Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

Mi odparowuje jakieś 10l na dobe. A spadek ph dzisiaj to znowu wylaczony odpieniacz... muszę ustawic go na czujnik zuzycia pradu czy coś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji zrobie reklame, do drugiego odpieniacza w drugim akwarium potrzebowałem zabezpieczenia do odpieniacza, jako ze nie znalazlem tego z którego korzystam u siebie (2 czujniki plywakowe, odcinajace prad do gniazdka bez zwłoki) a fajnie mi sie to spradza, bo jeden mam w sumpie drugi w kubku. Znalazlem cos takiego AUTOAQUA SMART SKIMMER SECURITY - wyglada ciekawie, mysle przetestuje. No i chwilowo wyszlo ze nie tylko dziala, ale jeszcze uratowalo mi kore 7 przed zniszczeniem (o tym w innym poscie ;). Instalacja w kubku jest mega wygodna, w odroznieniu do plywakow, poziom mozna ustawic duzo precyzyjniej i wyzej niz plywakowy no i alarm informujacy ze kubek jest pelen - co jest mega wazne przy temacie napowietrzania wody i spadku ph. Zastanawialem sie czy piana w kubku nie bedzie wywolywala sztucznych alarmow ale na razie nie zauwazylem takiego efektu - dziala, polecam (a ja ni musze kombinowac z czujnikiem zuzycia pradu do monitorowania odpieniacza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.07.2021 o 09:26, inmar napisał:

Tak przy okazji,z jakich mierników CO2 korzystacie ? Coś bym kupił w niewielkich pieniądzach,ale z pewnymi wynikami.

Kupiłem miernik,pomierzyłem i okazuje się,że w pomieszczeniu a nawet w szafce jak są okna otwarte to CO2 jest na poziomie 480ppm,ale przy zamkniętych oknach z powodu klimy w pomieszczenie gdzie jest tylko akwarium,nikt w salonie nie śpi,dziś rano miałem 1400ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz w sypialni, nawet przy otwartych drzwiach. Wieczorem i rano. Ciekaw jestem pomiarów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

450 to nie jest źle. Trochę więcej niż normalnie w powietrzu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnej dobie mam uwagi,oczywiście 450ppm to bardzo dobry wynik i tyle nadal mam w szafce akwariowej,ale na zewnątrz dziś miałem niecałe 1300ppm i wymyśliłem dlaczego tak jest.Otóż odpieniacz ciągnie powietrze z zewnątrz więc dwutlenek jest wypychany z szafki poza nią a druga myśl to masa koralowa w nocy produkuje sporą ilość CO2,który poprzez taflę wody rozchodzi się na salon.Tak się zastanawiam,jak ja sypiałem z akwarium w poprzednim mieszkaniu gdzie miałem zamknięty pokój,akwarium i dwie dorosłe osoby.Jaki tam musiał być wynik ? Coraz bardziej dojrzewam do ozdobnego refugium,które ma stanąć obok akwarium,Ph w nocy 7,75 w baniaczku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie, ze Refugium nie rozwiaze wszystkich problemow. Ja mam takie ozdobne 200l, glonow nie ma tam za wiele bo nie chca rosnac (niskie no3 i po4), ale sa tez koralowce - to jednak za mala ilosc :/

gdybym tam nie mial ryb, korali a same glony spaghetti i wlewal by sie tam odciek, to może byłoby lepiej... ale raczej tez nie az tak super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoje akwarium to musiałbyś tam na dole mieć całą objętość zajętą glonami, żeby coś działało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się,że musiało by być duże.Mi też glony nie chciały rosnąć,więc na podłoże chciałem zapodać Miracle Mud.Refugium ozdobne ma mieć pojemność ponad 100 litrów i odciek reaktora właśnie do refugium.To ciągle plany bo nie wiem czy to podziała a głównie u mnie na PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aquatrend PH Bot i lepsza elektroda, albo "komputer micro-Ph" polskiej produkcji - bardzo przyzwoity sprzęt. A w zbiorniku mi  mierzy NEMO
A jaka to przyzwoita? Mam pH bota i kalibruje sondę co miesiąc i są spore rozbieżności. Zakładam że sonda nie należy do najlepszych. Jaka zatem polecasz?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - hydromet. Tyle że wyszedł kolejny f*ck-up... wczoraj urządzenie wskazało mi pH w granicach 3 w reaktorze, Nemo wskazywał poprawnie 8,2 w zbiorniku. Wyjąłem sondę, sprawdziłem w buforach, wskazywał poprawnie i błyskawicznie ... Pierwsze założenie że znowu woda uszkodziła elektrozawór i poszło za dużo co2 się nie potwierdziło... Ale Krzysiek (Twistman) powiedział że sondy hydrometu są wrażliwe na napięcie w wodzie... Znaczy szukamy prądu... wyeliminowałem wszelkie urządzenia i nic, dalej wariuje. Ale nad ranem przypomniałem sobie że przecież miałem już problemy z sondą temperaturową. No i tu był pies pogrzebany... Odłączyłem czujnik temperatury i urządzenie zaczęło normalnie pracować.

Znaczy gdzieś dostała się woda, poszło napięcie śladowe do wody, ale wystarczające żeby zaburzyć potencjał sondy. Trzeba będzie zaraz dzwonić do nich.

Jak by wskazali piny na wtyczce, to bym sobie sam taki czujnik złożył i na pewno lepiej go zabezpieczył.

ps. to już drugi czujnik - pierwszy nie wiem jakim cudem, ale się odkształcił - plastikowa osłona musiała się rozgrzać.

Ale mimo wszystko, nie zamienię urządzenia na inne, bo jest dobrze zrobione, przyjazne menu, dużo funkcji i możliwości, a że peryferia potrafią wyciąć numer? No cóż, jeszcze traktuję to w kategoriach wyzwania i poprawienia fabryki :))))


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hydromet
No dobrze ale podpowiedź proszę jaki konkretny model bo niestety ja nie mam o tym zielonego pojęcia a do wyboru jest kilka. Ma pasować do pH bota. Tyle wiem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze ogniwo - ERH-AQ1 (elektroda zespolona, nie wymaga elektrody odniesienia).

W dniu 15.07.2021 o 13:27, inmar napisał:

Domyślam się,że musiało by być duże.Mi też glony nie chciały rosnąć,więc na podłoże chciałem zapodać Miracle Mud.Refugium ozdobne ma mieć pojemność ponad 100 litrów i odciek reaktora właśnie do refugium.To ciągle plany bo nie wiem czy to podziała a głównie u mnie na PO4.

Raczej nie podziała, dlatego że aby podziałało, musiał byś mieć konkretny (nie znany mi bliżej) stosunek N-F, podejrzewam że masz nadprodukcję fosforu, ja próbowałem wielu metod, ale na razie używam Rowy - próbowałem innych i poza preparatem w płynie microbe lift, nic sobie nie radziło. Rowa ma najlepszy stosunek ilości użytej do adsorbowanej i do czasu działania.

ps. jak nie dasz w refugium solidnego przepływu, przygotuj się na cyjano na dnie, zwłaszcza przy podłożu. Ale solidny przpływ załatwi sprawę.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

ps. jak nie dasz w refugium solidnego przepływu, przygotuj się na cyjano na dnie, zwłaszcza przy podłożu. Ale solidny przpływ załatwi sprawę.

tak, to niestety prawda :/ - ja niby nie moge miec zbyt duzego przeplywu bo mam DSB, a wlasciwie to aktualnie nawet nie bardzo moge cos z tym zrobic, bo juz leci maksymalnym splywem z refugium do sumpa - co ciekawe, po ostatnim zastosowaniu chemicleana na BJ w zbiornikum wyczyscilo mi pieknie refugium

nie zebralem sie jeszcze do tematu podawania kalkwasser w ramach testu, bo dotarlo do mnie, ze nie bardzo mam pompke dozujaca ktora jest w stanie w ciagu doby dolac 10l do zbiornika....

wpadłem jeszcze na jeden pomysł - ale jako, że rozmawiając o refugium, wychodzi na to, ze niewiele ono zmieni, więc pomysł z filtrem glonowym chyba też nie pomoże :/ A akurat nieszczęsne PS mają takie, które mają od razu wejście pod odciek z reaktora. Poza tym, obawiam się, że odpalenie tego spowodowało by jeszcze inny problem, mianowicie wyzerowanie NO3 (i zapewne obniżenie a nie wyzerowanie PO4 bo aktualnie mam coś w okolicach NO3 - 1, PO4 - 0,06 do 0,1, jezeli nie uzywam absorberow) - co docelowo też by się okazało problemem.... - lepszych pomysłow, aktualnie mi brak

I jedno ważne pytanie do chemików przesiadujących tu na forum !! Bo trapi to mnie od dawien dawna. O ile jeszcze jestem w stanie zrozumieć powód dla którego kalkwasser trzeba rozrabiać przed podaniem do aqa (wytraca sie sporo osadu) - to dlaczego np, wodoroweglan sodu. CA, MG, SBS - trzeba podawać w roztworze wodnym, zamiast dosypać do sumpa proszki ? - Czy w ciągu miesiąca, połtora - do momentu podmiany wody, podskoczyłoby zasolenie, czy chodzi o reakcje jakąś chemiczną (jak chociażby ciepło przy rozpuszczaniu CA?), czy o co chodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, inmar napisał:

Zamówiłem w piątek 5kg Phospate Minus,pojadę na tym jakiś czas.

Życzę szczęścia. Ja też używałem go bo polecał mi to zaprzyjaźniony sklep. Niestety mimo że używany w filtrze przepływowym, nie spełniał swojej roli, zaś czarny osad jeszcze długo wytrącał się w odpieniaczu (więc był i w zbiorniku). Sprawdzaj koniecznie co kilka dni jaki jest poziom fosforanów wychodzący z filtra gdzie będziesz miał preparat. Możesz się zdziwić - nie chcę uprzedzać faktów.

Znajomy serwisant zamienił ten preparat we wszystkich zbiornikach - gdzie stosował, bo miał ciągle problemy z fosforem :(.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Phospate Minus od około 3 miesięcy i mam dobre doświadczenia. Kręci się w filtrze przepływowym ,rzeczywiście trochę go wypływa z filtra ale nie są to jakieś porażające ilości. Fosforany 0, grunt żeby co miesiąc wymieniać zgodnie z zaleceniami. Wcześniej przez długi okres używałem RowaPhos, która po jakimś czasie (ok 2 tygodni) zbijała się w filtrze i nie fluidyzowała, fosforany wtedy skakały.  Na chwilę obecną mogę powiedzieć że produkt AF akurat mi lepiej podpasował, do tego wychodzi taniej niż Rowa.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, inmar napisał:

Zamówiłem w piątek 5kg Phospate Minus,pojadę na tym jakiś czas.

Ja używałem tego kilka lat i sobie chwalę. Fakt przez trochę barwi wodę ale nie zauważyłem innych problemów. 

W stosunku do Rowa jest prawie 2x tańszy a niby jeden i drugi dozuje się w tej samej ilości, ale nie znalazłem info ile fosforanow wiąże jeden i drugi.

Poza tym chyba trochę zeszlismy z tematu reaktora ;)

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, jak znajdę, wrzucę w oddzielnym wątku okresowe pomiary fosforu w wodzie z akwarium i z filtra przepływowego.  Z mojej strony koniec offtopu :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tester napisał:

Z tymi zerowymi fosforanami to ja bym uważał...

Tester a mógłbyś cos dopowiedziec w kwestii mojego pytania czemu nie sypie sie proszkow do wody tylko je rozrabia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, mem_phis napisał:

Tester a mógłbyś cos dopowiedziec w kwestii mojego pytania czemu nie sypie sie proszkow do wody tylko je rozrabia ?

Łatwiejsze jest dokładniejsze dozowanie roztworu i brak ryzyka uszkodzenia życia. Dodatkowo, czasem jest to kwestia rozpuszczalności i równowagi jonowej, ale głownie ze względu na łatwość i dokładność.

Choć są suplementy w postaci kostek, które rozpuszczając się dodają mikroelementy


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następuje wtedy lokalne ale bardzo wysokie stężenie danych związków, które tak jak wspomniał @dale, wcale nie muszą się szybko rozpuszczać.

Mi kiedyś spod wzmocnienia oderwał sie płatek wykrystalizowanej soli i zanim się rozpuścił, opadł na montiporę. W tym miejscu montipora straciła tkankę


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.