Skocz do zawartości
atk

Lampa led i białe światło

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Jak to faktycznie jest z tym białym światłem wśród korali i w ogole w akwa?

Pływając z rybkami tu i ówdzie wśród koralowców słoneczko ładnie świeci i jest ładnie biało :)

My natomiast wszelkie lampy ustawiamy na możliwie niebieskie światło i odpowiednie spectrum... 

Jesli jest już ładne białe to oj oj bo glony etc... Więc jak to jest w praktyce? 

Posiadam lampę led firmy na "M" 320W, gdzie mam do sterowania 4 kanały ustawione 50/100/100/50 % i zmierzyłem dziś atestowanym luksometrem swiatlo i się okazuje że taka lampa daje 15cm pod sobą około 70k Lux.... Jak włączę 2xT5 54W to dodaje mi to 20kLux... = 90kLux

Jak ustawie wszystko na 100% z led nagle okazuje sie, że światło mam 150kLux ładnie biało jak w oceanie i bliki etc... 

Więc jak to jest i co jest najlepsze dla naszych korali i naszego mini oceanu? Czy ta biel nam szkodzi? Czy dodanie +60kLux popali korale? ;)

Pozdrawiam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przedstawie to malo naukowym jezykiem, ale w skrócie wyglada to tak:

Na światło białe składa się wiele barw od czerwonego do fioletowego. Część barw (dlugości fal) jest bezużyteczne dla symbiotycznych zooksanteli żyjacych w koralach. Tak więc swiecąc bardzo jasnym swiatłem białym (dużo luxòw)  dostarczamy tylko część widma z którego będą korzystać korale do fotosyntezy (mało tzw PAR czyli fal światła mogacego być wykorzystane do fotosyntezy). Światlo niebieskie natomiast jest pozbawione niektòrych widm (np widma zielonego) z ktòrych korale nie będą korzystać. Tak wiec swiecąć światłem niebieskim (a raczej z duzym udziałem niebieskiego widma) pomimo, ze luxometr za dużo nie pokaże to dostarczymy koralom dożo PAR (śwatla bioracego udzial w fotosyntezie).

(Chyba  to trochę zagmatwałem..)

Jezeli zależy Ci na szybkim wzroście korali to światło dostarczane do akwa musi mieć duzy udział "strawnego " niebieskiego. Chcąc dobrze nakarić korale niebieskim widmem zawartym w białym swiatle popalisz je.

Ja osobiscie używam dużo białego bo mi też sie tak podoba, ale nie swiece na full i nie zależy mi na super szybkim wzroscie korali.

(Jeżeli to co wyżej napisalem mija się z rzeczywistością to proszę innych forumowiczów o sprostowanie)

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że światło warm white i cool white są koralom nie potrzebne? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, atk napisał:

Czyli mam rozumieć że światło warm white i cool white są koralom nie potrzebne? :)

Nie.... źle to rozumiesz. Światlo białe też zawiera w sobie niebieskie widmo , natomiast swiatło niebieskie składa sie głównie z niebieskiego widma. Powyzej masz na wykresie przedstawione jakie  widmo swiatla jest najbardziej wykorzystywane do fotosyntezy. Jezeli bedziesz świecił nad jednym akwa swiatlem białym a nad drugim światlem niebieskim (a dokladnie z dużą ilością widma niebieskiego) o takim samym natężeniu w luxach to korale bedą mialy wiekszy dostep dla "strawnej" dla nich energii w świetle niebieskim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to pytanie dlaczego nie świecimy białym skoro dzięki temu jest ładnie i też pożytecznie jeśli tam są fragmenty widma pochłanianego przez korale... 

Czym i jak zmierzyć par? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, atk napisał:

Ok, to pytanie dlaczego nie świecimy białym skoro dzięki temu jest ładnie i też pożytecznie jeśli tam są fragmenty widma pochłanianego przez korale... 

Po to lampy mają kilka kanałów aby sobie dobrać ustawienia jak chcesz. Ja nam 3 chinki i swiecę ok 100% niebieskim i ok 80 % białym bo mi sie tak podoba.

 

4 minuty temu, atk napisał:

Czym i jak zmierzyć par?

Są specjalne miernik PAR (mierniki kwantowe) - koszt chinczyka ok 1500 zł. W niektórych ofertach lamp masz, oprócz widma lampy, wyniki pomiarów PAR na różnych głebokościach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, atk napisał:

Ok, to pytanie dlaczego nie świecimy białym skoro dzięki temu jest ładnie i też pożytecznie jeśli tam są fragmenty widma pochłanianego przez korale... 

Czym i jak zmierzyć par? 

Właśnie nie koniecznie jest ładnie w białym i to jest główny powód pędu na niebieski. Jak masz dużo lps i miękkich to będziesz się starał o jak najmocniejszy efekt fluo, czyli dużo niebieskiego i mało białego. Jak z kolei pójdziesz w sps, to się z białym przeprosisz, bo co z tego, że niebieski poprawi pigmentację, jak bez białego tych kolorów nie zobaczysz.

Co do luksów, to zupełnie bez sensu na to patrzeć. Jakoś miarodajny jest par, a przy braku takiej informacji - faktyczna moc w poszczególnych pasmach.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Słony leszcz napisał:

Właśnie nie koniecznie jest ładnie w białym i to jest główny powód pędu na niebieski

Z gustami sie nie dyskutuje:D. Ja mam przez caly dzień raczej jasne białe swiatło (rybki, bliki itp), a na wieczór wiekszy udział niebieski i uv i wtedy  podkreslam efekt fluo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak białe światło. To nasz mozg widzi pełen zakres od 400 do 700 nim jako białe.

Prosty przykład:

Dwie diody: czerwona i niebieska= nasz mózg połączy te dwa kolory we fioletowy (plus minus) ale to nie znaczy że tam jest fioletowy pik. Tam jest tylko pik czerwony i pik niebieski.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o mój gust, tylko o ogólną tendencję. W niebieskim nawet marne korale wyglądają lepiej, a na ładny wygląd korali w białym trzeba już się napracować. Osobiście też jestem zwolennikiem białego. Nie ma też co słuchać różnych teorii o wywoływaniu plag przez białe światło. Plagi wynikają z niedojrzałości zbiornika, niewydolności filtracji i błędów akwarysty, a nie z białego światła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... A to nie tak że biały jest dobra pożywka dla glonów/dino/cyjano? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, atk napisał:

Ok... A to nie tak że biały jest dobra pożywka dla glonów/dino/cyjano? 

No jest bo zawiera w sobie zielony i czerwony.

Aczkolwiek jak mi się akwa ustabilizowalo to i zwiększając białe to nie mam z tym problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, atk napisał:

Ok... A to nie tak że biały jest dobra pożywka dla glonów/dino/cyjano? 

Zooksantelle to bruzdnice czyli dino :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, atk napisał:

Ok... A to nie tak że biały jest dobra pożywka dla glonów/dino/cyjano? 

Zaburzona chemia wody jest pożywką dla glonów/dino/cyjano. Jak w zbiorniku wszystko jest jak należy, to możesz świecić białym do woli.

2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

No jest bo zawiera w sobie zielony i czerwony.

Aczkolwiek jak mi się akwa ustabilizowalo to i zwiększając białe to nie mam z tym problemów. 

O właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... To w sumie co z tym białym? Stosować czy lepiej sobie darować? :)

Aktualnie mam przykładowo takie ustawienie... 

Screenshot_20201113_000931.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, atk napisał:

 

Screenshot_20201113_000931.jpg

Jesli dobrze odczytalem to dlugość dnia masz ustawioną na 10,5 godz. Nie za krótko świecisz? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecę od 11:30 się lampa rozkręca do 12:00 i do 22:30 że ściemnianiem do 23:00...czasem wydłużam do 23:15... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe masz na jednym suwaku z czerwonym, a czerwone to proszenie się o glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Reefbos napisał:

Białe masz na jednym suwaku z czerwonym, a czerwone to proszenie się o glony.

Tylko wtedy, kiedy masz za wysokie nutrienty i/lub dytrytus się zbiera gdzieś, no może jeszcze brak masy koralowej. Bez tego glony nie mają szans, niezależnie od światła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest dokładnie tak jak pisze @Słony leszcz. Jak nie poradzisz sobie najpierw z biologią zbiornika to o kręceniu suwakami musisz zapomnieć :P to znaczy jak masz problem ze zbiornikiem to lepsze jest dla niego światło niebieskie. I przy zmianach trzeba pamiętać o kontroli Kh ;) @atk nie zawsze pomoc ze strony sklepu jest najlepszym rozwiązaniem. "Bigosu już nagotowałeś" i teraz będziesz się z tym długo woził. Skała pewnie będzie oddawać jeszcze przez długi czas ale to są tylko takie moje przemyślenia ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam jeszcze , że moje radiony przez pierwsze pół roku chodziły na programie AB+. Kolory były super, ale korale niektóre korale nie rosły tak jakbym chciał. Zmieniłem ustawienia kolorów tak, aby w czasie gdy najmniej przebywam w salonie czyli między 11 a 16 - świeciły wszystkie ciepłe kolory na maksa. To oczywiście nie wygląda super, ale od 16tej białe powoli są zmniejszane i od 17 mam ładne barwy w akwarium.

Piszę o tym, ponieważ od czasu gdy dopaliłem akwarium białymi ledami, wiele korali bardzo mocno ruszyło z przyrostami. Wyjątkiem są dwie microclados i dwie echinaty, które ładnie polipują ale nie rosną. 

Zdjecie pokazuje dwumiesięczne przyrosty po prawej stronie korala.

20201104_165046-01.jpeg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tester napisał:

To ja dodam jeszcze , że moje radiony przez pierwsze pół roku chodziły na programie AB+. Kolory były super, ale korale niektóre korale nie rosły tak jakbym chciał. Zmieniłem ustawienia kolorów tak, aby w czasie gdy najmniej przebywam w salonie czyli między 11 a 16 - świeciły wszystkie ciepłe kolory na maksa. To oczywiście nie wygląda super, ale od 16tej białe powoli są zmniejszane i od 17 mam ładne barwy w akwarium.

Piszę o tym, ponieważ od czasu gdy dopaliłem akwarium białymi ledami, wiele korali bardzo mocno ruszyło z przyrostami. Wyjątkiem są dwie microclados i dwie echinaty, które ładnie polipują ale nie rosną. 

Zdjecie pokazuje dwumiesięczne przyrosty po prawej stronie korala.

20201104_165046-01.jpeg

Bajka kolory. 

To samo zauważyłem. Miałem białe skręcone wręcz na max, teraz stopniowo podnoszę a dzisiaj nawet wydłużę czas świecenia nimi bo korale to bardzo lubią. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
58 minut temu, Tester napisał:

Wyjątkiem są dwie microclados i dwie echinaty, które ładnie polipują ale nie rosną. 

Te akurat nie należą do sprinterów ;) 

 

58 minut temu, Tester napisał:

Zmieniłem ustawienia kolorów tak, aby w czasie gdy najmniej przebywam w salonie czyli między 11 a 16 - świeciły wszystkie ciepłe kolory na maksa.

Mam tak samo i to jest najlepsze rozwiązanie żeby mieć i przyrosty i bajkowe kolory ;) 

 

A poza tym kombinuję jeszcze z różnymi kolorami świetlówek tak żeby i mi i koralowcom pasowały kolorki. Poniżej porównanie świetlówek jako dodatek do lampy LED. Po lewej z ATI Coral plus po prawej z ATI Blue plus ;) jak nie wielka zmiana a jak duże różnice w kolorach koralowców. Mam tylko jedną belkę T5 24w.

Bs4BMTB.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.