Skocz do zawartości
Słony leszcz

Co powinien mieć sump?

Rekomendowane odpowiedzi

1. Komora do podmianek (kto nie wie o co chodzi, niech poszuka)

2. Komora pompy, żeby gdzieś zamontować dolewkę.

3. Komora spływu, żeby gdzieś mieć odpieniacz.

4. Refugium/dsb/zwirzowisko.

5. Jakiś płytki kawałek szkła na szczepki, żeby nie robić "wiochy" w głównym.

Opcjonalne (czyli raczej nie)

6. Komora na ceramikę (bo węgiel i/lub adsorbery można w sumie dać w worku gdziekolwiek).

7. Miejsce "gdzieś" na reaktor wapnia i jakieś filtry przepływowe, jeśli ktoś planuje.

Coś jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, klossowski napisał:

8. Bubble trap

9. Cryptic zone

Poprosimy po polskiemu:-)

Blue trap to nie wiem co to jest.

Criptic zone już bardziej, ale czy to faktycznie "must have"? Czy raczej fanaberia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Poprosimy po polskiemu:-)

Blue trap to nie wiem co to jest.

Criptic zone już bardziej, ale czy to faktycznie "must have"? Czy raczej fanaberia?

Proszę:

8. Łapacz bąbelków

9. Ciemna strefa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, klossowski napisał:

8. Łapacz bąbelków

A co tam łapać? Jakoś tak bubbles traps to zawsze dla mnie był przerost formy nad treścią... Masz spływ, potem refufium, potem dopiero pompę... to jakie bąbelki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

A co tam łapać? Jakoś tak bubbles traps to zawsze dla mnie był przerost formy nad treścią... Masz spływ, potem refufium, potem dopiero pompę... to jakie bąbelki?

Dla mnie też, ale niektórzy mają, nawet po dwa, więc zamieściłem w opcjonalnym wyposażeniu sumpa:cheers:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klossowski napisał:

Dla mnie też, ale niektórzy mają, nawet po dwa, więc zamieściłem w opcjonalnym wyposażeniu sumpa:cheers:

A... bo Ty się pod opcjonalne elementy podpiąłeś... No ok, bardzo nas cieszy Twoja opinia....;-) Ale, mnie tu chodziło o to co NAPRAWDĘ (no ja wiem, nie piszemy wielkimi literami, ale no jak?) warto mieć w sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,2,3 przy czym 3 na wszystko inne. Bubble stop może być przed komora pompy obiegowej jesli przelew do komory pompy ma różnice wysokości i spadająca woda "generuje" bąble


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, VDR napisał:

1,2,3 przy czym 3 na wszystko inne. Bubble stop może być przed komora pompy obiegowej jesli przelew do komory pompy ma różnice wysokości i spadająca woda "generuje" bąble

No to powiedzmy mamy jeden kraniec skali:-) Ale w zasadzie rozumiem tę filozofię - im mniej elementów, tym mniej problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro komora na podmianki jest ujęta to może komora na rodi? A tak w ogóle to wystarczy jedna przegroda i też będzie. Wszystko się da upchać z wyjątkiem refugium/dsb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ale, mnie tu chodziło o to co NAPRAWDĘ (no ja wiem, nie piszemy wielkimi literami, ale no jak?) warto mieć w sumpie

To może trzeba też było zaznaczyć  jakiej wielkości sump masz na myśli. Bo trochę inne możliwości są w półtorametrowym, a inne w 60 cm.  Chcesz mieć szczepkarium w sumpie, to przecież musisz tam zaintalować porządną lampę, do refugium inną, filtry przepływowe wymagają miejsca. No chyba, że najpiew chcesz sobie zaplanować, wszystko co powinno być, a jak się potem okaże, że potrzeba na to 2 metry i to nie jest problem, to wtedy ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, dla syna napisał:

Skoro komora na podmianki jest ujęta to może komora na rodi? A tak w ogóle to wystarczy jedna przegroda i też będzie. Wszystko się da upchać z wyjątkiem refugium/dsb. 

Ale to jedno i to samo w zasadzie ;) Bo nie da sie zrobic podmianki bez zebrania RODI :D  Refugium - niby fajna rzecz ale mikro ciagnie z wody. DSB - nie jestem zwolennikiem cykajacej bomby ale sa i zwolennicy. Jedna komora jest slaba bo podmianki sie nie da zrobic bez beczki do mieszania soli. Ostatecznie dwie mogly byc - choc imho latwiej sie pilnuje poziomu wody dla pompy majac oddzielna komore na nią. Mozna ten poziom tam ustalic niezaleznie od poziomu w innych komorach.

P.s ja mam zewnetrzny filtr przeplywowy - dziala świetnie powieszony na zewnatrz sumpa ;), reaktor tez wole miec poza sumpem. Jakby sie rozszczelnił czy coś to wolę mieć go na podłodze niż w akwa ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. To jak ile pokoji powinien miec dom. Czy kazdy pokoj powonien miec swoja łazienke i garderobe.

Sumpa kazdy robi pod siebie, pod metode filtracji. Jedni chca dużo sprzetu, drudzy chca latwy dostęp i obsługe. Ja chce miec ""mało roboty" to zrobiłem tylko jena przegrode. W pierwszrej komorze Odpieniacz i pompa obiegowa - 30cm. Druga 120cm na zachcianki. Dolewka bedzie grawitacyjna odzielnie. Zawsze taka miałem i nigdy sie nie zawiesila, ani nie przelała. Prymitywny ten moj sump, ale bardzo dokladnie sobie wszytsko skomplikowałem.:clowning

Zbiornik na podmian juz sie nie zmieścił wiec bede robil je rzadko ale za to bardzo duze, prosto z łazienki. 

Rób pod siebie. Całe akwarium jest dla Ciebie 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. To jak ile pokoji powinien miec dom. Czy kazdy pokoj powonien miec swoja łazienke i garderobe.

Sumpa kazdy robi pod siebie, pod metode filtracji. Jedni chca dużo sprzetu, drudzy chca latwy dostęp i obsługe. Ja chce miec ""mało roboty" to zrobiłem tylko jena przegrode. W pierwszrej komorze Odpieniacz i pompa obiegowa - 30cm. Druga 120cm na zachcianki. Dolewka bedzie grawitacyjna odzielnie. Zawsze taka miałem i nigdy sie nie zawiesila, ani nie przelała. Prymitywny ten moj sump, ale bardzo dokladnie sobie wszytsko skomplikowałem.:clowning

Zbiornik na podmian juz sie nie zmieścił wiec bede robil je rzadko ale za to bardzo duze, prosto z łazienki. 

Rób pod siebie. Całe akwarium jest dla Ciebie 

czyli w zasadzie 2 komory bez komory do mieszania soli ;) 3 komora która mozna odciac z obiegu, oproznic, zalac RODI, posolic i wlaczyc do obiegu ulatwia podmiany ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech...

Komora na podmianki jest "must have". 10%.  Ja tam jestem zwolennikiem podmian, ale nie koniecznie pierniczenia się z beczkami itp...

Rodi będzie na górze, nad akwarium - masa zmarnowanej przestrzeni, którą można wykorzystać na coś. No i z dolewką grawitacyjną (też jestem fanem) nie ma problemu.

Refugium... no pobiera dużo, ale to nie zawsze jest minus. Jak Ci się przesadzi z mikro, to refugium jak znalazł. Na pewno trzeba o nim pamiętać. Mnie interesuje głównie jako alternatywa dla filtracji mechanicznej. Nie chce mi się ganiać z watą 2-3x w tygodniu, to wolałbym żeby refugium zeżarło, to co nie osiądzie w komorze spływu/podmian.

Co do szczepkarium, to raczej coś malutkiego, na własne potrzeby. I zdaję sobie sprawę, że lampa będzie potrzebna:-) Generalnie, nie trawię szczepek (czy tam jakichś mikrusów prosto ze sklepu) w głównym, na dnie, w rządkach, i stąd pomysł. Jakiś płytki zbiorniczek postawiony "na" sumpie, z własną lampą, mocną cyrkulacją i bez podłoża (kratka) - to rozumiem przez szczepkarium.

Ogólnie, to zaledwie luźne zbieranie pomysłów, rozmiar dopiero wyewoluuje z  tego co bym chciał i tego co mogę. Raczej coś w okolicach 100cm niż 2m, ale za to w górę 2.5m;-)

Pewnie by pasowało jeszcze jakąś kwarantannę w osobnym obiegu wkomponować. Ale to też może być na górze.

A, i zbiornik "mixed", z przewagą sps, trochę lps, trochę miękkich...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat raczej filozoficzny, bo sposób prowadzenia akwarium determinuje funkcje sumpa. Poza tym ja to widzę inaczej, czy się mylę - każdy oceni sam.

8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

2. Komora pompy, żeby gdzieś zamontować dolewkę.

Komora pompy przede wszystkim stabilizuje poziom wody w pozostałej części układu. To jest jej podstawowa funkcja.

8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

5. Jakiś płytki kawałek szkła na szczepki, żeby nie robić "wiochy" w głównym

No i oczywiście porządne oświetlenie, światło ma bezpośredni wpływ na wybarwienie.

8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Opcjonalne (czyli raczej nie)

6. Komora na ceramikę (bo węgiel i/lub adsorbery można w sumie dać w worku gdziekolwiek).

7. Miejsce "gdzieś" na reaktor wapnia i jakieś filtry przepływowe, jeśli ktoś planuje.

No właśnie...  Wsadzenie filtra i reaktora do sumpa zmniejsza nam ryzyko przecieku. Obiektywnie. Poza tym pompa reaktora umieszczona w wodzie jest jeszcze bardziej wytłumiona i lepiej chłodzona. To oczywiste.

Jeśli ktoś dopuszcza stosowanie ceramiki czy węgla, przegroda - komora na nią - przed samą pompą - z wlotem od dołu i wylotem górą, jest najlepszym rozwiązaniem bo:

- wyłapuje bąbelki i detrytus (jeśli ten nie jest usunięty wcześniej)

- wymusza przepływ przez całe media a nie tylko powierzchniowo

8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

3. Komora spływu, żeby gdzieś mieć odpieniacz.

4. Refugium/dsb/zwirzowisko.

Zależy od sposobu prowadzenia akwarium

 

Co naprawdę warto mieć w sumpie? To na co szafka pozwoli - niestety ona ogranicza - zaś wymuszają zasady bezpieczeństwa i wygody.

Napisz jaką metodę filtracji planujesz i ile masz miejsca, coś Ci każdy doradzi (w sumie popełniliśmy chyba wszelkie możliwe błędy).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpa zrobiłem z akwarium 40x40x40 (dostałem od znajomego). Wkleiłem w jednym rogu komorę z pompą o wysokości 20 cm, gdyż mój odpieniacz musi mieć taki poziom wody. W komorze z pompą dolewka grawitacyjna, baniak z rodi wisi nad sumpem. W rogu na przeciwko pompy spływ z akwarium (wisi butelka pet z watą :P), żeby wymusić przepływ wody przez całego sumpa. Filtracja w woreczkach. Aby wykluczyć powstawanie martwych stref dałem do sumpa cyrkulator.
Według mnie więcej nie trzeba - o ile nie planuje się refugium / dsb. Mam jeszcze miejsce żeby włożyć jakieś filtry czy coś innego. I fakt, że wszystko (oprócz komory pompy) mogę przestawić sprawia, że takie rozwiązanie jest dosyć uniwersalne


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prostota

w 1 komorze spływ do rollemata, odpieniacz, filtr zeovit, filtr przepływowy na węgiel i inne media.

2 mała komora na płytki kulki itp (może być połączona z 1 komorą)

3 najmniejsza na pompę obiegową

Dodatkowo jedna komora na dolewkę/podmiany

 

Ja reaktor zamierzam poza sumpa postawić

Tylko jak to upchnąć w szafce 90x90 :P

 


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Yarccom napisał:

Ja reaktor zamierzam poza sumpa postawić

Tylko jak to upchnąć w szafce 90x90

Tyle miejsca.... jak ja bym chciał :)

Banalnie Drogi Watsonie - sump robisz na styk do szafki i u mnie odpieniacz ext200 twistmana i jego reaktor zajmują powierzchnię dna 54x38 cm. I jeszcze tam się 4 zrzuty mieszczą :)

Daj zdjęcie szafki - może być oddzielny wątek żeby Słonemu (jakoś nie wypada pisać Leszczowi :) )nie śmiecić - ostatnio sporo kombinowałem, chętnie pomogę :) Ale bez podstawowej wiedzy np. jak masz rozwiązany zrzut i powrót, będzie to mało przydatne dla Ciebie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje podejście do sumpa jest proste:

Powinien być jak najmniej skomplikowany i umożliwiać łatwe serwisowanie. 3 Komory (lub dwie w małych systemach) - pierwsza dopasowana do optymalnego odpieniacza, ostatnia dopasowana do optymalnej pompy obiegowej. Po środku komora na resztę sprzętu. Obok sumpa miejsce na baniak na wodę do dolewki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dzisiaj miał robić sumpa, to miałby dwie komory: malutka na obiegówkę i duża na resztę. Przy czym podzieliłbym go wzdłuż na pół, żeby zwiększyć prędkość przepływu. Teraz przy sumpie szerokim na 50cm ta woda ledwo płynie. Mój sump wyglądał tak:

20171209_155600

Pierwszej szyby od lewej już nie ma, bo ograniczałą ruch tafli wody i tworzył się tam gruby film bakteryjny, nie ma również zaraz obok niej małych wstawek na półkę na media. Nie ma również komory do której spadała woda (słabo widoczna na zdjęciu w pierwszej komorze od prawej, z tyłu przy rurach. A teraz w ogóle się zastanawiam nad wycięciem pierwszej szyby z prawej, bo niczemu to nie służy, oraz dolnej szyby z prawej w komorze refugium, bo tylko przeszkadza w odmulaniu sumpa.

A jakbym miał reaktor i odpieniacz to już dawno wszystkie te szyby by wyleciały, bo tylko komplikują ustawianie sprzętu w sumpie.

I dzisiejsza fotka szafki:

Sump

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już chyba było powiedziane.  Z moich obserwacji zbiornik rodi osobno. Bo czasem należy go umyć w środku.

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko już chyba było powiedziane.  Z moich obserwacji zbiornik rodi osobno. Bo czasem należy go umyć w środku.
  
Jeśli Rodi podciągnięte do sumpa to po co zbiornik na Rodi ?

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie nie napisałem o dolewce. Dolewkę 60 l mam poza szafką. Gdybym musiał zmieścić ją w szafce to sump byłby ciut mniejszy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.