Skocz do zawartości

Historia edycji

jacgues

jacgues

Cześć, mam obecnie akwarium 128 litrów i ciągle brakuje mi jodu. Stosuję AF jod w kropelkach - 2x więcej niż zaleca producent, aby było w miarę ok.
Oprócz tego stosuję Ballinga od Red Sea, w którym to jod już jest.

Od razu uprzedzę niezbyt mądre odpowiedzi - tak, jod jest potrzebny w zbiorniku i widać skutki jego niedoboru.

Przymierzam się do przesiadki na jakieś 1500 litrów w obiegu i chcąc tak lać jod od AF, musiałbym roczni wydawać na sam ten pierwiastek fortunę.

Wiem też, że płyn Lugola może doprowadzić do akumulacji niektórych form jodu, które są toksyczne. Tym bardziej, że coraz bardziej odchodzę od podmianek i tym bardziej w 1500 litrach takowych robić nie planuję w ogóle - z perspektywy ekonomicznej oraz ilości pracy podmianki wydają się absurdalne. 

Powstaje więc pytanie - skąd brać jod do suplementacji? Może czysty jodek potasu? Tylko jak to spreparować i podawać? 
https://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/#:~:text=– Jodek potasu – KI – to,źródło jodu%2C ale i potasu.&text=Jodyna%2C jest najmniej pożądaną metodą,się w przypadku kąpieli dezynfekujących. - wg. tego artykułu fioletowe formy jodu, zawierające I2 są niebiezpieczne. 

jacgues

jacgues

Cześć, mam obecnie akwarium 128 litrów i ciągle brakuje mi jodu. Stosuję AF jod w kropelkach - 2x więcej niż zaleca producent, aby było w miarę ok.
Oprócz tego stosuję Ballinga od Red Sea, w którym to jod już jest.

Od razu uprzedzę niezbyt mądre odpowiedzi - tak, jod jest potrzebny w zbiorniku i widać skutki jego niedoboru.

Przymierzam się do przesiadki na jakieś 1500 litrów w obiegu i chcąc tak lać jod od AF, musiałbym roczni wydawać na sam ten pierwiastek fortunę.

Wiem też, że płyn Lugola może doprowadzić do akumulacji niektórych form jodu, które są toksyczne. Tym bardziej, że coraz bardziej odchodzę od podmianek i tym bardziej w 1500 litrach takowych robić nie planuję w ogóle - z perspektywy ekonomicznej oraz ilości pracy podmianki wydają się absurdalne. 

Powstaje więc pytanie - skąd brać jod do suplementacji? Może JOD KRYSTALICZNY  CZ.D.A? Tylko jak to spreparować i podawać? Podobno słabo rozpuszcza się w wodzie.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.