Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nadal jadę bez komputera i sondy i w sumie nie czuje braku. Reaktor ustawiony i działa.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. Czy ktoś próbował używać rotametru do kontroli przepływu przez reaktor???

U mnie to jedyny "manualny" element sterowania reaktorem. Pytam czy jako "ułatwienie" obsługi i kontroli reaktora ma to w ogóle sens.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Wygląda na to że chyba coś spierdzieliłem. Troszkę powietrza trafiło z zasileniem do reaktora. Woda zrobiła się mętna. Jak się przyjrzeć to wygląda to tak jakby w reaktorze pływał drobny piasek i jest go całkiem sporo. Nie znam PH wewnątrz bo nie mam sondy. KH odcieku to 26. Poradzicie co robić. Czyścić? Zostawić? KH w akwa stabilne cały czas. Będę wdzięczny za porady. Miłej niedzieli.11747a8e2c5271c65817acc34f2d59dd.jpgf0a901107753f5019edf595ea70b41f8.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tak się utrzymuje już około tygodnia dlatego postanowiłem zapytać. Mam odcieku około 3 l na godzinę. Zastanawiam się tylko czy to zmętnienie nie zapchało gąbek przez co cyrkulacja wewnątrz reaktora jest gorsza. Czyścić czy nie oto jest pytanie dla starych wyjadaczy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w innych reaktorach,w moich nigdy nie było żadnych gąbek.Zmętnienie to na pewno rozpuszczony wkład reaktora i nie jest to moim zdaniem normalne by tak wyglądało przez tydzień.U mnie ruszyłem wkład  bo ujmowałem magnezu to zmętnienie było tylko przez chwil.Może wyjmij cały wkład i przepłukaj go w RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzechotnic napisał:

Czyścić czy nie oto jest pytanie dla starych wyjadaczy.

Czyścić i wywalić gąbkę bo ogranicz cyrkulację.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, grzechotnic napisał:

No dobra. Wygląda na to że chyba coś spierdzieliłem. Troszkę powietrza trafiło z zasileniem do reaktora. Woda zrobiła się mętna. Jak się przyjrzeć to wygląda to tak jakby w reaktorze pływał drobny piasek i jest go całkiem sporo. Nie znam PH wewnątrz bo nie mam sondy. KH odcieku to 26. Poradzicie co robić. Czyścić? Zostawić? KH w akwa stabilne cały czas. Będę wdzięczny za porady. Miłej niedzieli.11747a8e2c5271c65817acc34f2d59dd.jpgf0a901107753f5019edf595ea70b41f8.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

powiem Ci że miałem ten sam problem i czy miałem gąbki czy nie problem pojawiał się w momecie kiedy zużycie zasypu było w  połowie reaktora.  W tym mętnym odcieku jest bardzo dużo takiego drobnego rozpuszczonego piasku z zasypu który dostaje się do pompy cyrkulacyjnej i po pewnym czasie ja zatrze . Rozbierz cały reaktor i zobaczysz ile takiego mułu osadza się w dolnej części oraz przy wirniki pompy.  Przeplucz też zasyp tam też tego będzie sporo.  W moim przypadku był problem za małego reaktora do potrzeb akwarium i w twoim też myślę że w tym jest problem.  

Teraz mam duży reaktor i takie zjawisko nie występuje 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor wymyty wkład wypłukany. Przy okazji czyszczenia odnalazłem defekt mam nadzieję odpowiedzialny za zmętnienie. Otóż przy wejściu gazu do reaktora jest zaworek przeciwzwrotny, firmowy dostarczany z reaktorem. Okazuje się, że moja sztuka zaciągała powietrze atmosferyczne. Zupełnie przypadkowo na to wpadłem jak montowałem i uruchamiałem reaktor. Jeżeli ktoś ma lub miał podobne objawy jak ja to niech sprawdzi zaworek. Pytanie tylko czy powietrze które dostaje się wraz z CO2 do reaktora może spowodować zmętnienie odcieku.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, grzechotnic napisał:

Pytanie tylko czy powietrze które dostaje się wraz z CO2 do reaktora może spowodować zmętnienie odcieku.

Z butli leci samo CO2, powietrze w prawidłowo działającym reaktorze dostaje się tylko przez wlot,  jak woda się "kończy". W prawidłowo działającym reaktorze nie ma potrzeby nic czyścic po takim zdarzeniu. Po kilku dniach samo zniknie (2-3).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jasne. Ale ja piszę o zaworku. Zrobiłem tak: zalany reaktor podłączałem właśnie CO2 do reaktora. Miałem zakręcony zaworek precyzyjny od gazu. Odpaliłem reaktor patrzę a tu na liczniku bąbelków pyka. Tak około 1 bąbelek na sekundę. Pomyślałem że może zaworek precyzyjny od gazu nie trzyma bo był zakręcony i jest nim coś nie tak. Dziwna sprawa na liczniku bąbelków jest gaz a gaz nie jest uruchomiony. Zacząłem szukać przyczyny i ją odnalazłem. Ten fantastyczny zaworek przeciwzwrotny poza tym że przechodzi przez niego CO2 też elegancko zaciągał powietrze atmosferyczne bokiem. To ten zaworek dwukolorowy - połowa jest przezroczysta a połowa czarna. Gdzieś na łączeniu tych dwóch plastików musiała być jakaś nieszczelność. go wymieniłem teraz problem nie występuje. Zobaczymy czy to będzie miało wpływ na pracę reaktora.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Mam pytanie na ile słyszalne są wasze reaktory ,mnie irytuje mieszanie się co2 w chwili podania do reaktora, mój stoi poza sumpem może te zanurzone pracują ciszej.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki reaktor, jakie pH w reaktorze i na ile określasz odciek ? Mój zasadniczo jest niesłyszalny ale może to kwestia ilości podawanego  CO2?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 6.5 , komputer macroaqua, reaktor reef octopus 5000 d z kolumną odgazowującą pompa aquatrend , parametry stabilne tylko te "mielenie" w momencie podawania innych uwag brak.


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Deltec stał w sumpie a po ostatnim płukaniu wygospodarowałem dla niego trochę miejsca w szafce więc stoi obok sumpa. W obu wersjach jest cichy. Podaje około 70-80 bąbli na min. Od czasu do czasu słychać sykniecie jak co2 przelatuje przez pompę ale zdarza się to dosyć rzadko. Mogę ci jutro nagrać filmik to posłuchasz.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinno być słyszalne mieszanie CO2. Może spróbuj zmniejszyć ciśnienie na reduktorze, żeby dłużej podawał dawkę gazu? Bo może za duża porcja na raz leci.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj posiedziałem przy nim trochę i wydaje mi się że problemem jest zawór zwrotny , daje dosyć spory opór i jeden bombel co2 nie jest w stanie przejść przez niego dopiero jak nazbiera się  kilka to dają rade i idą w obieg w większej ilości stąd te syknięcie chyba. Usunę go tylko czy w razie braku prądu nie uszkodzę elektrozaworu?

pozdr.


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, że się podepnę pod temat.

A teraz pytanie. Czy chcąc używać reaktora dastaco (ala dastaco) wystarczy zwykła pompka perystaltyczna, np o wydajności 4ml/min z Dosera One czy musi być ze sterowanymi obrotami jak np Milestone z AT?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SzymonH nie jest tak łatwo... Pompka musi być do pracy ciągłej i o większej wydajności. Mi schodzi około 1500ml/h ale suplementuję jeszcze ballinga. Więc nie jest tak lekko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=15524]SzymonH[/mention] nie jest tak łatwo... Pompka musi być do pracy ciągłej i o większej wydajności. Mi schodzi około 1500ml/h ale suplementuję jeszcze ballinga. Więc nie jest tak lekko. 
Nie wyłączyłeś jeszcze Ballinga? Ja dziennie lałem 380ml KH i po trzech dniach wyłączyłem pompę dozującą jak uruchomiłem reaktor. Już trzeci miesiąc na nim lecę. Podkręć gaz albo przepływ i wyłącz Ballinga.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=15524]SzymonH[/mention] nie jest tak łatwo... Pompka musi być do pracy ciągłej i o większej wydajności. Mi schodzi około 1500ml/h ale suplementuję jeszcze ballinga. Więc nie jest tak lekko. 
Hmm, myślałem, że reaktor załatwi sprawę, a Ty jeszcze lejesz ballinga??

Widzę, że bez pompy dedykowanej do reaktora się nie obędzie [emoji3525]

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SzymonH @grzechotnic tak, leję ballinga. Miałem go namieszanego razem z dodatkowym strontem, żelazem i potasem. Tych pierwiastków mi brakowało i aby je uzupełnić miałem to wyliczone. Powoli się kończą płyny i się zobaczy czy pociągnę to z ballingiem czy tylko z reaktora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dadario napisał:

@SzymonH nie jest tak łatwo... Pompka musi być do pracy ciągłej i o większej wydajności. Mi schodzi około 1500ml/h ale suplementuję jeszcze ballinga. Więc nie jest tak lekko. 

Jakie masz kh odcieku? Bo coś dużo mi się wydaje 1,5l/h


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za mało zakwaszony wkład.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@montymick kh odcieku mam około 30... pH ustawione na zakres 6,5-6,6. Tak wiem, sporo. Jest na tą ilość odcieku najkorzystniejsza opcja pod względem częstości podawania gazy, głośności jego działania czy tworzenia się poduszki z gazu na górze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.