Skocz do zawartości
neo7

pierwsze akwarium 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i koledzy, pierwszy post, więc dzień dobry wszystkim!

Po latach przymiarek i odkładania tej decyzji, wspólnie z córką postanowiliśmy założyć nasze pierwsze akwarium :) Przekopałem tony postów i co nieco zgłębiłem temat. Poniżej opisuje to co wiem i co planuje. Byłbym wdzięczny za porady. Będę aktualizował swoją listę o Wasze uwagi.

Ogólnie założenie jest, żeby nie przekombinować. Niech akwarium stoi i cieszy oko. Sugestie upraszczające życie są mile widziane. Trochę mnie przerażają niektóre posty o ballingu, wódce, wykonywaniu tysiącu testów, bakteriach itd. Może nam się uda jakoś bez tego, a może musi przyjść na to czas...

Obsada:

Kilka ukwiałów, LPS, 2 błazenki, ekipa czyszcząca

Sprzęt:

  • Akwa 64l: 40x40x40, opti white, silikon bezbarwny, szyba 5mm (ew. nano reef duo od Aquaela, ale, że oświetlenie do wymiany to się chyba nie opłaca)
  • Na tył folia samoprzylepna niebieska lub czarna
  • Podkład pod akwarium (jakaś pianka)
  • Podkład po skałę wewnątrz akwarium (jakaś pianka)
  • Filtr kaskadowy Aquael FZN-3 (nie mamy miejsca na sumpa, a akwa za małe na panel)
  • Cyrkulacja – Jebao SW-2
  • Brak odpieniacza (na samych podmianach polecimy)
  • Lampa DIY 3x18= 54W – mam problemy i pytania, ale założę wątek w części DIY
  • Grzałka 50w z termostatem ustawiona na 25 stopni C
  • Czyścik
  • Salimetr https://allegro.pl/oferta/salimetr-z-termometrem-9563708812  - kupiłem jednak refraktometr (dokładniejszy pomiar)
  • Sól Aquaforest bo najpopularniejsza https://nano-reef.pl/forums/topic/45964-jaką-sól-używasz-ankieta/  - kupiłem jednak Instant Ocena (uboższa, na początek bez obsady wg. niektórych opinii będzie lepsza, później przy większej obsadzie zmienię)
  • Jakaś plastikowa rurka do odciągania wody
  • Cersanit cx5

W akwa:

  • Skała żywa 7kg (w Warszawie jest teraz promocja w erybce) - jednak odpalę na suchej RRR
  • Żywa woda - najlepiej jakbym wynegocjował w pakiecie zakup szkła, skały i wody (przyśpieszy dojrzewanie),
  • Piasek Aragonitowy, gdzieś czytałem, że taki lepszy niż żywy - https://erybka.pl/product-pol-168-Korallen-Zucht-Aragonit-4-6-kg.html
  • Siporax do filtra do kaskady (wyrzucam fabryczną gąbkę)
  • Wata na górę do filtra – zwykła wata, taka z apteki
  • Woda RO do dolewania – ze sklepu (nie mam filtra RO narazie)
  • Solanka na podmianki - widziałem, że 1kg/30l wody, ale sprawdzę salimetrem żeby było 1,024.

Jak zakładam akwiarum?

  • układam skałę tak, żeby miała półki (na szczczepki), nie przylegała do ścian (łatwość czyszczenia), jeżeli jest żywa dbam, żeby była wilgotna w trakcie eksperymentów (spryskuje ją żywą wodą). Sklejam Cersanitem CX5. Wrzucam foty na forum i dostaję porady;) 
  • zalewam wodą, włączam pompę cyrkulacyjną i kaskadę, w ten sposób przez 7 dni „przedmuchuję” skałę
  • cały syf zbieram z dna i dodaję piasku
  • świecę lampą 4h dziennie i stopniowo coraz więcej, aż do 10h dziennie
  • czekam 4 tygodnie, 
  • w między czasie dolewam wodę RO, w miarę systematycznie, żeby zasolenie było stabilne
  • wymieniam watę w kaskadzie co 1-2 dni
  • czyszczę szyby
  • jak zejdą glony kupuję testy, żeby sprawdzić czy mogę wprowadzić życie - Jakie testy i co one znaczą - zdążę poczytać i dopytać, teraz się tym nie ekscytuje.

Po zasiedleniu:

  • Podmiana raz w tygodniu 10l świeżą solanką
  • Karmienie rybek i ukwiałów (jeszcze nie zgłębiłem tematu)
  • Czyszczenie szyb i wymiana waty
  • Montaż sterownika automatycznie włączającego światło, wschody/zachody, księżyc 
  • Montaż automatycznej dolewki

Pytania

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady. Jak tylko zrobię zakupy - wrzucę foty :)

 

Edytowane przez neo7
zmiana planów (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, neo7 napisał:

Podkład po skałę wewnątrz akwarium (jakaś pianka)

Nie potrzeba.

19 minut temu, neo7 napisał:

Grzałka 50w z termostatem ustawiona na 25 stopni C

Ja mam z termostatem fabrycznie ustawiona na 25 stopni bez możliwości regulacji - jedna rzecz mniej do zepsucia się)

19 minut temu, neo7 napisał:

Po zakupie weź ten salinetr do sklepu zaznacz sobie markerem kreskę na wodzie o 35 ppt. (Ze sklepowego akwa).

 

19 minut temu, neo7 napisał:

świecę lampą 4h dziennie i stopniowo coraz więcej, aż do 10h dziennie

Ja bym swiecił od początku tyle co docelowo (ok 12 godz.), ale inni będą mieć inne zdanie co akwarysta to inna opinia w tej sprawie.

19 minut temu, neo7 napisał:

Podmiana raz w tygodniu 10l świeżą solanką

6 litròw wystarczy.  pierwsze dwa miesiące bez podmian.

19 minut temu, neo7 napisał:

Czy do czasu wyprodukowania przeze mnie lampy mogę świecić zwykłym halogenem LED z Castoramy

Osobiście nie polecam..... lepiej bez światła do czasu zakupu lampy.

19 minut temu, neo7 napisał:

Akwarium będzie stało na zwykłej szafce. Zakładam, że nie jest za ciężkie? Robiłem testy stając na szafce i jest ok, ale nie wiem jaki ma długoterminowy wpływ trzymanie akwarium na zwykłej drewnianej szafce? Macie jakieś doświadczenia?

Byle by była stabilna (nie drga podczas chodzenia obok po podłodze).

19 minut temu, neo7 napisał:

Czy solanka do podmian musi się „kręcić” w beczce przez 7 dni czy mogę wlewać te 10l od razu po zrobieniu?

Nie, Ja zalewam po ok godzinie od rozpuszczenia się soli.

Powyższe to moje opinie po 12 miesiącach prowadzenia kostki 40x40 z panelem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, neo7 napisał:

Kilka ukwiałów

I jeszcze jedno.... zacząłbym od jednego..... jeśli chcesz mieć inne korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, neo7 napisał:

Trochę mnie przerażają niektóre posty o ballingu

Przy takiej obsadzie, żaden baling nie będzie potrzebny.

 

9 godzin temu, neo7 napisał:

Akwa 64l: 40x40x40, opti white, silikon bezbarwny, szyba 5mm

Opti przy tej grubości nie ma większego sensu, szyba chyba lepiej 6 mm.

 

9 godzin temu, neo7 napisał:

Sól Aquaforest bo najpopularniejsza

Nie używałem, ale różne ma opinie. Przy tak małym baniaku wziąłbym niebieską Red Sea, ona jest najpopularniejsza na świecie, a nie tylko w PL :clowning

 

9 godzin temu, neo7 napisał:

Wata na górę do filtra – zwykła wata, taka z apteki

Raczej coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/owata-ovata-watolina-wloknina-puszysta-150g-m2-7580737570

9 godzin temu, neo7 napisał:

Solanka na podmianki - widziałem, że 1kg/30l wody, ale sprawdzę salimetrem żeby było 1,024.

Trochę więcej. Sól AF to jakieś 430 g na 10l, Red Sea koło 390 g.

 

9 godzin temu, neo7 napisał:

Czy coś jeszcze muszę dokupić?

Tak, przede wszystkim jakieś bakterie i pożywkę dla nich jak nie chcesz lać wódki. 

 

9 godzin temu, neo7 napisał:

jeżeli jest żywa dbam, żeby była wilgotna w trakcie eksperymentów (spryskuje ją żywą wodą). Sklejam Cersanitem CX5. Wrzucam foty na forum i dostaję porady;) 

Według mnie to może nie wystarczyć, najlepiej żywą skałę transportować w wodzie i cały czas trzymać ją w wodzie, słonej oczywiście:D. Wyjąć tylko na czas klejenia i robić to w miarę szybko.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi - zastosuję :)

(...)

EDIT: Nieaktualne. Nie dostałem odpowiedzi odnośnie lampy (usunąłem treść), więc zamówiłem takie 52W na diodach CREE z pełnym sterowaniem. Przy dzisiejszym kursie USD/PLN cena jest młodzieżowa, więc jestem zadowolony, choć zobaczymy jak dojdzie i odpalę ;). Coraz więcej sprzętu zjeżdża, więc start zbliża się nieubłaganie.

https://www.aliexpress.com/item/10000318500459.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.443b40adeNFsR7&algo_pvid=a10042fb-0dae-4c97-b671-843dcc157d32&algo_expid=a10042fb-0dae-4c97-b671-843dcc157d32-0&btsid=0b0a187916069937328611385e4ac5&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Edytowane przez neo7
brak odpowiedzi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.