Skocz do zawartości
miśku

Rollermat Clarisea pytanie do użytkowników

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam rozbudować filtrację o w/w sprzęt. Akwarium 400l ma 3 miesiące, po przesiadce z 80tki obieg to Jebao dcp5500 ustawione na 86% myślę że po uwzględnieniu strat jakieś 3000-3400 jest przepływu przez sump. Odpieniacz to Twistman Integra 150, jest jeszcze jakieś 5kg 2letnich nadwyżek skalnych i 4kg kulek maxpeecta w sumpie

Z założenia rellermata chce dać do pierwszej Komory, pod nim i dookoła ułożyć skałe i te kulki, a do drugiej Komory dać ew pozostałe kulki i odpieniacz.

Trzecia bez zmian - czujniki na dolewkę, temperaturę i wyjścia pomp dozujących

.

Czytałem że max jego zanurzenie to 20cm, nie wiem jakie jest minimalne i jakie najlepiej żeby było cicho i skutecznie pod względem filtracji.

Możecie się podzielić wskazówkami?

 

Też nie wiem na ile rollek będzie wymagał przerobienia spływu - on musi wchodzić w to jego kolanko 90st czy może prosto do środka?

 

Zastanawia mnie też fakt ew wahania poziomu wody. Patrząc na jego budowę można dojść do wniosku że im wyżej będzie rollek zawieszony to będzie lepsze cisnienie na włókninie, a co za tym idzie lepsza filtracja. Jednakże czy to spiętrzenie wody (można rzec podkradnięcie jej na ten czas z systemu) nie przełoży się na różnice stanu wody i uruchomienie dolewki w komorze 3ciej?

A gdy rolka się przesunie i spiętrzona woda zostanie "oddana" do systemu nastąpi przepełnienie 3 komory i podniesienia ogólnego poziomu wody w sumpie - co może zaburzyć pracę odpieniacza.

 

Jak jest u was? [emoji6]

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak różnica w poziomie wody bo rolka przesuwa sie delikatnie i poziom jest raczej stabilny , chyba ze przesuniesz ja ręcznie . A zanurzenie zależy od ciebie bo wieszasz ja na ściance sumpa u mnie nie miało to żadnego znaczenia . Większy wpływ na sile nacisku na rolke ma wpływ jaką wlukninę dasz . Ja mam 30m2 i potrafi mi sie delikatnie rozciągać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustabilizowany rollermat nie wpływa absolutnie na pracę odpieniacza ani dolewki.

U mnie w momencie przesunięcia rolki poziom wody w komorze rollermata spada o jakies 2 cm co tak na oko przekłada sie na jakieś 200-300cm3. Ta ilość wody nie podnosi poziomu w tej komorze co jest odpieniacz tylko w ostatniej. Tak wiec nie ma absolutnie problemu.

Dodam jeszcze jedno -  im wyżej (względem poziomu wody w sumpie) powiesisz rollermat tym większa oszczędność włókniny


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ma czegoś takiego jak różnica w poziomie wody bo rolka przesuwa sie delikatnie i poziom jest raczej stabilny , chyba ze przesuniesz ja ręcznie . A zanurzenie zależy od ciebie bo wieszasz ja na ściance sumpa u mnie nie miało to żadnego znaczenia . Większy wpływ na sile nacisku na rolke ma wpływ jaką wlukninę dasz . Ja mam 30m2 i potrafi mi sie delikatnie rozciągać 
Tak kolega ma rację rolki niższej gramaturze czyli te cieńsze rozciągają się dosyć sporo.
Co skutkuje zawieszaniem się Rolermata.
Sam już tego doświadczyłem dlatego polecam tę rolki o większej gramaturze czyli te grubsze.


Wysłane z mojego CPH2025 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok
Dziękuję wszystkim za rady i komentarze.
Rollmacik (sk-3000) dziś przyszedł[emoji1]
Docelowo myslę zainstalować go z funkcją bypassu żeby ewentualnie móc nim nieco manewrować, szczególnie przy karmieniu korali zawiesinami.
W kwestii wysokiego i ekonimicznego zawieszenia na ściance sumpa - na jakiej wysokości od jego dolnej krawędzi macie lustro wody w sumpie?


Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, miśku napisał:

Ok
Dziękuję wszystkim za rady i komentarze.
Rollmacik (sk-3000) dziś przyszedłemoji1.png
Docelowo myslę zainstalować go z funkcją bypassu żeby ewentualnie móc nim nieco manewrować, szczególnie przy karmieniu korali zawiesinami.
W kwestii wysokiego i ekonimicznego zawieszenia na ściance sumpa - na jakiej wysokości od jego dolnej krawędzi macie lustro wody w sumpie?


Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Jezeli możesz to wymień na 5000 . Różnica jest tylko w szerokości rolki , pozostałe wymiary są takie same . W użytkowaniu jest przepaść 5000 pozwoli ci zmieniać rolki dwa razy rzadziej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym 5000 ale niestety nie zmieści mi się w sumpie[emoji22]

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rollmat założony
Akwarium nigdy nie było jakieś mętnawe ale kolor włókniny chyba mówi co innego [emoji23]
Tez po uruchomieniu obiegu byłem w szoku jak szybko się zbiornik wyklarował z farfocli z rur i pozostałości z sumpa.
Oczywiście rolka co jakiś czas chodzi, ale całkowicie jest to obojętne dolewce[emoji1]
Odpieniacz tez bije piękną gęsta pianę, nawet może lepsza jak i bez rolka
Albo może po myciu takiego powera dostał [emoji3]
Zastanawiam się jak i jak szybko rollmat wpłynie na azotany.
Obecnie mam problem bo są w granicach 10-12 co przy prawie zerowym Fosforze który leci obok węgla i tak dodatkowo z pompy (jest 9-14max) dalo gdzieniegdzie glony nitkowate.
Bede chyba robił co 3 dni test Hanka na fosfor żeby w drugą stronę to nie poleciało.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanie dotyczące Clarisea 3000. Czy ktoś używa tego modeli dla przepływu ok 5000L/h ? Mam pompę 10 tys /h więc realnie obstawiam że przepływ wyniesie gdzieś połowę tej wartości. Czy ten rollermat to obsłuży? Ktoś może tak ma? Czy raczej potrzebny jest większy?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.