Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Obieg materii w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Hoom napisał:

Żeby to wszystko było takie proste ja piszecie . Kulki maxspecta złe , żywa skala ok itd . Ja widziałem zbiornik w sobotę u gościa to szczęka mi spadła z 20 twardych w tym taka goniopora jakiej jeszcze dawno nie widziałem a w sumpie tylko skarpeta odpieniacz i filtr medii z węglem i nic po za tym . Żadnej autodolewki , pomp dozujacych itd . Odparowaną wodę koleś dolewał prosto do akwarium . Zasolenia nigdy nie sprawdzał bo nie miał czym , odmierzał na wagę . Akwarium 160L i tylko 25 żywej skaly . No i to rosło !!! jedyne na co nie skąpił to rea sea AB plus 

LPS-wyglądały dobrze, jednak acropory to dramat  - chyba dawno nie widziałeś dobrze wyglądającego akwarium:P.

Już więcej się nie odzywam - nie chcę zaśmiecać tematu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do fosforu. Wnioski moje są takie, że fosfor usuwany jest z akwarium poprzez filtrację słupa wody: odpieniacz, glony, włóknina/ rolermat, odciąganie detrytusu. Natomiast w skale/mediach po osiągnięciu maksymalnej biomasy bakterii, fosfor nie jest już utylizowany.

Edytowane przez Marcin P. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Marcin P. napisał:

Wracając do fosforu. Wnioski moje są takie, że fosfor usuwany jest z akwarium poprzez filtrację słupa wody: odpieniacz, glony, włóknina/ rolermat, odciąganie detrytusu. Natomiast w skale/mediach po osiągnięciu maksymalnej biomasy bakterii, fosfor nie jest już utylizowany.

No to raczej fakt jest, a nie wnioski. Nie ma biologicznego procesu "defosforyzacji". Po prawdzie, w denitryfikację w wysoko porowatych, sztucznych mediach, umieszczonych w silnym przepływie w dodatku, też nie za bardzo wierzę, za dużo tlenu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, norbi2222 napisał:

LPS-wyglądały dobrze, jednak acropory to dramat  - chyba dawno nie widziałeś dobrze wyglądającego akwarium:P.

Już więcej się nie odzywam - nie chcę zaśmiecać tematu.

To i ja ostatni  . dramat to prawda ale żyły . Spróbuj utrzymać acry nawet nie sprawdzając zasolenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, =Fresz= napisał:

Stwierdzenie silnie udokumentowane moim zbiornikiem, który ponoć nie miał prawa bytu :P a reszta jak kulki są mi obce hehe 

Nie wiem kto tak twierdził. Ja sobie nie przypominam. Uważam że takie kulki stanowią ekwiwalent tzw. żywej skały, a nie spotkałem się z uzasadnionym twierdzeniem że skała ma być w zbiorniku a nie w sumpie. Natomiast w wielu sklepikach czy też nawet w ogłoszeniach na tym forum spotkałem się z gruzem który nie nadawał by się nawet na skalniak, nie mówiąc o akwarium. Dlatego do wszystkiego trzeba podchodzić zdroworozsądkowo...

5 godzin temu, Jacek56 napisał:

PS. Krucjatę odpieniaczową niedługo wznowię :) 

Czekam na zdjęcia :) Kłócić się nie zamierzam, a patrzeć na ciekawe projekty, lubię.

5 godzin temu, norbi2222 napisał:

Nie zgadzam się! Moje dwukrotne doświadczenie wskazuje, że kulki mają żadne działanie lub nawet odwrotne do zamierzonego. Po usunięciu ostatniej porcji kulek z mojego zbiornika nutrienty spadły. Napominam, że mimo zwiększenia karmienia. Jedyna zmiana jaką wykonałem w tym czasie to wywalenie kulek i zwiększenie karmienia.

Masz pełne prawo. Tylko wiesz, cały wic polega na tym żeby potrafić to wytłumaczyć w realiach Twojego zbiornika. Bo to że u Ciebie "nie pykło" znaczy tylko tyle że u Ciebie "nie pykło". Chyba ze postawisz ogólną tezę i ją obronisz.

Potrafisz?

ps. boję się pisać że Ziemia jest okrągła by nie usłyszeć od Ciebie że jest płaska. :)

Godzinę temu, Marcin P. napisał:

Wracając do fosforu. Wnioski moje są takie, że fosfor usuwany jest z akwarium poprzez filtrację słupa wody: odpieniacz, glony, włóknina/ rolermat, odciąganie detrytusu. Natomiast w skale/mediach po osiągnięciu maksymalnej biomasy bakterii, fosfor nie jest już utylizowany.

Pamiętajmy przy tym, że zgodnie z zasadami, związek rozpuszcza się zgodnie z gradientem stężeń, dlatego jeśli będziesz usuwał ze słupa jakiś związek, będzie się od rozpuszczał do niego. Prędkość jest zależna od warunków.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marcin P. napisał:

Wracając do fosforu. Wnioski moje są takie, że fosfor usuwany jest z akwarium poprzez filtrację słupa wody: odpieniacz, glony, włóknina/ rolermat, odciąganie detrytusu. Natomiast w skale/mediach po osiągnięciu maksymalnej biomasy bakterii, fosfor nie jest już utylizowany.

Nie mam dużej biomasy i nie korzystam z żadnych wyżej wymienionych dobrodziejstw. Poprostu mało karmię i na hance fosforany są na zero a na icp marinlab przelicznik z fosforu na fosforany wychodzi 0,06. Myślę że ilość karmienia musi być wprost proporcjonalny do całej reszty. Nawet korali noe karmię (a nawet dwa miekkasy mam) i nie marudzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest ? 

Karmnię 5 kostek plus suchy i pyłki.

No3 5-10 czasem 20 ( szkoda że tak mało wolałbym około 50 .

Po4 0.00 i tak już 2 miechy 

W akwa , raczej w sumpie tylko siporax około 8- 10 L i włóknina .

Tyle nicwiecej i tak sie zastanawiam gdzie mam bład. 

Pasowało by Po4 miec około 0.10- 0.15 

Ale za nic nie mogę podbić. 

I to jest ciekawe. 

Materi w słupie wody duzo. 

Włoknibe wymieniam pasek  co 3-4 dni . 

I bądz tu mądry . Wcześniej walczylem z Po4 by uyrzymać chociarz 0.20 a teraz w drugą strone. 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

To jak to jest ? 

Karmnię 5 kostek plus suchy i pyłki.

No3 5-10 czasem 20 ( szkoda że tak mało wolałbym około 50 .

Po4 0.00 i tak już 2 miechy 

W akwa , raczej w sumpie tylko siporax około 8- 10 L i włóknina .

Tyle nicwiecej i tak sie zastanawiam gdzie mam bład. 

Pasowało by Po4 miec około 0.10- 0.15 

Ale za nic nie mogę podbić. 

I to jest ciekawe. 

Materi w słupie wody duzo. 

Włoknibe wymieniam pasek  co 3-4 dni . 

I bądz tu mądry . Wcześniej walczylem z Po4 by uyrzymać chociarz 0.20 a teraz w drugą strone. 

 

Z tego co kojarzę Kolega posiada odpieniacz. Można zacząć od wyłączenia.

Edytowane przez Marcin P. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT czas do zbiornika wprowadzić nowy materiał. Szkło fosforanowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Materi w słupie wody duzo. 

Włoknibe wymieniam pasek  co 3-4 dni .

U mnie po 3-4 dniach włóknina wygląda tak

ACtC-3ce1MSmC1qnHPjxPYQ2bowz3Nag-FsKj-yH

Dwa takie kawałki 10x11cm dwa razy w tygodniu lecą do kosza, syfu w tym masa, a mam malusieńkie akwarium. Filtracja mechaniczna jest całkiem wydajna, choć trzeba pamiętać o wymianie waty. Może tu znika Twoje PO4. A druga myśl, to czy stosujesz obecnie jakąś pożywkę (wódkę itp...)? Sporo osób pisze, że przy stosowaniu pożywek mają problem z PO4. Więc jeśli teraz nie stosujesz, a wcześniej stosowałeś, może to być też jakiś trop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

U mnie po 3-4 dniach włóknina wygląda tak

ACtC-3ce1MSmC1qnHPjxPYQ2bowz3Nag-FsKj-yH

U  mnie podobnie wyglada skarpeta po 36 godz. Jutro odcisnę trochę wody z brudnej skarpety, rozcieńczę RODI 1:10 i zmierzę fosforany i azotany. Zobaczymy ile tego osadza się mechanicznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Arek77 napisał:

U  mnie podobnie wyglada skarpeta po 36 godz. Jutro odcisnę trochę wody z brudnej skarpety, rozcieńczę RODI 1:10 i zmierzę fosforany i azotany. Zobaczymy ile tego osadza się mechanicznie. 

To nie będzie wynik miarodajny. Większość fosforanów i azotanów w tej włókninie/skarpecie jest w postaci nierozpuszczalnych związków i uwięziona w komórkach bakteryjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marcin P. napisał:

To nie będzie wynik miarodajny. Większość fosforanów i azotanów w tej włókninie/skarpecie jest w postaci nierozpuszczalnych związków i uwięziona w komórkach bakteryjnych.

Jak pobralem kiedys probkę wody do fiolki zabrudzonej resztkami suchego pokarmu to poziom fosforanów byl pow. 1 mg. Nie chodzi mi o miarodajne zmierzenie poziomu tylko o jego obecność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dale napisał:

Chyba ze postawisz ogólną tezę i ją obronisz.

Ja już tezę postawiłem i ją obroniłem - zrobiłem doświadczenie w dwóch swoich zbiornikach i rezultat tego doświadczenia był taki sam. I nic więcej nie muszę udowadniać.

3 godziny temu, dale napisał:

ps. boję się pisać że Ziemia jest okrągła by nie usłyszeć od Ciebie że jest płaska.

Może olśnisz Płaskoziemcę...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marcin P. napisał:

Z tego co kojarzę Kolega posiada odpieniacz. Można zacząć od wyłączenia.

Odpienoacz brak od ponad dwoch miesiecy. 

Jak wkleiłem dodatkową przegrode pod siporax do dziś nie dodałem pienidła. 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytajac o filtracji mechanicznej przypomnial mi sie wątek z przed kilku lat gdzie przedmiotem dyskusji był detrytus.

Nie było rolermatów, kulek maxpecta, ale wydaje mi sie ze sklad tego co staramy sie wyłapac nie zmienił sie. 

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

wątek z przed kilku lat

Wątek znany, artykuł także. Wszystko super, jeśli masz duży układ, dużo miejsca, dużo różnych zwierzaków, a może i jakieś dsb bądź choćby refugium w sumpie. Gorzej w przypadku nano. Ja na przykład już praktycznie nie mam fizycznej możliwości "ręcznego" wzruszania piasku, może trochę przy szybkach, ale poza tym nie mam dostępu bo tak się korale rozrosły w mikroskopijnym szkiełku. Na babki za ciasno. Jedyne co mogę zrobić, to od czasu do czasu rozkręcić cyrkulację na maks i zrobić "sztorm" w akwarium. Cudów to nie daje, ale coś tam daje. Całe szczęście, że robactwa mam dużo, to utrzymuje piasek w jako takiej czystości. W panelu też nie na wojuję, ciasnota... ale może, jak się przełamię do wywalenia ceramiki, odpieniacza i przegrody (przeszkodą jest głos w głowie "działa dobrze, to nie psuj"), to kiedyś zrobię tam jakieś mini refugium. Z dytrytusem nie walczę, ale go kontroluję, nie pozwalam na kumulację. Przede wszystkim, dytrytus nie może gromadzić się na skale, bo to szybka ścieżka do problemów z glonami. Piasek musi coś wzruszać (np sprawdza się sypnięcie czasem odrobiny suchego, tonącego pokarmu - wtedy cały piasek się rusza:-). Z panelu nie odsysam, ale czasem pogrzebię i przedmucham. Często trzącham ceramiką, 2-3x dziennie czasem, a że u mnie panel jest odwrotnie zrobiony niż zwykle (działa bardziej jak kaskada niż panel), to wzburzony dytrytus w pierwszej kolejności leci do akwarium, gdzie dokarmia korale, a potem ponownie zostaje zassany do panelu i trafia na watę. A wata regularnie out. I mimo to dytrytusu w układzie nie brakuje, po wytrząchaniu robi się aż gęsto w wodzie na kilka minut. W taki oto spsób życia mam zatrzęsienie, wszystko rośnie, a poziom nutrientów przyzerowy. Także... podsumowal bym, że dytrytusu nie można zostawić samopas, albo go jakoś trzeba zagospodarować, albo systematycznie (czyli małymi porcjami ale regularnie) usuwać. Na pewno nie można dopuścić do odkładania się osadów w akwarium rafowym, jeśli już to gdzieś w sumpie/panelu. Na rafie też zamuliska raczej nie tworzą się bezpośredni na rafie tylko gdzieś w "pobliżu" (u podnóża rafy, w lagunie itp...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

. . . przypomnial mi sie wątek z przed kilku lat . . .

Czy mógłbyś ponownie dodać tabelę z drugiej części Twojego tekstu o detrytusie, bo pierwotna nie jest dostępna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że ten wniosek jest nieuprawniony. Ponieważ problemem zbiornika nie była preferowana metoda tylko robactwo...
Dziwne jest to, że u większości spelnia dwoje zadanie a u ciebie nie. Duzo osob pisze, że zauważyły ze kulki potrzenuja duży przeplyw. Moze tu leży haczyk?

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

To jak to jest ? 
Karmnię 5 kostek plus suchy i pyłki.
No3 5-10 czasem 20 ( szkoda że tak mało wolałbym około 50 .
Po4 0.00 i tak już 2 miechy 
W akwa , raczej w sumpie tylko siporax około 8- 10 L i włóknina .
Tyle nicwiecej i tak sie zastanawiam gdzie mam bład. 
Pasowało by Po4 miec około 0.10- 0.15 
Ale za nic nie mogę podbić. 
I to jest ciekawe. 
Materi w słupie wody duzo. 
Włoknibe wymieniam pasek  co 3-4 dni . 
I bądz tu mądry . Wcześniej walczylem z Po4 by uyrzymać chociarz 0.20 a teraz w drugą strone. 
 
Starczyło by Ci na całe życie [emoji6]5b08464b0b54971300bf2caabd8cb40d.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Rezus napisał:

Duzo osob pisze, że zauważyły ze kulki potrzenuja duży przeplyw. Moze tu leży haczyk?

Może dużo osób pisze, pytanie czy dużo osób próbowało eksperymentować i na przykład sprawdzać co się dzieje w systemie po do daniu tego medium, a następnie wyjęciu go z systemu. Jeżeli przepływ ponad 10000 l/h przez media (media umieszczone w przegrodzie),  to za mało, to może to był problem braku działania w moim zbiorniku. A może przepływ był zbyt duży i  bakterie beztlenowe nie miała prawa bytu...tak czy siak ja zdania nie zmieniam co do tego cudu. Jest on zbędny w moim zbiorniku.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie... nie twórzcie mitów. Kulki, bloczki czy inne tego typu produkty to po prostu nośnik, struktura, na której tworzą się kolonie bakterii. Dawno temu były biobale, potem siporax, równolegle skała wulkaniczna, pumeksy różne, czy keramzyt. Stosowane od dawna w słodkim akwarium. Mające mniej lub bardziej sprzyjające warunki do rozwoju bakterii.

Czego się spodziewacie? Jeśli w Waszych systemach brakuje rezerwuaru miejsca dla bakterii osiadłych, po włożeniu do obiegu będzie efekt namnożenia bakterii i konsekwencji tego.  Jeśli sobie radzą z tym co mają, po wsadzeniu powstanie większy margines bezpieczeństwa i tyle.

Natomiast ja osobiście wybieram kulki bo mam pewność co do porowatości, są łatwe w stosowaniu i trwałe. Plus - nie uwalniają niczego do systemu.

W zbiorniku jest cała grupa czynników i trzeba być naprawdę dobrym znawcą tematu (tutaj na forum, ja potrafię wyliczyć takich na palcach jednej ręki), żeby określić właściwą przyczynę naszych działań - to w nawiązaniu do stwierdzenia Norberta że u niego działa na odwrót - porozmawiaj z takimi osobami jak Tester, Fox czy Tryc (przepraszam za użycie nazwiska, ale nie kojarzę nicka). Albo chociaż wskaż gdzie w wątku masz opisany aktualny setup z suplementacją, bo ja się pogubiłem. Chętnie zapoznam się i wtedy będę miał jakąś szansę zrozumienia o co chodzi u Ciebie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rezus napisał:


Starczyło by Ci na całe życie emoji6.png5b08464b0b54971300bf2caabd8cb40d.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka
 

Po co mi to i co to jest ? 

Na zdjeciu słabo widać.


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, AnT napisał:

Po co mi to i co to jest ? 

Colombo Phosphate plus to wyjątkowy i skuteczny preparat do bezpiecznego podniesienia poziomu fosforanów w akwarium morskim.

 Zalecany jest do stosowania szczególnie w tych akwariach, w których z powodu braku PO4 nie można poradzić sobie z obniżeniem wartości NO3.

Maksymalna dawka dobowa to 0,1ml/100 litrów wody, fosforany podniosą się wówczas o 0,01mg/L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po co mi to i co to jest ? 

Na zdjeciu słabo widać.

Piszesz ze nie możesz podnieść po4.

Kolega wyżej juz napisał co to

 

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

 

 

 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klossowski napisał:

Colombo Phosphate plus to wyjątkowy i skuteczny preparat do bezpiecznego podniesienia poziomu fosforanów w akwarium morskim.

 Zalecany jest do stosowania szczególnie w tych akwariach, w których z powodu braku PO4 nie można poradzić sobie z obniżeniem wartości NO3.

Maksymalna dawka dobowa to 0,1ml/100 litrów wody, fosforany podniosą się wówczas o 0,01mg/L.

Nie chce obniżać no3 , raczej wole by było wyższe jak pisałem wcześniej .

3 godziny temu, Rezus napisał:

Piszesz ze nie możesz podnieść po4.

Kolega wyżej juz napisał co to

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Nie mam zamiaru lać tego czegoś . Dzięki bardzo ale odpuszczę .

Nie używam nic z tej marki i raczej na pewno  nie wyląduje  w  moim  akwa . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.