Skocz do zawartości
RosheD

Korale a piasek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w baniaczku 140l 100x35x35 pływa sobie strigata na oko 15cm, od jakiegoś czasu korale strasznie grymaszą tym bardziej euphyllie, nawet trachyphylli zaczyna coś się nie podobać.
Czy jest możliwość aby koralą za bardzo nie podobało się przysypywanie ? Korale na skale wyglądają okej a te na piasku (euphyllia glab) praktycznie zdychają.

Czy jest możliwość aby babka robiła zbyt wielki dym?

Dodatkowo na szybach co dwa dni nie czyszczenia pojawia się brązowy nalot dość obfity.

Podmianka 20l co dwa tyg af reef salt, balling af 10ml/24h parametry staram się utrzymywać na stałym poziomie.
Dolewam aminomix/build/energy/pro bio s/ fish v do artemii

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, RosheD napisał:

Dodatkowo na szybach co dwa dni nie czyszczenia pojawia się brązowy nalot dość obfity.

Podmianka 20l co dwa tyg af reef salt, balling af 10ml/24h parametry staram się utrzymywać na stałym poziomie.
Dolewam aminomix/build/energy/pro bio s/ fish v do artemii

Nalot typowy dla produktów AF (dostałeś go "w gratisie" więc nie podlega reklamacji :) ). Dozujesz jod? To pierwiastek często zapomniany i niedoceniany.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, dozuję jod oraz micro e od af'a.
Wcześniej akwarium było prowadzone na ocean instant pył był również.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem babki więc nie wiem czy mam prawo do wypowiadania się w Twojej sprawie, jednak wydaje mi się że to nie wina rybci. Przecież często na wstrząśnięcie piasku korale reagują bardzo pozytywnie (no chyba że pod nim zebrał się jakiś niezidentyfikowany syf). Szukałbym przyczyny mimo wszystko w parametrach.

Co to oznacza że są na stałym poziomie? Na pewno nie ma NO3, PO4?

Proponuję te same podmiany które robisz ale co tydzień przez jakiś okres czasu. W ogóle strasznie dużo lejesz tych wszystkich specyfików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam przez chwilę strigatę i już jej nie mam. Z moją był taki problem, że brała piasek w pysk i płynąc w połowie wysokości akwa siała nim z góry po całej okolicy a korale tego nie kochały. Zwykła puellaris sieje piach leżąc brzuchem na piachu i nie robi z nim nalotów dywanowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Amblygobius phalena też robi zrzuty na lps'y, w tym na euphylia glab. i specjalnie im to nie przeszkadza. Co prawda zdechła mi 1 goniopora posypywana przez nią, ale to raczej nie w tym był problem. Stawiam jednak na inny powód Twoich kłopotów. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wracam po dość dłuższym okresie.
no3 - 2 - Salifert
po4 - 0.05 AF
ph 8 Salifert
kh 7.8 AF
mg - 1320 AF
ca 425 AF

Dalszy brak wzrostu koralowców, korale niby się dzielą ale euphyllie w ciągu pół roku może dodały sobie 2 główki.

Lampa tak jak mówiłem została zmieniona na DIY 
8 x 10w deep blue - 95%

4 x 10w 15k - 70%

4 x 10w 25k.- 70%

Zasolenie stałe utrzymywane na poziomie 1024. Mierzone od grudnia praktycznie codziennie.
Mg + Ca + Kh mierzone co tydzień, bez zmian. Balling podaje na dzień 40ml - AF.
Podmianka co dwa tyg 20l na 130 litrowe akwarium - sól AF Reef salt.

Mam wrażenie że koralowce totalnie mają gdzieś moje starania i ciągle strzelają fochy zamiast rosnąć jak należy (głównie lps)
Trachypchylia od wielkiej glowy zrobiła się mała kuleczka która otwiera się co drugi dzień.
Euphyllia od roku z 3 główek zrobiło się 5
Druga Euphyllia ta sama sytuacja.

Acropory oraz inne sps rosną jak szalone, można wręcz słuchać jak rosną jednak te lps to marudzą i marudzą...
Macie jakiś pomysł? Mi nasuwają się trzy.

1. W lampie brakuje diod full spectrum

2. Euphyllie nie rosną z powodu strigaty, babka robi nalot piaskowy który akurat nie trafia na nie jednak może im to przeszkadzać.

3. Za niskie No3/Po4. Przy teście który podałem powyżej wyszło 2 jednak czasami wynik sugerował by 0.

Na 150 litrów podaje 2 kostki artemii, 1 lobster egg, 1 kostka jakoś pokarmu dla koralowców od ocean nutrition. 

Proszę o pomoc bo już doprowadza mnie to do białej gorączki.

Akwa w grudniu miało roczek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Punkt drugi i trzeci ma tu znaczenie. A euphyllie nie należą do demonów wzrostu i to jeszcze zależy od odmiany. Wrzuć zdjęcie zbiornika.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie tanka, bez korekcji barw.
Jednak zdjęcie musiałem sporo skompresować aby dało się tutaj dodać.
https://ibb.co/vmFYDxL
Tutaj link do zdj w pełnej rozdzielczości. 

20210408_123642.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
51 minut temu, RosheD napisał:

Jednak zdjęcie musiałem sporo skompresować aby dało się tutaj dodać

Wrzucasz najpierw zdjęcie na darmowy imgur.com a później tutaj wklejasz zdjęcie bez strat ;) 

Lampa mogłaby wisieć wyżej i wtedy światło miał byś ładniej rozproszone a nie punktowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, musiałem skompresować z 4mb do 1mb, ten plik wrzuciłem tutaj, a oryginalny na hosting.
Lampa będzie podwieszona po zmianie miejsca zamieszkania akwarium, tutaj nie mam takiej możliwości.
Jednak tych punktów jest dużo i akurat nad euphylliami są 2 x 10w royal blue oraz 1x 10w 15k a obok jest już 20k 10w.

Także świeci prosto na nie.

 

Euphyllie otwierają się, ładnie pompują jednak nie chcą się dzielić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.