Skocz do zawartości
Nod85

Akwarium VS rekuperator w domu

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, VDR napisał:

A co z oporami ?

Powierzchnia czynna zastosowana w tym układzie dla filtrów kieszeniowych jest tak duża że z wyliczeń wynikało, że opory nie będą miały wpływu na pracę układu. Każdy filtr z wyjątkiem na tlenki azoru ma powierzchnię kilkunastu m2. 

Początkowe filtry są o mniejszej powierzchni a dokładniejsze o większej. Wiem też że ostatni filtr jest o wymiarach 500x500x500mm i ma 25 kieszeni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powierzchnia czynna zastosowana w tym układzie dla filtrów kieszeniowych jest tak duża że z wyliczeń wynikało, że opory nie będą miały wpływu na pracę układu. Każdy filtr z wyjątkiem na tlenki azoru ma powierzchnię kilkunastu m2. 
Początkowe filtry są o mniejszej powierzchni a dokładniejsze o większej. Wiem też że ostatni filtr jest o wymiarach 500x500x500mm i ma 25 kieszeni. 
Jeśli dobrze rozumiem to jest to tuba kwadratowa o długości 1,2m i bokach 0,5 na 0,5m z jednej strony jest podłączona czerpnia z drugiej podłączona jest rekuperacja. Wlot i wylot jak sądzę na tych kwadratach ? No to jak opory nie wzrosły jak całość wypchana wlokninami ?

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, VDR napisał:
2 godziny temu, dla syna napisał:
Powierzchnia czynna zastosowana w tym układzie dla filtrów kieszeniowych jest tak duża że z wyliczeń wynikało, że opory nie będą miały wpływu na pracę układu. Każdy filtr z wyjątkiem na tlenki azoru ma powierzchnię kilkunastu m2. 
Początkowe filtry są o mniejszej powierzchni a dokładniejsze o większej. Wiem też że ostatni filtr jest o wymiarach 500x500x500mm i ma 25 kieszeni. 

Jeśli dobrze rozumiem to jest to tuba kwadratowa o długości 1,2m i bokach 0,5 na 0,5m z jednej strony jest podłączona czerpnia z drugiej podłączona jest rekuperacja. Wlot i wylot jak sądzę na tych kwadratach ? No to jak opory nie wzrosły jak całość wypchana wlokninami ?

Napewno wzrosły opory ale wg kalkulatora wszystko jest dalekie od poziomu wykluczającego prawidłową pracę. Z tego co pamiętam filtr zastosowany w standardzie (obecnie usunięty) posiadał większy opór niż zestaw doinstalowany w obecnej konfiguracji. Dlatego też napisałem wcześniej że opory stawiane przez nowy zestaw zostały pominięte skoro mniej tłumi niż oryginał. 

Nie wiem czy tutaj to było obliczane, ale to jeden z takich dostępnych kalkulatorów online

http://www.neofiltr.pl/kieszen_dane_tech.php

Co ciekawe zestaw filtrów pod obecny system w firmie która produkuje takie na zamówienie wychodzi taniej niż oryginalny. 

https://zapodaj.net/877359a9ba012.png.html

https://zapodaj.net/b14b8dc4e9cd4.png.html

Tutaj masz z zeszłego roku porównanie zanieczyszczenia powietrza przy zastosowaniu skrzyni na filtry. Żaden oryginalny filtr przy rekuperacji centralnej nie będzie w stanie w takim stopniu oczyścić powietrza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napewno wzrosły opory ale wg kalkulatora wszystko jest dalekie od poziomu wykluczającego prawidłową pracę. Z tego co pamiętam filtr zastosowany w standardzie (obecnie usunięty) posiadał większy opór niż zestaw doinstalowany w obecnej konfiguracji. Dlatego też napisałem wcześniej że opory stawiane przez nowy zestaw zostały pominięte skoro mniej tłumi niż oryginał. 

Nie wiem czy tutaj to było obliczane, ale to jeden z takich dostępnych kalkulatorów online

http://www.neofiltr.pl/kieszen_dane_tech.php

Co ciekawe zestaw filtrów pod obecny system w firmie która produkuje takie na zamówienie wychodzi taniej niż oryginalny. 

https://zapodaj.net/877359a9ba012.png.html

https://zapodaj.net/b14b8dc4e9cd4.png.html

Tutaj masz z zeszłego roku porównanie zanieczyszczenia powietrza przy zastosowaniu skrzyni na filtry. Żaden oryginalny filtr przy rekuperacji centralnej nie będzie w stanie w takim stopniu oczyścić powietrza. 

Pytam bardziej w kontekście jak to jest zrobione, w szczególności te kieszenie. Do swojej mam możliwość dołożyć fabryczny taki filtr w oparciu o filtry workowe F8. Nie mniej kasa też niezła bo ponad 1000zl za taką skrzynke. Wstępnie odpuściłem bo i smogu raczej u mnie mało, bo wieś "zagazowana". Nie mniej chętnie coś takiego bym u siebie wdrożył jeśli parametry powietrza w domu będą odbiegały od normy (sds011). Miejsce pod sufitem na dodatkową skrzynkę mam. Jesteś w stanie wrzucic gdzieś projekt tego rozwiązania ?

 

Co to za ręku i jakie filtry miała ? U mnie w standardzie są M5 z włóknina G3.

 

P.s co to za miernik ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, VDR napisał:

Pytam bardziej w kontekście jak to jest zrobione, w szczególności te kieszenie. Do swojej mam możliwość dołożyć fabryczny taki filtr w oparciu o filtry workowe F8. Nie mniej kasa też niezła bo ponad 1000zl za taką skrzynke. Wstępnie odpuściłem bo i smogu raczej u mnie mało, bo wieś "zagazowana". Nie mniej chętnie coś takiego bym u siebie wdrożył jeśli parametry powietrza w domu będą odbiegały od normy (sds011). Miejsce pod sufitem na dodatkową skrzynkę mam. Jesteś w stanie wrzucic gdzieś projekt tego rozwiązania ?

 

Co to za ręku i jakie filtry miała ? U mnie w standardzie są M5 z włóknina G3.

 

P.s co to za miernik ?

Projekt robiony na "kolanie" tak aby wszystko się zmieściło. Ale na bardziej dokładne pomiary i dane techniczne muszę się z nim spotkać wtedy przekażę całość co będzie Cię interesowało. U niego też coś około tysiaka kosztował filtr oryginalny a zestaw filtrów do skrzyni wychodzi taniej i ma dłuższą żywotność. Pisałem to jako ciekawostkę, ale to naprawdę działa. Jedyny kłopot jaki ma to niska wilgotność bo centralka noe posiada odzysku i zimą strasznie wysusza. Wezmę też namiary na firmę, która wykonuje mu dodatkowe filtry (ponoć są też w stanie dopasować filtr zamiast drogiego oryginału w dużo mniejszych pieniądzach). 

Jeśli masz miejsce na taką skrzynię to nawet bym się nie zastanawiał. 

Skrzynie w razie potrzwb można zbudować większą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie rozmieszczone nawiewy/wywiewy w pomieszczeniach gdzie jest akwarium? Z racji tego że za kilka miesięcy będę dokonywał wyboru rekuperatora to teraz chciałbym zaprojektować kanały wentylacyjne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od projektu. Ja w salonie, pokojach mam tylko nawiewy. Wlywiewy w kuchni, łazienkach, pralni, klatce schodowej i wiatrolapie. W sumpowni natomiast mam wywiew i nawiew w przeciwległych końcach pomieszczenia z racji że garaż wraz z kotlownia ma wentylację grawitacyjna. Powietrze ma krążyć po domu. Chociaż widziałem projekt gdzie nawiew i wywiew był w każdym pomieszczeniu, chociaż takie rozwiązanie do mnie nie przemawia.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za przydatne informacje.  Też planuje sumpownie z wejściem od garażu, pomieszczenie niewielkie bo 2,7m2 ale  miałem watpliwości czy  wstawiać anemostaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zainteresowałem rekuperatorem ściennym jako lek na podwyższoną wilgotność.Choć nie jest ona wysoka bo około 65% to przy oknach od zeszłego roku pojawia mi się pleśń w narożnikach i woda skrapla się na oknach,nie są za nowe.I tak się zastanawiam czy warto.

Drugi temat to sypialnia,kupiłem miernik z różnymi funkcjami i mam tam  średnio 65% wilgotności + wysokie stężenie rano CO2 ,nawet przekraczające 2400ppm.Nie wiem co z tym zrobić,czy ten ścienny wart jest uwagi ?

 

Przykład https://allegro.pl/oferta/rekuperator-scienny-eberg-requ-100-30-m3-h-pilot-10492398992?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NmE2ZjQ4ZWEtZDM3ZS00ZDRlLTllZDAtYmM3NjdjZTI2ZTAzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=82a1dbbb-0876-4c9e-a37a-fd40474a05f3

 

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja ma jedną zasadniczą zaletę. To wentylacja mechaniczna, więc mamy wpływ na wymiany powietrza (regulując wydajność pracy wentylatorów) równocześnie nie wyziębiając (zimą) pomieszczeń. Nie mam doświadczeń z naściennymi rekuperatorami, ale wydaje mi się, że przynajmniej w okolicach takiego rekuperatora nie będzie problemu z wykraplaniem wody na szybach. U mnie po uruchomieniu rekuperacji nigdy się to nie zdarzyło, a wcześniej bez rekuperacji - grzyb w uszczelkach okien i mokre parapety to była zimą norma.

Z drugiej strony mam rekuperator bez regulacji wilgotności - czego dzisiaj bardzo żałuję, bo u mnie wilgotność to około 35%, a chciałbym mieć więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Trurl no i to jest argument dla Żony na stawianie większego akwarium "Kochanie, mamy suche powietrze w domu, potrzeba większego źródła wilgoci". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po takiej argumentacji może otrzymać wiadro i mopa. :)

Sam jestem ciekaw czy ktoś używa tych tańszych wentylatorów z odzyskiem ciepła. Jak to i czy się sprawdza....

 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dadario napisał:

@dla syna jeśli się nie mylę masz taki rekuperator...

Nieco inny segment cenowy z tego co ja pamiętam to chyba prana a cenowo prana to x2,5

To o co Marek pyta jest jednak sporo tańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są na allegro te Prany i cena 2500 przy tym wspomnianym wcześniej za niecałe 1000zł.Mam klienta,który miał problemy całe życie z wilgocią,pleśnią i trudnością z zagrzaniem ,to dom po rodzicach,aż kolega z Niemiec przyjechał i zamontował mu w każdym pokoju taki rekuperator i problemy się skończyły.Próbuję się z nim skontaktować ostatnio by podpytać jak sprawa wygląda po kilkunastu latach,ale chyba zmienił numer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, dadario napisał:

@Trurl no i to jest argument dla Żony na stawianie większego akwarium "Kochanie, mamy suche powietrze w domu, potrzeba większego źródła wilgoci". 

Hm, (tak między nami mówiąc), w pokoju w którym mam akwarium w tej chwili wilgotność tylko 35%. A dziennie odparowuje około 4 litry wody z akwarium. Mam wrażenie że akurat w tym wypadku to rekuperacja jest temu winna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Trurl napisał:

rekuperacja jest temu winna

Przy rekuperatorze bez odzysku wilgoci zawsze będzie sucho, bez względu ile będzie źródeł wilgoci. U mnie jak mrozy przychodzą w sypialni odpalamy nawilżacz i 6 litrów wody potrafi zejść w dobę. A to nie jedyny nawilżacz w domu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar w założeniu to kanały do i z pomieszczenia nie powinny być te same. Czyli kanał ciepły obok kanał zimny i powietrze się nie miesza a przepływając ogrzewa i wychładza wzajemnie. W tych tańszych gdy kiedyś przeglądałem raz płynie do raz płynie z pomieszczenia. Ale spiek jest ciągle ten sam. I mamy efekt zimne powietrze chłodzi ciepłe wilgotne ogrzewa - ale na chłopski rozum... zimne -suche, ciepłe - wilgotne. To gdzieś musi się skroplić, jak się skropli to jest miejsce do powstania grzyba...

Jakby Ci się udało zdobyć wiedzę jak to się ma po kilku latach. To byłbym również zainteresowany.

@dla syna praktyku podziel się jak to jest w prana ? Z tego co kojarzę to już z rok używasz, polecasz czy zdanie się zmieniło ?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, chwialek napisał:

@inmar
@dla synapraktyku podziel się jak to jest w prana ? Z tego co kojarzę to już z rok używasz, polecasz czy zdanie się zmieniło ?

Użytkuje model prana stop smog 200g. U mnie się sprawdza. O ile się nie mylę to leci drugi rok. Ja miałem problemy z wilgocią, ale nie z powodu akwarium. U siebie zamontowałem 2 jednostki (jeden na parterze i jeden na pietrze). Na mega plus zmieniło się to, że teraz jak wracam z roboty to nie zasypiam. Nie miałem tlenu w domu (zbyt szczelny budynek a system wentylacji grawitacyjnej nie działa w nowym budownictwie jak w domach z przed 50-ciu lat). Prana ma przewagę nad innymi rekuperatorami ściennymi że to wymiennik krzyżowy (jak w rekuperatorze centralnym),  dzięki czemu wspomaga wentylację grawitacyjną pompując więcej o 15% powietrza do budynku, względem wylotu powodując nadciśnienie. Kiedyś miałem w budynku 80% wilgotności po 3-4 godzinach przy czterech domownikach. Teraz mam pomiedzy 50-60% wilgotności. Inne rekuperatory scienne polegają na zmianie kierunku przepływu powietrza (70 sek tłoczy i 70 sek wysysa). Konieczne jest wtedy montaż dwóch jednostek, które działają naprzemiennie i jednoczesne zaślepienie przewodów wentylacji grawitacyjnej aby lewego powietrza nie uzyskiwać. Takiego systemu nie polecam a wręcz odradzam. W razie pytań i szczegółów to prv podam nr tel i pogadamy.

Co do skroplin, to jednostki te montuje się ze spadkiem na zewnątrz i tam następuje skraplanie grawitacyjne (jest system podgrzewaczy żeby nie zamarzło itp itd, w każdym razie działa bez usterek).

Minus taki, że na biegu 1 jest minimalnie słyszalny, jak lekki wiatr przy średniej jakości oknach. Dużo cichszy niż odpieniacz tunze 9004 dobrze wyregulowany ulokowany w szafce w sumpie :). Nie powinien przeszkadzać w nocy. Tylko że ja mam jeszcze stary model z wiatrakami na 230v a obecnie są montowane wiatraki 24v jescze mniej słyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak jesteś na etapie wyboru to bierz z odzyskiem (najlepiej sterowalnym). Inaczej w miesiącach zimowych bedziesz używać nawilżacza (najlepiej ewaporowego). Dodatkow przed jednostką centralną zbuduj wielką skrzynie abyś mógł pomieścić w niej rzędy filtrów kieszeniowych do filtracji. Takiej skrzyni nie zastąpi Ci nawet najlepsza jednostka centralna z bóg wie jakimi dedykowanymi filtrami. Wiecej na prv. 

Tez tak mam - kupuje oddzielne filtry. Dopiero z rekuperacja mam świeże powietrze cały rok, oszczędności to jedno, ale komfort i jakość powietrza w domy to rzecz nie do przecenienia.. mam bez odzysku i po dwóch latach nie narzekam (650 brutto w baniaku) stoi w otwartej dużej przestrzeni - teraz mam 23 stopnie j 53% wilgotności (co mi pasuje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie rozmawiałem dziś z Praną,mieli wysłać ofertę na maila,ale jeszcze nie doszła,w każdym razie ma mnie to kosztować około 9500zł z montażem.

Zrobiło się zimno,szyby zaparowane a poziom dwutlenku węgla bardzo wysoki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.10.2021 o 23:36, dla syna napisał:

Użytkuje model prana stop smog 200g. U mnie się sprawdza. O ile się nie mylę to leci drugi rok. Ja miałem problemy z wilgocią, ale nie z powodu akwarium. U siebie zamontowałem 2 jednostki (jeden na parterze i jeden na pietrze). Na mega plus zmieniło się to, że teraz jak wracam z roboty to nie zasypiam. Nie miałem tlenu w domu (zbyt szczelny budynek a system wentylacji grawitacyjnej nie działa w nowym budownictwie jak w domach z przed 50-ciu lat). Prana ma przewagę nad innymi rekuperatorami ściennymi że to wymiennik krzyżowy (jak w rekuperatorze centralnym),  dzięki czemu wspomaga wentylację grawitacyjną pompując więcej o 15% powietrza do budynku, względem wylotu powodując nadciśnienie. Kiedyś miałem w budynku 80% wilgotności po 3-4 godzinach przy czterech domownikach. Teraz mam pomiedzy 50-60% wilgotności. Inne rekuperatory scienne polegają na zmianie kierunku przepływu powietrza (70 sek tłoczy i 70 sek wysysa). Konieczne jest wtedy montaż dwóch jednostek, które działają naprzemiennie i jednoczesne zaślepienie przewodów wentylacji grawitacyjnej aby lewego powietrza nie uzyskiwać. Takiego systemu nie polecam a wręcz odradzam. W razie pytań i szczegółów to prv podam nr tel i pogadamy.

Co do skroplin, to jednostki te montuje się ze spadkiem na zewnątrz i tam następuje skraplanie grawitacyjne (jest system podgrzewaczy żeby nie zamarzło itp itd, w każdym razie działa bez usterek).

Minus taki, że na biegu 1 jest minimalnie słyszalny, jak lekki wiatr przy średniej jakości oknach. Dużo cichszy niż odpieniacz tunze 9004 dobrze wyregulowany ulokowany w szafce w sumpie :). Nie powinien przeszkadzać w nocy. Tylko że ja mam jeszcze stary model z wiatrakami na 230v a obecnie są montowane wiatraki 24v jescze mniej słyszalne.

No i mam ofertę na Prana 24H 200C/700 stop smog.Dwie sztuki z montażem i dodatkami jak membrana wiatrowa,pokrywa zewnętrzna,kołnierz 9300zł.

Czyli Piszesz,że warto ? Mi tak nie przeszkadza ta wilgoć jak dwutlenek węgla,odkąd go mierzę to nie mogę się nadziwić,że tak mało się o tym wspomina a tak to ważne dla naszego zdrowia i wysypiania się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, inmar napisał:

No i mam ofertę na Prana 24H 200C/700 stop smog.Dwie sztuki z montażem i dodatkami jak membrana wiatrowa,pokrywa zewnętrzna,kołnierz 9300zł.

Czyli Piszesz,że warto ? Mi tak nie przeszkadza ta wilgoć jak dwutlenek węgla,odkąd go mierzę to nie mogę się nadziwić,że tak mało się o tym wspomina a tak to ważne dla naszego zdrowia i wysypiania się.

Witam

Wymyślili  mierniki i problem.  @inmar żyjesz i będziesz żył , tak samo jak akwa.Szkoda kasy na wynalazki .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyć będę tylko nocny wypoczynek do d..y i dzięki mirnikowi mamy tą świadomość skąd rano czujemy się źle i często nie wyspani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, inmar napisał:

No i mam ofertę na Prana 24H 200C/700 stop smog.Dwie sztuki z montażem i dodatkami jak membrana wiatrowa,pokrywa zewnętrzna,kołnierz 9300zł.

Czyli Piszesz,że warto ? Mi tak nie przeszkadza ta wilgoć jak dwutlenek węgla,odkąd go mierzę to nie mogę się nadziwić,że tak mało się o tym wspomina a tak to ważne dla naszego zdrowia i wysypiania się.

To może zapytaj o model, który ustawia prędkość od poziomu co2? Bo to najbardziej u Ciebie daje się we znaki? Jak zrobią Ci ofertę, daj znać a ja spróbuję coś z tego o ile się uda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.