Skocz do zawartości
mareko1

Acropory pomór.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak w temacie, od dwóch tygodni leci mi kolejna, czwarta acropora. Objawy w każdym przypadku takie same; najpierw koral przestaje polipować, zaczyna tracić kolor ( blednie) a następnie traci tkankę od dołu, by po dwóch dniach wylądować w koszu. Akwarium 300 l, oświetlenie 8x39W, cyrkulacja Jebao CP 55. Parametry: Ca- 390; Kh - 7,6; No3 - 2,5; PO4 - 0 ( mierzone małą Hanką); Mg - 1410; zasolenie 36 ppt, balling 240ml/doba ze strongami AF w  dawce 2/3 zalecanej do tego 2x w tygodniu dwie łyżeczki AF Coral Food oraz po 2 krople AF Energy w połączeniu z AF Build i 3x w tygodniu po 1/3 dawki aminokwasów Saliferta. Obsada to głównie proste sps oraz lps oraz 7 ryb karmionych po dwie kostki mrożonek dziennie. W ostatnim czasie nic z korali nie było dokładane, więc raczej odpadają pasożyty. Jedyna zmiana, której dokonałem to zmiana soli z Tropical Power Reef Plus na AF Reef Salt. Jutro wysyłam wodę, na badanie ICP ale obawiam się ,że do czasu otrzymania wyników poleci reszta acropor. Inne korale na chwilę obecną bez zmian. Za rady pomysły z góry dzięki.

67b333f3b8f8.jpg

43c96e26d839.jpg

f78f2fb68e7b.jpg

2fe0ad0e0bf2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mareko1 napisał:

Jedyna zmiana, której dokonałem to zmiana soli z Tropical Power Reef Plus na AF Reef Salt.

Po co to zrobiłeś,  w jakim celu ?

Zbyt gwałtownie zmiany gdyż te sole różnią się wiele..i mogło to spowodować to co jest obecnie, osobiście używam  juz prawie 2 lata Tropicala i nie ma problemów,  po co coś zmieniać jak było dobrze ?:shocking


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyślij wodę kurierem np. z serwisu apaczka to jak rano dostaną to po południu masz wyniki sprawdziłem to 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti skończyła mi się sól a, że na miejscu nie było Tropicala to wziąłem AF, czego chyba zaczynam żałować :(. Czyli co jak najszybciej kupować Tropicala i zrobić podmianę czy zostać już na AF? 

@Jacek_kl dzięki za podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy wyników icp. Szczególnie interesują mnie metale (przede wszystkim molibden), jod, żelazo i potas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeszłości zmieniałem sól z fauny marin na AF i nic złego się nie działo. Teraz prowadzę zbiornik już trzeci rok na AF i jest wszystko OK.

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z calego serca prywatnie i osobiście uwazam ze nie ma sensu porownywac tych dwoch marek i doszukiwac sie ktore lepsze / gorsze. To jak porównywanie baterii Panasonic z bateriami Tesla.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dla syna a może podpowiedz mi czy chodzi Ci o zbyt wysokie czy zbyt niskie wyniki metali i co ewentualnie możne być przyczyną tych wyników, tzn. zmiana soli czy może to, że nie lałem żadnych dodatków tj. jodu, strontu, etc. Kolejne to dlaczego wcześniej wszystko jakoś tam się turlało a nagle 2 tygodnie i cztery korale do kosza :(. Zmiany parametrów też nie było, kh stałe, ca stałe, jedynie PO4 skacze między 0 a 00,4 ( ale 0,04 to znowu zakres błędu pomiaru małej Hanki).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Z calego serca prywatnie i osobiście uwazam ze nie ma sensu porownywac tych dwoch marek i doszukiwac sie ktore lepsze / gorsze. To jak porównywanie baterii Panasonic z bateriami Tesla.

A ja osobiście trzymam się z daleka od wszelkich produktów AF - bo u mnie się nie sprawdziły. Z resztą, zauważam coraz więcej podobnych sygnałów, zarówno od znajomych, jak i w sieci. 

8 godzin temu, mareko1 napisał:

@Beti skończyła mi się sól a, że na miejscu nie było Tropicala to wziąłem AF, czego chyba zaczynam żałować :(. Czyli co jak najszybciej kupować Tropicala i zrobić podmianę czy zostać już na AF? 

To nie jest wytłumaczenie. Bo w Murenie nie mieli? No to jedzie się do Jadwigi albo zamawia w Coral House - przecież sól nie kończy się nagle. Widzisz na ile starczy i można wcześniej kupić. To kwestia organizacji. A jak będziemy brali, co jest w sklepie, to po co sklep ma mieć inny towar? Przez takie podejście (bo klient wchodzi i bierze co mu dają - "bo nima innego") sam męczyłem się z AF przez dłuższy okres "bo nie opłacało się sprowadzać jednej buteleczki pocztą"... ale po chwili przyszło opamiętanie.

 

Jeśli lecą Ci korale i wykluczyłeś pasożyta bądź chorobę, pozostaje nam niedobór bądź czynnik szkodliwy. Jeśli niedobór, to pytanie po jakim czasie korale zareagują na powrót brakującego składnika. Jeśli natomiast jakiś szkodliwy czynnik masz w wodzie, to trzeba by go usunąć. Ja w takiej sytuacji zrobił bym podmianę - dużą. Jak największą dałbym radę połowę lub 3/4 wody. Ważne jest tylko zalanie wodą o właściwych parametrach - kH, temperatura, zasolenie. Wapń i magnez będzie wyższe, ale tym bym się nie przejmował aż tak. KH - tutaj tolerancja w górę może być maksymalnie do 1 stopnia. Organizmy to zauważą, ale wzrost z 7,6 na 8,6 nie będzie stanowił zagrożenia dla życia.

Pomyśl w przyszłości nad zmianą ballinga na reaktor. To naprawdę inna jakość prowadzenia zbiornika.

 

Tak rozważając teoretyczne, zastanawia mnie to kolejne padanie korali, nie po kilka na raz, ale właśnie kolejne... Jak by po kolei, najsłabsze padały przegrywając konkurencję o coś... ale tutaj duża podmiana też może zadziałać.

Dodajesz jakiś jod? Filtr RO sprawny?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, mareko1 napisał:

@dla syna a może podpowiedz mi czy chodzi Ci o zbyt wysokie czy zbyt niskie wyniki metali i co ewentualnie możne być przyczyną tych wyników, tzn. zmiana soli czy może to, że nie lałem żadnych dodatków tj. jodu, strontu, etc. Kolejne to dlaczego wcześniej wszystko jakoś tam się turlało a nagle 2 tygodnie i cztery korale do kosza :(. Zmiany parametrów też nie było, kh stałe, ca stałe, jedynie PO4 skacze między 0 a 00,4 ( ale 0,04 to znowu zakres błędu pomiaru małej Hanki).

 

Uważam że będą niskie wartości, a zmiana soli raczej nie miała wpływu żeby zaczęły padać korale przy dojrzałym i ustabilizowanym zbiorniku. Poprostu zbieg okoliczności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też od razu zwróciłem uwagę na skąpą suplementację mikro jak na taką dawkę balinga. Tylko 2/3 dawki strongów, podczas gdy większość osób strongi musi jeszcze wspomagać kropelkami. Do tego jak na 36ppt, to niskie Ca. A jak na takie Ca, to wysokie Mg (powinno być ok x3 względem Ca). Czyli ogólnie rozjechane parametry. No i ph warto zbadać - zimno się zrobiło, ludzie pozamykali okna i nagle co chwila ktoś pisze o problemach z sps. Przypadek? Sama zmiana soli nie powinna takich efektów dawać, co by nie twierdzili dyżurni krytycy i piewcy poszczególnych marek. Szczególnie, że tylko podmiany robiłeś na innej soli, a nie całą wodę wymieniłeś

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miesiąc temu zrobiłem podmianę na nowej soli red sea coral pro . Wcześniej używałem AF reef salt . Nowa sól ma kh 12 a AF 7-8kh . W akwarium staram sie trzymać kh około 8 . Z tego powodu obawiałem sie kłopotów związanych ze skokiem kh jak i ze zmianą soli na wiele bogatszą . O dziwo korale zareagowały super . Konsumcja rośnie i przyrosty mega . Akwarium dopiero trzy miesięczne . Wiec nie można powiedzieć ze dojrzałe które wszystko zniesie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał brak micro. Różne odmiany acropor mają rózne zapotrzebowanie na micro. Dajesz potas stront i jod? ja mam połowe mniejszą konsumpcję i daje regularnie wszystkie 3 pierwiastki. To by też wskazywało dlaczego lecą po kolei.

 

Ile czasu zajmuje zejście ? W sensie od momentu jak zauważysz coś złego do obumarcia? Jak godziny to niedobrze, jeśli dni, to stawiam na micro.

I jak oceniasz ogólną kondycję korali? Zakładam, że było wszystko ok, skoro szło 250 ml ballinga dziennie w takim akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale, @katani, @Słony leszcz dodaję tylko ballinga ze strongami, zero dodatkowego mikro typu jod, stront itd. . Jakoś to hulało, no może poza ciągle pojawiającym się cyjano, ale to tylko miejscowo na piasku.  Zejście korala następuje po ok. 4 dniach, najpierw przestaje polipować, następnie blednie a póżniej zaczyna tracić tkankę od dołu. Reszta korali ok, ale tak jak pisałem to głównie montipory, pocillopory, stylophory, jakieś acany, blasto, dunka itp. Z acropor pozostało jeszcze 4 sztuki, jak na razie odpukać polipują i wydaje się, że z nimi na tą chwilę jest ok. Co do filtrów i ogólnie wody to membrana wymieniona jakieś 6 m-cy temu a prefiltry 2-3 m-ce temu; woda lana do akwa ma max. 003 na tds. Dzisiaj wysłałem wodę do testu ICP, jak przyjdą wyniki to wrzucę, ale chyba czas spróbować dodawać jod, stront i co jeszcze myślicie warto dodawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mareko1 napisał:

@dale, @katani, @Słony leszcz dodaję tylko ballinga ze strongami, zero dodatkowego mikro typu jod, stront itd. . Jakoś to hulało, no może poza ciągle pojawiającym się cyjano, ale to tylko miejscowo na piasku.  Zejście korala następuje po ok. 4 dniach, najpierw przestaje polipować, następnie blednie a póżniej zaczyna tracić tkankę od dołu. Reszta korali ok, ale tak jak pisałem to głównie montipory, pocillopory, stylophory, jakieś acany, blasto, dunka itp. Z acropor pozostało jeszcze 4 sztuki, jak na razie odpukać polipują i wydaje się, że z nimi na tą chwilę jest ok. Co do filtrów i ogólnie wody to membrana wymieniona jakieś 6 m-cy temu a prefiltry 2-3 m-ce temu; woda lana do akwa ma max. 003 na tds. Dzisiaj wysłałem wodę do testu ICP, jak przyjdą wyniki to wrzucę, ale chyba czas spróbować dodawać jod, stront i co jeszcze myślicie warto dodawać?

Poczekaj na icp. Jeśli chcesz już reagować to możesz dawać 2 krople potasu na dobę, 1 kropla jodu na dobę, 1 kropla molibdenu na dobę, 3 krople strontu na dobę i 2 krople żelaza na dobę. Dzięki takiemu dawkowaniu nie zrobisz krzywdy, a zaczniesz dostarczać odrazu coś czego mogło brakować. Jak tylko przyjdą icp można będzie zweryfikować co pacjenta boli. Dawkę napisałem na całość systemu prewencyjnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, mareko1 napisał:

Reszta korali ok, ale tak jak pisałem to głównie montipory, pocillopory, stylophory, jakieś acany, blasto, dunka itp.

Te możesz przegłodzić na maxa, co najwyżej się pokurczą.

Acro niestety stront, potas i jod to podstawa. Bez tego nie pojedziesz.

Kup lugola i stront. Lugola dopóki nie dostaniesz wyników możesz 1 kropla raz w tygodniu na 100l. reszta wg zaleceń na butelce.

Igor dobrze pisze. O żelazie zapomniałem!

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Twoich opisów śmiem twierdzić że potas się skończył. Zwykle wygląda to tak że koral jest ok, potem widoczna utrata tkanki (chodźby tylko jej fragment) a koral umiera w niespełna tydzień. Ale tak jak pisałem wyżej, możesz prewencyjnie dozować, a docelowo po otrzymaniu wyników ustalisz dawkę co i ile czego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym sie tak bardzo różnią ?  Chyba ze jakieś złe dane mam :) 

AF  RS

  • S.G. 1,025
  • Cl – 19000 – 19500 mg/l
  • Na – 10500 – 10600 mg/l
  • Mg – 1320 – 1350 mg/l
  • Ca – 410 – 430 mg/l
  • K – 380 – 390 mg/l
  • Sr – 7 – 9 mg/l
  • dKH – 7,4 – 8,0
  • pH – 7,8 – 8,2

Tropical MP

sality 35 ppt

Na 10500

Ca 405

MG 1300

K 400

Sr 7,5

Kh 8,4

 

i podmianka miała zwykle te 10% miała by tu coś znacznie zmienić ? 

ja przez pewien czas zmieniałem sól jak mi się podobało raz taka raz inna i za każdym razem inna i co się działo złego ?  Nic, brak nawet plag na piasku nie wywaliło ...

 

Mareko1 jak by Ci kolejny koral zaczął lecieć zrób szczapkę od razu  bo jak tkanka leci od dołu i w 2 dni koral umiera to raczej niema szans na uratowanie korala szczepka ma jakąś tam szanse przeżyć. I nie polecam AF maja podejście zrobić tanio byle jak ładnie opakować i drogo sprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą Koledzy, też stawiał bym na brak mikro. Ja dozuję u siebie preparaty Microbe Lift - bo akurat mam zaufanie do nich.

U mnie cyjano skończyło się (nawet w konikarium, gdzie żarcia masa, przy śladowej cyrkulacji) po odpaleniu reaktora i ustabilizowaniu kH na poziomie, powyżej 8. Tu nawet nie tyle chodzi o poziom, co stabilność.

4 godziny temu, Timek napisał:

Czym się tak bardzo różnią ?

U mnie po preparatach AF (sól, balling, bakterie) pojawiał się brązowy glut. Poza tym spotkałem się z opinią o braku powtarzalności parametrów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani, @dla syna, @dale dzięki  :czapkizgłów:). Co do Waszych rad to jod i stront już zakupiony ( z AF;)), natomiast jakie żelazo i molibden polecacie? Co do czwartej acry to  prawie cała jest biała, nie polipuje i chyba odejdzie na wieczną rafę, na szczęście z resztą bez zmian. Jeszcze raz dziękuję Panowie.

@Timek robiłem szczepki z poprzednich dwóch, niestety nic nie dało; ale dziękuję za radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jedynym sklepie z morszczyzną w Lublinie - tam gdzie pewnie brałeś AF, mają chelat żelaza z microbe lift, z tej samej serii mają również jod i brom - w jednym, co zapewnia prawidłowe proporcje przy dozowaniu

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie,

@katani, @dla syna, @dale  i wszyscy, którzy chcą chwilę poświęcić czas mojemu problemowi odebrałem wyniki ICP. Tak jak pisaliście brakuje przede wszystkim jodu i strontu ( o dziwo potas jest ok), jednak najbardziej mnie zdziwił wynik zasolenia - 38 PPT :blink:, gdzie mój refraktometr H2Ocean pokazuje 36 PPT ( kalibowany na płynie kalibracyjnym Salifert oraz na rodi). I teraz pytanie komu wierzyć, ICP czy pomiarowi refraktometrem i czy takie zasolenie mogło przyczynić się do zabicia korali? No i co sądzicie z resztą wyników, co jest wg. Was jeszcze do poprawienia? Kolejne pytanie to jak pisałem mam już jod i stront AF, ale jak go teraz dozować? Na jodzie jest napisane, że 1 kropla\100l podnosi jego poziom o 0.01ppm. Czy przez 3-4 dni dawać po 4 krople  czyli o 1 więcej, niż wg. instrukcji co powinno podnieść poziom do jakiś 0,06 ppm czy może jakieś inne pomysły, to samo dotyczy strontu ( tu 15 kropli\100 l podnosi poziom strontu o 1,09 ppm - czyli u mnie wypadało by dodać jakieś 135 kropli do podniesienia strontu do poziomu ok. 8 ppm), dobrze to wszystko liczę? Co jeszcze powinienem dozować?

Czwarta akra niestety odeszła ( z całej zeszła tkanka), reszta bez zmian.

0812debf7ceb.jpg

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, mareko1 napisał:

kalibowany na płynie kalibracyjnym Salifert

Ile ma ten plyn? Mnie przez lato trochę odparował i obecnie pokazuje właśnie 38 ppt (zobaczymy co u mnie wyjdzie na pierwszym ICP).

W wodzie praktyczne nie masz żelaza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Arek77 napisał:

Ile ma ten plyn? Mnie przez lato trochę odparował i obecnie pokazuje właśnie 38 ppt (zobaczymy co u mnie wyjdzie na pierwszym ICP).

W wodzie praktyczne nie masz żelaza.

Dobrze zakręcony nie odparuje. Mam już ze dwa lata i pokazuje cały czas tak samo.

 

Ja bym pojeździł po kolegach w okolicy i sprawdził pomiar zasolenia. Może lałeś nie równo ballinga? Wtedy może być za dużo NaCL w wodzie. Na szybko to rób podmiany na sprawdzonej soli - ja polecam RS blue - z obniżonym zasoleniem (pamętaj żęby dolać ballinga/reaktor podkręcić)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mareko1 napisał:

Witam Ponownie,

@katani, @dla syna, @dale  i wszyscy, którzy chcą chwilę poświęcić czas mojemu problemowi odebrałem wyniki ICP. Tak jak pisaliście brakuje przede wszystkim jodu i strontu ( o dziwo potas jest ok), jednak najbardziej mnie zdziwił wynik zasolenia - 38 PPT :blink:, gdzie mój refraktometr H2Ocean pokazuje 36 PPT ( kalibowany na płynie kalibracyjnym Salifert oraz na rodi). I teraz pytanie komu wierzyć, ICP czy pomiarowi refraktometrem i czy takie zasolenie mogło przyczynić się do zabicia korali? No i co sądzicie z resztą wyników, co jest wg. Was jeszcze do poprawienia? Kolejne pytanie to jak pisałem mam już jod i stront AF, ale jak go teraz dozować? Na jodzie jest napisane, że 1 kropla\100l podnosi jego poziom o 0.01ppm. Czy przez 3-4 dni dawać po 4 krople  czyli o 1 więcej, niż wg. instrukcji co powinno podnieść poziom do jakiś 0,06 ppm czy może jakieś inne pomysły, to samo dotyczy strontu ( tu 15 kropli\100 l podnosi poziom strontu o 1,09 ppm - czyli u mnie wypadało by dodać jakieś 135 kropli do podniesienia strontu do poziomu ok. 8 ppm), dobrze to wszystko liczę? Co jeszcze powinienem dozować?

Czwarta akra niestety odeszła ( z całej zeszła tkanka), reszta bez zmian.

 

Ja bym bardziej wierzył ICP. ICP pokrywają się dosyć dobrze z twoimi wynikami jeśli chodzi o główne parametry. Jak zbijesz zasolenie to wszystkie pozostałe parametry spadną. Głównie wtedy będziesz musiał zwrócić uwagę na Ca i K.

Żelaza brak, Jodu brak. Bez żelaza nie ma fotosyntezy = śmierć korali. bez jodu nie ma przyrostów = śmierć korali. Stront jest ciut poniżej, ale to nie tragedia.

Jaki jod i stront kupiłeś?

Daj fotkę całego akwarium.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.