Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, dadario napisał:

Ballinga idzie 240ml na dobę... 

Nie wiem czy to dobry pomysł.

57 minut temu, dadario napisał:

Tak ustawione podawanie CO2 daje mi w reaktorze pH 6,5.

Moim zdaniem to dobre pH, Odciekiem łatwiej jest regulować parametry, ale zbiornik musi zaskoczyć - parę dni. Nie mart się o obniżenie pH zbiornika, bo roztwór pozbywa się swojego kwaśnego charakteru w kolumnie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, dale napisał:

Nie mart się o obniżenie pH zbiornika, bo roztwór pozbywa się swojego kwaśnego charakteru w kolumnie.

Sprawdzałeś to, czy tak piszesz bo Ci ktoś powiedział?

Ja sprawdzałem. Mam dwie kolumny, łącznie około 10 l zasypu. Z reaktora wylatuje woda o Ph około 6.1 a po dwóch kolumnach jest Ph  niecałe 6.3.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Sprawdzałeś to, czy tak piszesz bo Ci ktoś powiedział?

Przed chwilą ponownie zmierzyłem, nawet zdjęcie zrobiłem - wrzucić? W akwarium ponad 8 (z historii wynika że dochodzi do 8,5) Odciek 7,27 - elektroda chińska, ale na buforach kalibracyjnych pokazuje ok. Może to jest kwestia nowego zasypu?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, ostatnio oglądałem BRS Invastigates:

Właśnie to badali. Bardzo polecam zapoznanie się z ich artykułami... 

U mnie tez po 2 kolumnach szlifujących - oryginalnej i twistmana - ph podbija niecałe +0.2... 

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

Może to jest kwestia nowego zasypu?

Nie wiem z jakiego powodu w twojej sytuacje jest podbicie Ph po kolumnie, u mnie to podbicie jest minimalne mimo dwóch  3 i 7 litrowej kolumnie.  Natomiast odciek jest gęstszy i to chyba jest jedyna korzyść. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, zobaczymy za jakiś miesiąc, jak się dotrze całość. Bo na razie, jak sam napisałeś to jeszcze świeży reaktor.  W każdym razie, na razie jestem zadowolony, bo wszystko śmiga, jak powinno.

 

Marku, ciekawe filmy - wynika z nich że wysycenie nie jest tak szybkie jak zakładałem. Ciekaw jestem jak wygląda krzywa stężenia do prędkości przepływu w większym zakresie. No i jakie jest pH całkowicie wysyconego roztworu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dale napisał:

Marku, ciekawe filmy - wynika z nich że wysycenie nie jest tak szybkie jak zakładałem. Ciekaw jestem jak wygląda krzywa stężenia do prędkości przepływu w większym zakresie. No i jakie jest pH całkowicie wysyconego roztworu.

Tak się skład że to również badali:

Maksymalny przepływ jaki sprawdzili to 100ml/min (ekstremalne 6l/h) odcieku. 

:D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ciekawy film. Spróbuję znaleźć więcej danych, nie koniecznie robionych przez firmę handlową.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BRSTV to nie firma zwiazana z zadnym brandem a sklep. Nie chwalą co sprzedaja a robia naprawde rzetelne i obiektywne recenzje. Mowia otwracie jak cos jest do bani, pokazuja mocne jak i słabe strony i wcale nie podcinaja gałezi na ktorej siedzą.

Po prostu demaskuja mity, mobilizuja branże, weryfikuja produkty w praniu. 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

BRSTV to nie firma zwiazana z zadnym brandem a sklep. Nie chwalą co sprzedaja a robia naprawde rzetelne i obiektywne recenzje. Mowia otwracie jak cos jest do bani, pokazuja mocne jak i słabe strony i wcale nie podcinaja gałezi na ktorej siedzą.

Po prostu demaskuja mity, mobilizuja branże, weryfikuja produkty w praniu. 

 

Przecież i tak Polak znajdzie dziurę w całym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Po prostu demaskuja mity, mobilizuja branże, weryfikuja produkty w praniu. 

... utrzymują sierocińce, fundują stypendia. Brawo Oni.

A poważniej mówiąc, jeśli mogę coś samemu sprawdzić, pod kątem przydatności w mojej sytuacji, wolę mieć dane z pierwszej ręki.

Ani nie użyli mojej soli, ani mojego zasypu, ani typu reaktora.

Grzegorzu, robią to, bo dzięki temu zaistnieli jeszcze szerzej. Gdyby nie te filmy, nie fora, ile osób by wiedziało o nich
, pokazują fajny sprzęt, zachęcając do zakupów "gdzie indziej", ale nie oszukujmy się, wielu z widzów kupi u nich, choćby z wdzięczności za film czy poradę. Nie robią tego całkowicie bezinteresownie - reklamują swoją fachowość i wiedzę, oraz towar. Nie umniejsza to wiedzy zawartej w nich, ale na nich też świat się nie kończy.

1 godzinę temu, MecenasSlonejWody napisał:

Przecież i tak Polak znajdzie dziurę w całym.

A jak nie, to i tak znajdzie się adwokat który wie lepiej...

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety w reaktorze musiała nastąpić duża zmiana. Zmniejszyłem ilość podawanego gazu o połowę. To spowodowało wzrost pH do 6,75. Odciek pozostał na tym samym poziomie(mam przynajmniej nadzieję bo nie mierzyłem, jutro kupię filtr, wtedy zacznę regularne mierzyć odciek). Wszystko to spowodowane szybkim wzrostem kH w zbiorniku... W ciągu doby wzrost do 8,2. Zmniejszyłem podawanie ballinga i obserwujemy... 

Ps. Moja mała prośba, starajcie się proszę o wypowiedzi głównie związane z reaktorem/ustawianiem/użytkowaniem itp. sklepy, spiski światowe, religie ideologię i inne cuda zostawcie poza tym tematem...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, dadario napisał:

Niestety w reaktorze musiała nastąpić duża zmiana. Zmniejszyłem ilość podawanego gazu o połowę. To spowodowało wzrost pH do 6,75. Odciek pozostał na tym samym poziomie(mam przynajmniej nadzieję bo nie mierzyłem, jutro kupię filtr, wtedy zacznę regularne mierzyć odciek). Wszystko to spowodowane szybkim wzrostem kH w zbiorniku... W ciągu doby wzrost do 8,2. Zmniejszyłem podawanie ballinga i obserwujemy... 

Ps. Moja mała prośba, starajcie się proszę o wypowiedzi głównie związane z reaktorem/ustawianiem/użytkowaniem itp. sklepy, spiski światowe, religie ideologię i inne cuda zostawcie poza tym tematem...

 

Szymon przez jakiś czas również próbowałem ciągnąć równolegle ballinga z reaktorem i niestety u mnie się to nie sprawdziło - może zbyt niska konsumpcja. W reaktorze miałem stosunkowo wysokie ph (6.85) i skrajnie niski odciek {ok 3ml/min}. Ballinga równolegle dalej lałem 400ml/dzień - to był chyba błąd, bo dawki nawet nie obniżałem. W efekcie podbijałem parametry w zbiorniku a reaktor pracował na skrajnie niskich ustawieniach. Teraz widzę ze na samym reaktorze mam 27ml/min odcieku i  107co2/min to jest idealnie. Komputer ph mam - sprawdzam nim w na jakim ph pracuje układ a odcięcie elektrozaworu co2 jest ustawiony na 6.1 żeby nie "zagotować" reaktora. I to wsio... 

:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zrozumieliśmy. Balling jest na czas odpalenia i względnego ustabilizowania reaktora. Z czasem wyleci, albo zostanie ZNACZNIE zredukowany. Po prostu wydaje mi się, że łatwiej na pompie zmienić ilość podawanych ml/h niż w reaktorze precyzyjnie zmienić ilość odcieku czy pH. Na razie czekam jaki wpływ będą miały moje zmiany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem albo jedno albo drugie. Po ustabilizowaniu reaktora kontrola i obsługa to kwestia przekręcenia pokrętła na pompie od odcieku. A realnie rzecz biorąc to czynność którą robię raz na tydzień.

Po 3 miesiącach w ostatni weekend dosypalem kamieni. Butla jeszcze babluje, a zapas na podmianę jest. Prościej się nie da


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Tester napisał:

Moim zdaniem albo jedno albo drugie. Po ustabilizowaniu reaktora kontrola i obsługa to kwestia przekręcenia pokrętła na pompie od odcieku. A realnie rzecz biorąc to czynność którą robię raz na tydzień.

Po 3 miesiącach w ostatni weekend dosypalem kamieni. Butla jeszcze babluje, a zapas na podmianę jest. Prościej się nie da

Można cie prosić o opis obsługi reaktora podłączonego do alkatronica . Po co kręcić pompą skoro alkatronic ją kontroluje , chyba ze tylko zwiększasz odciek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

Niestety w reaktorze musiała nastąpić duża zmiana. Zmniejszyłem ilość podawanego gazu o połowę. To spowodowało wzrost pH do 6,75. Odciek pozostał na tym samym poziomie(mam przynajmniej nadzieję bo nie mierzyłem, jutro kupię filtr, wtedy zacznę regularne mierzyć odciek). Wszystko to spowodowane szybkim wzrostem kH w zbiorniku... W ciągu doby wzrost do 8,2. Zmniejszyłem podawanie ballinga i obserwujemy...

 

Szymon daleko masz do Gliwic? Mi jeden filtr robieralny leży - kupiłem na zapas i leży i sie kurzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

Można cie prosić o opis obsługi reaktora podłączonego do alkatronica . Po co kręcić pompą skoro alkatronic ją kontroluje , chyba ze tylko zwiększasz odciek 

Bardzo prosto:

Reaktor działa non stop a tylko pompa zasilająca jest sterowana alkatronikiem. Jeśli KH przekracza ustalony poziom to Alkatronik wyłącza pompę aż do momentu kiedy wykona pomiar z wynikiem poniżej na normy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Tester pisze, w reaktorze steruje się tylko jednym parametrem. Albo ilością odcieku albo ilością gazu. Najłatwiej steruje się odciekiem, a za gaz odpowiada sonda i elektrozawór, które utrzymują stałe ph w reaktorze bez względu na ilość odcieku. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzisiaj. KH w zbiorniku 8,0, balling zredukowany do 60ml/dobę. (Od początku zabawy zmniejszyłem z 280ml). 

Niestety nie znalazłem filterka który byłby w 100% odpowiadający. Mam uniwersalny do paliwa ale papierowy, boję się że dosyć szybko się zatka. 

No ale eksperyment trwa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sumka33 napisał:

Papier szybko się może zatkać filmem bakteryjnym ... 

 

IMG_20201024_104120.jpg

Gdzie go kupiłeś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Hoom napisał:

Wiem ze deltec ma bo nawet mam go z tym ze go nie da sie rozebrać 

Pewnie ciężko z czyszczeniem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.