Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

@dale ale już mi się udało "złapać" odpowiednią ilość odcieku... Ale ten zawór jest na tyle nieprecyzyjny, że każda zmiana powoduje kolejne "łapanie". Pompa to moim zdaniem must have dla spokojnego życia... Tak, wiem, zbędny wydatek. Ale ułatwia życie więc czemu nie. 

A odpowiadając na wcześniejsze pytanie. Moim zdaniem startowanie na reaktorze zbiornika pod sps o pojemności większej niż 400L jest naprawdę dużo łatwiejsze. Zresztą sama przesiadka w moim przypadku też jest bezproblemowa. Najbardziej podoba mi się stałość kH, naprawdę potrzeba czasu aby ten parametr się znacząco zmienił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dadario napisał:

@dale ale już mi się udało "złapać" odpowiednią ilość odcieku... Ale ten zawór jest na tyle nieprecyzyjny, że każda zmiana powoduje kolejne "łapanie". Pompa to moim zdaniem must have dla spokojnego życia... Tak, wiem, zbędny wydatek. Ale ułatwia życie więc czemu nie. 

Zgadzam się - w takiej sytuacji, to faktycznie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak z moich innych postow aktualnie wynika to daleki jestem od zachwalania i reklamowania sprzetow PS, ale z calego zbioru to akurat z ta pompa bylo najmniej problemow (wlasciwie to nie bylo, jedynie co, to wyswietlacz srednio precyzyjnie reaguje na dotyk).

Nie powiem ze moja aktualna V3 nie posiada swoich problemikow :) no ale, dziala: wyswietlacz i sterowanie co 0,5%, sterowanie po wifi przez cloud, bezglosna praca, w teorii wezyk o duzej wytrzymalosci i mozliwosc odgazowania reaktora co okreslony czas jezeli jest taka potrzeba (wlacza sie praca wsteczna pompy). Plus jakiś maly rabat z gatunku 10% można dostać na nią w dowolnym sklepie, a moze da sie wiekszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem z reaktorem od razu,ale zasypu wsypałem bardzo mało a z czasem dosypałem do połowy i do pełna.Co do pompy ja sobie chwalę wyświetlacz,w akwarium zachodzą  różne zmiany,nie zawsze jest jednakowe zapotrzebowanie i trzeba regulować a ja na swoim przykładzie nauczyłem się precyzyjnie regulować i wiem ile muszę zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cwaniakowałem na temat stabilności pracy reaktora i muszę pochylić głowę :( dałem D , a zaczęła sie mój problem ponad dwa tygodnie temu od zbicia parametrów do samych zer . Tydzień później wyczyściłem reaktor , dosypalem zasyp i skalibrowałem elektrodę . Przez tydzień wszystko było ok co dwa dni mierzyłem kh 8,4 . Az nagle dwa dni temu 7,9 . To zwiększyłem odciek . Mierze wczoraj wieczorem 7,4 . To znów podkręcałem i to mocno . Dziś rano 7,1 . Znów podkręcałem . Zmierzyłem tez odciek Hanka pokazała 20 i mrugała . Czyli grubo ponad 20 . PH w reaktorze 6.1 . Muszę dokładnie zmierzyć kh odcieku ale test kropelkowy saliferta tez tylko do 20 a nie bardzo kumam ja go odczytać by pokazywał do 40 @norbi2222mozesz mi przypomnieć jak zrobić test kh saliferta do 40 . 
kurcze tak konsumcja wzrosła po zbiciu parametrów do zer 

pompa Milestone już chodzi mi na 50%. Co będzie jak jeszcze sie zwiększy masa koralowa , mam reactor deltec pf501jest on dedykowany do 1100L w obiegu . Żeby sie nie okazał za mały :) 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saliferta lejesz pelna strzykawke i to jest 15.4 z tego co pamietam, wlewasz druga dodajesz kolejne 15.4

Ja z oszczednosci, robie test na probce wody 2ml zamiast 4ml

Wtedy wynik mnozysz x2 idzie mniej odczynnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom jeśli się nie mylę masz pf501. Trochę mały ten reaktor w stosunku do takiego zbiornika. Jeśli mnie pamięć nie myli ma rurę 100mm i mieści niecałe 3kg zasypu. Może trzeba było by pomyśleć nad czymś trochę większym. Poprawi to stabilność reaktora, zmniejszy obsługowość. 

a faktem że korale ruszyły to trzeba się cieszyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dadario napisał:

@Hoom jeśli się nie mylę masz pf501. Trochę mały ten reaktor w stosunku do takiego zbiornika. Jeśli mnie pamięć nie myli ma rurę 100mm i mieści niecałe 3kg zasypu. Może trzeba było by pomyśleć nad czymś trochę większym. Poprawi to stabilność reaktora, zmniejszy obsługowość. 

a faktem że korale ruszyły to trzeba się cieszyć...

Ja mam 550 litrów w obiegu wybrałem reaktor do 1100 . Wiec niby dwa razy większy niż potrzebuje . Zasypiałem tez więcej niż limit pokazuje . Obawiam sie narazie o pompę Milestone czy wyrobi jak jeszcze sie zwiększy konsumcja . Chyba ze obniżę jeszcze pH w reaktorze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Hoom napisał:

Co będzie jak jeszcze sie zwiększy masa koralowa , mam reactor deltec pf501jest on dedykowany do 1100L w obiegu . Żeby sie nie okazał za mały :) 

@mem_phis napisał instrukcję i nie będę się powtarzał.

Problemem może być zbyt mały reaktor do zapotrzebowania. To co piszą producenci trzeba minimum podzielić przez dwa. Ile zasypu wchodzi do tego reaktora? Z drugiej strony w kostce miałem mały reaktor do którego wchodziło tylko około 3 litry zasypu i dawał radę, jedyne co, to trzeba było robić  co kwartał serwis. Sprawdź, czy pompa milestone podaje faktycznie 3 litry odcieku (ustawiona na połowę swoich możliwości), może okazać się, że wężyk jest zużyty i faktycznie jest znacznie mniej odcieku niż wskazywałby potencjometr.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na zapas jeszcze jedną pompę Milestone jak by sie pierwsza zepsuła podłączę obie naraz :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

Kupiłem na zapas jeszcze jedną pompę Milestone jak by sie pierwsza zepsuła podłączę obie naraz :) 

Możesz, tylko po co...sprawdź prawdziwość wskazań ilości odcieku, jeżeli jest znacznie niższy od wskazań, to wymień "flaka", może się zużył i rolki zaczynają się ślizgać.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, norbi2222 napisał:

 Ile zasypu wchodzi do tego reaktora? Z drugiej strony w kostce miałem mały reaktor do którego wchodziło tylko około 3 litry zasypu i dawał radę, jedyne co to trzeba było robić to co kwartał serwisować. Sprawdź, czy pompa milestone podaje faktycznie 3 litry odcieku (ustawiona na połowę swoich możliwości), może okazać się, że wężyk jest zużyty i faktycznie jest znacznie mniej odcieku niż wskazywałby potencjometr.

Mi weszło napewno ponad 3kg bo wsypałem ponad kreskę oznaczającą limit 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom mi do twistmanowego CalcFeder weszło 9kg. 

Ciekawe w sumie, pompa Milestone ma 6L wydajności. Myślałem, że tyle to zaspokoi każde akwarium... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dadario napisał:

Ciekawe w sumie, pompa Milestone ma 6L wydajności. Myślałem, że tyle to zaspokoi każde akwarium

Jeżeli faktycznie podaje prawidłową wartość to zaspokoi. Znam zbiornik prawie 3 tyś litrów, który był po brzegi wypchany SPS-mi, znaczną część tych koralowców to szybkorosnące i pompa dawała radę. Jak każda pompa wymaga serwisowania i wymiany wężyka. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, norbi2222 napisał:

Jeżeli faktycznie podaje prawidłową wartość to zaspokoi. Znam zbiornik prawie 3 tyś litrów, który był po brzegi wypchany SPS-mi, znaczną część tych koralowców to szybkorosnące i pompa dawała radę. Jak każda pompa wymaga serwisowania i wymiany wężyka. 

Wężyk ma dopiero 6 miesięcy i co miesiąc go smaruje . Na początku pompa chodziła tylko na 10% wydajności . Zresztą mam z 10 zapasowych . Wiec to zaden problem wymienić na nowy .  Model wyższy delteca dedykowany do 2000 litrów mieści 8.7kg zasypu trochę duża różnica 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Hoom napisał:

Model wyższy delteca dedykowany do 2000 litrów mieści 8.7kg zasypu trochę duża różnica 

Ja używam reaktora, do którego wchodzi trzy pełne opakowania ARM. Ponad 12 l. Im większy reaktor, tym rzadsze jego serwisowanie i większa wydajność. To co pisze Dealtec  należy brać przez palce. Do 2000 l to reaktor powinien mieć przynajmniej 20 l zasypu. Oczywiście to tylko moja opinia wynikająca z doświadczenia stosowania tego urządzenia. Można dołożyć dużą dodatkową komorę z zasypem co będzie skutkować większą wydajnością. W moim systemie jest łącznie około 24 kg zasypu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Do 2000 l to reaktor powinien mieć przynajmniej 20 l zasypu.

Zgadzam się. Do mojego reaktora również wchodzi 12L zasypu - czyli tak jak u Ciebie 3x ARM. Jedno opakowanie nie wystarczało, aby utrzymać stabilne KH w moim 425L więc już na oko widać że 20L zasypu na 2000L to absolutne minimum.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moj poprzedni reaktor AC2 od PS - 12l zasypu z dodatkowa kolumna sie nie wyrabial - na moje 1400l akwarium
aktualnie AC3 chodzi bez kolumny, ma 20l zasypu - zobaczymy za pewien czas, jak akwarium ruszy, czy ogarnie czy nie :)

roznica jest tylko taka, ze w reaktorach PS nie idzie obnizyc ph ponizej pewnego poziomu, wiec tu trzeba brac faktycznie przewymiarowany sprzet od nich

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A weźcie powiedzcie, co się stało z reaktorami w układzie "dastaco"? Ktoś poza Jackiem (chyba nadal?) jeszcze tego używa? Jakieś wady poza ceną "oryginału" oraz niedostępnością w pl? Bo przynajmniej w teoretycznych założeniach wydaje się super rozwiązanie, proste, stabilne, względnie niezawodne... To czemu wszyscy idą w tradycyjne konstrukcję?

Czy jeszcze ktoś robi takie reaktory "diy"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

A weźcie powiedzcie, co się stało z reaktorami w układzie "dastaco"? Ktoś poza Jackiem (chyba nadal?) jeszcze tego używa? Jakieś wady poza ceną "oryginału" oraz niedostępnością w pl? Bo przynajmniej w teoretycznych założeniach wydaje się super rozwiązanie, proste, stabilne, względnie niezawodne... To czemu wszyscy idą w tradycyjne konstrukcję?

Czy jeszcze ktoś robi takie reaktory "diy"?

Witam

Mam taki reaktor własnej roboty. Będzie odpalony , ale nie wcześniej , jak za pół roku , bo w akwarium jeszcze pusto.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JerzyB napisał:

Witam

Mam taki reaktor własnej roboty. Będzie odpalony , ale nie wcześniej , jak za pół roku , bo w akwarium jeszcze pusto.

Pozdrawiam

Sterownik oryginalny, czy w całości diy? Gdzieś w temacie coś o budowie napisałeś? Mnie strasznie kręcą takie "sprytne" koncepcję, które działają nie dzięki komputerom i regulacji delikatnej, tylko dzięki prawom samej fizyki, jakby w stanie naturalnej równowagi.

No właśnie może by ktoś, kto używa, napisał kilka słów, jak to jest z praktyczną eksploatacją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sterownika , pływak dwupoziomowy steruje przekaźnikiem , a przekaźnik elektrozaworem CO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Słony leszcz napisał:

A weźcie powiedzcie, co się stało z reaktorami w układzie "dastaco"?

Reaktory PS działają na takiej samej zasadzie jak Dastaco, w zasadzie konstrukcyjnie są takie same. W związku z tym ja używam reaktora Dastaco,  @mem_phis również i pewnie kilka innych osób. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, norbi2222 napisał:

Reaktory PS działają na takiej samej zasadzie jak Dastaco, w zasadzie konstrukcyjnie są takie same. W związku z tym ja używam reaktora Dastaco,  @mem_phis również i pewnie kilka innych osób. 

No chyba nie bardzo. W dastaco nie masz sondy pH, licznika bąbelków itd, tylko pływak utrzymujący poduszkę co2 i stałe pH ok 6. Albo ja nie rozumiem czegoś...

20 minut temu, JerzyB napisał:

Nie mam sterownika , pływak dwupoziomowy steruje przekaźnikiem , a przekaźnik elektrozaworem CO2.

A odgazowanie? Ręcznie?

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Słony leszcz napisał:

No chyba nie bardzo. W dastaco nie masz sondy pH, licznika bąbelków itd, tylko pływak utrzymujący poduszkę co2 i stałe pH ok 6. Albo ja nie rozumiem czegoś...

A odgazowanie? Ręcznie?

Zapomniałem dodać , że odgazawaniem zajmuje się timer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.