Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że na forum było kilka już zapytań o to jak " odpalić" reaktor, jak go wyregulować, co jest potrzebne itp postanowiłem założyć osobny temat, jak to zainstalowanie i użytkowanie reaktora przebiega na moim przykładzie. Oczywiście wszelkie rady/wskazówki/pytania mile widziane. Uprzedzam, to mój pierwszy raz więc zdaję sobie sprawę, że może zaboleć. 

Dlaczego reaktor:
-zapotrzebowanie na suplementację sięga 240ml/dobę
-taka ilość w zbiorniku 500L powoduje dosyć znaczne zmiany zasolenia
-jak dla mnie upierdliwe jest mieszanie proszków co miesiąc (ciężko z moim trybem pracy "ustrzelić" kiedy się skończą)
-lubię bajery, a wydaje mi się, że reaktor właśnie taki jest
-zawsze to coś nowego
 

Sprzęt: 
Twistman calc+  z kolumną szlifującą
2xbutla 2L CO2 z reduktorem, zaworem precyzyjnym, elektrozaworem odcinającym w przypadku zaniku zasilania
pompa podająca która w oryginale miała zasilać filtr przepływowy a teraz zasila reaktor z bypassa, ograniczona na wejściu zaworkiem z RO
zasyp ARM ten średni (tutaj mała uwaga dwie puszki około 5kg wystarczają do zasypania reaktora i kolumny prawie do pełna)
 

Założenia:
Reaktor jako podstawa suplementacji, proszki pozostaną tylko, że w znacznie ograniczonej ilości. 

Problemy których nie da się aż tak łatwo uniknąć:
butla z gazem jest z drugiej strony, więc regulując gaz nie widzę o ile szybciej leci.


Aktualne problemy:
podawanie gazu i wylot wody nie są stałe ale działają "falami". W czasie minuty jest około 4serii po 6-7 bąbli gazu a woda w trakcie serii gazu leci szybciej, a później pomiędzy seriami zwalnia (da się coś z tym zrobić???)

 

A tak to wygląda teraz:

1603223159953.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci polecić zaworek precyzyjny do gazu( camocci) lub innej firmy.
Zakładasz przy reaktorze i ustawiasz sobie precyzyjnie wylot gazu z butli

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabialem te zaworki przy słodkim. Skończyło się na zestawie z redaktorem od aquario. Tym niebieskim. Wszystko zintegrowane łącznie z elekrozaworem. Fenomenalnie łatwe ustawienie bąbelków przy butli.. czemu nie zrobiłeś bypassa z biegówki, te kilka cm3 na minutę nie zmieni Ci obiegu A odchodzi jedną pompa. I masz stabilnie.    

Ps. Spotkałem się z opinią że zasyp AMR jest naturalny.  Dlatego w odróżnieniu od knoppa wymaga suplementacji mikro.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alcoholik w słodkim miałem zaworek precyzyjny przy akwarium a butlę 2m dalej, bezwładność tego systemu była tak duża, że stwierdziłem, że w reaktorze nie będę kombinował. Teraz też mam camozzi.

@dalenie chciałem kombinować. Pompa podająca zasila mi reaktor z siporaxem, w sumie było wolne wyjście w które miał trafić mniejszy reaktorek na węgiel, ale reaktor wapnia ważniejszy. Przyjdzie pompa dozująca po zamieszaniu z Covidem do się zmieni. 
No a co do wkładu, skoro jest naturalny (mielona skała pochodzenia koralowego) to czy nie zawiera już "odpowiedniej" ilości mikroelementów??? Wg strony producenta zawiera "381000 ppm Calcium, 590000 ppm Carbonate, 7390 ppm Strontium, 1050 ppm Magnesium, 56 ppm Potassium."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zastanawia mnie jedno. Czy jest sens zakładania reaktora do zbiornika z obiegiem 250l? Powiedzmy że w piku dojdę do 250ml na dobę każdego płynu z ballinga. Ale co z molibdenem, jodem, żelazem, fluorem, siarką, borem i innymi pierwiastkami? Jeśli lać w ciemno to i tak będzie trzeba icp robić bo podmiany nie ogarną tego. Nie wspomnę że lecę bez podmian co powoduje znacznie mniej pracy a zarazem oszczędności rzędu 30 zł miesięcznie przy zuzyciu 20ml ballinga na dobę. W przypadku większego zapotrzebowania oszczędności wzrosną a pracy będzie nadal tyle samo (metoda bez podmian). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecierz koral wbudowuje gro substancji w tkanki które rozpadają się. Poza tym żaden naturalny produkt tego typu nie będzie całkowicie powtarzalny.  

Jak miałeś wolny wylot, to ok. Myślałem że pompę specjalnie zostawiłeś. 

Moim zdaniem stabilność pH w reaktorze jest ważniejsza niż pompa dozująca. Ilość odcieku łatwiej kontrolować niż jego stężenie . Nawet drobne wahania ilości podawanego CO2, choćby wynikające ze zmian ciśnienia czy temperatury zewnętrznej, wpływają znacząco na zmianę pH, a co za tym idzie stężenie odcieku. Zaś jak pH roztworu za bardzo spadnie, będziesz miał muł w reaktorze - zasyp się za bardzo rozpuści. Czyli, w konsekwencji mycie i czyszczenie reaktora. Również jak trafisz na wadliwą elektrodę, może w skrajnym wypadku dojść do tego zjawiska (dlatego mi polecano Hydromet - i w końcu musiałem wymienić)

Zaś co do wielkości baniaka, zależy od konsumpcji, ale zasadniczo, mając obecne doświadczenia, ja bym stawiał. 

Edytowane przez dale
poprawa treści (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dla syna napisał:

No właśnie zastanawia mnie jedno. Czy jest sens zakładania reaktora do zbiornika z obiegiem 250l?

Zawsze jest sens. Sam założyłem reaktor do takiego litrażu a w szczycie przekraczałem ponad 340ml na dobę.

Ile czasu ten reaktor masz zalany? Bo u siebie miałem też taki problem na początku że siknęło i przerwa kilkanaście sekund i powtórka.. 

 

 

Edytowane przez rumik21 (wyświetl historię edycji)

ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale tak, jednak na tkanki miękkie korala składa się również to co zje i wytworzy w procesie fotosyntezy. Zresztą zobaczymy. Jakoś ten zasyp bardziej do mnie przemawiał po prostu.. 

@dla syna metod jest wiele, ja stwierdziłem, że reaktor dla mnie będzie wygodniejszy. O kosztach raczej bym nie mówił, bo sam sprzęt swoje kosztuje, a jego używanie nie jest też darmowe. 

@rumik21 reaktor odpalony na świeżo. Wczoraj do południa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale Z mojego doświadczenia zasyp ARM oddaje więcej mikro niż Knop. Przy Knopie musiałem więcej suplementować mikro,  szczególnie strontu. Przy ARM stront jest utrzymywany pomiędzy minimum a  maksimum. Oczywiście  piszę o swoim doświadczeniu i moim akwarium.  Ja robiłem i robię podmiany. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dale napisał:

Przecierz koral wbudowuje gro substancji w tkanki które rozpadają się. Poza tym żaden naturalny produkt tego typu nie będzie całkowicie powtarzalny.  

Jak miałeś wolny wylot, to ok. Myślałem że pompę specjalnie zostawiłeś. 

Moim zdaniem stabilność pH w reaktorze jest ważniejsza niż pompa podające sterowaną i trudniej kontrolować pH. Zaś jak za bardzo spadnie, będziesz miał muł.

Zaś co do wielkości baniaka, zależy od konsumpcji, ale zasadniczo, mając obecne doświadczenia, ja bym stawiał. 

Marek, czy możesz sprostować trzeci akapit - bardziej po polsku... Co ma być w tej sytuacji "sterowaną" :). Pewnie o odcieku chciałeś napisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, sumka33 napisał:

Zaś jak za bardzo spadnie, będziesz miał muł.

Przy Knopie muł będzie bez względu na poziom Ph w reaktorze. Ten zasyp tak ma i wszystkie inne tego typu, jak np. zasyp KZ.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon, moim zdaniem tam gdzie robisz przewężenie w obiegu reaktora - patrz zawór do regulacji odcieku - daj sobie plastikowy filtr siateczkowy rozbieralny. Pytanie nie czy a kiedy coś ci go przytka i zmieni ci odciek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Przy Knopie muł będzie bez względu na poziom Ph w reaktorze. Ten zasyp tak ma i wszystkie inne tego typu, jak np. zasyp KZ.

Bzdura drogi Kolego, znam co najmniej dwa akwaria z prawidłowo prowadzonymi reaktorami - tymi co ja, dodam że akwaria z spsami najwyższych lotów, gdzie takie zjawisko nigdy nie wystąpiło.

Kiedyś pisałeś:

W dniu 21.11.2018 o 08:34, norbi2222 napisał:

Reaktor spełnia swoją funkcję, działa od początku lipca. Trochę jest za mały do mojej obsady. Po nie całych trzech miesiącach musiałem go czyścić, bo zrobiło się mleko w reaktorze, tyle było mułu. Pompa potrafi być głośna, szczególnie jak się trochę zapowietrzy. Nie mogę zejść z Ph poniżej 6,4 bo robi się woda gazowana. Muszę sprawdzić elektrodę, czy dobrze wskazuje, bo odciek jest "gęsty" - KH - 60, a Ca 700.

Powiedz, czym sterowałeś pH, bo stężenie odcieku i woda gazowana, na moje oko wskazuje że zagotowałeś reaktor i zasyp Ci się po prostu rozpuścił a że różne zasypy różnie reagują, W wypadku tego, miałeś muł...

 

Godzinę temu, sumka33 napisał:

Szymon, moim zdaniem tam gdzie robisz przewężenie w obiegu reaktora - patrz zawór do regulacji odcieku - daj sobie plastikowy filtr siateczkowy rozbieralny. Pytanie nie czy a kiedy coś ci go przytka i zmieni ci odciek. 

Reaktory Twistmana, poprzez zastosowanie kolumny szlifującej wypełnionej złożem nie generują pyłu w osadzie. Taki filtr można zastosować, ale jest zbędny, a nawet w skrajnych wypadkach - jak dostanie się powietrze, może być szkodliwy, będzie się wytrącał na filtrze osad.

 

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dalepodyskutujemy za kilka miesięcy. Na chwilę obecną teorytezujesz. 

Nigdy nie zrobiłem wody gazowane w reaktorze bo ilość gazu była sterowana sondą, która była często kalibrowana co pozwalało na stałe Ph w reaktorze wynoszącej około 6.4.

I uważam, że Ty piszesz bzdury zasłyszane, a nie wynikające z Twojego doświadczenia. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut temu, dale napisał:

Bzdura drogi Kolego, znam co najmniej dwa akwaria z prawidłowo prowadzonymi reaktorami - tymi co ja, dodam że akwaria z spsami najwyższych lotów, gdzie takie zjawisko nigdy nie wystąpiło.

 

 

Mam takie same zdanie o knopie jak norbert mam w reaktorze zasyp arm ten najgrubszy a w kolumnie szlifującej zasyp knopa . Wiec mam porównanie co sie dzieje . Po 2 miesiącach użytkowania reaktor czysty jakby wczoraj zalany a w kolumnie delikatnie zbiera sie nalot . PH mam ustawione 6,3 

Tak to u mnie wyglada i wiem ze zasyp knopa będę wywalał 

https://imgur.com/gallery/VibGcHX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, dale napisał:

Reaktory Twistmana, poprzez zastosowanie kolumny szlifującej wypełnionej złożem nie generują pyłu w osadzie. Taki filtr można zastosować, ale jest zbędny, a nawet w skrajnych wypadkach - jak dostanie się powietrze, może być szkodliwy, będzie się wytrącał na filtrze osad.

 

Tez mam kolumnę szlifującą twistmana (mam o niej swoje zdanie) ale tu piszesz nie na temat. Popatrz dokładnie gdzie kolega reguluje odciek - zdjęcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

@dalepodyskutujemy za kilka miesięcy. Na chwilę obecną teorytezujesz. 

Nigdy nie zrobiłem wody gazowane w reaktorze bo ilość gazu była sterowana sondą, która była często kalibrowana co pozwalało na stałe Ph w reaktorze wynoszącej około 6.4.

I uważam, że Ty piszesz bzdury zasłyszane, a nie wynikające z Twojego doświadczenia. 

No przecież sam pisałeś... Więc jak to jest? Miałeś sprawną elektrodę? Nie miałeś wody przesyconej CO2. tak że gaz Ci się wytrącał ? Czy dalej twierdzisz że piszę bzdury?

W dniu 21.11.2018 o 08:34, norbi2222 napisał:

Reaktor spełnia swoją funkcję, działa od początku lipca. Trochę jest za mały do mojej obsady. Po nie całych trzech miesiącach musiałem go czyścić, bo zrobiło się mleko w reaktorze, tyle było mułu. Pompa potrafi być głośna, szczególnie jak się trochę zapowietrzy. Nie mogę zejść z Ph poniżej 6,4 bo robi się woda gazowana. Muszę sprawdzić elektrodę, czy dobrze wskazuje, bo odciek jest "gęsty" - KH - 60, a Ca 700.

 

33 minuty temu, sumka33 napisał:

Tez mam kolumnę szlifującą twistmana (mam o niej swoje zdanie) ale tu piszesz nie na temat. Popatrz dokładnie gdzie kolega reguluje odciek - zdjęcie. 

Masz rację, nie zwróciłem uwagi - mój błąd.

 

 

 

 

 

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale Powstawanie mułu nie jest spowodowane krótkotrwałym przegazowaniem, nawet jeżeli takie miało miejsce. Muł to część nierozpuszczonego materiału, a w  zasypie Knopa i innych podobnych  materiału nierozpuszczonego jest bardzo dużo. Podyskutujemy za kilka miesięcy jak nabierzesz doświadczenia z różnymi zasypami. Na chwilę obecną nie widzę podstaw i przestrzeni do dalszej dyskusji.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, norbi2222 napisał:

@dale Powstawanie mułu nie jest spowodowane krótkotrwałym przegazowaniem, nawet jeżeli takie miało miejsce. Muł to część nierozpuszczonego materiału, a w  zasypie Knopa i innych podobnych  materiału nierozpuszczonego jest bardzo dużo. Podyskutujemy za kilka miesięcy jak nabierzesz doświadczenia z różnymi zasypami. Na chwilę obecną nie widzę podstaw i przestrzeni do dalszej dyskusji.

Chyba faktycznie nie mamy o czym  rozmawiać... Ten AMR takich numerów nie robi... tylko Knopp... Ale co ja tam wiem. Zobaczymy za kilka miesięcy.

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sumka33 cenna uwaga, dziękuję. 

Co do wkładu... Nie ma sensu bić piany. Czas pokaże. Na razie delikatnie ustabilizowała się praca, wypływ wody jest równomierny, gaz delikatnie podkręciłem więc kolejna doba czekania na efekty... Najgorsze że jeszcze nie wiem jaki wpływ szybkość podawania gazu czy wody ma na zmianę parametrów... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

.. Najgorsze że jeszcze nie wiem jaki wpływ szybkość podawania gazu czy wody ma na zmianę parametrów... 

A ma ogromny wpływ . Przy pH 6.6 odciek miałem kh 17 a przy pH 6.3 będzie z 40 . 
mnie wiem czy bym sie zdecydował uruchamiać reaktor bez komputera pH . Ja teraz zwiększam kh w akwarium zmieniając pH w reaktorze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom wiem jaka jest różnica, ale bardziej mnie zastanawia jak zmiana o 10bąbli na minutę wpłynie po dobie na parametry w zbiorniku. 

Względnie ustabilizowałem podawanie. 20bąbli na minutę dozowanie CO2, oraz około 970ml/h odcieku. 

Jutro kontrola parametrów w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie bardzo ułatwia pracę reaktora:

- kontroler pH

- pompa dozująca

Po co eksperymentować i potem narzekać że to czy tamto odeszło na wieczną rafę przez wahania KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler pH nawet ważniejszy, bo przy stabilnym podawaniu wody z bypassa, masz stały przepływ, zaś wahnięcia ilości CO2, nawet wydawało by się nieznaczne, znacznie zmieniają ph roztworu i stężenie odcieku.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że reaktor działa na "pałę”. Tak ustawione podawanie CO2 daje mi w reaktorze pH 6,5. Mierzone Hanną hi 98100. Myślę że tak może pozostać. Gorzej, że mierzenie odcieku jest problematyczne i widzę, że trzeba go będzie sporo aby zaopatrzyć to akwarium. Na razie kH spadło z 7,4 na 7,2 więc podkręciłem odciek. Ballinga idzie 240ml na dobę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.