Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, czekamy na info.

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadarioi jak wygląda sytuacja na froncie reaktorów? Pytam nie bez kozery. Od ubiegłego tygodnia użytkuję reaktor taki jak Ty czyli Twistman Calc Reactor Medium. To już mój drugi sprzęt z polskiej wytwórni. Mam też odpieniacz. Jakość wykonania mnie nie zawiodła. To bardzo solidnie wykonany sprzęt. Z minusów jak dla mnie na teraz to licznik bąbelków zintegrowany z całym obiegiem. Owszem wygodne bo nie trzeba ekstra napełniać ale ciężej ustawić. Do tej pory miałem Delteca i tam licznik jest osobno przez co nie ma w nim prądu wody przez co łatwiej wyregulować reaktor. Dla mnie to ważne bo jadę bez komputera. Co do odcieku to przy około 60-70 bąblach gazu na minutę i przepływie około 2l na h ( podziałka nr 2 na pompie Aquatrendu Milestone) uzyskuję odciek KH 30,8.
Tak się zastanawiam jakie zagęszczenie przy jakim setupie udało ci się uzyskać. Co do  wkładu to załadowany mam ARM Coarse.

Edytowane przez grzechotnic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic wróciłem z pracy więc wypada coś napisać. 

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa moje problemy były spowodowane błędem ludzkim. Mianowicie wszystkiemu było winne ciśnienie.  Jako zasilanie mam pompę DCP3000 która dodatkowo zasila mi bioreaktor. Zaworek mam na samym wylocie. Pompa taka plus zaworek powodowała dosyć duże ciśnienie w reaktorze co wymagało podawania co2 również pod wyższym ciśnieniem. No i były problemy. Przed reaktorem dałem zaworek do rodi który skręciłem tak na oko. Zaworek precyzyjny za reaktorem pozostał.  Na wyjściu z butli co2 zmniejszyłem ciśnienie do 0,5atm. Dzięki temu gaz podawany jest mniejszymi bąblami ale dłużej, daje radę się całkowicie (albo prawie całkowicie)rozpuścić. Efektów akustycznych przez to nie ma w zasadzie żadnych. kH odcieku nie mierzyłem jeszcze ale pH w reaktorze mogłem obniżyć do 6,2-6,26 i jest cisza. 

Inną sprawą jest wykorzystanie najdrobniejszego zasypu arm, wg uzyskanych opinii być może stawia za duży opór przez co pompa się mocniej grzeje, co wpływa na temperaturę w reaktorze, ale problem powinien się rozwiązać po wstawieniu reaktora do sumpa. 

A co do samego reaktora. Wyroby Krzyśka są naprawdę super jakości. Sam mam jego reaktor i odpieniacz i jakość czuć w rękach. Zawsze coś by tam można było poprawić ale są to zwykle szczególiki już "pod klienta". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie pytanko przy okazji. Robilem troche porządków w akwarium i wylecialo z niego takie wiadro 25l milki i tu pytanie za 100pkt - czy mozna uzyc tych szkieletow w reaktorze ?
czy szkoda z tym kombinować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pytał o to. ja widziałem kilka filmików z zagranicznych forów, że właśnie tak przerabiają przycinki. Ktoś u nas na forum tez pytał ostatnio... @Raffy14

 Znalazłem temat.

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka. Po wywaleniu wiaderka 25l milki z akwarium, dzieją się ciekawe rzeczy. Ogólnie chciałem zejsc z kh powoli do poziomu 8dkh z 9.5, które miałem - reaktor pracował na 15% wydajności. Po wyrzuceniu milki, reaktor skrecilem do 5%, potem się podniosl do 12 a teraz jest 0.8% - już byłem pewien że to wina khlab, ale dzisiaj zmierzylem i jest ciągle 9.6 w zbiorniku. Masakra jakie wahania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcześniej coś pisałem jakieś gupoty o pompie PS, że w sumie działa to mogę polecić - właściwie zmieniam zdanie :)

Pierwsza, która przyszła z reaktorem, działała stabilnie, poza tym, że nie można było na niej odpalić funkcji refill (dopelnienie reaktora wodą).
Przysłano mi nową pompę, bo wiadomo, taki przypadek uszkodzony wyświetlacz tylko mi się to przytrafiło :) W nowej pompie identyko to samo....
Odesłałem pompę, stwierdzono, że to jednak błąd oprogramowania, wgrano mi nowe. Wczoraj ja odpalilem. Działa. Poprzepinałem wszystko powiesiłem.
Okazuje się, że pompa się zawiesza - to znaczy, sama pompra pracuje i podaje wodę, ale nie reaguje na dotyk, na polecenia z chmury i nie steruje zaworem od co2.

Jedyne szczescie w nieszczęściu, to że (przynajmniej na razie), zawiesza się z zamknietym zaworem co2.........
Czyli poprzednia od reaktora Ac pro V2 - działała w miarę ok (kiepska reakcja na dotyk), ale działała stabilnie. Tutaj mamy do 3 razy sztuka i nadal nie mam w 100% działającej pompy.

Po raz kolejny zakładam swoją.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis to już zakrawa na sadomasochizm. 

Ile potrzeba jeszcze "doświadczeń" abyś porzucił sprzęt PSa??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję cierpliwości. :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia w tym wszystkim jedno. W sumie wszyscy przyznamy, że z technologicznego punktu widzenia to są to bardzo proste urządzenia które składają się z niewielkiej ilości elementów odrobiny elektroniki i napisanego kodu. Dlaczego to jest takie zawodne pomimo tego, że tak proste. Czy te komponenty są już tak niewiele warte że są praktycznie  jednorazowe? Gdzie leży przyczyna? Czy niskie budżety badawczo rozwojowe ( wiem że to określenie na wyrost w stosunku do złożoności produktu) czy też zbyt tanie komponenty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie nie - 99% problemow to soft, zle napisany kod, to od urzadzenia to sterownik od wifi itd. Bynajmniej na ta chwile.

Sam sprzet jest cichy i w miare dokladny - jak dziala (to sie tyczy zarowno kore jak i ac3). Tylko ze dziala jak widac.

33 minuty temu, dadario napisał:

@mem_phis to już zakrawa na sadomasochizm. 

Ile potrzeba jeszcze "doświadczeń" abyś porzucił sprzęt PSa??? 

No to już jest sadomasochizm i naiwnosc od dluzszego czasu :/ tylko po prostu nie mam konceptu na co zamienic...

Kh keeper ma wyjsc poprawiony w marcu plus nadal nie ma sterowania reaktorem. No wiec dalej jestem w kropce. Tak cicho liczylem, ze za ktoryms razem sie uda, ale powoli sie boję, że albo ja, albo akwarium tego nie dożyjemy...

Oczywiście to na pewno odosobniony przypadek i reszcie wszystko działa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, grzechotnic napisał:

Mnie zastanawia w tym wszystkim jedno. W sumie wszyscy przyznamy, że z technologicznego punktu widzenia to są to bardzo proste urządzenia które składają się z niewielkiej ilości elementów odrobiny elektroniki i napisanego kodu. Dlaczego to jest takie zawodne pomimo tego, że tak proste. Czy te komponenty są już tak niewiele warte że są praktycznie  jednorazowe? Gdzie leży przyczyna? Czy niskie budżety badawczo rozwojowe ( wiem że to określenie na wyrost w stosunku do złożoności produktu) czy też zbyt tanie komponenty.

 

Przyczyna jest bardzo prosta i min wywodzi się z importowanych podzespołów z Chin. 

To nie te czasy gdzie fabryka produkowała od A do Z a ewentualne komponenty nabywane to były capacitory czy diody. 

90% tych produktów są "Assembled in Poland". Jedyne co wykonują to obudowy i ew. logikę czy soft. 

Firny które robią wszystko same (a mam kilku takich gagatków u siebie) są horrendalnie drogie i głównie specjalizują się w konkretnym rejonie jak np marine gdzie liczy się niezawodność. Widać reef i niezawodność się nie liczy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mem_phis napisał:

Nie nie nie - 99% problemow to soft, zle napisany kod, to od urzadzenia to sterownik od wifi itd. Bynajmniej na ta chwile.

Sam sprzet jest cichy i w miare dokladny - jak dziala (to sie tyczy zarowno kore jak i ac3). Tylko ze dziala jak widac.

No to już jest sadomasochizm i naiwnosc od dluzszego czasu :/ tylko po prostu nie mam konceptu na co zamienic...

Kh keeper ma wyjsc poprawiony w marcu plus nadal nie ma sterowania reaktorem. No wiec dalej jestem w kropce. Tak cicho liczylem, ze za ktoryms razem sie uda, ale powoli sie boję, że albo ja, albo akwarium tego nie dożyjemy...

Oczywiście to na pewno odosobniony przypadek i reszcie wszystko działa ;)

Kup Alkatronic , szkoda czasu i nerwów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis a czy naprawdę potrzebujesz sterowania reaktorem??? Już sama świadomość tendencji kH w zbiorniku pozwala reagować. Przy reaktorze nie ma gigantycznych wahań w ciągu tygodnia, a korekcja raz na tydzień to nie problem. 

Ale znam to uczucie, kiedy lubi się "bajery"... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oooo no wlasnie tak nie do konca

po pierwsze, mialo byc bezobslugowo, ale po drugie u mnie wcale nie jest tak super stabilnie aktualnie i ten reaktor jest jednak sterowany przez kore kilka razy dziennie.

Zakladam, ze w momencie kiedy by mi sie wszystko unormowalo w systemie, to by bylo tak jak mowisz i wtedy nawet bedac na wakacjach, moglbym sobie recznie zmienic wartosc jak dostane powiadomienie ze cos tam sie zmienilo w zbiorniku. No ale zasada byla taka, ze te korekty robia sie same, zeby w ciagu doby bylo jak najbardziej stabilnie w zbiorniku. Aktualnie pomimo tego ze korekty sie robia, to skoki sa okolo 0,5-0,7 dKH w ciagu doby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, dadario napisał:

@mem_phis a czy naprawdę potrzebujesz sterowania reaktorem??? Już sama świadomość tendencji kH w zbiorniku pozwala reagować. Przy reaktorze nie ma gigantycznych wahań w ciągu tygodnia, a korekcja raz na tydzień to nie problem. 

Ale znam to uczucie, kiedy lubi się "bajery"... 

No widzisz a ja takiego bajeru potrzebuję. Zalogować się zdalnie, sprawdzić kh i skorygować pompę czy reaktor. Już w ogóle kosmos jak samo mi wyreguluje i zrobi test. Co w 2021 roku powinno być normą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to skoro sprzęt PSa jest zawodny to może dwa urządzenia działające niezależnie ale sterowane zdalnie. Kamoer ma pompę do reaktora sterowaną przez wi-fi. Albo pompa dozująca zwykłego ballinga z dozowaniem tylko w dzień gdzie możesz nią sterować z aplikacji. Korygujesz wahania dobowe jak również masz wpływ na poziom ogólny makroelementów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coś kombinuję w tą stronę. Może ten KH sprzęt od reef factory i pompa dozująca po wifi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh keeper ma kiedyś sterować reaktorem (nie wiem na jakiej zasadzie), ale jeszcze tego nie robi. 

Muszę przestać tu pisac, bo nigdy nie sprzedam tego reaktora ac2 pro co mi został (wlasciwie już ac3 bo mam nowe body), już jeden klient z olx, wpadl tutaj i podziekowal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

No widzisz a ja takiego bajeru potrzebuję.

Radziu, to się Żona nazywa..:) Ma też parę innych przydatnych opcji :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, dale napisał:

Radziu, to się Żona nazywa..:) Ma też parę innych przydatnych opcji :)

Żona lubi na akwarium patrzyć ale jej fascynacja na tym się kończy ;)

Pewnie, zajmuje się akwarium jak mnie nie ma i chyba nawet lepiej ode mnie. No ale regulować kh od niej wymagać już nie będę ;)

Ale dzięki za info o opcjach, poczytam w necie! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario masz ten sam reaktor co ja to prośba o konsultację. KH w odcieku oscyluje między 27 a 31 a mimo to w liczniku bąbelków gromadzi mi się piach z zasypu. Mam ARM coarse. Co może być przyczyną bo napewno nie zbyt niskie pH w rektorze. Zastanawiam się czy to nie problem tej konstrukcji. Przy zbyt dużej ilości piachu która się osądzi w liczniku bąbelków odetnie dopływ gazu i będzie klops.f3604f820bf6fea261419da22e0643a3.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Ilość na zdjęciu gromadzi się w około 7 dni. Co tyle muszę wyjąć wąż od CO2 i płukać żeby wyleciał. Bez sensu....

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic mi też piasek się zbiera, ale nie przeszkadza on w niczym. Na to aby zatkał on dopływ gazu raczej szansy nie ma, zbiera się do pewnego poziomu, później zawirowania powstałe przez ruch wody zabierają "nadmiar" piachu. 

A co poziomu kH i pH. Jeśli dobrze pamiętam nie masz komputera, więc nie możesz określić jakie masz ph w reaktorze. Ja okolice kH30 miałem przy pH rzędu 6,5. Teraz trzymam pH 6,3 i na pewno odciek jest gęstszy, ale przyznam, że go nie mierzę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem kropelkowym i miałem 6.8. komputer niestety zamówiłem i czekam na dostawę. Wziąłem Aquatrenda.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja przy okazji też mam pytanko. Z biegiem czasu powinny sie w reaktorze zbierac gazy obojetne, zajmujac miejsce na co2 przez co efektywność pracy powinna spadać. Jak w waszych reaktorach sie z tym walczy ? Czy jednak u was nie ma spadku wydajnosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.