Skocz do zawartości
Słony leszcz

Co powinien mieć sump?

Rekomendowane odpowiedzi

I ja wtrącę swoje trzy grosze.... W moim sumpie jest wszystko to co wg. mnie jest niezbedna lub przydatne do prawidlowego funkcjonowania systemu, a brzydko wyglądalo by w akwarium. A potrzeby zmieniają się w zależności od wieku akwa i od tego co i ile w nim jest. Pozdrawiam:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, że temat zaskoczył. Tytułowe pytanie jest jak najbardziej "filozoficzne" i otwarte. Chodzi o to, żeby wymienić doświadczenia i przemyślenia na temat różnych mniej lub bardziej praktycznych i przydatnych rozwiązań. Nie chodzi o konkretny projekt, wtedy bym przyszedł z odrobioną pracą domową i jakaś już wstępną koncepcją, a nie z "czy mógłby ktoś zaprojektować mi sump?";-)

Ja bym powiedział, że mamy do czynienia z dwoma generalnymi koncepcjami/szkołami. Pierwsza to tradycyjna - wielki sump, który ma zmieścić wszystko, w workach, przegrodach itp, ale raczej nic ma "nie wystawać" poza. Sump jest tutaj przedłużeniem akwarium, gdzie umieszcza się mniej atrakcyjne wizualnie jego elementy. Plus to jednak niezawodność, wszystko jest wewnątrz, nie potrzeba dodatkowych pomp i rur. Inny plus to jednak lepszy rozwój biologii, życie łatwiej kolonizuje taki sump niż wnętrza różnych urządzeń. Jeśli się dobrze zaprojektuje na początku i nie ma się tendencji do zmieniania koncepcji co chwila, to może to być rewelacyjne rozwiązanie. I tu się zaczynają schody, bo obecnie raczej jest tendencja do eksperymentowania z różnymi metodami, różnym sprzętem, mediami, a koncepcja "tradycyjna" nie lubi zmian. Jak się raz wklei przegrody, to potem trudno je przesunąć. Kwesta serwisu... tu bym był ostrożny, bo czy łatwiej serwisować sumpa z na przykład 6 komorami, gdzie jednak wszystko jest na wierzchu, czy małego sumpa i X reaktorów i filtrów przepływowych? Druga koncepcja to powiedzmy nowoczesna (trochę się zastanawiam, czy jednak nie napędzana odrobinę marketingiem firm, które bardzo chcą nam sprzedawać kolejne urządzenia do wszystkiego). Sump praktycznie pozbawiony wszelkich funkcji poza byciem zbiornikiem wyrównawczym i rozdzielnią wody, natomiast wszelkie "funkcje" umieszczone w reaktorach i filtrach wszelakich. Węgiel, media, adsorbery - w filtrze przepływowym, glony - w reaktorze lub scruberze, filtracja mechaniczna - rolermat, itd... itp... Bardzo estetyczne, bardzo elastyczne, taki High tech przez duże "H". Niestety minusem jest cena. Innym - zwiększone ryzyko awarii, bo jednak każde kolejne urządzenie się do tego dokłada.

Jeszcze takie przemyślenia odnośnie prostoty (z którą się jak najbardziej zgadzam, przynajmniej w teorii). Załóżmy, że koniecznie chcę mieć szczepkarium. Czy lepiej dać kolejną komorę w sumpie, czy może jakiś malutki zbiorniczek podpiąć do obiegu? Albo refugium (i nie chodzi o pochłanianie nutrientów tylko o faktyczny azyl dla zwierzaków nie koniecznie chcianych w zbiorniku głównym)... Moje zdanie zmienia się w zależności od dnia. Z jednej strony takie małe zbiorniczki dodatkowe dają elastyczność, z drugiej - większa komplikacja = większe ryzyko awarii.

Co do dolewki - ja bym rozdzielił kwestię zapasu RODI (który można umieścić gdziekolwiek, choćby w łazience, nie koniecznie pod akwarium) w ogólności, od zapasu RODI dla dolewki. Osobny zbiornik dolewki ma jeden cel - w razie awarii do akwarium wleje się X litrów wody zamiast X m3 (przy podłączeniu bezpośrednio pod osmozę). Moja osobista wizja jest właśnie taka. Większy rezerwuar rodi "gdzieś" (do podmian, do napełniania zbiornika dolewki, do jakichś bieżących prac), oraz mniejszy (taki żeby się zmieścił w akwa w razie W) - dla samej dolewki.

Komora do podmianek, to ja rozumiem takie coś, że normalnie część wody ze spływu leci do tej komory i się następnie przelewa dalej do sumpa (taki osadnik na dytrytus). Ale robiąc podmiankę mogę: zakręcić dopływ wody, odkręcić zawór spustowy, odkręcić zawór rodi i wsypać wcześniej odmierzoną sól, a jak się wymiesza, to znów odkręcić spust wody i przywrócić normalny obieg. Cała podmiana polega na przekręceniu kilku zaworów i taki właśnie jest cel. Nie bardzo widzę, jak w tym miała by się zmieścić jeszcze funkcja zbiornika dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Słony leszcz napisał:

Węgiel, media, adsorbery - w filtrze przepływowym, glony - w reaktorze lub scruberze, filtracja mechaniczna - rolermat, itd... itp... Bardzo estetyczne, bardzo elastyczne, taki High tech przez duże "H". Niestety minusem jest cena. Innym - zwiększone ryzyko awarii, bo jednak każde kolejne urządzenie się do tego dokłada.

Z pozostałą częścią postu się zgadzam, oprócz cytowanego wyżej fragmentu.

Wysoka cena - ok jeśli ktoś chce miec gotowca i chwalić sie znajomym Hi-tech w akwa i sumpie to musi wydać parę ładnych sumek. Ale dla mnie osobiście to hobby, przy którym z przyjemnością spędzam każdą wolną chwilę i wiele dodatkowych urzadzeń można zrobić samemu wydając niewielkie pieniądze na podstawowe rzeczy (jakas obudowa filtra, kawalki rur itp.) np filtr glonowy, pochłaniacz CO2, a nawet odpieniacz. 

Zwiększone ryzyko awarii.... może i tak ,ale przy urzadzeniach zewnetrznych łatwo jest je  naprawić/wymienić bez zatrzymywania caĺego obiegu akwa/sump. Akwa przetrwa spokojnie kilka dni z wypietym filtrem glonowym czy odpieniaczem zewnetrznym, ale bez obiegu max kilka godzin.

Dla mnie "sump" ma bardziej ogóle znaczenie niż samo szkło w zamkniete w szawce pod akwarium, dla mnie "sump" oznacza caly obieg wody poza akwarium wraz z dodatkowymi urzadzeniami.

P.S. Bardzo fajny temat :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wspomniał o istotnej kwestii, czyli przewidzeniu pod akwarium jakiejś części suchej, wyraźnie odzielonej, najlepiej wentylowanej, na elektrykę. Niby to nie sump literalnie, no ale wiadomo o co chodzi. Wydaje mi się to jednym z punktów "must have" dla dobrego projektu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zaraz Ci ktoś napisze, że dobry sump stoi w sumpowni w oddzielnym pomieszczeniu i nie jest pod akwarium głównym ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, VDR napisał:

To zaraz Ci ktoś napisze, że dobry sump stoi w sumpowni w oddzielnym pomieszczeniu i nie jest pod akwarium głównym ;)
 

Ale czy to naprawdę takie dobre? W dużych systemach pewnie trudno inaczej, ale w "normalnym" akwarium to jednak miło widzieć zbiornik podczas prac, zamiast garować gdzieś w piwnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Słony leszcz napisał:

Nikt nie wspomniał o istotnej kwestii, czyli przewidzeniu pod akwarium jakiejś części suchej, wyraźnie odzielonej, najlepiej wentylowanej, na elektrykę.

Według mnie to przydałyby się ze dwie takie wydzielone części,  z każdej strony sumpa, bo przy jednej z boku, to trzeba by kable ciągnąć przez cały sump górą albo z tyłu, a do wielu urządzeń po prostu nie ma tak długich przewodów, nie wspominając o plątaninie kabli.  Dodatkowo warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu na wypadek przerwy w dostawie prądu. Jakaś przetwornica i najlepiej ze dwa aku. Mi niestety nie starczyło na to miejsca w szafce i już dwa razy musiałem lecieć po sprzęt do piwnicy. Nawet nie chcę myśleć, co by było, gdyby wyłączyli prąd, a mnie akurat w domu nie było......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale czy to naprawdę takie dobre? W dużych systemach pewnie trudno inaczej, ale w "normalnym" akwarium to jednak miło widzieć zbiornik podczas prac, zamiast garować gdzieś w piwnicy.
Młody jesteś to i kręgosłup jeszcze zdrowy by na czworaka np sump czyścić ;);)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, VDR napisał:

Młody jesteś to i kręgosłup jeszcze zdrowy by na czworaka np sump czyścić ;);)

No ja nie mam sumpa obecnie, to i nie zaznajomiony jestem z niuansami. Dlatego też pytam. No i w większości przypadków rozważania na temat sumpowni są czysto teoretyczne, bo brak takich możliwości. Nie często się dom buduje, że można sobie poszaleć z projektem.

@klossowski kable to nie aż taki problem. Bardziej mnie chodzi o urządzenia wszelakie elektroniczne, które nie lubią soli i wilgoci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam komorę na odpieniacz refugium połączone z szczepkami i Bubble trap i komora pompy powrotnej
c0d4bbd40fa3e8178f6030ffc537c7d7.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.