Skocz do zawartości
okifaro

Pytanie o zasilanie LED

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko do królów DIY ;)

Mam taki zasilacz https://pl.aliexpress.com/item/32688688281.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f2Xd0pJ. ( napięcie na wyjściu DC33-68V, 900mA).

Zasilam nim 5x10W Led.

Pytania:

1) Czy z powyższego zasilacza mogę w jakiś sposób uzyskać dodatkowe 12V do zasilania wentylatora? (zasilacz znajduje się poza lampą a wentylator w lampie)

2) Czy w szereg z diodami 10W mogę włączyć 1W ledy UV?

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

 


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, okifaro napisał:

1) Czy z powyższego zasilacza mogę w jakiś sposób uzyskać dodatkowe 12V do zasilania wentylatora? (zasilacz znajduje się poza lampą a wentylator w lampie)

Nie. Tzn, może i się da jakąś magię zrobić, ale zdecydowanie prościej będzie kupić dowolny najmniejszy zasilacz 12V i pociągnąć zasilanie do wentylatora jakimkolwiek przewodem.

40 minut temu, okifaro napisał:

2) Czy w szereg z diodami 10W mogę włączyć 1W ledy UV?

Nie. Driver daje 900mA, a te diody pracują na 350mA. Jak puścisz na nie 900mA to momentalnie je usmażysz. Niby można by połączyć 3 takie diody równolegle, wtedy prąd podzieli się na 3 w miarę po równo, ~300mA, i powinno być ok. Ale jak jedna dioda padnie, to pozostałe dostaną już po 450mA, co w krótkim czasie spowoduje spalenie kolejnej, i kolejnej... a to już wyłączy Ci całą lampę i być może (jeśli nie ma zabezpieczenia przed pracą bez obciążenia) zasilacz uszkodzi. Też niby można zrobić zabezpieczenie na diodzie zenera, ale wg mnie gra nie warta świeczki. Driver na 1-3 diody 1W to koszt kilku zł. Plus taki, że masz wtedy to UV na osobnym kanale i możesz niezależnie sterować nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w lampie przed wiatrakiem malutką płytkę - regulator napięcia - on mi obsługuje chłodzenie - czyli wentylatory wpięte w obwód z włącznikami bimetalicznymi. Lepsze to niż kolejny kabel czy wtyczka.

Diody warto puszczać na oddzielnych kanałach, dzięki temu masz i sterowanie oddzielne i w razie uszkodzenia, jak pisał Słony Leszcz, łatwiej o naprawę. Magu robi fajne płytki na kilka driverów, robi również sterowniki i płytki pod ledy...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2) Dzięki, rozjaśniło mi to zależności. Racja, że wpinanie się w resztę toru zwiększa ryzyko w przypadek awarii i tego nie zrobię.

Generalnie steruję trzema kanałami on/off bez ściemniania:

1CH: - 5x10w B, 2CH: 5x10w RB(R chiński fiolet), 3CH: 3xT5 + 3x1W UV przez dedykowany driver.

I chciałem przepiąć te UV z 3CH na 1CH ale odstępuję od pomysłu.

1) Tutaj zależałoby mi jednak aby nie ciągnąć kolejnego kabla, o jakim napięciu wejściowym powinna być przetwornica DC-DC step down przy napięciu z drivera DC33-68V ? Czy mam się wpiąć przed nitką  5x10W ponieważ istnieją spadki napięcia na każdej diodzie?


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, okifaro napisał:

1) Tutaj zależałoby mi jednak aby nie ciągnąć kolejnego kabla, o jakim napięciu wejściowym powinna być przetwornica DC-DC step down przy napięciu z drivera DC33-68V ? Czy mam się wpiąć przed nitką  5x10W ponieważ istnieją spadki napięcia na każdej diodzie?

No tu już nie pomogę, bo ze mnie żaden elektronik, ot tyle żeby gotowych klocków urzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, dale napisał:

Ja mam w lampie przed wiatrakiem malutką płytkę - regulator napięcia - on mi obsługuje chłodzenie

 

ale pewno zasilacz masz inny  (bez drivera) bo to co kolega pokazał z Ali - to driver który "zrobi wszystko z napięciem w zakresie 33-68V"  by dać 900mA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie inny, z pracy nie mam dostępu do aliexpresu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.