Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Przemek napisał:

30kH to bardzo słaby odciek - reaktor nie pracuje wydajnie.

Czy słaby czy nie trudno powiedzieć. Dla tego zasypu z takim pH wychodzi taka wartość (nie tylko u mnie). Pytanie dlaczego nie mogę rozpuścić więcej gazu. 

Ps. Miło widzieć, @Przemek Twoją większą aktywność na forum. Nie mówię tu nawet o promowaniu czy bronieniu PS ale o wiedzę wnoszoną tutaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki to zasyp i pH?  Jeśli objętość reaktora jest właściwie dobrana do akwarium(nie będzie musiała pompa dozującą pracować na dużym odcieku) to przy pH 61-6.4 i wkładzie typu AM hydrocarbonat, ARM czy zasyp Knopp/Deltec - osiągnięcie ponad 70 nie stanowi żadnego problemu. Przy reaktorach mocno skręconych - nawet ponad 100.

Niestety sprawy zawodowe(ilość pracy) nie zawsze pozwalają na to aby zaglądać tu częściej choć może zmobilizuję się aby w postach technicznych czasem coś podpowiedzieć /doradzić.

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario a jaki duży masz zasyp w reaktorze a jaki litraż netto akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No też bym powiedział że odciek 30dkh to strasznie mało. U mnie na zasypie arm wychodziło koło 60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc. Zasyp arm ten drobny, około 8kg w reaktorze (prawie 1kg w komorze szlifującej). PH dla ciszy 6,45. Odcieku leci teraz około 1,7l/h. Akwarium netto około 500l. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmniejsz ph do ok. 6.1-6.2 - odciek będzie bardziej nasycony. Pamiętaj podstawą właściwej pracy reaktora jest stabilny w czasie odciek - który możemy płynnie regulować. Regulowanie kH w akwarium poprzez zmianę ilości co2 dozowane go reaktora jest bardzo niebezpiecznym i niestabilnym rozwiązaniem - w zależności od zastosowanego regulatora prędkość przepływu gazu będzie zmieniała się wraz z poziomem napełnienia butli(jej ciśnienie będzie spadać).

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dadario napisał:

Mam teraz ustawiony sterownik pH na 6,45. Gdy chcę zejść niżej (bardziej skoncentrowany odciek) gaz jakby przestawał się rozpuszczać, powstaje duża ilość drobnych pęcherzyków które w dosyć nachalny sposób zakłócają ciszę wokół zbiornika.

właśnie chyba szuka sposobu żeby to zrobić :)

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Bardzo dziwne, co to za reaktor?? Czy to jakiś diy?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek reaktor to Twistmanowy Calc+ na rurze 150. W nim pompa aquabee 2000. Dzisiaj zmierzyłem temperaturę wody. W samym reaktorze to 36st. W odcieku wpadającym do zbiornika 26st. Więc dalej pozostaje pytanie. Czy po prostu z racji temperatury osiągnąłem maksymalny poziom wysycenia dwutlenkiem wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymek, ale zauważ że złoże rozpuszcza się pod wpływem kwasu węglowego, a ten tworzy się z połączenia CO2 i wody, jest to reakcja odwracalna, do pewnego stopnia, natomiast "CO2" z kwasu wiąże się z "wapniem" ze złoża. W roztworze za dużo go nie pozostaje - w postaci gazowej, co by miało znaczenie dla wysycenia i wpływu temperatury.

Z drugiej strony, nie masz za dużego wpływu, dlatego odciek powinien być gęstszy.

Pamiętaj jednak że z punktu widzenia chemii/fizyki lepiej jest rozpuszczać substancje mniej stężonymi roztworami.

 

A powiedz mi jeszcze jakie masz ustawione tempo podawania CO2? Może gdyby ustawić mniejsze ciśnienie (mniej bąbelków na sekundę) i zawór był by dłużej otwarty, bąbelki nie miały by czasu się wytworzyć? Sprawdź.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, dadario napisał:

@Przemek reaktor to Twistmanowy Calc+ na rurze 150. W nim pompa aquabee 2000. Dzisiaj zmierzyłem temperaturę wody. W samym reaktorze to 36st. W odcieku wpadającym do zbiornika 26st. Więc dalej pozostaje pytanie. Czy po prostu z racji temperatury osiągnąłem maksymalny poziom wysycenia dwutlenkiem wody. 

Te pompy są za mocne - dlatego masz taką a nie inną temperaturę w reaktorze. W naszych nawet największych modelach (AC5 do zbiorników 6000 litrów) stosujemy UP2000A (wersja z wirnikiem igiełkowym który dodatkowo rozbija CO2 i pomaga w jego rozpuszczeniu).  Nie wiem dlaczego producent zdecydował się na tak mocną pompę w dodatku bez wirnika igiełkowego.. Grys stanowi duży opór dla tłoczenia wody, pompa przy oporze zaczyna się grzać - powoduje to zwiększone zużycie prądu i przegrzewanie pompy co może wpłynąć na jej żywotność(dlatego lepszym rozwiązaniem jest słabsza pompa i wirnik igiełkowy). Musisz pisać do producenta, to nie normalne że masz tak wysoką temperaturę(pomijam fakt że złoże w reaktorze działa zazwyczaj jak wydajny filtr biologiczny działający na granicy denitryfikatora - jednak w tej temperaturze to z biologią tam może być cienko..).

Zerknij sobie na końcu na wykres rozpuszczalności CO2 w wodzie vs temperatura wody to wszystko będziesz wiedział.

IMG_3332.JPG

IMG_3331.JPG

IMG_3330.JPG

IMG_3329.JPG

bBOEt-2.jpg


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek dziękuję za rady. Zobaczymy co się da z tym zrobić... 

@dale masz ten sam reaktor, pamiętasz jaka pompa jest u Ciebie??? Ogólnie u mnie gaz idzie około 1bąbla/sek. W sumie oprócz dźwięku nie mam na co narzekać bo reaktor śmiga jak ta lala... 

@twistman wiesz może, co powoduje powyższe problemy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dadario napisał:

@Przemek dziękuję za rady. Zobaczymy co się da z tym zrobić... 

@dale masz ten sam reaktor, pamiętasz jaka pompa jest u Ciebie??? Ogólnie u mnie gaz idzie około 1bąbla/sek. W sumie oprócz dźwięku nie mam na co narzekać bo reaktor śmiga jak ta lala... 

@twistman wiesz może, co powoduje powyższe problemy???

Jeśli to jest reaktor sterowany sondą - to czemu nie możesz obniżyć co2? Jest wejście co2 na ssaniu pompy? Czy w którym innym miejscu?

PS. Widzę że na wejściu. Powinno ph schodzić niżej zatem. Skontaktuj się z producentem, na pewno coś doradzi.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemekmogę obniżyć, jednak tak jak pisałem wcześniej problemem nie jest ilość podawanego gazu a brak jego rozpuszczalności. W pewnym momencie powstaje taka ilość nierozpuszczonych bąbelków, że reaktor się "gotuje" co słychać. Nie wiem jak nisko z pH mógłbym zejść ale ze względu na dźwięki temu towarzyszące po prostu nie chcę próbować schodzić niżej... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dadario napisał:

@Przemekmogę obniżyć, jednak tak jak pisałem wcześniej problemem nie jest ilość podawanego gazu a brak jego rozpuszczalności. W pewnym momencie powstaje taka ilość nierozpuszczonych bąbelków, że reaktor się "gotuje" co słychać. Nie wiem jak nisko z pH mógłbym zejść ale ze względu na dźwięki temu towarzyszące po prostu nie chcę próbować schodzić niżej... 

Rozumiem, w takim razie nie pomogę - dzwoń do Krzyśka.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario A sprawdzałeś czy nie jest zamulony reaktor  , może pompa jest zapchana . Po za tym na pompie chyba masz regulacje możesz obniżyć przepustowość 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Hoom napisał:

@dadario A sprawdzałeś czy nie jest zamulony reaktor  , może pompa jest zapchana . Po za tym na pompie chyba masz regulacje możesz obniżyć przepustowość 

jak obniży przepustowość(zaworem) - to tym bardziej będzie się grzała. Takich pomp w ten sposób się nie reguluje.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem ale na chłopski rozum jak zasyp jest zamulony i woda ma problem przez niego przepłynąć to pompa chodzi pod dużym obciążeniem i mogła by sie grzać . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy pH 6.45 się nie zamuli na pewno - ledwo zacznie się rozpuszczać. Przy reaktorach pracujących na tym samym wkładzie przy pH 6.1 się nie zamula - a woda pchana jest igiełką.. No chyba że tam piasku nasypał :-)

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Przemek napisał:

przy pH 6.45 się nie zamuli na pewno - ledwo zacznie się rozpuszczać. Przy reaktorach pracujących na tym samym wkładzie przy pH 6.1 się nie zamula - a woda pchana jest igiełką.. No chyba że tam piasku nasypał :-)

 

Mi sie zamulil na arm extra courese a jest to dużo grubszy zasyp 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę Jebao - starszą wersję, chodzi na 8/10. Jeden bąbel na sekundę to nie dużo, jeśli zawór otwiera Ci się na chwilę, to może zejdź do 1 bąbla na 2 sekundy - wydłużysz czas otwarcia zaworu, ale dasz więcej czasu na rozpuszczenie... choć w teorii, elektroda reaguje na roztwór, więc może to nie zadziałać.

Szymek, zadzwoń do Krzyśka, bo On zna sprzęt najlepiej.

Ale, zastanów się czy nie lepiej lać mniej stężony odciek, bo wtedy musisz mieć większe wahnięcie w ilości płynu, żeby wpłynęło to na kH - słowem, masz większą stabilność.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, dale napisał:

Ja mam pompę Jebao - starszą wersję, chodzi na 8/10. Jeden bąbel na sekundę to nie dużo, jeśli zawór otwiera Ci się na chwilę, to może zejdź do 1 bąbla na 2 sekundy - wydłużysz czas otwarcia zaworu, ale dasz więcej czasu na rozpuszczenie... choć w teorii, elektroda reaguje na roztwór, więc może to nie zadziałać.

Szymek, zadzwoń do Krzyśka, bo On zna sprzęt najlepiej.

Ale, zastanów się czy nie lepiej lać mniej stężony odciek, bo wtedy musisz mieć większe wahnięcie w ilości płynu, żeby wpłynęło to na kH - słowem, masz większą stabilność.

Nigdy lanie odcieku o niższym kH ( i pH np.6.45) nie jest lepsze niż bardziej stężonego  - o ph. 6.2

Przy takich samych dwóch akwariach(takim samym zapotrzebowaniu) - jeśli mamy odciek 30dKh i ph 6.45 oraz 6.2 i dKh 75 - to w drugim wypadku lejemy 2.5 raza mniej kwaśnej wody do akwarium niż w przypadku pierwszym. Wynik - wyższe średnie dobowe pH w tym drugim przypadku.

 

1 godzinę temu, Hoom napisał:

Mi sie zamulil na arm extra courese a jest to dużo grubszy zasyp 

po jakim czasie i jakim pH? Żeby te duże bryłki się rozpuściły do "mułu" to musi minąć wiele miesięcy(rok? więcej?). Jeśli reaktor się zamuli - to w zasadzie woda w kolumnie się nie rusza, można to łatwo rozpoznać. Tu z tego co zrozumiałem przy za dużym dozowaniu co2 zaczyna reaktor hałasować przez mieszaninę wody i gazu.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo tak, ale nie zapominaj że to nie warunki laboratoryjne. Ja np. mam refugium które sporą część CO2 konsumuje - wg. historii w NEMO (sterownik) - nie odnotowałem spadku pH po podpięciu reaktora. Plankton też swoje pobiera. Moim zdaniem, problemy z wahającym się pH są skutkiem słabego buforowania zbiornika, a to jest zależne od kH. Dlatego mimo oczywistej logiki Twojego wywodu, nie zawsze się to sprawdza. 

A przy okazji - nie wiem czy zauważyłeś, bo ja pozwoliłem sobie swego czasu prześledzić kilka wątków - przy niskim pH w reaktorze, często ludzie skarżyli się na potrzebę częstego czyszczenia reaktora, co potwierdzone jest przez znane w praktyce zjawisko - jeśli rozpuszczasz jakieś ciało stałe stężonym rozpuszczalnikiem, reakcja zachodzi szybko, ale w efekcie powstaje osad, który trudno do końca roztworzyć. Dlatego np. stosujemy roztwory kwasów - gdzie się tylko da, nawet jeśli zachodzi konieczność użycia katalizatora.

Ale oczywiście praktyka może okazać się inna, nie zjadłem wszystkich rozumów (wbrew obiegowej opinii paru złośliwców :) )


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym temacie jestem za Przemkiem na przykladzie swojego doswiadczenia z ac2, jak akurat działał i mialem ustawiony przeplyw na okolo 1l na godzine to odciek mial kolo 60-70 dkh. I PH w aqa koło 8, jak zwiekszalem odciek do 2l to PH spadalo do 7.8 (a dodatkowo kh w zbiorniku było identyczne bo tu nie idzie bardziej zakwasic wody). Ja też popieram akurat tryb lania mniej a bardziej stezonego. Mniejszy spadek PH, mniejsze zuzycie pompy, wezyka.

Trzeba znalezc powod, czemu nie da sie zmniejszyc ph w reaktorze, bez efektow ubocznych. Tak czy siak,  to powinno działać, bez względu która metodę ktoś chce stosować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za rady. Będę nad tym myślał co z fantem zrobić. 
Skrótowo powiem tylko, że zamulony nie jest, sytuacja taka miała miejsce od odpalenia. Być może częściowo winny jest drobny wkład, zobaczymy czy po wyeliminowaniu innych przyczyn się poprawi. Postanowiłem zmniejszyć szybkość podawania gazu. Dodatkowo z ciekawości skontaktuję się z Krzyśkiem. Zobaczymy co powie. W sumie pompę jak coś to wymienić też można. Ta już pierwszej świeżości nie jest, a zawsze do czegoś się pompa luzem przyda... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.