkie generalnie to szkielety koralowców sprasowane przez naturę w mniejszym lub większym stopniu.

Roman, śmiem się  nie zgodzić. Tz. sucha skała, która jest obecnie na rynku różni się, obecnie głownie mamy do czynienia ze skałą pozyskiwaną z zasobów wapienia, który pozostał po pradawnych rafach koralowych. Pod względem porowatości do suchej skały typu Pukani to kawałek "betonu".


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, norbi2222 napisał:

Roman, śmiem się  nie zgodzić. Tz. sucha skała, która jest obecnie na rynku różni się, obecnie głownie mamy do czynienia ze skałą pozyskiwaną z zasobów wapienia, który pozostał po pradawnych rafach koralowych. Pod względem porowatości do suchej skały typu Pukani to kawałek "betonu".

Witam

Wiesz co to beton? to nie porównuj , wystartowałem na suchej skale z erybki . Jestem zadowolony , dokupię jeszcze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, JerzyB napisał:

Wiesz co to beton?

Nie chcę wchodzi w bezsensowną dyskusję. Zakładam, że ludzie, którzy chociaż ukończyli szkołę branżową  to rozumieją, co oznacza  słowo w cudzysłowie.

Jeżeli tak piszesz, to pewnie nie miałeś w ręku skały z wykopalisk i np. Pukani...

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, norbi2222 napisał:

Nie chcę wchodzi w bezsensowną dyskusję. Zakładam, że ludzie, którzy chociaż ukończyli szkołę branżową  to rozumieją, co oznacza  słowo w cudzysłowie.

Jeżeli tak piszesz, to pewnie nie miałeś w ręku skały z wykopalisk i np. Pukani...

Nie miałem Pukani w ręce , i nie nie muszę mieć . Skała którą kupiłem jest o wiele tańsza i nie jest  betonem , co napisałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, norbi2222 napisał:

Roman, śmiem się  nie zgodzić. Tz. sucha skała, która jest obecnie na rynku różni się, obecnie głownie mamy do czynienia ze skałą pozyskiwaną z zasobów wapienia, który pozostał po pradawnych rafach koralowych. Pod względem porowatości do suchej skały typu Pukani to kawałek "betonu".

Co takiego jest w skale tupu Pukani? Jak i czego jest pozyskiwana? Wydaje mi się że wszystkie naturalne skały to obumarłe rafy koralowe. jest tylko kwestia z jak starych i z jakiej głębokości. Mam w ogrodzie trochę suchej skały po restartach mojego akwarium i był byś zaskoczony jej porowatością i lekkością brył. Nie chcę Cię do niczego przekonywać, ale wyjaśnij mi to.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, JerzyB napisał:

Nie miałem Pukani w ręce , i nie nie muszę mieć . Skała którą kupiłem jest o wiele tańsza i nie jest  betonem , co napisałem .

Ale skała z eryby to nie jest żaden wapień z paradnych raf. To prawdziwa skała koralowa. U mnie jeden kawałek nawet pływał. Prawie na każdym kawałku widać jakieś szkielety korali. Moim zdanie nie odbiega jakością od pukani, tylko niektóre kawałki są cięższe, ale wszystkie porowate jak gąbka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, klossowski napisał:

Ale skała z eryby to nie jest żaden wapień z paradnych raf. To prawdziwa skała koralowa. U mnie jeden kawałek nawet pływał. Prawie na każdym kawałku widać jakieś szkielety korali. Moim zdanie nie odbiega jakością od pukani, tylko niektóre kawałki są cięższe, ale wszystkie porowate jak gąbka.

I dlatego porównanie suchej skały z erybiki do betonu  mnie wkurzyło.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Roman.P napisał:

Wydaje mi się że wszystkie naturalne skały to obumarłe rafy koralowe. 

Tak, to jest prawda. Jednak różnica polega właśnie na jej "starości" - czyli, czy jest pozyskana z ówczesnej  rafy (Pukani, Fiji), czy jest pozyskana z kopalni wapienia, raf prehistorycznych ( MR itp.) Dla mnie jest zasadnicza różnica w tych skałach. Stąd brak moje zgody na to co napisałeś.

 

5 minut temu, klossowski napisał:

Ale skała z eryby to nie jest żaden wapień z paradnych raf.

Mój komentarz odnosił się do tego co napisał Roman. A następnie odniosłem się do fragmentu wypowiedzi Jerzego (opatrz o który fragment chodzi - zacytowałem go).  Proszę zacznijcie ludzie czytać kontekstowo. Aby złapać kontekst wypowiedzi autora, trzeba przeczytać przynajmniej kilka  innych wypowiedzi powyżej! Jak odnosimy się tylko do ostatniej, to powstają niedomówienia i bzdury...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 Obserwuję twój wątek od początku. Może chciał bym wzorować się na Twoim zbiorniku , bo mamy podobne. Lecz jeśli chodzi o materiał startowy , to każdy z nas ma inne zdanie. Ty chwalisz Pukani  , ja inną bo ja mam.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, norbi2222 napisał:

Mój komentarz odnosił się do tego co napisał Roman. A następnie odniosłem się do fragmentu wypowiedzi Jerzego (opatrz o który fragment chodzi - zacytowałem go).  Proszę zacznijcie ludzie czytać kontekstowo. Aby złapać kontekst wypowiedzi autora, trzeba przeczytać przynajmniej kilka  innych wypowiedzi powyżej! Jak odnosimy się tylko do ostatniej, to powstają niedomówienia i bzdury...

Tak, wiem i w pełni się z Twoją wypowiedzią zgadzam. Ja tylko napisałem, że skała z eryby nie jest tym wapiennym betonem.

 

2 minuty temu, JerzyB napisał:

Ty chwalisz Pukani  , ja inną bo ja mam.

A ja mam obie i wiem, że są podobne:):) Choć zdarzają się w erybie jakieś kamulce bardziej sprasowane ;)

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde ja tylko chciałem się dowiedzieć czy idzie u nas w kraju gdzieś dostać taką skalę a tu dyskusja na całego;) ale skoro już rozmowa nabrała większego rozmachu to co zamiast pukani skoro nigdzie nie idzie jej kupić? Interesuje mnie sucha naturalna skała ale nie mielona i ponownie sklejana, ponieważ nie chce tz.betonu:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Niko235 napisał:

Interesuje mnie sucha naturalna skała

To może poszukaj używanej naturalnej skały z jakiegoś likwidowanego zbiornika.... (dużo restauracji likwiduje akwaria aby ciąć koszty- można trafić na fajne ceny i kamienie). Ja startowałem na takiej skale. Wysuszyłem ją i zabiłem wszelkie życie podchlorynem sodu. I jak do tej pory jestem zadowolony. Same kawałki, które kupiłem może nie są super ustawne.... ale widać, że to są naturalne szkielety korali i nie z kopalni tylko parę- paręnaście lat temu tętniły życiem w oceanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pojechać do sklepu i każdy kawałek obejrzeć . Niestety tajemnicza nazwa miejscowości w Twoim awatarze Kkkkkkkk nie pozwala doradzić w którym sklepie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poprawione;)akurat w moim rejonie sklepików z akwarystyka morską jak na lekarstwo:(więc zostaje mi tylko wysyłka i jeśli będę kupował skalę to będę musiał liczyć na sprzedawcę że wybierze mi coś odpowiedniego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Niko235 napisał:

Interesuje mnie sucha naturalna skała ale nie mielona i ponownie sklejana, ponieważ nie chce tz.betonu

Możesz zamówić w erybie po 25 zł albo w Salariasie trochę drożej, ale masz zdjęcia na stronie konkretnych kawałków.

Ps. Jak Ci przyjdzie nie taka jak chciałeś, to młotek szlifierka, CX5 i robisz sobie to, co chcesz.

35 minut temu, Niko235 napisał:

akurat w moim rejonie sklepików z akwarystyka morską jak na lekarstwo

Nie żartuj, w Berlinie mają prawie wszystko, tylko pozazdrościć ;)

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem o tym bo już wcześniej kupowałem w DE ryby czy korale ale teraz przez wiruska nie można tam jechać i niewiadomo kiedy będzie można.

Edytowane przez Niko235 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Roman.P napisał:

Sucha skała to sucha skała. Obojętnie skąd pochodzi. Wszystkie generalnie to szkielety koralowców sprasowane przez naturę w mniejszym lub większym stopniu.

Romek, szkoda ze nie ma zlotu np. na poczatku lutego bo bym zabral D-D, bym zabral Indonesian Base Rock z CH (choc jak dla mnie to wyslali mi D-D, a nie moge sie nijak dodzwonic),  Fiji Pukani  i moja stara rafowa.  Różnicę widać dopiero jak się ma jedna obok drugiej i się je pomaca ;)

Co do meselek, przecinak, młotek - wszystko pieknie ale jesli w srodku bedzie lita skala to bez klejenia drobnicy by zaslonic to szpetne miejsce będzie to wyglądać koszmarnie. Dotyczy to również dużych bloków fiji pukani - widać to na moich zdjęciach wyzej.

Co do suchej z eRybki - niestety jak byłem to tej suchej nie było akurat na sklepie, tzn były bloki skalne do budowy Stonehange ;) Nie mniej umowiłem się, że jak już będę brał jechał to mi przygotują odpowiednią ilość bo na magazynie mają parę ton skały.

Co do D-D nie podoba mi się w niej, że błyszczy się jak brokatowe bombki na mojej choince :/ Co prawda po roku nie będzie tego widać ale mnie drażni.

Czego oczekuję od skały - by po potraktowaniu przecinakiem nie wyglądała jak oderwany kawałek betonu. RRR na przykład jest fajna, aranżację układa się dość prosto z gotowych kawałków, ale jak tylko mamy jakąś swoją koncepcję i nie mamy tony kawałków by sobie dopasować to co nam w głowie się rysuje to po potraktowaniu meselkiem w srodku jest roznie.

I nie chodzi o filtrację bo od tego będę miał sumpa, tylko własnie o łatwość aranżacji tego co mam w głowie. Starą swoją skałę jak pacnąłem młotkiem to rozpadała sie na kilka rożnych kawałków i trudno było odróżnić w którym miejscu pękła. Ale to głównie dlatego, że miała mnóstwo dziur, kanalików i nie pękała w linii prostej jak na litym materiale tylko na tych wszytkich przewężeniach między kanałami, dziurami etc. I każdy kawałek nadal wyglądał naturalnie. Z obecnymi skałami jakoś mam wrażenie, że już tak nie jest.

Co od porowatości - wyżej wrzucałem wyniki testu. Skała chłonąca 200g wody na 1kg jej masy, a skała chłonąca 50g wody na 1kg masy to dla mnie przepaść.

Niestety raczej pora się przyzwyczajać do typowo kopalnianych skał.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, VDR napisał:

Romek, szkoda ze nie ma zlotu np. na poczatku lutego bo bym zabral D-D, bym zabral Indonesian Base Rock z CH (choc jak dla mnie to wyslali mi D-D, a nie moge sie nijak dodzwonic),  Fiji Pukani  i moja stara rafowa.  Różnicę widać dopiero jak się ma jedna obok drugiej i się je pomaca ;)

Co do meselek, przecinak, młotek - wszystko pieknie ale jesli w srodku bedzie lita skala to bez klejenia drobnicy by zaslonic to szpetne miejsce będzie to wyglądać koszmarnie. Dotyczy to również dużych bloków fiji pukani - widać to na moich zdjęciach wyzej.

Co do suchej z eRybki - niestety jak byłem to tej suchej nie było akurat na sklepie, tzn były bloki skalne do budowy Stonehange ;) Nie mniej umowiłem się, że jak już będę brał jechał to mi przygotują odpowiednią ilość bo na magazynie mają parę ton skały.

Co do D-D nie podoba mi się w niej, że błyszczy się jak brokatowe bombki na mojej choince :/ Co prawda po roku nie będzie tego widać ale mnie drażni.

Czego oczekuję od skały - by po potraktowaniu przecinakiem nie wyglądała jak oderwany kawałek betonu. RRR na przykład jest fajna, aranżację układa się dość prosto z gotowych kawałków, ale jak tylko mamy jakąś swoją koncepcję i nie mamy tony kawałków by sobie dopasować to co nam w głowie się rysuje to po potraktowaniu meselkiem w srodku jest roznie.

I nie chodzi o filtrację bo od tego będę miał sumpa, tylko własnie o łatwość aranżacji tego co mam w głowie. Starą swoją skałę jak pacnąłem młotkiem to rozpadała sie na kilka rożnych kawałków i trudno było odróżnić w którym miejscu pękła. Ale to głównie dlatego, że miała mnóstwo dziur, kanalików i nie pękała w linii prostej jak na litym materiale tylko na tych wszytkich przewężeniach między kanałami, dziurami etc. I każdy kawałek nadal wyglądał naturalnie. Z obecnymi skałami jakoś mam wrażenie, że już tak nie jest.

Co od porowatości - wyżej wrzucałem wyniki testu. Skała chłonąca 200g wody na 1kg jej masy, a skała chłonąca 50g wody na 1kg masy to dla mnie przepaść.

Niestety raczej pora się przyzwyczajać do typowo kopalnianych skał.

Sucha z erybki była porowata w srodku gdzieś wrzucałem zdjęcia ;)

Może zaraz znajdę ;)
 

ex1c5fT.jpg

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, VDR napisał:

Co do meselek, przecinak, młotek - wszystko pieknie ale jesli w srodku bedzie lita skala to bez klejenia drobnicy by zaslonic to szpetne miejsce będzie to wyglądać koszmarnie. Dotyczy to również dużych bloków fiji pukani - widać to na moich zdjęciach wyzej.

Do tego niestety trzeba troszkę ciągot artystycznych mieć:)  Ale bez przesady, ja taki jeden kawałek tak ponacinałem diaksem i troszkę jakimś starym dłutem, że po pół roku w baniaku jest nie do odróżnienia od reszty.  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, klossowski napisał:

Do tego niestety trzeba troszkę ciągot artystycznych mieć:)  Ale bez przesady, ja taki jeden kawałek tak ponacinałem diaksem i troszkę jakimś starym dłutem, że po pół roku w baniaku jest nie do odróżnienia od reszty.  :D

Z pustego i Salomon nie naleje, jak potraktujesz młotkiem i otrzymasz regularne pęknięcie jak po szlifierce.  Trzeba mocno maltretować taką skałę by zgubić te regularności. A jak skała sama w sobie była zbudowana tak że bardziej była dziurawa niż lita to jakbyś nie przyłożył młotkiem to powstawały "naturalne" kawałki.  Niestety mam swoją wizję jakbym chciał widzieć skałę w baniaku ale z "betonowymi" kawałkami będzie mi ciężko to zrobić bez klejenia drobnicy by ukryć to co powstało z użyciem parku maszynowego mojego garażu :D

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, trochę popytałem tu i tam i praktycznie większość sklepów nie ma i nie będzie miała w najbliższym czasie lub w ogóle skały pukani, więc co w zamian?  Marco rocks, Indonesia base rocks, D-D Aquascape Rock. Dodam, że akwarium się dopiero robi więc chciałem trochę pomoczyć taką skalę w ro przed włożeniem do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.