Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet nie wiem bo kupiłem na ebay inny 5 razy większy z tym ze tez nie da sie go przeczyścić . Ale jak sie zapcha to przerobię sobie stary filtr żywicy z filtra ro na filtr do reaktora 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten przepływowy szybko ci się zapełnia (zapycha) ? Bo mi po 2 miesiącach ciężko coś powiedzieć - niewiele mi się tam zbiera... 

Ale zdecydowanie u mnie coś tam od czasu do czasu poleci

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dadario napisał:

Niestety nie znalazłem filterka który byłby w 100% odpowiadający. Mam uniwersalny do paliwa ale papierowy, boję się że dosyć szybko się zatka. 

Przyjacielu, przełóż zawór na sam koniec wylewki z reaktora. I ustaw sobie CO2 do odcieku 1 do 1  - 1 bąbel  CO2 na 1 kroplę odcieku. Z prędkością od 50 do 80 kropli na minutę.

I zakręć tego ballinga bo nie ustawisz w ten sposób zbiornika.

 

ps. jeśli w filtrze będzie sporo powietrza, to będziesz miał krystalizację odcieku...

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale założony zaworek na wylocie. Ten na wlocie zostawiłem otwarty. Jak będzie potrzeba będę mógł łatwiej odpiąć reaktor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To filtr Ci raczej zbędny. :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam bo chyba przeoczyłem. Po co ci ten filtr? Ma służyć jako ssak wody z akwarium? Gdzieś złapałem info że kółek do kotwy chemicznej jest ok. I jest. Pasuje do wężyka. Koszt 50 groszydf7ec6148a677cae94d4d619c1b25cf8.jpg

Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic patent wart zapamiętania, jednak  u mnie niestety niemożliwy do zrealizowania. Ja zasilanie mam poprowadzone z pompy DCP jako bypass. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilizacja osiągnięta. Mniej więcej wiem jak zmiana odcieku wpływa na zbiornik. Aktualnie lecę na pH w reaktorze 6,58-6,60 no i ilość odcieku na godzinę 1400mL. Kh w zbiorniku stabilnie nisko to znaczy 6,4 ale sukcesywnie i delikatnie wracam do normy. Roztwory lecą aktualnie 72ml/dobę. Standardowy balling plus FM light trace plus dodatkowy stront, żelazo i potas. Będzie przemeblowanie, to znaczy reaktor jednak wyląduje w sumpie. Muszę na niego znaleźć miejsce bo niestety pompa jest słyszalna i trochę mnie to drażni. Ale to będę opisywał w trakcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) A nie mówiłem :) ?

Jak określasz pH w reaktorze?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja uruchomiłem reaktor na początku miałem ustawione pH 6,7 i reaktor chodził tylko 12 godzin na dobę . W miarę wzrostu konsumpcji zwiększyłem czas az zaczął chodzić 24 godziny przy minimalnych obrotach pompy . Przy następnych wzrostach konsumpcji obniżyłem pH  az do 6,3 i teraz tego nie ruszam . Teraz kręcę tylko pompą . Przy pH 6,3 odciek ma ponad kh 20 hanna wyżej nie pokazuje , jak było pH 6,7 odciek miał kh 17 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Hoom napisał:

Jak ja uruchomiłem reaktor na początku miałem ustawione pH 6,7 i reaktor chodził tylko 12 godzin na dobę . W miarę wzrostu konsumpcji zwiększyłem czas az zaczął chodzić 24 godziny przy minimalnych obrotach pompy . Przy następnych wzrostach konsumpcji obniżyłem pH  az do 6,3 i teraz tego nie ruszam

O  jakiej pompie piszesz? Reaktora czy może zasilającej? I co to zanczy że chodził 12 h na dobę? Wyłączałeś pompę zasilającą, czy całość?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dale napisał:

O  jakiej pompie piszesz? Reaktora czy może zasilającej? I co to zanczy że chodził 12 h na dobę? Wyłączałeś pompę zasilającą, czy całość?

Ja zasilam reaktor pompą R doser Milestone 6 , pompa reaktora działa od początku non stop .  Ja uruchomiłem reaktor miesiąc od startu i konsumpcja na początku była mała jak reaktor w pierwszy dzień był zasilany 24 godziny kh skoczyło mi o jeden . Podłączyłem wtedy R doser Milestone 6 do włącznika czasowego i pompa chodziła tylko 12 godzin tylko w dzień . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już rozumiem.  Można było zrozumieć że na 12 godzin wyłączałeś cały reaktor, co było by raczej karkołomnym pomysłem :) W sumie, przy takim pH, wyłączanie zasilania reaktora było jedynym wyjściem, skoro pompy wolniej się nie dało ustawić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

"Teraz kręcę tylko pompą . Przy pH 6,3 odciek ma ponad kh 20 hanna wyżej nie pokazuje"

 

 

Większość testów nie pokazuje powyżej 10 lub 20. Wiesz jak zmierzyć wyżej? Rozcieńczasz próbkę woda RO. Nie mam Hanki na KH ale jak np próbka wody ma mieć 10 ml to dajesz 5ml i drugie 5 ml wody RO. Uzyskany wynik mnożysz razy 2 czyli masz zasięg zwiększony do 40.

 

Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzechotnic napisał:

Większość testów nie pokazuje powyżej 10 lub 20. Wiesz jak zmierzyć wyżej?

Salifertem, AF spokojnie zmierzysz wyższe kh. W teście AF cała strzykawka B-KH to kh 14, kolejna pełna strzykawka to kh 28 itd. Lejesz do momentu aż zmieni się kolor a po zmianie sumujesz i masz wynik kh. Jak mierzę odciek to leje 4 - 5 strzykawek. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic ja nie używam do kontrolowania komputera (aczkolwiek zastanawiam się nad tym [tak @dale, miałeś rację, z komputerem pH będzie prościej]). Kontroluję pH w reaktorze Hanna Hi98100 dla własnej wiedzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo się na ten temat oczytałem. Oldschoolowcy polecają robić bez. Bo wyklucza się kolejny punkt możliwej awarii. Tylko, że to wpisy z przed kilku lat. Zastanawiam się czy postęp technologiczny zmienił ich podejście czy nie. @dadario już jedziesz na samym odcieku czy jeszcze dzielisz z ballingiem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic jeszcze z proszkami. Tak jak napisałem kilka postów wcześniej 72ml/dobę z dodatkowym Fe, Sr i K. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzechotnic napisał:

Sporo się na ten temat oczytałem. Oldschoolowcy polecają robić bez. Bo wyklucza się kolejny punkt możliwej awarii. Tylko, że to wpisy z przed kilku lat.

No właśnie. Z przed kilku lat. Oldschoolowo, to ja słucham gramofonu na lampach.  To że pierwsze akwarium jakie widziałem miało pod szkłem metalowe dno, a między szkłem i metalem był piasek, bo podgrzewało się je lampką spirytusową, nie znaczy że też mam tak robić.

Szkoda sobie utrudniać :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario Właśnie znalazłem fajny kalkulator przydatny do obliczenia odcieku z reaktora wapnia. Tu podsyłam ci link: http://reef.diesyst.com/reactor/reactor.html  polecają go panowie z BRS TV. Tu masz link do materiału wyjaśniającego jak to obliczać. Ciekaw jestem jak ten kalkulator ma się do rzeczywistości. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, lecimy na sterowniku pH. Zobaczymy co z tego będzie. Na razie nie podam odczytu pH w reaktorze, ponieważ czekam na płyny do kalibracji. Ogólnie i w skrócie jeden miernik kłamie. Padło na produkt polskiego producenta "mikro"-PH-01. Sam sterownik fajny. Prosty, z alarmem pH (na wypadek "zawieszenia elektrozaworu czy końca butli). 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpaliłem reaktor przedwczoraj. Bez sterownika. Babel co2 na sekundę. Około 1000 ml na godzinę. KH w odcieku 36 stabilne. Wczoraj wyłączyłem ballinga. KH spadło w baniaku z 8,4 na 8,2 przez noc. Troszkę podkręciłem ilość odcieku. Może się uda bez.

 

Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic pochwal się jaki wybrałeś reaktor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.