Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o takim reaktorze...

CalcFeeder AC Mini(new!) – for aquariums up to 600l
Media reactor volume – 6 liters / 6kg

To jest Pacyfic Sun oczywiście.

Jest używka za 2k.

W obiegu mam ok 500l i leje ok 260 płynu na kH.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania uczonych są podzielone. Ogólnie @norbi2222, @inmar , @mem_phis mają te reaktory. Niech się wypowiedzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos reaktorów i zasypów, to jako że w tym wątku temat był poruszony na samym wstępie (sugerując że g...o wiem, a właściwie tyle co przeczytam), to chciałem tylko poinformować osoby zarzucające mi powyższe, że mimo ich przepowiedni, po równych czterech miesiącach stabilnej pracy, w reaktorze woda jest kryształowo czysta, zaś pomimo stosowania zasypu Knoppa (takiego fatalnego przecież), testy ICP nie wykazały braków żadnych elementów, ale to pewnie tylko dlatego, że testy były robione w AF - gdzie indziej, pewnie prawda wyszła by na jaw :)

Raz jedyny było mleko, jak mi reaktor się zapowietrzył, ale po niecałej dobie, był znowu kryształ.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie,  po jakim czasie wasze reaktory miały właściwe parametry na odcieku ?

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zostałem wywołany do tablicy, to miałem ac2 pro, przez długi czas nie mogłem go odpalic, nawet nie wiem co pomogło, a w międzyczasie straty życia były...

Jak już odpalilem to się okazało że pomimo tego że mam dodatkowo kolumne odgazowujaca i nie mam super dużo spsow, to się nie wyrabiał u mnie. Po czym znowu przestal działać.... dokładnie w dzień wyjazdu na wakacje. Dalsze straty życia.  Jest wątek o moich przebojach, jeszcze go uzupełnie.

Ale zeby nie bylo że człowiek uczy się na błędach, zamówiłem AC3 pro v3. Niby do 2500l, więc może tym razem do mnie starczy ;) jutro ma przyjść ponownie to po weekendzie coś powiem więcej. Konstrukcja wygląda na uproszczona.

ale jeżeli znowu będę miał z nim przeboje na starcie, to robię zwrot 14 dni i zapominam o PS.....

A wracając do Twojego to.... jeżeli myśleć o AC to bym bardzo przewymiarowal. Czyli ja mam 1400l, celuje w taki do 2000-2500l, ich budowa jest taka że nie zagescisz odcieku. Ewentualnie dozujesz ballinga tylko mniej. Ja zamiast 1.2 l lalem jakieś 300-400ml

I licz się z tym że może to nie być plug and play...

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam od ponad roku,jakieś tam problemy były,głównie z wyciekami z pod pokrywy,ale dokładne dokręcanie po przeciwnej stronie każdej śrubki rozwiązało sprawę.Teraz po prostu mam,działa i nie wnikam głębiej.Mam jeszcze od PS filtr glonowy do którego odciek idzie z tego reaktora i glony mają do fotosyntezy CO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie u mnie podobnie. pH 6.4 i odciek kH 35. Jak próbuję zjechać niżej z pH to zaczyna się "bąblowanie" i pompa głośniej co jakiś czas pracuje mieląc CO2 z H2O :) 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam AC2 Pro od półtora roku. Co tu napisać...na początku były problemy - dwukrotnie wypadła ośka wirnika pomy i reaktor nie działał, po użyciu kropelki od 7 miesięcy działa jak trzeba. Potem padł elektrozawór, po wymianie od kilku miesięcy działa dobrze. Dla mnie problemem to brak możliwości sterowania gazem, Ph jest ustalone i nie można nim manipulować, co niestety w moim przypadku ma negatywny wpływ na Ph w zbiorniku. Zaraz po zasypaniu dawał bardzo gęsty odciek, ponad 80, teraz jest to w granicach 40  - muszę dosypać zasypu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mem_phis napisał:

Skoro zostałem wywołany do tablicy, to miałem ac2 pro, przez długi czas nie mogłem go odpalic, nawet nie wiem co pomogło, a w międzyczasie stary życia były...

Jak już odpalilem to się okazało że pomimo tego że mam dodatkowo kolumne odgazowujaca i nie mam super dużo spsow, to się nie wyrabiał u mnie. Po czym znowu przestal działać.... dokładnie w dzień wyjazdu na wakacje. Dalsze straty życia.  Jest wątek o moich przebojach, jeszcze go uzupełnie.

Ale zeby nie bylo że człowiek uczy się na błędach, zamówiłem AC3 pro v3. Niby do 2500l, więc może tym razem do mnie starczy ;) jutro ma przyjść ponownie to po weekendzie coś powiem więcej. Konstrukcja wygląda na uproszczona.

ale jeżeli znowu będę miał z nim przeboje na starcie, to robię zwrot 14 dni i zapominam o PS.....

A wracając do Twojego to.... jeżeli myśleć o AC to bym bardzo przewymiarowal. Czyli ja mam 1400l, celuje w taki do 2000-2500l, ich budowa jest taka że nie zagescisz odcieku. Ewentualnie dozujesz ballinga tylko mniej. Ja zamiast 1.2 l lalem jakieś 300-400ml

I licz się z tym że może to nie być plug and play...

Czyli reaktor za kupę kasy z problemami ?

To nie zachęca do ps i ich AC pro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to trochę wygląda... Czy to wada wszystkich reaktorów bez sondy pH, ala dastaco, czy tylko konstrukcji PS?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SzymonH napisał:

Tak to trochę wygląda... Czy to wada wszystkich reaktorów bez sondy pH, ala dastaco, czy tylko konstrukcji PS?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
 

Ala Dastaco jest super bezobsługowym reaktorem. Fakt, w fazie początkowej po uruchomieniu prototypu były drobne problemy ale kto ich nie ma z prototypem. Ja tam nie tęsknię za okresową kalibracją i wymianą elektrody.  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że to konstrukcja PS jest nie do końca dopracowana....

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, zaraz na szybko dokoncze ten temat o PS co pisalem kiedyś.

Ogólnie PS z tego co czytam ma mase braków i niedociągnięć we wszystkich swoich sprzętach

Pomysły naprawdę dobre - wykonanie zawodzi (w tym soft, wysylka i pare innych rzeczy)

 

 

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak, przeboje i co i jak z reaktorem w wersji AC3 pro V3 w poście powyżej

Odpaliłem go 4 dni temu, przez pierwsze 2 dni leciał razem z ballingiem, ale musiałem wyłączyć, bo przy moim aktualnie mega niskim poborze w okolicach 200ml, ciężko to było regulować, pomimo tego, że KH Lab robił test co godzinę.

Tak po przeczytaniu całego posta jedno co mogę powiedzieć, to to, że dlatego wybrałem reaktor PS po raz pierwszy i pomimo, że nie działał jak powinien, wybralem go po raz drugi bo faktycznie, jak sie go odpali to jest w miare bezobsługowy. Klika się tylko na wyświetlaczu ilość odcieku i tyle. Żadnych sond PH, dodatkowych kontrolerów, komputerów i pomp. Dzisiaj testowo odpaliłem sterowanie reaktorem za pomocą KH Labu, zobaczymy...

A teraz jeszcze mam takie pytanie. W teorii z takiego zasypu (też mam ARM) rozpuszcza się i CA i MG i pewnie jeszcze jakieś mikroelementy. Więc KH, CA, MG nie dozujemy (co do zasady) - a co z SBS ? Dozujemy, czy nie dozujemy gdy leci reaktor ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, mem_phis napisał:

a co z SBS ? Dozujemy, czy nie dozujemy gdy leci reaktor ?

Nie dozujemy przy reaktorze. SBS dozujemy po to, aby wyrównać mikroelementy do rosnącego zasolenia przy Ballingu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. Jaka pompa dozująca do reaktora??? Kto czego używa... No i dlaczego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim IKS,ale głośna,jęczy jak podaje.Miałem zrobioną specjalną skrzynkę z wygłuszeniem.Teraz mam od PS bo była w komplecie z reaktorem,powiem,że sobie chwalę.Akurat dziś ją wysłałem na serwis na wgranie nowego oprogramowania i zmiany jej działania bo wprowadzili unowocześnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Pytanie. Jaka pompa dozująca do reaktora??? Kto czego używa... No i dlaczego...

Żadna Przyjacielu :) Bo bypass jest stabilny, a nie mam komputera który by automatycznie kompensował.

5 minut temu, inmar napisał:

Akurat dziś ją wysłałem na serwis na wgranie nowego oprogramowania i zmiany jej działania bo wprowadzili unowocześnienie.

Czyli wróciłeś do IKSa czy jesteś bez pompy? A nie da się wgrać softu samemu? No i na czym to unowocześnienie ma polegać? Pytam z ciekawości - czy może dotyczy głowicy?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam PSa z reaktorem oczywiście, ale pompe można kupić osobno. Chociaż nie wydaje mi się żeby cenowo się komuś oplacalo kto nie ma reaktora PS.

Pompa od wersji v2 jest nieslyszalna, przeznaczona do pracy ciągłej i ma możliwość pracy z innymi reaktorami.

A po co... w PS steruje dodatkowo zaworem od co2. Ale chyba główna idea jest taka żeby latwo regulowac odciekiem w reaktorze. Dokladnie wiadomo ile podaje na godzinę. U mnie aktualnie 0.5l na godzinę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od Aquatrendu milestone - jeżeli dobrze pamiętam nazwę. Trochę piszczała na początku ale po kilku dniach pracy przestała i działa świetnie. Trzeba ją konserwować raz w miesiącu. Jelito nawilżać smarem teflonowym a walki smarem silikonowym w spreju. Póki co nie mam zastrzeżeń.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dale napisał:

Żadna Przyjacielu :) Bo bypass jest stabilny, a nie mam komputera który by automatycznie kompensował.

Czyli wróciłeś do IKSa czy jesteś bez pompy? A nie da się wgrać softu samemu? No i na czym to unowocześnienie ma polegać? Pytam z ciekawości - czy może dotyczy głowicy?

Nie,nie mam innej pompy.Z racji,że chcę pozbyć się magnezu wpierw reaktor ustawiłem na absolutne minimum  a z ręki podawałem Ca i Kh,ale wpadłem na pomysł,że wyślę przy okazji pompę na serwis.Mam pompę już V2 a to co zmieniają w pompie to przejście na pracą ciągłą zamiast krokowo.Z nowym softem bym sobie poradził,ale jest ingerencja w zmianę napięcia silnika w co już nie chciałem się bawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale nie jest tak łatwo... Delikatna zmiana na zaworze regulującym odciek a różnica w ilości  jest spora. 

Ogólnie założyłem pomiar odcieku przez liczenie czasu potrzebnego na napełnienie menzurki 10ml. Powiedzmy, że błąd pomiaru wynosi 1sek. Przy 20sek różnica w wydajności (+/-1sek) to 180ml/h. Pomiar powtarzam, jednak jest to upierdliwe. 

Pompa będzie luksusem ale takim na jaki mnie stać i wydaje mi się, że w dużym stopniu uprości mi obsługę zbiornika. Tylko co wybrać... Bo Versa ecotecha ciągle niedostępna... Milestone sprawdzony ale wielki i drogi... Jest jeszcze jakaś alternatywa???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dadario napisał:

Milestone sprawdzony ale wielki i drogi... Jest jeszcze jakaś alternatywa???

Posiadam pompę Milestone i drugi raz bym jej nie kupił ze względu na brak wyświetlacza,który by wskazywał ilość podawanego odcieku.Sama pompa jest OK,ale te ciągłe przeliczanie, ile podaje odcieku po zmianie wartości na potencjometrze jest trochę denerwujące ,szczególnie w fazie początkowej ustawienia reaktora wapnia i później trzeba uważać ,żeby przypadkiem coś nie przestawić,bo znowu liczenie.

Myślę,że dobrą alternatywą byłaby ta pompa KAMOER FX-STP WIFI ,cena podobna  ,wyświetlacz ,wifi.Sam przymierzam się do kupna tej pompy ,może i wygląda jak cegła ,ale spełnia moje oczekiwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w sumie, pompa PS nie jest jakoś dużo droższa. Ma wyswietlacz, jest cicha i ma wifi. Z całego ich sprzętu ta część dzialala mi najlepiej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.