Skocz do zawartości
SmauG

70L z panelem zewnętrznym czy bez?

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,
mam na imię Andrzej i.. nie jestem alkoholikiem. A może szkoda, bo byłoby gdzie kasę wkładać, a tak to sobie człek wymyśla hobby :p 

Etap: przymierzam się i planuję sprzęt.

Od dawna marzę żeby uruchomić moje pierwsze akwarium morskie. Małe, bo i pieniędzy chciałbym wydać niezbyt wiele na starcie. Wiem że to drogie hobby, ale na dziś dzień postawienie większego zbiornika nie wchodzi w rachubę - max to 70L. Ze zwierzyny na starcie chciałbym się zmierzyć z jakimiś miękkimi koralami, z ryb to mój zbiornik pozwoli na 1 może 2 małe sztuki + jakąś krewetę może 2 (podobają mi się te seksowne :), no i one małe są) + jakaś ślimaczyzna. Reasumując - stawiam na 'łatwą i wybaczającą naukę' obsadę startową.

Jak będzie sprzęt i będzie co opisywać to pewnie założę osobny wątek. Na razie jednak chciałbym się poradzić w kilku sprawach zanim zacznę cokolwiek kupować (tak, przeczytałem wiele podobnych wątków, ale przyznajcie sami, że często opinie są różne i dla nowicjusza rodzi to tylko więcej pytań niż odpowiedzi :().

Powoli zmierzamy już do pytań - wiem, gaduła jestem..
 dwie koncepcje akwarium:

1) szalenie proste:

  • akwarium 50x35x40h (70L)
  • światło (np. Spectra Nano 30W)
  • pompa cyrkulacyjna (np. Jebao SW-2)
  • skimmer (np Eiheim Skim 300)
  • grzałka (nic jeszcze nie wybierałem)

Wiem że ta koncepcja jest możliwa - widziałem wątki na forum gdzie takie akwaria działają bardzo ładnie (jedno nawet ze 7 lat już :) - brawo ten Pan :))

2) początkujący co myśli że coś już wie (akwarium z panelem zewnętrznym, bo tak to się chyba nazywa?):

  • akwarium 600x35x40h => 50X35X40h (70L) + 10x35 na panel
  • światło (np. Spectra Nano 30W)
  • pompa cyrkulacyjna (np. Jebao SW-2)
  • odpieniacz (np. Resun SK-300 lub TUNZE 9001)
  • pompa obiegowa (nic jeszcze nie wybierałem)
  • grzałka (nic jeszcze nie wybierałem)

W obu przypadkach podzespoły nie należą do tych z górnej półki, ale wiem że na takich wystartować można, a potem będzie obserwacja i ewentualne zamiany.
Może warto wspomnieć, że na dzień dzisiejszy liczy się dla mnie też poziom hałasu - moja lepsza połówka jest obdarzona bardzo dobrym słuchem i czasami słabo śpi przez hałasy, a przecież nie chciałbym żeby była niewyspana przez moje akwarium, bo to by bardzo źle dla niego rokowało ;) 

Pytanie: którą koncepcję byście proponowali, z panelem czy bez?
 

Pytania technicznie:

Oto mój zamysł panelu filtrującego, do którego miałbym kilka pytań

710882380_Zrzutekranu2020-10-29o00_45_06.png.5993c46368f553cf68e1933d9bd2f778.png

233417922_Zrzutekranu2020-10-29o00_42_12.thumb.png.c83185f15e938b39e7fd223580da605e.png

Nie mam miejsca na panel z tyłu, w grę wchodzi więc tylko bok (35 cm).
Na szkicu nie zaznaczyłem przedniej szyby :( A więc jest to ta przy 1ej komorze, tam gdzie będzie grzebień i spad wody.

1) Czy takie szerokości na komory wystarczą (długość byłaby 9-10 cm)?
- Pierwsza 13 cm (odpieniacz) - oczywiście na górze grzebień
- Druga ok 6 cm (wkłady filtracyjne)
- przestrzeń pomiędzy Drugą a Trzecią 2cm - wstawiłem dodatkową przegrodę żeby woda nie wpadała do ostatniej komory z góry, bo będzie hałasowała), ewentualnie mogę ją zmniejszyć np. do 1cm, wystarczyłoby? Miałbym ten centymetr szerzej w komorze z filtracją.
- Trzecia ok 11 cm - pompa obiegowa

2) Czy 5 cm od góry wystarczy na wklejenie grzebienia?

3) Przestrzeń przelotową pod przegrodą komór 1/2 ustawiłem na 2,5 cm. Wystarczy?

4) Jaka dobiera się wysokość przegrody pomiędzy komorą nr 2 i 3 (w moim przypadku pomiędzy 2 i tą przestrzenią przed kom. 3)?

5) Gdzie najefektywniej byłoby umieścić grzałkę?

6) Czy wysokość na jakiej robi się otwór w komorze z pompą obiegową ma znaczenie? Jakieś zasady jej ustalania?

 

To chyba na razie tylle :)

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i ewentualną pomoc :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, SmauG napisał:

- Pierwsza 13 cm (odpieniacz) - oczywiście na górze grzebień

- przestrzeń pomiędzy Drugą a Trzecią 2cm - wstawiłem dodatkową przegrodę żeby woda nie wpadała do ostatniej komory z góry, bo będzie hałasowała),

zależy który odpieniacz chcesz tam zmieścić  o ile pamiętam Resun "po szerokości" ma ponad 20cm

rozrysuj sobie po prostu - wymiary odpieniaczy są podane na www sklepów

a to (brak chlapania) akurat można zrobić podnosząc poziom wody w panelu ... więc ta szyba jest zbędna

33 minuty temu, SmauG napisał:

6) Czy wysokość na jakiej robi się otwór w komorze z pompą obiegową ma znaczenie? Jakieś zasady jej ustalania?

chodzi o wylot / powrót do zbiornika ? tak - pod poziomem wody - chyba że chcesz by chlapało :)

panel1.JPG.2661d843d705ed3dc9f22d2391560b12.JPG

prosto i skutecznie - wymiary panela dopasowujesz do wybranego odpieniacza i pompy - grzałka  raczej w ostatniej komorze - tak samo jak czujka od automatycznej dolewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SmauG napisał:

światło (np. Spectra Nano 30W)

Lampki nie widziałem i wiadomo, że wat watowi nie równy, ale miałem Zetlighta 20W w kostce 30l i światła było o wiele za mało, niektóre zoa w ogóle nie rosły.  Teraz w podobnym baniaku (70x35x40) mam lampkę 60W i jest ok, z tym że wisi 12 cm nad powierzchnią wody, ma kolimatory i jakieś mocne diody. Obawiam się,  że 30W może być za mało na taki baniak.

4 godziny temu, SmauG napisał:

jedno nawet ze 7 lat już :) - brawo ten Pan :)

Z tym, że tamten baniak jest 2 i pół raza mniejszy:) Poza tym, jakby zaistniała potrzeba dołożenia jakiegoś adsorbera, czy cokolwiek, to możesz tylko powiesić w pończosze przed cyrkulatorem, bo nie ma gdzie tego dać, warto to wziąć pod uwagę.

 

4 godziny temu, SmauG napisał:

akwarium 600x35x40h => 50X35X40h (70L) + 10x35 na panel

Mam identyczny baniak teraz, tylko 20 cm dłuższy z takim samym bocznym panelem. Moja rada jest taka, żebyś najpierw wykonał makietę z tektury i zobaczył jak takie komory wyglądają. Ja tak zrobiłem i zrezygnowałem z wszelkich przegród w panelu, bo moje łapska w żadnym wypadku by nie weszły do żadnej komory wielkości 10x10, a obsługa panela pencetą raczej mi się nie uśmiechała :clowning

4 godziny temu, SmauG napisał:

odpieniacz (np. Resun SK-300 lub TUNZE 9001)

Miałem oba. Ten Resun to poza tym, że niemiłosiernie warczał nic nie robił, zero piany. Wiem, że  u niektórych pieni i jest cichy, ale mój wyrzuciłem po jednym dniu użytkowania.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp :)

Czyli wersja z panelem, tak? :)

5 godzin temu, silvia napisał:

zależy który odpieniacz chcesz tam zmieścić  o ile pamiętam Resun "po szerokości" ma ponad 20cm

rozrysuj sobie po prostu - wymiary odpieniaczy są podane na www sklepów

Fizyczne gabaryty to znam.  Resun 22x9x5 (to 22 to będzie wysokość, a szerokość to 9 cm), a Tunze 11x6,3x21,5 (11cm szerokość).

Raczej chodzi mi o to, czy mam się właśnie ściśle dopasowywać do szerokości odpieniacza, czy powinienem zostawić jeszcze jakiś luz na coś. Ot tak z praktycznego punktu widzenia. Projektuję raz, a później nie będę miał możliwości przestawiania. Czyli jakbym patrzył na te dwa modele to mogę zrobić 12 cm i będzie OK :)

6 godzin temu, silvia napisał:

a to (brak chlapania) akurat można zrobić podnosząc poziom wody w panelu ... więc ta szyba jest zbędna

OK, czyli przegroda jest zbędna - wylatuje. Przelew górą.
A ten poziom jak się reguluje? Wysokością przegrody czy mocą przepływu? Bo może wysokość przegrody nie ma wtedy większego znaczenia i nie mam co patrzeć co do 1 cm. A nie wiem do czego ją właśnie odnieść. Nie mogę tego nigdzie doczytać.. 
Ten obrazek znam i przyznaję, że trochę się nim kierowałem :D No ale czytanie zbyt wielu wątków spowodowało że dodałem tą dodatkową przegrodę hehe.
Na nim przegroda jest prawie równa z wysokością na jakiej zaczyna się grzebień.

Grzałka w ostatnim, to przyda się tam te 2-3 cm więcej miejsca po szerokości.

A ta środkowa komora ma jakąś minimalną szerokość? Czy po prostu ile mi zostanie tyle będzie?

2 godziny temu, klossowski napisał:

Lampki nie widziałem i wiadomo, że wat watowi nie równy, ale miałem Zetlighta 20W w kostce 30l i światła było o wiele za mało, niektóre zoa w ogóle nie rosły.  Teraz w podobnym baniaku (70x35x40) mam lampkę 60W i jest ok, z tym że wisi 12 cm nad powierzchnią wody, ma kolimatory i jakieś mocne diody. Obawiam się,  że 30W może być za mało na taki baniak.

Dzięki za odp :)

Podchodzę do startu trochę tak budżetowo ale i zamysłem rozwojowym. Dobrany sprzęt nie jest zbyt drogi, ale jak nie wystartuje z czymś to będę to ciągle odwlekał :( zawsze znajduje się coś na co potrzeba (znam siebie) a jak zacznę, to i motywacja już inna :) Dlatego takie światło na początek wybrałem.

A co to za lampa? Daj proszę jakieś foto/link :)

2 godziny temu, klossowski napisał:

Z tym, że tamten baniak jest 2 i pół raza mniejszy:) Poza tym, jakby zaistniała potrzeba dołożenia jakiegoś adsorbera, czy cokolwiek, to możesz tylko powiesić w pończosze przed cyrkulatorem, bo nie ma gdzie tego dać, warto to wziąć pod uwagę.

OK, czyli wersja z panelem przy tej wielkości lepsza.

2 godziny temu, klossowski napisał:

Mam identyczny baniak teraz, tylko 20 cm dłuższy z takim samym bocznym panelem. Moja rada jest taka, żebyś najpierw wykonał makietę z tektury i zobaczył jak takie komory wyglądają. Ja tak zrobiłem i zrezygnowałem z wszelkich przegród w panelu, bo moje łapska w żadnym wypadku by nie weszły do żadnej komory wielkości 10x10, a obsługa panela pencetą raczej mi się nie uśmiechała :clowning

Sprawdzę :)

No ale to masz teraz panel bez przegród w ogóle? Jedna wielka komora po szerokości? Rzuć jakieś szybkie foto :)

Odpieniacz na starcie nie będzie potrzebny to jeszcze poczytam i się zastanowię. Ale jakieś wielkości komory chciałem już teraz okreslić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jak sugerują koledzy sprawdź czy będziesz mógł rękę włożyć. Grzalka nie może być w komorze pompy bo tam jest zmienny poziom wody. Zobacz również wątek kolegi krzysiekob, ma panel bez przegród a dzięki 2 wylotom nie stosuje cyrkulatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, SmauG napisał:

  Resun 22x9x5 (to 22 to będzie wysokość, a szerokość to 9 cm),

aaa faktycznie :) wiedziałem że gdzieś dzwonią ...

jak kolega wyżej napisał - nie brał bym Resuna - Tunze pieni duużo lepiej

Godzinę temu, SmauG napisał:

 

Raczej chodzi mi o to, czy mam się właśnie ściśle dopasowywać do szerokości odpieniacza,

obok odpieniacza można włożyć np. grzałkę - jak kto woli

Godzinę temu, SmauG napisał:

A ten poziom jak się reguluje? Wysokością przegrody czy mocą przepływu?

w pierwszej / drugiej- wysokością przegrody

a w ostatniej - czujką od dolewki (poziom wody)  - jak dasz nisko .. to chlapie

(zakładam że będzie automat dolewka bo inaczej parowanie i dolewanie "z ręki" ... przed snem uzupełnić braki by w nocy mieć ciszę)

54 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

 Grzalka nie może być w komorze pompy bo tam jest zmienny poziom wody.

może być o ile masz wysoki poziom i dolewkę automat

Godzinę temu, SmauG napisał:

Odpieniacz na starcie nie będzie potrzebny to jeszcze poczytam i się zastanowię.

odpieniacz przy okazji natlenia wodę - bierz od razu

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Cześć, jak sugerują koledzy sprawdź czy będziesz mógł rękę włożyć. Grzalka nie może być w komorze pompy bo tam jest zmienny poziom wody. Zobacz również wątek kolegi krzysiekob, ma panel bez przegród a dzięki 2 wylotom nie stosuje cyrkulatora.

Zrobiłem kartonową makietę i przy komorze 10x12 łapa wchodzi do dna i nawet pozwala coś tam pogmerać :)

Jakkolwiek znalazłem wątek o którym pisałeś i... ŁAŁ - mega! :) Wygląda to na prawdę fajnie i dość wygodnie
Już do niego napisałem (mam nadzieję że nie przerazi go zmasowany atak moich pytań hehe).

Postaram się aktualizować tu moje kolejne postanowienia sprzętowe - zobaczymy jak mi pójdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, SmauG napisał:

A co to za lampa? Daj proszę jakieś foto/link :)

Ja mam taką:

https://www.aliexpress.com/item/33004692165.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.73b84c4dycg8rf

6 godzin temu, SmauG napisał:

No ale to masz teraz panel bez przegród w ogóle? Jedna wielka komora po szerokości? Rzuć jakieś szybkie foto :)

Tak i sprawdza się znakomicie, na dole mam nawet mini cryptic zone, a właściwie to twilight zone  dla rurówek i innych filtratorów ;) ale przy takim panelu trzeba pamiętać, że wyłączenie pompy obiegowej powoduje podniesienie poziomu wody w całym panelu i trzeba też wyłączać odpieniacz, chociaż ja mam ustawiony na sucho,  a  po wyłączeniu pompy zaczyna pracować na mokro i to tyle z niedogodności.

U siebie mam tak:

panel3.thumb.jpg.9dedc880352d79c1a454deb7c8ad5c14.jpg

panel4.thumb.jpg.9682733dda07edc9caf0646669107a96.jpg

panel6.thumb.jpg.af1e16ca0ed657a1f1317aab956cc30f.jpg

panel7.thumb.jpg.485cd433fd2dbcd8af287826a72aebe0.jpg

IMG_20201029_142648.thumb.jpg.5fb9c2b68ea785fa2a484a0feacce26d.jpg

 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj @SmauG

 Mam akwa - kostkę 40x40 z panelem wewnętrznym. Panel jest taki jak na schemacie z postu @silvia.20191201_161819.thumb.jpeg.8df7829c9ac30b25882c92e9696bbdb0.jpeg

I jak bym jeszcze raz projektował akwa to zrobil bym tak samo. Szerokość panelu to właśnie 12 cm.

20 godzin temu, SmauG napisał:

odpieniacz (np. Resun SK-300 lub TUNZE 9001)

Ja mam odpieniacz na kostkę lipową i uważam, że jest to godny polecenia najprostrzy, najbardziej naturalny, najtańszy i niezawodny system tego typu filtracji i co ważne prosty w regulacji.  Jego jedyną wadą jest konieczność wymiany kostki lipowej raz na 6-8 tyg. Sam odpieniacz to koszt 40-50 zł plus wydajna pompa powietrza (najtańsza ok 40 zł, najcichsza ok 100 zł). Gdyby nie to, że okazyjnie kupiłem odpieniacz na pompę do wiekszego akwa to prawdopodobnie zamontowal bym w 400l akwa dwa odpieniacze na kostkę:). Powodzenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2020 o 12:46, klossowski napisał:

U siebie mam tak:

panel4.thumb.jpg.9682733dda07edc9caf0646669107a96.jpg

panel6.thumb.jpg.af1e16ca0ed657a1f1317aab956cc30f.jpg

Fajnie to wygląda, bo jest możliwość aranżacji środka z ewentualnymi zmianami później.

Czyli była wstawiona szyba z otworem na wylot wody, żeby wydzielić panel, a potem z jakiejś pleksi ten czarny panel dokładałeś i grzebień?
Bo zastanawiam się czy tak to właśnie zrobić - zamówić akwarium z tą szybą dzielącą niższą o powiedzmy 5 cm, a później do tego zamówić sobie wycinany laserowo panel z czarnej pleksi, który bym dokleił do tej szyby?

Jaka średnica otworu na wylot wody? 
I ta końcówka do wylotu wody, to jakaś specjalna jest? Bo fajnie jakby się nią dało kierować strumień w różne strony.

Z gory dzięki za odp. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SmauG napisał:

Czyli była wstawiona szyba z otworem na wylot wody, żeby wydzielić panel, a potem z jakiejś pleksi ten czarny panel dokładałeś i grzebień?
Bo zastanawiam się czy tak to właśnie zrobić - zamówić akwarium z tą szybą dzielącą niższą o powiedzmy 5 cm, a później do tego zamówić sobie wycinany laserowo panel z czarnej pleksi, który bym dokleił do tej szyby?

Można i tak zrobić, ale u mnie jest czarny lacobel, bo bałem się, że pleksi porysuję przy czyszczeniu, chociaż i tak tego w ogóle nie czyszczę, więc to bez znaczenia w sumie.

2 godziny temu, SmauG napisał:

Jaka średnica otworu na wylot wody? 

U mnie jest 25 mm, ale ja mam przelot z Aliexpress, bo w polskich sklepach nie widziałem takiego.

 

2 godziny temu, SmauG napisał:

I ta końcówka do wylotu wody, to jakaś specjalna jest? Bo fajnie jakby się nią dało kierować strumień w różne strony.

Ta końcówka jest regulowana, można strumień wody kierować dowolnie. 

To jakaś dysza akwariowa z Ali za 2$, niestety miała ciut za małą średnicę i musiałem dorabiać tulejkę z rury pcv na tokarce, 2 godziny z kolegą to toczyliśmy, bo trzeba było zebrać 0.2 mm, ale się udało, chociaż pewnie szybciej bym to papierem ściernym ręcznie zebrał :clowning

Takie coś mam, chociaż pewnie możne by też zrobić to na dyszy od loc-line lub czymś podobnym.

https://www.aliexpress.com/item/4000173089305.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.71784c4dIdOJlD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, klossowski napisał:

Można i tak zrobić, ale u mnie jest czarny lacobel, bo bałem się, że pleksi porysuję przy czyszczeniu, chociaż i tak tego w ogóle nie czyszczę, więc to bez znaczenia w sumie.

Dzięki :)

Ja się zacząłem zastanawiać, czy nie prościej byłoby pod wymiar zrobić cały panel z pleksi 5mm, wstawić do akwarium i uszczelnić silikonem boki..

Aliexprees lubię, muszę poszukać tam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.