Skocz do zawartości
klossowski

Wodorotlenek potasu

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem, lecz nic nie znalazłem, to zapytam w nowym temacie.

Czy można podbijać poziom potasu za pomocą wodorotlenku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, klossowski napisał:

Czy można podbijać poziom potasu za pomocą wodorotlenku?

A czemu tak z grubej rury? To dosyć niebezpieczna substancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest już dobrze utarta, sprawdzona metoda oparta o chlorek potasu. W metodzie DSR (Dutch Synthetic Reefing) Glen Fong opracował nawet kalkulator do sprawnego przeliczania korekt parametrów syntetycznej wody morskiej w tym jonów potasu opartych o jego chlorek:

https://reefhub.pl/metoda-dsr-dutch-synthetic-reefing/

Wodorotlenek potasu jest bardzo silną zasadą a jego roztwór wodny pochłania z powietrza dwutlenek węgla z wytworzeniem węglanu potasu i jest ogromnie żrący - należy go przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Pytanie po co to wszystko?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już wiele razy byłem krytykowany i nazywany hamulcowym za negowanie ekstremalnych rozwiązań, gdy tańsze prostsze i sprawdzone są na wyciągnięcie ręki.

Zgadzam się z @Arek77 i @sumka33.

Nie trzeba kupować całego browaru aby napic się piwa.

Ps

żeby nie było że bez merytoryki to z chemicznego punktu widzenia można. Wodorotlenek potasu podniesie potas w akwarium. Tak samo zresztą jak cyjanek potasu. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Arek77 napisał:

A czemu tak z grubej rury? To dosyć niebezpieczna substancja.

Zapytałem z ciekawości, bo daję w niewielkich ilościach NaOH jak mi spadnie pH poniżej 7.7. Wczoraj mi się kończył  i chciałem zrobić nowy roztwór, owtorzyłem szafkę z odczynnikami i moim oczom ukazał się KOH, więc zastanowiło mnie, czy zamiast NaOH można by użyć równie bezpiecznie KOH. 

 

2 godziny temu, sumka33 napisał:

Wodorotlenek potasu jest bardzo silną zasadą a jego roztwór wodny pochłania z powietrza dwutlenek węgla z wytworzeniem węglanu potasu i jest ogromnie żrący - należy go przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Może nie doprecyzowałem, chodziło mi o roztwór taki jak NaOH, w moim przypadku 0.1 - 0.2 molowy.

1 godzinę temu, Tester napisał:

żeby nie było że bez merytoryki to z chemicznego punktu widzenia można. Wodorotlenek potasu podniesie potas w akwarium. Tak samo zresztą jak cyjanek potasu. 

Wiem, że podniesie, chodziło mi o to, czy można go stosować zamiennie z NaOH z tym, że KOH podnosiłby dodatkowo potas. 

PS. Rozumiem, że według Ciebie jony CN- w baniaku nie będą szkodliwe dla rafy? Czy piszesz tak tylko, żeby coś napisać?

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klossowski napisał:

Wiem, że podniesie, chodziło mi o to czy można go stosować zamiennie z NaOH z tym, że KOH podnosiłby dodatkowo potas. 

Ze względu na podniesienie potasy to ja bym nie stosował, szczególnie jako zamiennik NaOH.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, norbi2222 napisał:

Ze względu na podniesienie potasy to ja bym nie stosował, szczególnie jako zamiennik NaOH.

No jasne, ale według moich obliczeń mogę dodać koło 2g KOH czyli jakieś 170 ml roztworu 0.2 molowego. Chciałem tylko zapytać, czy dodanie takiego roztworu nie spowoduje wytrącenia jakichś niebezpiecznych dla rafy substancji i nie będzie miało innego szkodliwego działania. Nie chodziło mi o stosowanie samego KOH w Ballingu, bo wiadomo, że po dwóch dniach potas by poleciał w kosmos :clowning Raczej chodziło mi o to, że jak w ballingu w celu podbicia magnezu dodaje się zamiast części CaCl2 MgCl2, to czy analogicznie zamiast części NaOH można bezpiecznie podać KOH i tym samym podbić potas do właściwego poziomu.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, klossowski napisał:

PS. Rozumiem, że według Ciebie jony CN- w baniaku nie będą szkodliwe dla rafy? Czy piszesz tak tylko, żeby coś napisać?

No popatrz, nie wiedziałem... :D

I jakbyś znów nie załapał, to to był sarkazm ;)

I nie kontynuujemy już tego proszę. Sięgasz po armatę, żeby zabic muchę zamiast złapać za starą i sprawdzoną paczkę.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

No popatrz, nie wiedziałem... :D

I jakbyś znów nie załapał, to to był sarkazm ;)

I nie kontynuujemy już tego proszę. Sięgasz po armatę, żeby zabic muchę zamiast złapać za starą i sprawdzoną paczkę.

Dzięki, o to mi chodziło. Zamiast prostej odpowiedzi na proste pytanie. Rozważania po co , na co, dlaczego...... 

Ps. Sarkazm to był, gdyby KOH było dla rafy tak samo zabójcze jak jony cyjanowodorowe. A tak to wyszedł Ci idiotyzm napisany żeby się czymś popisać, bo jak na razie nie potrafiłeś odpowiedź dla raczej banalne pytanie dla kogoś, kto ma jakieś pojęcie o chemii. Ja nie mam, bo edukację chemiczną zakończyłem na liceum w zeszłym wieku i dlatego zapytałem. Napisz jeszcze, że KOH będzie droższy w użyciu od KCl, bo ja o to pytałem. :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KOH jest tak jak napisałem na początku  ogromnie problematyczny... I nie ma co do Bartka bić pijany, bo mozna sobie nim zrobić krzywdę.

Do korekty jonów potasu najlepiej zostać przy chlorku potasu a w przypadku zmiany stężenia jonów wodorowych (precyzyjniej jonów hydroniowych) używać NaOH. Koniec. 

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

20 minut temu, sumka33 napisał:

Do korekty jonów potasu najlepiej zostać przy chlorku potasu a w przypadku zmiany stężenia jonów wodorowych (precyzyjniej jonów hydroniowych) używać NaOH. Koniec.

Właśnie pytanie było o tę problematyczność!!!!!!  I na czym ona polega przy zastosowaniu roztworów 0.1-0.2 M?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sumka33 napisał:

Wodorotlenek potasu jest bardzo silną zasadą a jego roztwór wodny pochłania z powietrza dwutlenek węgla z wytworzeniem węglanu potasu i jest ogromnie żrący - należy go przechowywać w szczelnych pojemnikach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, sumka33 napisał:

 

 NaOH  ma inne właściwości? Zrozumiałeś w ogóle moje pytanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w skrócie z chemicznego (a nie z praktycznego) punktu widzenia

14 godzin temu, klossowski napisał:

Czy można podbijać poziom potasu za pomocą wodorotlenku?

Tak. Po podaniu woorotlenku potasu poziom potasu będzie wyższy.

4 godziny temu, klossowski napisał:

Zapytałem z ciekawości, bo daję w niewielkich ilościach NaOH jak mi spadnie pH poniżej 7.7. Wczoraj mi się kończył  i chciałem zrobić nowy roztwór, owtorzyłem szafkę z odczynnikami i moim oczom ukazał się KOH, więc zastanowiło mnie, czy zamiast NaOH można by użyć równie bezpiecznie KOH. 

 

4 godziny temu, klossowski napisał:

Wiem, że podniesie, chodziło mi o to, czy można go stosować zamiennie z NaOH z tym, że KOH podnosiłby dodatkowo potas. 

Tak. Zamiast NaOH można użyć KOH, ale czy bezpiecznie to zależy od Twojej dokładności i wyliczeń. Stosując roztwory wodne czy to KOH czy NaOH dodajesz nie wodoroweglan sodu czy potasu, ale dodajesz jony OH- i K lub Na +. Czy sie cos wytrąci? Zależy od zdolnosci buforowania wody w akwa.... przy niskiej... wytrącić sie moze wszysto co dodasz, lub co ma mniejsza rozpuszczalnośc w wodzie niż to co dodajesz.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Tak. Zamiast NaOH można użyć KOH, ale czy bezpiecznie to zależy od Twojej dokładności i wyliczeń. Stosując roztwory wodne czy to KOH czy NaOH dodajesz nie wodoroweglan sodu czy potasu, ale dodajesz jony OH- i K lub Na +. Czy sie cos wytrąci? Zależy od zdolnosci buforowania wody w akwa.... przy niskiej... wytrącić sie moze wszysto co dodasz, lub co ma mniejsza rozpuszczalnośc w wodzie niż to co dodajesz.

Pozdrawiam.

Dzięki wielkie, właśnie o to mi chodziło.:czapkizgłów:) Prosta odpowiedź na proste pytanie. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2020 o 12:52, klossowski napisał:

daję w niewielkich ilościach NaOH jak mi spadnie pH poniżej 7.7

Może pytanie nie na temat ale ....spróbuję:)

Ile dozujesz tego NaOH  do swojego akwa? I czy wtedy zmniejszasz ilość kh buffer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Arek77 napisał:

Może pytanie nie na temat ale ....spróbuję:)

Ile dozujesz tego NaOH  do swojego akwa? I czy wtedy zmniejszasz ilość kh buffer?

Już nie dozuję, zmieniłem cyrkulację plus CO2 scubber i mam pH między 7.9 a 8.2, więc nie mam potrzeby.

Wcześniej lałem z ręki na oko 0.2 molowy jakieś 10-20 ml na 100l dziennie tak, żeby podbić pH do 7.8. Potem przeszedłem na KOH, wyliczyłem, ile mi brakuje, żeby osiągnąć 395 ppm i tyle zrobiłem sobie roztworu, ale chyba tylko połowę wlałem:) kH buffer nie stosuję, bo nie stosuję ballinga:)

Ps. Zapytaj @norbi2222, on to stosuje z ballingiem.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 jak to wygląda u Ciebie? Lejąc NaOH korygujesz węglan sodu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 ja stosuję NaOH i tak, koryguję, w zasadzie to teraz w zimę cały dobowy spadek KH jest pokrywany NaOH (1,3 dobowego spadku KH)

Ja używam roztworu 0,2M tylko dla trochę większego bezpieczeństwa w obchodzeniu się z roztworem. @norbi2222 jak pamiętam używa 1M czy nawet 1,1M roztworu.

Jeśli chodzi Ci o ilość do korekty i wszelakie obliczenia:

1M roztwór to ok 5300dKH  2800dKH w litrze roztworu, 1M NaOH to 40g czystego na litr. Polecam raczej zrobić 0,1 lub 0,2M bo się i tak przy rozpuszczaniu gorące robi a rzeczywiście łapki można popalić i wszelkie rury udrożnić.

Do swojego akwarium wlałem już w sumie prawie dwa kilogramy czystego NaOH, jest piękne.

 

Co do tematu i zapytania @klossowski to rozbawia mnie ta forumowa "zapobiegawczośc" . Jeszcze niedawno jak ktoś wspomniał o NaOH to budziło to w większości przestrach, autor zapytał tych co mają coś do powiedzenia i wiedzę w tym temacie. W takim temacie wypadałoby ostrzec przed znanymi konsekwencjami zamiast powoływać się na armaty czy skrajnr niebezpieczeństwo które nie jest daleko od NaOH.

Arku sprytnie napisałeś ogólnie o zdolności buforowania i strącania osadów, ale przechodząc do szczegółów, tj zapytywanego KOH...  Jakie sole potasu są nierozpuszczalne? Ano brak, a autor wielokrotnie powołuje się na niskie stężenia i małe ilości, nie zmieniają tak środowiska reakcji. Ba Magnez nadal chroni przed strąceniem węglanu wapnia w miejscu dozowania (znikająca chmurka po dodaniu OH-).

Jedyne co autorowi powiem:

-roztwór niebezpieczny 

- licz KH i potas podbity 

- zastanów się nad tym czy bilans się nie rozejdzie przy dłuższym czasie użytkowania 

- z NaOH łatwiej zgrać jakąkolwiek stałą metodę typu ATI , balling, two part.

 

 

 

 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

@norbi2222 jak to wygląda u Ciebie? Lejąc NaOH korygujesz węglan sodu? 

Nie używam węglanu sodu. Leję NaOH + CaCl2 wraz z odciekiem z reaktora. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

1M roztwór to ok 5300dKH w litrze roztworu,

Jesteś pewien? Nie pomyliłeś z Ca(OH)2? Wydaje mi się, że 1 mol NaOH zastąpi 1 mol NaHCO3, czyli "ładunek kh" byłby o połowę mniejszy niż piszesz. Czyli, zamiast dawać 84g sody, dajesz 40g wodorotlenku i bilans się zgadza. Ewentualnie bardziej rozcieńczasz roztwór (np 0.2 molowy), to proporcjonalnie zwiększasz dawkę (x5). Chyba że czegoś nie rozumiem...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz dziękuję, masz rację, ja muszę wracać do obliczeń i nie korzystać z pamięci, bo 5300 to było przy 75g/L które obliczali do 2-part, 5600dKH ma 2M roztwór. 
1M NaOH 2800dKH i sód zgadza się z 1M NaHCO3.
Przepraszam.
Tylko tutaj ważna uwaga!
ja nie prowadziłem sobie bilansu do zwykłego ballinga - nie dokonałem wszystkich obliczeń, bo te wykonałem dla roztworów ATI Essentials, z których korzystam (3 butelkowe).


I tak, po to robię 0,4M roztwór, żeby dawkę zwiększyć x2,5 bo jest bezpieczniej, edytuję.

Muszę wrócić do tych obliczeń jeszcze raz bo zglupiałem.

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

1M roztwór to ok 5300dKH  2800dKH w litrze roztworu, 1M NaOH to 40g czystego na litr. Polecam raczej zrobić 0,1 lub 0,2M bo się i tak przy rozpuszczaniu gorące robi a rzeczywiście łapki można popalić i wszelkie rury udrożnić.

Przy małej ilości lanego roztworu jest to rozwiązanie. Jednak przy większej ilości  (ja leję 300 ml/dobę) musiałbym stawiać 10 l bańki na trochę więcej niż tydzień. Roztwór nie jest obojętny, jednak nie przesadzałbym z jego niebezpieczeństwem. Zadbanie o podstawowe atrybuty bezpieczeństwa i nie powinno być problemu, był czas, że używałem 2M. Roztwór 40 g na litr nie udrażnia rur - przetestowałem. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Przy małej ilości lanego roztworu jest to rozwiązanie. Jednak przy większej ilości  (ja leję 300 ml/dobę) musiałbym stawiać 10 l bańki na trochę więcej niż tydzień. Roztwór nie jest obojętny, jednak nie przesadzałbym z jego niebezpieczeństwem. Zadbanie o podstawowe atrybuty bezpieczeństwa i nie powinno być problemu, był czas, że używałem 2M. Roztwór 40 g na litr nie udrażnia rur - przetestowałem. 

Co do ilości - racja. Ja leję 250ml 0,4M i jest to już upierdliwe, ale akwarium znacznie mniejsze.
Co do udrażniania, to trochę żart, jednak jak wrzuciłem włosów parę do roztworu 1M, to się rozpuściły, tylko nie patrzyłem w jakim czasie bo zapomniałem o eksperymencie na 4 dni.

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie kluczowa sprawa to sposób podania. Jak dozować, żeby maksymalnie szybko rozprowadzić roztwór w jak największej objętości wody. U siebie w kosteczce podaję Na2CO3 (bez porównania łagodniejszy, pH ok 10), w silny przepływ (powrót wody z panela), dawka 5ml, a i tak acra się ślini po podaniu. Głównie to mnie powstrzymuje przed próbą z NaOH. Oraz obawy o bezpieczeństwo swoje i domowników, ale to można się zabezpieczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.