Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, MichałAsia napisał:

b.jpg

c.jpg

a.jpg

I tym się trzeba cieszyć..... ładnie polipujące i kolorowe korale. Wirki są.... póki nic nie robią koralom to niech sobie żyją. PO4 0,15.... masz dużo akropor w pastelowych kolorach to faktycznie nasz problem.... nie masz? Euphylia i Zoa to lubią. 

Wracając do P04 - jeśli nie masz ambicji mieć i utrzymywać wymagających gatunkow korali w tzw, zeovitowych kolorach to nie jest nic złego. Ważne by było stabilne i nie szło w górę. Jeśli nie masz refugium to ja bym zastosował jakiś absorber na stałe (Phosguard, Rowaphos) w małej ilosci.

A wracając do plag. Od zalania akwa utrzymują mi się glony nitkowate na skale i ściankach akwa. Taki meszek długości 2-3 mm. I wcale nie uważam  tego za plagę. W tym meszku żyją setki mikroskopijnego planktonu na którym żeruje nandaryn i hexatenia. Do tego pokolce mają super pastwisko. Puki nie przeszkadza to koralom nie walczę z tym.

Pisałeś, że masz NO3 -0,1 ... czym mierzyłeś?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AQUAFOREST oba testy. Woda jest kryształowa po tej lampie :) aż miło się patrzy na puste skały hehehe. Wymagających acropor to raczej mieć nie będę chyba że kiedyś na jakąś malutką szczepkę się skusimy. Czyli nie będę sobie na razie testami głowy zawracał, cyjano praktycznie całkowicie zniknęło więc jest chyba dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, MichałAsia napisał:

AQUAFOREST oba testy

A jak odczytałeś te 0,1 przy NO3? 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden hehe kurcze coś sobie ubzdurałem, jeden mam najniższą w skali, jest bardzo lekko zabarwione na różowo... 

Niestety wadą lampy UV jest wytwarzana temperatura, jednak mały zbiornik szybko się nagrzewa, teraz mam 29 stopni w zbiorniku, są włączone 2 pompy obiegowe, pompa odpieniacza, cyrkulator, oświetlenie też pewnie nagrzewa... 

Ile trzeba świecić tą lampą, czy powinna być włączona ciągle, czy dwie doby w tygodniu wystarczą, efekt jest świetny bo woda jest niesamowita, aż trudno uwierzyć że tak może się wyklarować. W domu mam 24 stopnie bez włączonego ogrzewania.

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2020 o 20:10, MichałAsia napisał:

 

5.jpg

 

Czy to urządzenie za lampą to wentylator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie mam miejsca jak lampa jest :) ot taki mały niuans, i na dodatek mam uszkodzony kontroler który pokazuje 31 stopni gdy w zbiorniku panuje 23 stopnie, spakowałem i musze wymienić na gwarancji....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV-kę możesz ożywać zamiennie z lampą dzienną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę to w jakiś fajny sposób przebudować na hydraulice twardej czyli rurki PCV, mam jeszcze dużo kształtek i rur, zrobię jakąś instalacje która będzie mało widoczna, może znajdę czarną rurkę, jakoś sobie to ogarnę żeby nie było to w takim kształcie jak teraz bo mnie to irytuje. Pompę mogłbym zostawić na stałe gdzieś schowaną. Ale to trzeba dużo czasu...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny tydzień mija...

Parametry stabilne, przynajmniej te które mierze... Bakterie bez zmian, leje 3ml + 3 lub 4 krople energy bacto. 

Przy każdej podmianie wody odmulam piach, a przy ostatniej podmianie odmuliłem również panel, było tam bardzo dużo syfu w postaci detrytusu, 10 litrów wody która była zupą. żaden parametr się nie zmienił.

Żadnych plag, glonów, osadów na szybach. Odpieniacz działa normalnie, kubek wylewam raz na dwa tygodnie.

NO3 - 1    PO4 - 0,01   P - 0,003  pH - 8,15   26'C  1,023

Wczoraj z Krakowa przywiozłem 7 szczepek, pogoda na podróże była lekko mówiąc wątpliwa, zwłaszcza że jechałem polnymi drogami, które ni jak nikt nie odśnieżał, auto z napędem na tył. 

 

5.jpg

12.jpg

8.jpg

b.jpg

a.jpg

c.jpg

d.jpg

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirki jeszcze widać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, są dwa okresy w ciągu dnia kiedy jest ich najwięcej na szybach, wcześnie rano i w okolicy 15, potem znikają. Pewnie się bunkrują :) ale kiełrzy mam dużo więc biologia coraz lepsza, za miesiąc śmigam po ryby i może się skusze na madaryna.....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemaaa.

Pytanie mam do Was, wyzerowałem parametry, a konkretnie same się wyzerowały :) NO3 PO4 nie wykrywalne przynajmniej na moich testach, pH 8.15. 

Na tą chwile jedna ryba Dekora i około 17 ślimaków, krewetka i krabik. Karmie mrożonką i płatkami, Mrożonki daje malutki kawałek, płatki co drugi dzień. Od dwóch dni wkraplam po jednej kropli płynu lugola 6%, dodaje lugole bo bo zauważyłem że jedna kolonia zoanthusów słabo polipuje i jest zamknięta, na tą chwile bez zmian. Reszta korali daje rade. Czy podnosić NO3 i w w jaki sposób?

Czy na tą chwile czekać? boje się o euphylie, jedną straciłem ale zostawiłem szkielet na którym było troszkę tkanki która zaczęła wyglądać coraz lepiej i widać na tkance że chyba będą nowe polipy, na dole szkieletu widać już jedną główkę wielkości 1mm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak podnosić zarówno NO3 jak i PO4. Masz gotowe rozwiązania np. ATI C:N:P albo mieszać samemu. Na reefhub jest fajny artykuł i kalkulator przy współczynniku Redfielda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nam niskie NO3 (niewykrywalne testem Saliferta) i PO4 (0,03 test hanna sprzed tygodnia) przy mieszanej obsadzie z nastawieniem na miękasy i LPSy i nie zdecydowałbym się na sztuczne ich podwyższanie. Za to dość dużo karmię. Nawet w nocy też coś wrzucę drobnego tak, że praktycznie non stop coś plywa drobnego w wodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da się ręcznie to dawkować czy trzeba kupić pompę dozującą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zwiększone karmienie obsady jest równoznaczne z dodawaniem azotu i fosforu tylko,  że w formie organicznej. Zamiast karmić zooksantele karmię korale, a one już wiedzą co dalej robić:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję, czytam, myślę...i widzę co mnie czeka...jutro jadę po pierwsze życie do nano 49 L  :)  strach się bać  ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są problemy ale obserwacja jak wyrasta jakiś nowy polip, jakiś robak się pokaże jest niesamowite. Ja uwielbiam szukać najmniejszego życia które gdzieś jest przyczajone i przy sprzyjających warunkach zaczyna się ujawniać. Tak jak w moim przypadku ze szkieletu euphylii rodzi się kilka maleńkich główek... niesamowite. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam film z aktualizacją, niby nie wiele się zmieniło ale trafiło mi się chyba kolejne dojrzewanie ze względu że postanowiłem podmieniał większą ilość wody z 7 litrów na 10. Przez jakiś czas karmiłem tylko suchym pokarmem i zmniejszyłem podawanie bakterii co skutkowało wywaleniem cyjano i glonów wszelakich, tylna ściana pokryła się dywanem brązowego glona, który nawet mechanicznie nie dawał się usuwać, czyściłem szczoteczką ale po nocy odrastał, jakaś masakra. Oczywiście zawitała również valonia.

Wróciłem do 7 litrowych podmian mieszając sól tylko i wyłącznie przy pomocy wagi, nie używam już refraktrometru, stosuję się do instrukcji producenta, kolejny krok to bakterie, przez tydzień lałem po jakieś 30ml, w kolejnych tygodniach schodziłem do 5ml i teraz leje jakieś 5ml na tydzień dodając pożywkę dla bakterii, ale prawdopodobnie całą robotę wykanały mrożonki do których wróciłem i podaje po połowie kostki trzy razy dziennie (różne mrożonki z czosnkiem) Po tych zabiegach glon zaczął ustępować, tylna szyba się oczyściła, skałą czysta, woda bardzo klarowna. Co do valoni, nie wiem skąd mi przyszedł pomysł że polać ogniska jodyną 6% którą sobie kupiłem w aptece, wyłączyłęm na próbę cyrkulator i pompę i spryskałem na skale duże ognisko. Jakie było moje zdziwienie gdy na drugie dzień valonia straciła zieloną barwę i stałą się przeźroczysta żeby po kilku dniach zniknąć. Niestety mam jeszcze kilka mały skupisk które też zamierzam spryskać jodyną. Jednorazowo użyłem około 4ml, jest to na tylko fajne że jak delikatnie się zaaplikuje to jodyna zostaje przez chwile w miejscu, nie rozpływa się od razu. Nie wiem ile można tego lać tak żeby nie wywołać masakry, na tą chwilę nie zaobserwowałem żadnych negatywnych skutków. Poczekam kilka dni i znowu poleje valonie. 

W panelu też jest w miarę dobrze, pojawiło się dużo robaków, kiełży i innego życia, dużo białych gąbek. Więc filtr biologiczny działa bardzo dobrze. Odpieniacz działa w końcu bo co dwa tygodnie mam kubek urobku. 

Zmieniłem też ustawienie światłą i zwiększyłem moc białego światła przez 3 godziny. 

Obsada jest malutka bo chcę dokupić jakieś powiedzmy bardziej premium szczepki do których chciałbym zaliczyć euphylie złotą z niebieskimi tipami, i jakieś wyjątkowe zoa. Chciałbym też kraba ale boję się że będzie mi robił masakre. Myślę również o jakieś wyjątkowej babce, piach mam pełen życia, więc powinna się wykarmić

 

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja po otrzymaniu malutkiej paczuszki 

Zoanthus Golden Nugget

Clavularia viridis Papaya

Euphyllia glabrescens Toxic green

Acanthastrea lordhowensis

Euphylia jeszcze słabo się pompuje, ale z tego co widzę mam cyjano, wszędzie się ciągną brązowe włosy. Słabe zdjęcia ale czekam na jakieś super hiper obiektyw do telefonu, więc może uda się w końcu coś ładnie uwiecznić.

Zmierzyłem sobie PO4 i okazuje się że mam maxa :blink: w/g testu Aquaforest mam 0,15mg/l ale wydaję mi się że jest więcej. Jutro muszę się zaopatrzyć w jakieś złoże na PO4 albo jakiś środek. Czy ktoś coś poleca? 

 

20210527_172258.jpg

20210530_121813.jpg

20210530_121514.jpg

20210530_121850.jpg

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem Aquaforest Phosphate Minus 1000ml, dałem 50ml do skarpety i czekam na efekty, zobaczymy czy Euphyllia glabrescens Toxic green zacznie się lepiej pompować. Zmniejszyłem też ilość białego światła i podniosłem niebieskie. 

Jeśli chodzi o zoanthusy to w końcu widać przyrost wyraźny. Na skałce z zoa golden nugget znalazłem jedną maleńką aiptasie którą zakleiłem kropelką w żelu mam nadzieje że się nie rozsieje. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, MichałAsia napisał:

Dzisiaj kupiłem Aquaforest Phosphate Minus 1000ml, dałem 50ml do skarpety i czekam na efekty

Jak się zachowuje ten preparat? W znaczeniu czy mocno pyli ceglanym pyłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypałem do skarpety o dość dużych oczkach, wydaje mi się że 0,5mm i wysypała się minimalna ilość pyły. Po włożeniu do zbiornika w miejsce dużego przepływu po chwili woda była mętna, nie wystąpiła jakaś diametralna zmiana koloru wody na brązową. Po godzinie lub dwóch woda wróciła do normy czyli jest kryształ. Żadnych osadów lub zmiany pracy odpieniacza, pieni normalnie. 

Dam sobie kilka dni i zrobię pomiar, wczoraj miałem 0,15 PO4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.