Skocz do zawartości
dadario

Reaktor wapnia- moje perypetie

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, z tego sobie zdaje sprawe, z tym ze, ja np. dorzucam kubek soli w sumpie przy splywie, w celu uzupelnienia  niedoborow, gdy pobieram wode i nigdy nie zauwazylem zeby cos sie dzialo w zbiorniku i znam osoby ktore tez tak robia.

I dlatego tak sobie myslalem ze gdyby pare gram trafilo do sumpa gdzie jest z 200-300l wody i spory przeplyw, to zanim to sie rozpusci, przeleci przez caly 2m sump i zanim dostanie sie do zbiornika, to nie powinno to miec wiekszego stezenia niz dozowany plyn, a nawet gdyby to szybko powinno sie to wyrownac w miejscu silnego przeplywu wody.

I pomijajac, ze aktualnie nie ma (badz nie znam) urzadzenia ktore by dozowalo sam proszek (karmnik dla rybek ;), to dodanie paru gram dziennie w kilku-kilkunastu dawkach, zamiast lania litrow plynu, mega by uproscilo dozowanie ballinga (zamiast 3x 5 czy 10l z plynami, 3 puszeczki po kilogramie i 2-4 tyg z glowy, potem 2min dosypac, zamiast wazyc, przelewac i mieszac...

Z kalkwasser tez by to fajnie dzialalo gdyby nie ten osad, ktory niby nie powinien trafiac do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phisz tym sypaniem kubka soli do sumpa to bym sie wstrzymał . Zrobiłem to raz i okazało sie ze nurt zabrał mi sól na żywą skale i straciłem masę życia na niej . Mam w sumpie masę ślimaków stomatella . Teraz robie to w ten sposób , biorę litr wody z akwarium rozcieńczam w nim kubek soli i wlewam na spływie . Jezeli coś sie nie rozpuści to osadzi sie na clarisea i wtedy powoli sie rozpuszcza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie tak się zastanawiałem, jak to może wpływać na siporax i kawałki skały w sumpie...

alternatywnie, mam taka grubą skarpetę filtracyjna, ktora moglbym przypiac gdzies w rogu, tam wsypac sol i w teorii powinno sie to powoli rozpuszczac. U mnie jest taki problem, ze nie bardzo mam jak wlac cos z wiaderka, musze to robic wezem ze stolka.... dlatego w teorii, juz wolalbym z 3-4 razy podejsc i wsypac troszke z kubka, niz brac wiadro, mieszac i wlewac :/

Ten system ze skarpeta, tez by rozwiazal ewentualny problem z sypaniem proszkow ballinga, tez by sie powoli rozpuszczaly a nie bylyby zwiane gdzies dalej... nie chce ktos tego opatentowac ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 hours ago, mem_phis said:

no właśnie tak się zastanawiałem, jak to może wpływać na siporax i kawałki skały w sumpie...

alternatywnie, mam taka grubą skarpetę filtracyjna, ktora moglbym przypiac gdzies w rogu, tam wsypac sol i w teorii powinno sie to powoli rozpuszczac. U mnie jest taki problem, ze nie bardzo mam jak wlac cos z wiaderka, musze to robic wezem ze stolka.... dlatego w teorii, juz wolalbym z 3-4 razy podejsc i wsypac troszke z kubka, niz brac wiadro, mieszac i wlewac :/

Ten system ze skarpeta, tez by rozwiazal ewentualny problem z sypaniem proszkow ballinga, tez by sie powoli rozpuszczaly a nie bylyby zwiane gdzies dalej... nie chce ktos tego opatentowac ? ;)

Nie rozumiem trochę po co tak kombinujesz z tymi proszkami . Jezeli nie chce ci sie rozrabiać i chcesz podawać mniejsze ilości to poprostu kup sobie ati Essentials PRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi proszkami to tylko z ciekawosci było pytanie, po co się bawić z rozrabianiem ballinga jak mógłby się sypac.

A co do tego co podeslales.... kurde nie wiedziałem że coś takiego istnieje! Wiedzialem ze jest "two part" ale myslalem ze to balling w 2 butelkach, a nie ze jest 5 krotnie skoncentrowany i z mikroelementami.

Jeżeli tam faktycznie pisza prawde, że jest 5x skoncentrowany, czyli banki 10l za 550zl, maja wydajnosc jak 50l ballinga, to nie dość, że by mi to starczalo na 2m, nie trzeba tego mieszac, moglbym przestac dozowac componenty abc z AF (albo bardzo zmniejszyc ilości) to dodatkowo mógłbym wywalic reaktor i zniknie problem z PH !!

A kosztowo, chociazby liczac zasyp, co2, prad, mikroelementy, kalkwasser (czy inne proszki na ph) to Ati i tak wychodzi taniej i wygodniej !!! A gdzie tu koszt zakupu reaktora !!!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, mem_phis said:

Z tymi proszkami to tylko z ciekawosci było pytanie, po co się bawić z rozrabianiem ballinga jak mógłby się sypac.

A co do tego co podeslales.... kurde nie wiedziałem że coś takiego istnieje! Wiedzialem ze jest "two part" ale myslalem ze to balling w 2 butelkach, a nie ze jest 5 krotnie skoncentrowany i z mikroelementami.

Jeżeli tam faktycznie pisza prawde, że jest 5x skoncentrowany, czyli banki 10l za 550zl, maja wydajnosc jak 50l ballinga, to nie dość, że by mi to starczalo na 2m, nie trzeba tego mieszac, moglbym przestac dozowac componenty abc z AF (albo bardzo zmniejszyc ilości) to dodatkowo mógłbym wywalic reaktor i zniknie problem z PH !!

A kosztowo, chociazby liczac zasyp, co2, prad, mikroelementy, kalkwasser (czy inne proszki na ph) to Ati i tak wychodzi taniej i wygodniej !!! A gdzie tu koszt zakupu reaktora !!!! 

Powiem ci szczerze ze sam wielokrotnie sie zastanawiałem by wywalić reaktor i przejść na ati tylko jak zrobię icp tritona i widzę wszystko na zielono to przechodzi mi ochota a tez i szkoda zainwestowanej kasy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, mem_phis napisał:

nie ze jest 5 krotnie skoncentrowany

Co do samego stężenia, łatwo je zwiększyć zastępując NaHCO3 przez Na2CO3 ("soda ash" w angielskojęzycznych kręgach, soda kalcynowana po naszemu). Lepiej się rozpuszcza (można uzyskać bardziej skoncentrowany płyn na kh) , dodatkowo delikatnie podnosi pH. W stanach normalnie sklepy akwarystyczne to sprzedają, nie wiem czemu u nas mało popularne. Na pewno soda kalcynowana jest stosowana w wielu gotowych preparatach "balingowych"/buforach kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak - bo strasznie sie tym podjarałem ;) (jakby super nowy sprzęt rozwiązujący wszystkie problemy akwarytów się nagle pojawił na rynku ;) )

Policzyłem to, poczytałem trochę i tak:

Plusy:
Faktycznie stężenie w stosunku do ballinga jest dużo większe - co ciekawe, kalkulator ze strony, podał mi startową wartość na 100ml na dobe na akwarium 2000l mix tank (tyle to mam w obiegu, akwarium z koralami ma 1500l) - co w teorii z baniaka 10l starczyloby na.... 100 dni !! (w teorii oczywiście) - zamiast 3x 10l, które mi starczało na 9. Więc w tym momencie, jak chłopaki mi tu wyliczyli, że musiałbym znowu lać 3x proszki po 300-500ml dziennie na podbicie PH, bądź musiałbym zakupić kalkmixer i sypać i kontrolować stężenie proszków w mixerze (a już dozuje 3x component AF i ostatnio dodatkowo jeszcze lałem jod - czyli 4 pompy zajęte) - wiec jezeli chodzi o koszta, to w zaleznosci jakie byloby prawdziwe zuzycie i ile bym jeszcze musial dolewac mikroelementow to wyszloby tyle samo co reaktor plus podbicie PH i dozowanie mikro.

Minusy:
z tego co na szybko poczytałem to tak. Pierwsze partie miały rozjechane stężenia (mocniejsze KH, slabsza CA, MG) przez co ludzie musieli duzo wiecej lac butelki #2, lub bardzo bardzo spadalo im Ca gdy lali po rowno jak zaleca producent (nie zawsze MG o dziwo..). Z tego co doczytałem, to można lać więcej butelki nr 2 i większość tak robi (chociaż to były posty sprzed roku). Z filmiku na YT (polski), ktos jechal na tym 3m bez podmianek wody i mikroelementy z ICP wyszly w normie - a to fajne info ale tez wspomnial o tym ze lal rowno i spadlo CA. Troche malo ogolnie jest info na sieci i sie zastanawiam czemu. Czy dobre wiec nie ma co pisac, czy malo osob uzywa.

No i jeden spory minus. Żeby to dla mnie miało sens, muszę dozować to w formie stężonej, tak jak jest dostarczane, a nawet producent zaleca rozrabianie. Czemu. Bo jeżeli coś nawali i wleje się tego więcej do systemu to może być dramat (niby jak przy wszystkim co jest dozowane, ale tu ryzyko jest jeszcze wieksze ze względu na duże stężenie). Jednym z rozwiazan jakie widze, to inwestycje w jakies 2 super dokladne, super markowe pompy (o ile cos takiego istnieje :) bo szczerze, nie mam zbyt wielkiego zaufania do PS Kore 7th (za dzuo bledow programowych, zawieszania sie i brak mechanizmow ochronnych). Pytanie czy ewentualnie jest jeszcze jakis sposob, na zabezpieczenie sie przed przelaniem plynu.

Puenta:

Zamawiam właśnie małe butelki 2L i robie test. Odpinam reaktor, odpinam Componenty, wysylam wode na ICP, robie fote aqa zeby miec poziom wyjsciowy, celuje w dawkowanie takie zeby utrzymywac KH 8,5-9 (tak jak mam teraz) dozuje to i sprawdzam regularnie CA/MG (KH i PH testuje sie samo) i zobaczymy co z tego wyjdzie. Po miesiacu powtarzam ICP robie fotki i mamy odpowiedz. Nawet jeżeli mam dozować więcej #2 ( w granicach rozsądku) i nawet gdybym mial cos dolewac componentow z mikroelementami (co i tak robie) to nadal wydaje sie to duzo latwiejsze, tansze, przyjemniejsze, latwiej skalowalne (mniej/wiecej KH - mniej/wiecej CA/MG - wiecej w godzinach dziennych kiedy jest duzy pobor, mniej w nocy) no i w gratisie normalne PH (mam nadzieje). A dodatkowo moge sprzedac wielki, glosny, niestabilnie dzialajacy reaktor, nie musze kupowac kalkmixera badz prochow do podbicia PH.....

Czyli cos na pewno z tym planem jest nie tak - bo az za pieknie to brzmi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis trochę szczegółów apropo ati . Kumpel dozuje w zbiorniku 250L . Butelkę nr1 dozujesz w zaleznosci od kh a butelkę nr2 od ca . Butelka nr 2 wychodzi prawie dwa razy mniej niż nr1 . Na 250L zbiornik mieszany lPS i SPS wychodzi dziennie 8ml nr1 i 3ml nr 2 . 
widziałem tez icp tritona niedobory były tylko potasu i jodu . Stront i micro było w normie . Kumpel ma zbiornik na zeo wiec niedobór potasu jest normalny . Przy innej metodzie napewno będzie w normie 

Ps. Tez zamówiłem 2 butelki 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze - pomijam, ze to dziwne z tym CA z butelki numer 2, wszyscy pisali ze leja jej wiecej niz nr 1 - ale nawet z tego co piszesz zakladajac te 15ml x 6 (na 1500l) to by bylo kolo takiego zuzycia co mi wyszlo z kalkulatora, co by dawalo te 100 dni, czyli 40l na rok z kazdej butelki, a juz teraz znalazlem za 490zl za zestaw. Jakbym wzial od razu na caly rok zapas to mysle, ze gdzies znajde za takie 450zl to mamy 1800zl, zasyp do reaktora (18-20L) 2x w roku to jakies 1400-1600zl, 2x nabicie Co2 to 200zl (f*ck !! dopiero co kupilem zapasowa butle do co2, stoi od miesiaca zapakowana w pudelku :) ) i juz mamy te 1800zl. A gdzie jeszcze micro i kalkwasser i prad do 2 pomp pracujacych 24h na dobe (wezyk w pompie dozujacej do reaktora tez trzeba wymieniac a to pewnie ze 100zl). No i najwazniejsze, z tego co piszesz to to dziala. Parametry sie trzymaja i mikro tez. SUPER !

No gdyby tylko faktycznie tak bylo :D....... Prosciej, taniej, efekt ten sam, a jeszcze odzykam cos kasy za reaktor (bedzie na wakacje), zwolnie miejsce w salonie, nie wydam kasy na mixer i filtr glonowy (nakupie korali albo kh keepr plus, albo mastertronic).

Butelki juz zamowione, mam nadzieje, ze w poniedzialek beda i biore sie za test .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, mem_phis said:

No gdyby tylko faktycznie tak bylo :D....... Prosciej, taniej, efekt ten sam, a jeszcze odzykam cos kasy za reaktor (bedzie na wakacje), zwolnie miejsce w salonie, nie wydam kasy na mixer i filtr glonowy (nakupie korali albo kh keepr plus, albo mastertronic).

Butelki juz zamowione, mam nadzieje, ze w poniedzialek beda i biore sie za test .

Z tym kh keeper to bym sie wstrzymał . Znajomy im odesłał , bardzo narzekał . Kup alkatronic i dosetronic butelkę nr będziesz miał z głowy . Napewno nr 2 dozujesz w zaleznosci od poziomu ca . Wiem bo znajomy dozował obie tak samo i ca miał kosmos 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mem_phis coś dziwnie liczysz. Zasyp do reaktora to około 170 zł - 200 zł za 5 kg zatem liczmy 200 zł (można i znaleźć i 5kg za 100 zł np. grys koralowy ) 20 kg zasypu to 800 zł a nie 1800zl. Nie wiem czy jest sens wymieniać całość co 6 miesięcy. Prędzej co rok. Ja w zasadzie dosypuje a nie wymieniam całość. Wężyk do perystaltyka kosztuje 50 zł. Ja butle 70 kg nabijam za 30 zł. Więc wychodzi mi że w twoich wyliczeniach coś piorunsko drogo wszytsko wychodzi. [emoji3]

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnic zwróciłem na to samo uwagę ale jakoś nie chciało mi się tego wyliczać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No liczymy podobnie, zasyp 800zl, ja w pol roku wsypalem co mialem do pelna i juz raz uzupelnialem (nie wiedzialem ze sie wymienia), wiec w rok czasu licze 2 pelne zasypy reaktora (plus minus), do tego aktualnie dozuje component abc z mikroelementami - 270zl za 3 butelki po 2 l (pomijam jod brom itp ktore uzupelniam po icp, bo tam pewnie też tak będę robił). Leje 150ml tygodniowo. Czyli starcza na 3m - 1000zl rocznie, tam licze ze bede lal powiedzmy 1/3 - polowe tego. Butla na wymiane jest tansza, ale ja swoja nabijam bo jest nowa i ma odpowiednie wymiary pod szafke, to ostatnio skasowali mnie chyba 90zl a juz wskaznik podaje ze zbliza sie jej koniec - liczmy 300zl rocznie. Kalkwasser na podbicie ph (szczerze nie wiem ile by tego poszlo, liczmy z 3-4 puszki) 300zl rok. To wychodzi jakies.... 2500zl rok (licze 50% componentow).

A wylatuje chlupiacy reaktor, cykajaca butla i mam dokladna kontrole nad tym ile czego sie dozuje. Ceny sprzetu w tysiacach zlotych pomine.

To teoria, ale bardzo mi się podoba, jutro ma wszystko być. Juz nawet mam zamowione rurki pcv do zrobienia z nich ssakow (nie policze ile razy wezyk silikonowy mi sie podwinal, zatkal, przyssal do dna itp.) - bedzie profeska ;)

13 minut temu, dadario napisał:

@grzechotnic zwróciłem na to samo uwagę ale jakoś nie chciało mi się tego wyliczać

A jezeli nawet licze to zle i bedzie 1000zl wiecej rocznie za Ati (a nie bedzie) to w cenie sprzetu mam jakies 6-7 lat spokoju a komfort użytkowania jest bezcenny (jezeli beda te same efekty w akwarium). Jezeli macie ciche, stabilne, bezobslugowe reaktory, przy ktorych nic nie robicie i wszystko dziala, mikroelementy sie zgadzaja, ph tez, zawor od co2 sie nie zacina, a dosypanie zloza i wymiana butli jest raz na 6m i trwa 15 min - to zazdroszczę - u mnie tak to nie wyglada. Jest duzo lepiej niz rozrabiac co 9 dni 30l proszkow, ale nie jest tak bezobslugowe jak na to liczylem Wiec jezeli z Ati tak bedzie to z checia za to doplace. A na razie wynika ze cena bedzie conajmniej podobna (jak nie nizsza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzymam kciuki za powodzenie zmiany sumplementacji. Oby wyszło baniakowi na dobre. Ja z reaktora jestem zadowolony a pH w baniaku olewam bo wszytsko fajnie rosło.( Tak rosło bo obecnie patyki mi podwijają suknie. ) Podejrzewam że to wina spinacza który trzymał wężyk i wpadł do refugium i leżał bóg wie ile. Na icp molibden wpodwyzszony mnie zaalarmował. No i miałem kilka przygód typu zapomniałem włączyć pompy reaktora po kalibracji sondy co mi w dobę KH z 9.3 zrobiło 7.0. Więc podejrzewam że ta przygoda pokolorowana kije na biały kolor. Ehh to nasze hobby zawsze pełne przygód. Jeszce planuje tygodniowy urlop. Aż się boje co zastane po powrocie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, grzechotnic napisał:

Ehh to nasze hobby zawsze pełne przygód. Jeszce planuje tygodniowy urlop. Aż się boje co zastane po powrocie.

Nic mi nie mów... pare razy jak miałem awarie sprzętu, BJ, ospe i inne pogromowy to już byłem tak wkurzony i zdecydowany to wszystko sprzedac, ze hej. Tylko jak policzylem ile ktoś by mi musiał za to zaplacic.... to stwierdzilem, ze to sie nie uda i jestem skazany na to do końca życia ;)

A ja,  na każdych wakacjach mialem jakas "przygodę", lampa sie zepsula, dolewka, reaktor:)

Od kad mam kamere, monitoring kh, ph, temp i sterowanie reaktorem to jestem spokojniejszy. Szybciej jestem w stanie wylapac awarie. Ale życzę zeby obylo sie bez zadnych przygód i żeby wakacje sie udaly :)

Update 26.07

ATI dotarło, podłączone, skalibrowane pompki (to tema rzeka, ale o ile sprzet PS dziala zle, glownie w 99% przez bledy programowe, to dzisiaj po pol roku od odpalenia kore wlaczylem kalibracje pomp ktore maja dozowac mi Ati - tak dla pewnosci, zrobilem test przed kalibracja. Mialy podac 10ml, jedna podala 10,1 druga 10,24 - co tylko potwierdza, ze sam hardware jest ok, za to soft mocno kuleje...), testy porobione, zaraz wysylam probke na icp i jedziemy z tym koksem. Zaloze nowy watek, zeby tego nie zasmiecac - w koncu ten jest o reaktorach. Ale juz jest pierwszy widoczny efekt wart dodatkowych 1000zl rocznie ;) Cisza w salonie..... (w tym PS strasznie slychac chlupanie wody, nie zdazylem sie za niego zabrac zeby to jakos wyciszyc, bo na mysl o odkreceniu i poprawnym przykreceniu pokrywy, glowa mnie bolala....)

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim reaktorze zmieniam tylko gaz co 3-4 miechy za 10zł bo mam małą butlę,wkładu jak zasypałem to zużyło mi 1/3 przez dwa lata.Wydaje mi się,że wkłady reaktora a szczególnie żwir koralowy to najbardziej naturalne dozowanie mikroelementów,ale ICP jednak pokazuje małe braki.Wymieniać wkładu może całego nie trzeba,ale warto go przepłukać bo muł się może robić.W moim jest chyba mocna pompa bo wkład wygląda jak go wsypałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niesamowite jak to u kazdego inaczej dziala :) - ja wiem ze to konsumpcja, budowa reaktora, wklad itp. ma na to wplyw. Ale ja zuzylem prawie polowe wkladu ktory zasypalem na start, dlatego dosypywalem ostatnio znowu, razem wlasnie z grysem koralowym (bo niby sie rozpuszcza w wyzszym ph) i nawet czesciowo swoimi polamanymi koralowcami. A butle już napełniałem 2 razy (bo raz wylecial mi caly gaz, przez jakis moj blad....) raz sie skonczyl i teraz powoli widze dobiega konca - a butle mam 8L i awaryjnie kupilem 2 - 8L zeby sie nie okazalo ze konczy mi sie gaz, i przez weekend zostaje z reka w nocniku. Butli nie rozpakowalem jeszcze z paczki a tu jest szansa, ze moze bede musial sprzedac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phisczekam bardzo na twoje doświadczenia z ati . Ja zamówiłem 2x2L ale będę czekał na nie do końca sierpnia pier…..y brexit już mnie to irytuje ze łatwiej coś kupić z USA niż z eu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakladam ze jesteś z UK, to na terenie UK nikt nie ma ? To w takiej Polsce od reki ma kilka sklepow w roznych pojemnościach a w UK brak - nieźle. Hehe kto by pomyślał, że można kiedyś będzie powiedzieć, jak dobrze żyć w Polsce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memphis ja miałem aquaforest plus ich strong zmieniłem na ATI Essentials pro. I wracam do AF :).

Powód koszta. 

Po icp miałem ciut większe braki w mikro w af. ATI nie było idealne po icp. Robione dwa razy w odstępach co 3cmiesiace. 

Plan by dawać więcej strongow niż zalecane. Zalecają 5 ml na każdy litr. Będę dawał 6 i obserwował :).

Mnie reaktor odpychał właśnie brakami w mikro. A dawanie osobno kłopotliwe i do tego częste icp wypadałoby zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minutes ago, mem_phis said:

Czyli zakladam ze jesteś z UK, to na terenie UK nikt nie ma ? To w takiej Polsce od reki ma kilka sklepow w roznych pojemnościach a w UK brak - nieźle. Hehe kto by pomyślał, że można kiedyś będzie powiedzieć, jak dobrze żyć w Polsce :D

Po brexit niestety ale ciężko cokolwiek dostać . A i ceny poszły w górę . Na szczęście Norbert robi mi paczki jak za komuny :) tylko w drugą stronę . 
 

38 minutes ago, pj007 said:

Memphis ja miałem aquaforest plus ich strong zmieniłem na ATI Essentials pro. I wracam do AF :).

Powód koszta. 

Po icp miałem ciut większe braki w mikro w af. ATI nie było idealne po icp. Robione dwa razy w odstępach co 3cmiesiace. 

Plan by dawać więcej strongow niż zalecane. Zalecają 5 ml na każdy litr. Będę dawał 6 i obserwował :).

Mnie reaktor odpychał właśnie brakami w mikro. A dawanie osobno kłopotliwe i do tego częste icp wypadałoby zrobić. 

Ja mam idealne icp przy reaktorze tylko przy niskim pH robi sie za pracochłonne a mieszanie prochów tez odpada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, pj007 napisał:

Mnie reaktor odpychał właśnie brakami w mikro

??? Albo nie ten wkład, albo pH w reaktorze, albo coś pokręciłeś, poza jodem nie ma prawa przy reaktorze niczego brakować w typowym akwarium. Może stront przy dużej ilości sps i żelazo przy glonach (refugium).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, pj007 napisał:

Plan by dawać więcej strongow niż zalecane. Zalecają 5 ml na każdy litr. Będę dawał 6 i obserwował :).

Te zalecane 5 ml to trochę za mało, przynajmniej jak na mój zbiornik  Ja podaję 7,5 ml/ litr ballinga z tym, że przy ok 400 litrach w obiegu leci ok 100 ml ballinga na dobę. Przy 5 ml miałbym braki niektórych mikro, m.in strontu i potasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dale napisał:

??? Albo nie ten wkład, albo pH w reaktorze, albo coś pokręciłeś, poza jodem nie ma prawa przy reaktorze niczego brakować w typowym akwarium. Może stront przy dużej ilości sps i żelazo przy glonach (refugium).

No wlasnie i to jest ciekawe! Bo też w tym celu chcialem reaktor. Ze wzgledu na logistyke, podmianka 200l co tydzien nie wchodzi w gre, wiec robie to raz na miesiac półtora, myslalem ze reaktor wyrowna braki a i tak leje mikroelementy z AF i to wiecej niz zalecane (i dodatkowo do tego jod, zelazo, a co ciekawe stront mam akurat w normie...).

A wklad mam ARM, plus jeszcze jakiś domieszany co mial wieksza ilosc magnezu, nie pamietam nazwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.