Skocz do zawartości
jacgues

Alternatywne źródła suplementacji jodu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam obecnie akwarium 128 litrów i ciągle brakuje mi jodu. Stosuję AF jod w kropelkach - 2x więcej niż zaleca producent, aby było w miarę ok.
Oprócz tego stosuję Ballinga od Red Sea, w którym to jod już jest.

Od razu uprzedzę niezbyt mądre odpowiedzi - tak, jod jest potrzebny w zbiorniku i widać skutki jego niedoboru.

Przymierzam się do przesiadki na jakieś 1500 litrów w obiegu i chcąc tak lać jod od AF, musiałbym roczni wydawać na sam ten pierwiastek fortunę.

Wiem też, że płyn Lugola może doprowadzić do akumulacji niektórych form jodu, które są toksyczne. Tym bardziej, że coraz bardziej odchodzę od podmianek i tym bardziej w 1500 litrach takowych robić nie planuję w ogóle - z perspektywy ekonomicznej oraz ilości pracy podmianki wydają się absurdalne. 

Powstaje więc pytanie - skąd brać jod do suplementacji? Może czysty jodek potasu? Tylko jak to spreparować i podawać? 
https://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/#:~:text=– Jodek potasu – KI – to,źródło jodu%2C ale i potasu.&text=Jodyna%2C jest najmniej pożądaną metodą,się w przypadku kąpieli dezynfekujących. - wg. tego artykułu fioletowe formy jodu, zawierające I2 są niebiezpieczne. 

Edytowane przez jacgues (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam jodek potasu. 

https://alphavit.pl/odczynniki-chemiczne/jodek-potasu.html#/27-waga-100_g

Robię roztwór 0,5 g na 50 ml wody. Stosuję 2 krople na 1000 l netto 6 dni w tygodbiu co pozwala utrzymać jod w zbiornimu na poziomie 0.04.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też używam jodek potasu. Mam cz.d.a.  Stosuję 2% roztwór w ilości 1,5 kropli dziennie na 100l, bo miałem spory niedobór. Według testu Colombo mam  teraz między 0,06, a 0,08 ppm. Za miesiąc, dwa zrobię ICP i będę wiedział, czy dawkę zmniejszyć, czy zwiększyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego fortuna ? Ja daję na 1100 l netto około 5 kropli AF dziennie i butelka 50ml starcza mia na baaardzo długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, inmar napisał:

Dlaczego fortuna ? Ja daję na 1100 l netto około 5 kropli AF dziennie i butelka 50ml starcza mia na baaardzo długo.

No widzisz, a ja na 128 litrów daję 2 dziennie... Jak będę miał podobne w nowym akwarium to wyjdzie ze co najmniej 20 kropli dziennie :) 
Poza tym jodek potasu potrzeby do wyprodukowania buteleczki od AF kosztuje mniej niż złotówkę, a każą sobie płacić za to 70 zł. 
Nie lubię być tak traktowany jako konsument i kiedy mogę oszczędzić, z przyjemnością to zrobię. Gdyby ceny były uczciwsze, nie miałbym problemu, żeby zapłacić więcej za ładną buteleczkę i brak konieczności robienia samodzielnie prostych roztworów. 

Dziękuję też wszystkim za odpowiedzi, spróbuję z jodkiem potasu. Rozpuszczanie to po prostu w wodzie RODI czy dodajecie jakiegoś rozpuszczalnika - np. alkoholu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, jacgues napisał:

Rozpuszczanie to po prostu w wodzie RODI

Tak, w RODi.  Parę miesięcy wytrzyma bez żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod od AF byl wczwsniej dobrze stężonym plynem Lugola ze az pudełko ininstrukcja ciemniało.  Przy rozpoczeciu dozowania juz po 7-10 dniach była widoczna różnica w koralalch. 

Potem przeszli na jodek potasu i czar prysł. Na szczescie kto nie chce samemu czy nie musi przygotowywac jest Tropic Marin ktoryb pozostal przy roztworze Lugola. 

 

Odobiscie nie znam badan co tam sie kumuluje, ale srodek ten stosuje sie prawie tak długo jak istnieje akwarystyka morska i zostaje przy ekonomicznym i sprawdzonym sposobie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Jod od AF byl wczwsniej dobrze stężonym plynem Lugola ze az pudełko ininstrukcja ciemniało.  Przy rozpoczeciu dozowania juz po 7-10 dniach była widoczna różnica w koralalch. 

Potem przeszli na jodek potasu i czar prysł

Płyn lugola to roztwór jodu w wodnym roztworze jodku potasu. Do kupienia 1% w aptece za 7 zł lub 5% na allegro za 12 zł.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klossowski napisał:

Płyn lugola to roztwór jodu w wodnym roztworze jodku potasu. Do kupienia 1% w aptece za 7 zł lub 5% na allegro za 12 zł.

a ile trzeba dawkować na 100 l ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rmatysiak napisał:

a ile trzeba dawkować na 100 l ?

Tego raczej nikt Ci nie powie. To zależy jaki masz poziom jodu, jakie zużycie, jakiej soli używasz, jak często robisz podmianki, jaki poziom chce utrzymywać....... Ja lugoli już nie stosuję, bo może być szkodliwa:

https://reefhub.pl/jod-w-akwarium-morskim-lac-czy-nie-lac/

Wcześniej dawałem kroplę dziennie lugoli z apteki ( 1% jodu, 2 %jodku) na identyczne akwarium jak Twoje, ale miałem spory niedobór jodu, na ICP wyszło 0.02 ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało kto podaje stężenia dlatego ja robiąc własny roztwór na jodku potasu c.z.d.a bazowałem na tym co pisze o swoim produkcie Seachem:

https://www.seachem.com/reef-iodide.php

który zawiera 8000mg/L jodku potasu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iodide

Na tej podstawie zrobiłem własny płyn o takiej koncentracji i dozowanie dopasowywałem do tego co na butelce z Reef Iodide.
 

Nie mniej Seachem twierdzi, że ich produkt to coś więcej niż tylko jodek potasu rozpuszczony w wodzie. Płyn Lugola odrzuca jako całkowicie nieakceptowalny i szkodliwy w akwarium rafowym, natomiast na temat preparatów wodnych bazujących tylko na jodku potasu pisze tak:

"Potassium iodide only products are a safer alternative but not very effective alone owing to the unstable nature of iodide in the aquarium environment. When added to an aquarium environment, iodide becomes unstable converting to elemental iodine (which is biocidal), iodate (which is useless to corals, toxic at elevated levels, and can't be tested for), and iodide which is the only form of iodine available to corals for uptake. These products' inherent instability makes them potentially dangerous to coral health. Unlike competing products, Reef Iodide™is complexed to a stabilizing compound in order to keep it in the iodide form when added to the aquarium. All of the product remains usable and fully bio-available."

Na ile to marketingowy bełkot a na ile prawda ciężko mi odpowiedzieć.  Nie mniej nigdzie nie znalazłem co jest tym stabilizatorem w ich produkcie.

 


 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobilem sobie roztwór coś ala płyn lugola i jak go wleje 2 krople na 600 l. to potem z 3 miesiace walcze z glonami takimi brazowymi ze chej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprung, Delbeck, vol. 1 (pewnie za Wilkensem) : 25g jodku potasu na 0.5 l wody. Dozowanie: 0.5 ml / 100L / 2 tygodnie. Także, jak widać stężenie można sobie zrobić całkiem mocne, jeśli komuś tak wygodniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam z wpisów,że jod jest ulotny i raczej powinno dozować się go codziennie i tak robię całe życie.Jest w tym racja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, inmar napisał:

Pamiętam z wpisów,że jod jest ulotny i raczej powinno dozować się go codziennie i tak robię całe życie.Jest w tym racja ?

Jest

Aczkolwiek należy pamiętać o testach


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.