Skocz do zawartości
Bart7891

Euphelia leci

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę akwarium stabilne miękkie lps sps 

Od kilku tygodni euphelia powoli traciła tkankę co może być tego powodem 

W w akwarium 1 krad pustelnik i jeden mitrax

Dodawany jod, stront, amino Mix wszysfto z AF 

Pomiar zasolenia refrektor testy kropelkowe salifert

IMG_20201118_204418.thumb.jpg.6137bb215cea0d1267ba19c6787cba37.jpg

IMG_20201118_204343.thumb.jpg.6e3b6e9b11e0efa1065662921836174a.jpg

Zasolenie 1.027

Kh 8

Mg 1500

Ca 500

No2 0

No3 5

Po4 0

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem głoduje. Ta z pierwszego zdjęcia juz raczej nie do odratowania. Karm więcej ryby a jeśli na liście żyjątek nie ma ryb to zakup jakieś.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, katani napisał:

Moim zdaniem głoduje. Ta z pierwszego zdjęcia juz raczej nie do odratowania. Karm więcej ryby a jeśli na liście żyjątek nie ma ryb to zakup jakieś.

Głoduje ze w jakim sensie mało no3 czy coś innego możesz sprecyzowac

W jakim sensie mało no3 możesz sprecyzowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Bart7891 napisał:

No3 5

Po4 0

Po4 słabo do Lps,  a jaki wynik masz jodu wiesz? To że głoduje widać po mordzie, ale jodu może też mieć mało, Euphilie reagują szybko.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bart7891 napisał:

A jeśli jest to w jaki sposób się jej pozbyc

Wyjmij i powąchaj najpierw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam testu na jod  ta główka z 1 zdjęcia na 1 planie trochę smieedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Bart7891 napisał:

Nie mam testu na jod  ta główka z 1 zdjęcia na 1 planie trochę smieedzi

to wywal bo gnije i kolega wyzej dobrze pisze ze to brown jelly

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ten jod nadaje sie do dipowania koralowców czy trzeba zopatrzyć sie w specjalny preparat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku są jeszcze inne euphelie i nic im nie dolega pompują się bardzo dobrze tylko na tych 2 jest problem są alvelopory goniopory acry i inne sps i lps i jest ok. Proszę o ko kretna poradę co podnieść co obniżył co kupić itp a nie o rozczulanie się ca i mg są na górnej granicy więc jest w przedziale jak jest podawany na testach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy kh 8 Ca nie powinno być w okolicach 420? Kolega ma 500 z tego co pisze Mg też chyba troszkę niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn które mogły je wprowadzić w ten stan może być cała masa, to ostatine zdjęcie nie wygląda na głodujący koral bo ma całkiem niezłe wybarwienie, ergo chroni się przed światłem. Wygląda jak usuwanie toksycznych metabolitów, a te występują chociażby przy zakażeniu bakteryjnym, które później rozwija się w brown jelly (okrzemki opierdzielają resztę momentalnie).
Równie dobrze przyczyną zakażenia bakteryjnego może być właśnie brak nutrientów dla zooksantelli, superczyste szkło na dnie sugeruje brak fosforu, ale nie widziałem całego akwarium.
Świetną i szybką przyczyną zakażenia jest choćby uszkodzenie mechaniczne - za mocno dotknąłeś blaszki szkieletu, krab mógł nabrac smaka albo jak ten kretyn pustelnik potrafi - poprostu się o nią otarl albo spadł.
Nie spuszczał bym się w ogóle nad ca i mg za wysokim, mają być poprostu stabilne w ramach pewnego rozsądku, najbardziej stabilne ma być kH, choć tu też można popłynąc. Dwa razy dopuściłem do spadku z 8 do 4,8 aż, bo zabrakło płynów 3 dni... bez uszczerbku.
Jod jest o tyle istotny, że zadziała źle w nadmiarze, a i brak zachęca bakterie do szukania nowych siedlisk. Warto poznać jego aktualny poziom.

Ergo - widzę marną szansę na uratowanie w twoim akwarium - bo nie znasz przyczyny i ciężko ją zatem usunąć, może Ci się pofarci. Niemniej - to co zaszło brązowym czy nawet bezbarwnym glutem - out ze zbiornika natychmiast, najlepiej wkładając kubek, koral do kubka i powoli do góry bo nie pozwolić farfoclom rozpływać się po zbiorniku.

P.S. Tym bez uszkodzeń tkanki można leczyć zakażenie kąpielą w erytromycynie

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marniejące korale stoją obok siebie, a reszta ma się dobrze... Może w tym kierunku poszukaj. Może cyrkulacja im nie pasi, albo światło, jakiś inny koral parzy w nocy, albo jakiś zwierzak (np wieloszczet) im dokucza. Ja bym zaczął od zwiększenia przepływu w tym miejscu. No i glutów warto się pozbywać. Podobno kąpiele w roztworze lugola pomagają na infekcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zaczoles kąpiel i ta euphelia z 2 główkami z 1 zdjęcia się troszkę pompuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na te zdjęcia to mi się przypomina moja glabrescens z czasów wielkiego zaglonienia, kiedys miesiącami miałem parametry 0.0 bo wszystko glony wciągały.

Identycznie wyglądała i marniała powoli, aż odpadała w końcu od skieletu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem niestety podobną sytuacje w tym tygodniu mam w akwarium cztery sztuki z tego jedna miała około 12 głów , jak wypuszczała polipy to na 20 cm ponad . Jeszcze cztery dni temu ja karmiłem i wszystko było ok az tu nagle w ciągu dwóch dni cała sie rozpuściła . Leciała głowa za głową . Pozostałe euphelie mają sie super . To ta z prawej z tylu , a tak wyglądała dwa dni później . Po wyjęciu z akwarium znalazłem miedzy głowami dużego wieloszczeta może on ją załatwił 

548E658B-7D7B-40BB-832A-9E649B4FFE4E.jpeg

866AFAB3-626E-4C4C-AAED-D63991CC2450.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nikt nie da sobie powiedzieć,  @katanima też rację, 

No jak LPS-y przy 0.0

Euphilie są bardzo wrażliwe na to, może i wytrzymają przy 0.0 ale muszą być dokarmianie w takim przypadku, to samo z jodem większość korali zaraz to odczuwa zwłaszcza Euphilie, piszę to z własnych obserwacji, podobnie ma goniopora.

To że koral ma zapach śmierdzący, to ma prawie każdy który leci,  mnie kiedyś poleciała euphilia w 2 dni po przyniesieniu ze sklepu też śmierdziała i nie miała brown jelly.

Otwieranie mordki Euphili świadczy że była głodzona aż zaczęła padać.

W dniu 18.11.2020 o 21:02, Bart7891 napisał:

Głoduje ze w jakim sensie mało no3 czy coś innego możesz sprecyzowac

LPS-y  dokarmiasz np lejesz coś do wody, fito, fitomix, pokarm sypki, karmisz pipetą itd..

Czym bliżej 0.0 tym bardziej trzeba tego pilnować.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti koral przy brown jelly śmierdzi bardzo intensywnie;) i jeśli on atakuje korala to mamy brązowe "gluty". Nie wolno wtedy dmuchać na niego tylko jak najszybciej z akwa. Chorą cześć - główki usunąć a pozostałe do dipa. W/g mnie mocnego dipa. Najlepiej takiego korala dać do osobnego pojemnika i dipowanie powtórzyć kilka razy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pawellb napisał:

Beti koral przy brown jelly śmierdzi bardzo intensywnie;) i jeśli on atakuje korala to mamy brązowe "gluty". Nie wolno wtedy dmuchać na niego tylko jak najszybciej z akwa. Chorą cześć - główki usunąć a pozostałe do dipa. W/g mnie mocnego dipa. Najlepiej takiego korala dać do osobnego pojemnika i dipowanie powtórzyć kilka razy. 

Dziękuję za instrukcje ;)

Ale nie sądzisz że ten koral pierw był zagłodzony, a następnie taki osłabiony dostaje infekcji i leci..a za tym idzie wszystko. Oczywiście temat do merytorycznej dyskusji.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii bakterii ;). Jeśli chodzi o euphylie to jak jeden z kolegów napisał. Przyczyn może być kilka. Ale niewątpliwie "czysta" woda nie sprzyja. Zrobiłbym też badania icp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bart jak stan euphyllii, coś się poprawiło czy infekcja postępuje?

Czy usunąłeś te głowy z zaawansowaną infekcją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.