Skocz do zawartości
palaeo

CaCl2 w Ballingu czy cz.d.a., czy wystarczy cz.?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

 

mam pytanie do znających się na rzeczy: czy CaCl2 do Ballinga musi być czysty do analizy, czy wystarczy czysty? Jest jakaś drastyczna różnica w cenie...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, palaeo napisał:

Dobry wieczór,

 

mam pytanie do znających się na rzeczy: czy CaCl2 do Ballinga musi być czysty do analizy, czy wystarczy czysty? Jest jakaś drastyczna różnica w cenie...

 

Pozdrawiam

To jest tak jak z wodą..... może być RO, ale lepiej RODI.

Zależy jak sie trafi, ale inne normy są dla  CZDA  inne dla standardu czysty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prochy do Ballinga CZDA w sklepach chmicznych są drogie i nieopłacalne przy małych ilościach. W akwariach o umiarkowanej konsumpcji bardziej opłacalne jest kupienie gotowców na. AF, FM, ECR etc. Myślę, że nie ma co kombinować. Pozdr., tomko

p.s. ponadto masz problem z głowy co lepsze cz lub czda

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tomko napisał:

Prochy do Ballinga CZDA w sklepach chmicznych są drogie i nieopłacalne przy małych ilościach. W akwariach o umiarkowanej konsumpcji bardziej opłacalne jest kupienie gotowców na. AF, FM, ECR etc. Myślę, że nie ma co kombinować. Pozdr., tomko

p.s. ponadto masz problem z głowy co lepsze cz lub czda

a gotowe prochy to jakas magia? to one powinny byc jeszcze drozsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tomko napisał:

Prochy do Ballinga CZDA w sklepach chmicznych, są drogie i nieopłacalne przy małych ilościach.

I tak wychodzi ok 30% taniej, przynajmniej przy Ca, Mg i Kh buffer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Arek77 napisał:

I tak wychodzi ok 30% taniej, przynajmniej przy Ca, Mg i Kh buffer.

Nie jestem rozrzutny, ale mnie wychodziło z koszami transportu drożej niż gotowiec. A kupowanie 10 kg na zapas to nieporozumienie.  Chyba, że lejesz 400 ml / d. Poza tym ca i mg się zbrylają jak się długo i nieodpowiednio przechowuje.

10 minut temu, sith114 napisał:

a gotowe prochy to jakas magia? to one powinny byc jeszcze drozsze

A czy napisałem, że są lepsze? Wg mnie tańsze przy małych ilościach. Podejrzewam, że w gotowcach jest czystość cz.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, tomko napisał:

Nie jestem rozrzutny, ale mnie wychodziło z koszami transportu drożej niż gotowiec. A kupowanie 10 kg na zapas to nieporozumienie.  Chyba, że lejesz 400 ml / d. Poza tym ca i mg się zbrylają jak się długo i nieodpowiednio przechowuje.

Na razie też mam gotowce od AF. Ale obserwując popularne serwisy aukcyjne .... np 250 g cblorku wapnia to koszt 6 zł z darmową przesylką pow. 40 zł. Podobnie jest z Mg, a jeszcze taniej przy węglanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

Na razie też mam gotowce od AF. Ale obserwując popularne serwisy aukcyjne .... np 250 g cblorku wapnia to koszt 6 zł z darmową przesylką pow. 40 zł. Podobnie jest z Mg, a jeszcze taniej przy węglanie. 

AF CaCl2  33 pln na alledrogo za 1,2 kg i wiesz co kupujesz. Opłaca się kombinować?


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tomko napisał:

AF CaCl2  33 pln na alledrogo za 1,2 kg i wiesz co kupujesz. Opłaca się kombinować?

Jak będę potrzebowal kolejnego opakowania to jeszcze raz skalkuluję co warto kupić:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Arek77 napisał:

Jak będę potrzebowal kolejnego opakowania to jeszcze raz skalkuluję co warto kupić:D

Ja liczyłem i się nie opłaca. Z allegro od nie wiadomo kogo, bałbym się to lać. Z profesjonalnego sklepu chemicznego czda owszem, ale wtedy się nie kalkuluje przy małych i umiarkowanych ilościach. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tomko napisał:

AF CaCl2  33 pln na alledrogo za 1,2 kg i wiesz co kupujesz. Opłaca się kombinować?

A gdzie taka cena i rozmiar opakowania CaCl2 od AF? Bo wg mnie wapń jest pakowany po 850g tylko (właśnie po 33zł praktycznie wszędzie). Co do sprzedawców z allegro, to w większości są to profesjonalne sklepy, być może lepiej się znające na chemii niż AF. Do tego często chemia jest od stanilab, więc też nie jakieś zmiotła. Wreszcie, nie zdziwił bym się wcale, gdyby "gotowe" proszki były gatunku technicznego, w końcu nigdzie żadnej deklaracji czystości nie ma. 

Wracając do tematu, ja kupuję zamiennie cz i czda, zależy co akurat znajdę w rozsądnej cenie (czyli nie warchem:-) Nie kupuję gatunku technicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, widzę, że sprowokowałem dyskusję :-)

Wiem oczywiście, że cz i czda różnią się czystością - w tle było też moje niezadane pytanie o opłacalność kupowania gotowców. Mam zbiornik 325 brutto, ok 345 l wody netto netto (po odliczeniu szkła, skały i piachu) w obiegu (ale w przyszłym tygodniu, po drobnej przeróbce sumpa będzie ok. 360 l w obiegu) i pytanie - czy kombinować samemu, czy zdać się na gotowce.

Zbiornik ma głównie LPSy, trochę miękkasów i dwie małe (póki co) montipory, do tego sporo ślimaków i już trochę glonów wapiennych (na skałach i nieskrobanej tylnej szybie); zalany 1 marca. Na razie dozuję KH , które udało mi się ustabilizować na poziomie 7.7, Ca po podmianie jest ok. 410, a w ciągu 5 dni spada do 390, czyli dziennie schodzi ok. 4 ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, palaeo napisał:

Mam zbiornik 325 brutto, ok 345 l wody netto netto (po odliczeniu szkła, skały i piachu)

Gdzieś pomyliłeś się w wyliczeniach - brutto powinno być większe niż netto ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A gdzie taka cena i rozmiar opakowania CaCl2 od AF? Bo wg mnie wapń jest pakowany po 850g tylko (właśnie po 33zł praktycznie wszędzie). Co do sprzedawców z allegro, to w większości są to profesjonalne sklepy, być może lepiej się znające na chemii niż AF. Do tego często chemia jest od stanilab, więc też nie jakieś zmiotła. Wreszcie, nie zdziwił bym się wcale, gdyby "gotowe" proszki były gatunku technicznego, w końcu nigdzie żadnej deklaracji czystości nie ma. 

Wracając do tematu, ja kupuję zamiennie cz i czda, zależy co akurat znajdę w rozsądnej cenie (czyli nie warchem:-) Nie kupuję gatunku technicznego.

Masz rację - kH buffer 33 pln za 1,2 kg. Ale CaCl2 850g za 27 pln. Przy moim zużyciu ok 150 ml płynów na dobę zostanę przy gotowcach. Pewnie kilka pln można by urwać, ale jednak stosuję chemię dedykowaną do akwarium i przynajniej w teorii producent ponosi w tej kwestii za nią odpow. Pozdr.

1 godzinę temu, palaeo napisał:

Ha, widzę, że sprowokowałem dyskusję :-)

Wiem oczywiście, że cz i czda różnią się czystością - w tle było też moje niezadane pytanie o opłacalność kupowania gotowców. Mam zbiornik 325 brutto, ok 345 l wody netto netto (po odliczeniu szkła, skały i piachu) w obiegu (ale w przyszłym tygodniu, po drobnej przeróbce sumpa będzie ok. 360 l w obiegu) i pytanie - czy kombinować samemu, czy zdać się na gotowce.

Zbiornik ma głównie LPSy, trochę miękkasów i dwie małe (póki co) montipory, do tego sporo ślimaków i już trochę glonów wapiennych (na skałach i nieskrobanej tylnej szybie); zalany 1 marca. Na razie dozuję KH , które udało mi się ustabilizować na poziomie 7.7, Ca po podmianie jest ok. 410, a w ciągu 5 dni spada do 390, czyli dziennie schodzi ok. 4 ppm.

Przy takim zbiorniku kup gotowe proszki - taka jest moja rada. Pewnie będziesz lał 30-40 ml /dobę aktualnie. Gdybym dostał proszki czda w cenie zbliżonej do gotowca to pewnie bym zmienił. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, chodziło mi o sam zbiornik brutto - 325, oraz netto netto wody w obiegu (zbiornik + sump). Sam zbiornik netto netto ma ok. 280.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, tomko napisał:

Masz rację - kH buffer 33 pln za 1,2 kg. Ale CaCl2 850g za 27 pln. Przy moim zużyciu ok 150 ml płynów na dobę zostanę przy gotowcach. Pewnie kilka pln można by urwać, ale jednak stosuję chemię dedykowaną do akwarium i przynajniej w teorii producent ponosi w tej kwestii za nią odpow. Pozdr.

Żeby nie było, ja wcale nie mam zamiaru zniechęcać do balinga "markowego". Jest jak piszesz, cenowo nie ma aż takiej różnicy. Samemu zdaża mi się brać AF, zależy co akurat lepiej się kalkuluje, a czasem co wygodniej. Chodziło mi raczej, że proszki "nie morskie" jednak zwykle minimalnie taniej wychodzą, oraz że spokojnie można używać gatunku "czysty". Raczej nie używał bym gatunku " techniczny", czy jakiś rolniczo-ogrodniczych. Dla mnie podstawowa kwestia, to że AF po prostu podaje "wsyp 55g na litr" i będzie dobrze, a jak kupujesz proszki ze sklepu chemicznego, to jednak już się coś trzeba znać (uwodnienie, gatunek, w zasadzie kupując gotowca nawet nie musisz wiedzieć, jaka to substancja jest dokładnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, palaeo napisał:

Dobry wieczór,

 

mam pytanie do znających się na rzeczy: czy CaCl2 do Ballinga musi być czysty do analizy, czy wystarczy czysty? Jest jakaś drastyczna różnica w cenie...

 

Pozdrawiam

Używam od kilku lat tylko i wyłącznie CZDA i innych bym nie użył. Firmowe mi się kompletnie nie kalkulowały a ja nie muszę mieć fioletowego opakowania na szafce :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Słony leszcz napisał:

Żeby nie było, ja wcale nie mam zamiaru zniechęcać do balinga "markowego". Jest jak piszesz, cenowo nie ma aż takiej różnicy. Samemu zdaża mi się brać AF, zależy co akurat lepiej się kalkuluje, a czasem co wygodniej. Chodziło mi raczej, że proszki "nie morskie" jednak zwykle minimalnie taniej wychodzą, oraz że spokojnie można używać gatunku "czysty". Raczej nie używał bym gatunku " techniczny", czy jakiś rolniczo-ogrodniczych. Dla mnie podstawowa kwestia, to że AF po prostu podaje "wsyp 55g na litr" i będzie dobrze, a jak kupujesz proszki ze sklepu chemicznego, to jednak już się coś trzeba znać (uwodnienie, gatunek, w zasadzie kupując gotowca nawet nie musisz wiedzieć, jaka to substancja jest dokładnie).

O to to... Nie zgłębiając tematu można stosować balinga zgodnie z przepisem z etykiety. Początkującym będzie łatwiej. Ale tak apropo wg mnie stosunek Mg do Ca z gotowca AF zdecydowanie przeszacowany. Podbija magnez momentalnie-nie wiem jak duża musiałaby być konsumpcja i jak gęsta obsada koralowa. U mnie zgodnie z ich przepisem  wywindowałem Mg do 1700ppm. Tu radzę uważać. Ja aktualnie nie mieszam z Mg. Podmianki załatwiają zapotrzebowanie. tomko

31 minut temu, =Fresz= napisał:

Używam od kilku lat tylko i wyłącznie CZDA i innych bym nie użył. Firmowe mi się kompletnie nie kalkulowały a ja nie muszę mieć fioletowego opakowania na szafce :P

Kolorów opakowań prochów do balinga w sklepach aktualnie jest multum. Ale fioletowe cenowo chyba wychodzi najkorzystniej.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uzywałem coś takiego ,teraz reaktor .    wszystko było ok   lałem juz 350ml kazdego roztworu , wiec jest duuuuuzo taniej . wapno tez duzo taniej opakowanie 5 kg .

https://zdrowekolorowe.pl/pl/p/WODOROWEGLAN-SODU-SODA-OCZYSZCZONA-CZDA-5-kg-STANLAB/8772?gclid=EAIaIQobChMI7-zjhPfK7AIVEZiyCh0TlAC5EAQYAiABEgJq5_D_BwE

 

 

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, tomko napisał:

Prochy do Ballinga CZDA w sklepach chmicznych są drogie i nieopłacalne przy małych ilościach. W akwariach o umiarkowanej konsumpcji bardziej opłacalne jest kupienie gotowców na. AF, FM, ECR etc. Myślę, że nie ma co kombinować. Pozdr., tomko

p.s. ponadto masz problem z głowy co lepsze cz lub czda

Drogo? 3 razy taniej wodoroweglan sodu cz.d.a z allegro z firmowego sklepu stanlab z kartą charakterystyki za 1 kg i połowę taniej chlorek wapnia za 19 zl za 1 kg wiec sporo taniej i 100% pewne.Stosuje od nie pamiętnych czasów.

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Sygen napisał:

Drogo? 3 razy taniej wodoroweglan sodu cz.d.a z allegro z firmowego sklepu stanlab z kartą charakterystyki za 1 kg i połowę taniej chlorek wapnia za 19 zl za 1 kg wiec sporo taniej i 100% pewne.Stosuje od nie pamiętnych czasów.

 

Podeślij link proszę? Chętnie skorzystam w takiej sytuacji jeśli to cz.d.a. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tomko napisał:

Podeślij link proszę? Chętnie skorzystam w takiej sytuacji jeśli to cz.d.a. Pozdr., tomko

https://allegro.pl/oferta/wodoroweglan-sodu-cz-d-a-1-kg-stanlab-7799877692?utm_medium=app_share&utm_source=facebook


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Sygen napisał:

No dobra ale CaCl2 CZDA nie majo ;) Tylko jest HadronScientific 250g za 6 pln. Ktoś tego używa?

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.