Skocz do zawartości
DiabLen

Wymiana sumpa - prośba o pomoc w projekcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako, że od samego startu akwarium, czyli już ponad 6ciu miesięcy mam źle zaprojektowanego i zrobionego sumpa (poniżej opiszę sytuację) chciałbym go wymienić na zgodnego ze sztuką.

Zdjęcie projektu aktualnego sumpa:

96215240_259084282164573_1373096947132399616_n.png.1d7d0c7c5bff348f7f59bc8632061d10.png

W momencie gdy startowałem z akwarium nie miałem pojęcia  o tym jak powinien wyglądać i działać sump (akwa słodkowodne prowadziłem na kubłach), w związku z tym projekt akwarium, komina, hydrauliki i sumpa zleciłem komuś, kto powinien się na tym znać i kto bierze za to pieniądze. Efekt widzicie powyżej (pierwsza komora z lewej (10cm) to zbiornik na dolewkę). Na szczęście cała reszta jest zaprojektowana ok. 

Do rzeczy: 

W szafce mam max 42cm szerokości X 40cm głębokości, wysokość sumpa spokojnie może wynosić nawet 45cm (jeśli ma to sens)

Ze sprzętu:

obiegówka 9cm szerokości (aquanova n-rmc 3000) (lewa strona)

odpieniacz potrzebuje przynajmniej 12cm szerokości (w tej chwili jest to redstarfish SQ90) (prawa strona)

Jako, że w akwa jest skała syntetyczna AF to większość biologii opiera się u mnie na :

2 x 1 litr AF lifebiofill (w siatkach na media)

2  bloki maxspect Nano-Tech Bio-Block

1kg kulek maxspect (w siatce na media)

Na stałe jest również u mnie zawsze 100 - 150 ml węgla 

Potrzebne jest również miejsce na watę / włókninę filtracyjną

Większość biologi w tej chwili mam upchane w prawej komorze (odpieniacza)

 

Jak tu rozrysować sumpa aby to wszystko pomieścić i by biologia miała możliwie najlepsze przepływy?

 

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi. 

 

 

Edytowane przez DiabLen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli miałeś podłączony zgodnie ze strzałkami na rysunku , to błąd  powinno być odwrotnie .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej pojemności masza akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

125l kostka 50x50.

 

Nawet jak by podłączony był odwrotnie to i tak przepływu w nim nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegroda wysoka na 20-22 cm  tak jak dla odpieniacza optymalnie twój to chyba przelewał niemiłosiernie 

natomiast ta druga od góry do 3 cm przed dnem powinna się kończyć 

miedzy tymi przegrodami dał bym odstęp 5-6 cm dodatkowo to moja propozycja możesz dać na wysokości tak 3-4 cm miedzy przegrodami 2 paski szkła równolegle do siebie, a na to jakaś kratkę docięta kładziesz i wysypujesz np kulki  maxpecta 

 

Dane techniczne SQ- 90:

  • Zalecana pojemność zbiornika 90 - 130 l
  • Model pompy PH-1100 l
  • Moc pompy - 15W
  • Wymiary -  130x100x400 mm
  • Ilość zasysanego powietrza  - 220 l/h
  • Głębokość zanurzenia - 200-220 mm
  • Średnica rury reakcyjnej - 75 mm

 

 

Edytowane przez Timek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2020 o 08:42, Timek napisał:

Przegroda wysoka na 20-22 cm  tak jak dla odpieniacza optymalnie twój to chyba przelewał niemiłosiernie 

natomiast ta druga od góry do 3 cm przed dnem powinna się kończyć 

miedzy tymi przegrodami dał bym odstęp 5-6 cm dodatkowo to moja propozycja możesz dać na wysokości tak 3-4 cm miedzy przegrodami 2 paski szkła równolegle do siebie, a na to jakaś kratkę docięta kładziesz i wysypujesz np kulki  maxpecta 

 

Dane techniczne SQ- 90:

  • Zalecana pojemność zbiornika 90 - 130 l
  • Model pompy PH-1100 l
  • Moc pompy - 15W
  • Wymiary -  130x100x400 mm
  • Ilość zasysanego powietrza  - 220 l/h
  • Głębokość zanurzenia - 200-220 mm
  • Średnica rury reakcyjnej - 75 mm

 

 

Witam

Wypadł mi niespodziewany wyjazd, dlatego nie mogłem odpisać. To zdjęcie zamieściłem sumpa jakiego teraz mam i chcę go wymienić.

 

A teraz trochę moich rozważań:

Wymyśliłem, że zbiornik dolewki wywalę za akwarium, w związku z tym, że mam komin zewnętrzny, to między szafką a ścianą mam jakieś 11cm luzu. W to miejsce chciałbym zrobić zbiornik o wymiarach 45x10x40 (wysokość), dzięki temu zyskam w szafce dodatkowe miejsce i będę mógł przeznaczyć całe 42cm na sumpa. Jako, że nie mogłem znaleźć jakiegoś gotowego projektu pod 40 cm, coś tam sam porysowałem. Wybaczcie amatorkę i brak skali, ale mam nadzieje, że rozczytacie moje malowidło.

Ps Odpieniacz u mnie wisi na szybie i jego poziom jest w tej chwili na 22cm, jako że teraz mam w tej komorze 27cm wody, to dodałem 5cm (o tyle będzie wyższy nowy sump).

 

Piszcie, doradzajcie, ochrzaniajcie itd. Chciałby jeszcze do końca roku to ogarnąć. 

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem krótki okres sumpa, miał tylko jedna przegrodę, teraz mam panel, mam 2 przegrody. Nie wiem po co chcesz dzielić trochę na siłę tego sumpa oddzielnie na kulki i bloki a oddzielnie na inne media media.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej moja intencją jest utworzenie czegoś w rodzaju bubble stop'a i filtracji mechanicznej przez watę, a nie rozdzielanie mediów. W tej chwili w żaden sposób nie jestem w stanie uzyskać krystalicznie przejrzystej wody, wiecznie latają mi w baniaku jakieś drobinki.

 

Jednak jak zaznaczyłem na początku, chętnie wezmę od kogoś projekt, kto się na tym zna i wie że tak i tak będzie najlepiej w moim przypadku.

 

I jeszcze jedno: Czy w ogóle uważacie, że jest sens na siłę wyrzucać zbiornik na dolewkę poza szafkę by zyskać te dodatkowe 10cm na sumpa? Jakby nie patrzeć będzie to jednak dodatkowy koszt, trochę straty na estetyce itp. Inaczej ujmując: Czy te dodatkowe 10cm będzie na tyle istotne z punktu funkcjonowania sumpa, by nie patrzeć na minusy tego rozwiązania???

Edytowane przez DiabLen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, DiabLen napisał:

Bardziej moja intencją jest utworzenie czegoś w rodzaju bubble stop'a i filtracji mechanicznej przez watę, a nie rozdzielanie mediów. W tej chwili w żaden sposób nie jestem w stanie uzyskać krystalicznie przejrzystej wody, wiecznie latają mi w baniaku jakieś drobinki.

 

Jednak jak zaznaczyłem na początku, chętnie wezmę od kogoś projekt, kto się na tym zna i wie że tak i tak będzie najlepiej w moim przypadku.

Ja bym dał watę na spływie, nie za mediami i odpieniaczem. Czy pozwoli to na uzyskanie krystalicznej wody tego nie wiem bo to nie jest jedyny czynnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, 

tyle tu ludzi, którzy naprawdę znają temat, zęby zjedli na budowie sumpów - nie możecie się wypowiedzieć czy przepływ i ustawienie mediów (pod względem efektywności) w tym ala projekcie ma sens i jest prawidłowy? Czy w pierwszej komorze będzie wystarczający ruch wody, by efektywnie wykorzystać lifebiofill? czy też będzie trzeba wrzucić na dno jakiś mały cyrkulatorek? 

Wiem, że na początku w oczy rzuca się wysoka pierwsza komora odpieniacza, początkowo podniosłem ją o tyle samo cm co podniosłem ścianki sumpa (względem starego), ale w sumie na uchwycie od opieniacza mogę go opuścić w dół, więc i komorę mogę zrobić niższą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, DiabLen napisał:

Panowie i Panie, 

tyle tu ludzi, którzy naprawdę znają temat, zęby zjedli na budowie sumpów - nie możecie się wypowiedzieć czy przepływ i ustawienie mediów (pod względem efektywności) w tym ala projekcie ma sens i jest prawidłowy? Czy w pierwszej komorze będzie wystarczający ruch wody, by efektywnie wykorzystać lifebiofill? czy też będzie trzeba wrzucić na dno jakiś mały cyrkulatorek? 

Wiem, że na początku w oczy rzuca się wysoka pierwsza komora odpieniacza, początkowo podniosłem ją o tyle samo cm co podniosłem ścianki sumpa (względem starego), ale w sumie na uchwycie od opieniacza mogę go opuścić w dół, więc i komorę mogę zrobić niższą. 

Wg mnie w komorze odpieniacza nie powinno być żadnych mediów. Druga sprawa to zbyt wąska przestrzeń przy blokach bio Block. Woda będzie je omywała z jednej strony a z biegiem czasu będzie się przypychać. Lepsze rozwiązanie jest kiedy woda spada na bloki. Dwie moje sugestie przekreślają układ tego sumpa więc nie chcę się wypowiadać na ten temat. Być może to jakoś zaskoczy i będzie działało prawidlowo. Ale to już muszą być testy na żywym organizmie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2020 o 04:27, DiabLen napisał:

2 x 1 litr AF lifebiofill (w siatkach na media)

2  bloki maxspect Nano-Tech Bio-Block

1kg kulek maxspect (w siatce na media)

Nie za dużo tych mediów na 125 l ? Wg mnie 1litr live bio fill  plus  albo kulki albo blok maxpecta  i skupić się na zwiekszeniu przepływu przez te media.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dla syna napisał:

Wg mnie w komorze odpieniacza nie powinno być żadnych mediów. Druga sprawa to zbyt wąska przestrzeń przy blokach bio Block. Woda będzie je omywała z jednej strony a z biegiem czasu będzie się przypychać. Lepsze rozwiązanie jest kiedy woda spada na bloki. Dwie moje sugestie przekreślają układ tego sumpa więc nie chcę się wypowiadać na ten temat. Być może to jakoś zaskoczy i będzie działało prawidlowo. Ale to już muszą być testy na żywym organizmie. 

O braku mediów w komorze odpieniacza gdzieś już słyszałem, ale czy w takim razie robić sumpa na 3 komory? Wąską na jakieś 12cm na odpieniacz, potem zostanie nam jakieś 16 cm tam gdzie umieściłem ala bubble stop i następnie wodę dołem do pompy? tylko gdzie tu zastosować w tym momencie watę?

sump1.thumb.jpg.1835c5e13f058b844fcc64370096bd8f.jpg

Godzinę temu, Arek77 napisał:

Nie za dużo tych mediów na 125 l ? Wg mnie 1litr live bio fill  plus  albo kulki albo blok maxpecta  i skupić się na zwiekszeniu przepływu przez te media.

Pewnie przy sprawnie działającym sumpie za dużo. Teraz tyle mam i co prawda no3 jest w granicach 0 - 3, po4 0.03 - 0.07, ale również potrafi się okresowo pojawić NO2!!! w granicach 0.25. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że masz pompę 3000l/h i niewystarczający przepływy a na ile % idzie ta pompa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DiabLen napisał:

O braku mediów w komorze odpieniacza gdzieś już słyszałem, ale czy w takim razie robić sumpa na 3 komory? Wąską na jakieś 12cm na odpieniacz, potem zostanie nam jakieś 16 cm tam gdzie umieściłem ala bubble stop i następnie wodę dołem do pompy? tylko gdzie tu zastosować w tym momencie watę?

sump1.thumb.jpg.1835c5e13f058b844fcc64370096bd8f.jpg

Pewnie przy sprawnie działającym sumpie za dużo. Teraz tyle mam i co prawda no3 jest w granicach 0 - 3, po4 0.03 - 0.07, ale również potrafi się okresowo pojawić NO2!!! w granicach 0.25. 

Wg mnie lepiej mieć trochę mniej mediów, i zapewnić im większy przepływ niż zapchać sibie komorę. Przy zbyt dużej ilości materiału w komorze zacznie ona działać jak filtr mechaniczne i będzie osadzać się dużo syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Napisałeś że masz pompę 3000l/h i niewystarczający przepływy a na ile % idzie ta pompa?

Na 80%, według mnie przepływ przez media jest słaby że względu na zły projekt sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz te media w swoim obecnym sumpie, ja miałem podobny sump tylko bez tych szyb z przerwą po środku (nie wiem jakie one mają zadanie), czyli miałem jedna przegrodę, tylko spływ miałem odwrotnie jak ktoś pisałi dałem trójnik na pompie tak że część wody robiła recyrkulacji w komorze z mediami.

Dla testów możesz wyciąć te 2 szyby z przerwą, zostawić sump z jedna przegrodą, dać spływ odwrotnie niż masz teraz i dodać jakiś cyrkulator do komory z mediami i odpieniaczem. Zasadniczo nic cię to nie kosztuje bo i tak być wycinał jak rozumiem. Ewentualnie wytnij tylko ta niższa przegrodę a tam gdzie masz wyższa dać watę, gdzies miałem zapisany gotowiec firmowy z takim rozwiązaniem jak znajdę to wkleję.

Edit: jednak tam jest trochę odwrotnie ale idę masz:

https://images.app.goo.gl/WUEgHoAgbQwvk4Yv7

Edytowane przez Konrad_Wwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było moje najpierw przewaliłbym ten temat. Nie chodzi to by w glowie miec wieksze zamieszanie, a rozeznanie w roznych sytuaacjach.

 

Nastrpnie do tematu podzszedlbym nastepujaco. 

Sump takich rozmiarow i przegród  bym mógl go obsługiwac bez pomocy jezyka łacińskiego

Poziom wody w sumpie na tyle by zapobiedz przelaniu podczas zatrzymania obieguu. Nie wiem ile litrów bedzie to w omawianym przypadku ale to mozna obliczyc.

Jesli wysokosc szafki mi na to pozwala, odpieniacz zawsze mozna postawic na platformie z kratki. Zawyczaj opieniacz wymaga poziomu 22-25 stawiam go na platformie 10cm dzieki temu poziomwody  w tej komorze moge miec wyzszy co daje pozniej spietrzenie. 

CZYLI :

Wysokosc sumpa 45cm 

1. Komora pierwsza;  wielkosci by swobodnie wsadzic odpieniacz. Poziom wody jakies 35cm wymuszony przegroda z balkonikiem, platformą na wateczy cos. Ta zatrzyma ewentualne  babelki z opieniacza i detrytus. Tutaj tez moge sobie połozyc woreczki z weglem. 

2.Komora druga poziom wody jakies 30cm.  A w niej pompa obiegowa i filtr na media na odzielnej pompie.  TYLE.

Dlaczego tak bym zrobił? Jesli zdecydowalem sie juz na media a te wymagaja roznego przeplywu majac filtr przeplywpwy moge sobie wszytsko ustawic jak chce. Media denitryfikacyjne dzałaja na zasadzie dyfuzji. Wystarczy je powiesić w siateczkach i spokojnie moga sobie byc nawet komorze gdzie odpieniacz. Nie ma przeciwskazań

Kulki maxspecta to ten sam materiał co bloczki, wiec tez mozna do filtra przeplywowego. Mozna tez poprostu umiescic te media w woreczkach , cyrkulator co zrobi efekt pralki i tez będzie 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

A gdzie masz te media w swoim obecnym sumpie, ja miałem podobny sump tylko bez tych szyb z przerwą po środku (nie wiem jakie one mają zadanie), czyli miałem jedna przegrodę, tylko spływ miałem odwrotnie jak ktoś pisałi dałem trójnik na pompie tak że część wody robiła recyrkulacji w komorze z mediami.

Dla testów możesz wyciąć te 2 szyby z przerwą, zostawić sump z jedna przegrodą, dać spływ odwrotnie niż masz teraz i dodać jakiś cyrkulator do komory z mediami i odpieniaczem. Zasadniczo nic cię to nie kosztuje bo i tak być wycinał jak rozumiem. Ewentualnie wytnij tylko ta niższa przegrodę a tam gdzie masz wyższa dać watę, gdzies miałem zapisany gotowiec firmowy z takim rozwiązaniem jak znajdę to wkleję.

Większość mediów jest w komorze odpiniacza, wydaje mi się że jeżeli już ruch wody w tym sumpie jakiś jest to właśnie tam. 

Z szyb wyciąłem już jakiś czas temu tą górną, strasznie mi przeszkadzała. Żeby dolną wyciąć to musiałbym się niemało nagimnastykować, także wolę już wydać kasę na nowy, trochę większy sump (zawsze to trochę więcej wody w obiegu)

2 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

 

Nastrpnie do tematu podzszedlbym nastepujaco. 

Sump takich rozmiarow i przegród  bym mógl go obsługiwac bez pomocy jezyka łacińskiego

Poziom wody w sumpie na tyle by zapobiedz przelaniu podczas zatrzymania obieguu. Nie wiem ile litrów bedzie to w omawianym przypadku ale to mozna obliczyc.

Jesli wysokosc szafki mi na to pozwala, odpieniacz zawsze mozna postawic na platformie z kratki. Zawyczaj opieniacz wymaga poziomu 22-25 stawiam go na platformie 10cm dzieki temu poziomwody  w tej komorze moge miec wyzszy co daje pozniej spietrzenie. 

CZYLI :

Wysokosc sumpa 45cm 

1. Komora pierwsza;  wielkosci by swobodnie wsadzic odpieniacz. Poziom wody jakies 35cm wymuszony przegroda z balkonikiem, platformą na wateczy cos. Ta zatrzyma ewentualne  babelki z opieniacza i detrytus. Tutaj tez moge sobie połozyc woreczki z weglem. 

2.Komora druga poziom wody jakies 30cm.  A w niej pompa obiegowa i filtr na media na odzielnej pompie.  TYLE.

Dlaczego tak bym zrobił? Jesli zdecydowalem sie juz na media a te wymagaja roznego przeplywu majac filtr przeplywpwy moge sobie wszytsko ustawic jak chce. Media denitryfikacyjne dzałaja na zasadzie dyfuzji. Wystarczy je powiesić w siateczkach i spokojnie moga sobie byc nawet komorze gdzie odpieniacz. Nie ma przeciwskazań

Kulki maxspecta to ten sam materiał co bloczki, wiec tez mozna do filtra przeplywowego. Mozna tez poprostu umiescic te media w woreczkach , cyrkulator co zrobi efekt pralki i tez będzie 

 

Na razie nie chcę wydawać pieniędzy na  dodatkowe filtry przepływowe. W najbliższym czasie czeka mnie jeszcze zakup pompy dozującej i start ballinga. Skoro w tak dziadowskim sumpie (zawalonym, o słabym przepływie) biologia działa, no może trochę kuleje - to wydaje mi się, że sprawnie, efektywnie działający sump mi w tej chwili zupełnie wystarczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i Houston mamy problem!!!! 

Jakbym sobie wykrakał problemy z biologią, trza było nie narzekać na tego sumpa. 

Jestem właśnie po cotygodniowych testach, i tak naprawdę pierwszy raz mnie wyniki zaskoczyły i w sumie nie rozumiem co tu się stało. Do rzeczy:

NO2 - powyżej skali colombo, czyli 2 !!!! (drugi raz w tym baniaku widzę taki wynik, pierwszy raz był po jakiś 2 tygodniach od zalania), wynik z poprzedniego tygodnia przed podmianą: 0,25. Nic nie doszło w tym czasie do zbiornika, zgonów brak. Jedyne, co to w tym tygodniu kilkukrotnie "przeczesywałem" piasek. Zazwyczaj grzebie przy piasku z raz w tygodniu (tak, by go trochę przemieszać, jak jakiś nalot się pojawi itp). 

NO3 - 25 !!!! salifert, wynik z poprzedniego tygodnia : 1,5   z przed dwóch tygodni 0.0 (NO2 też 0)

PO4 - 0,2 !!!! - najwyższy wynik w historii pomiarów (hanka) (wynik z poprzedniego tygodnia : 0,06  , PO4 zawsze u mnie oscylowało w granicach : 0,02 - 0,07

 

Wlałem końską dawkę (jak na ten zbiornik, 60ml) special blend'a ............... Jeszcze dodatkowo nie mam ani litra RODI, dopiero włączyłem filtr. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, DiabLen napisał:

Jedyne, co to w tym tygodniu kilkukrotnie "przeczesywałem" piasek. Zazwyczaj grzebie przy piasku z raz w tygodniu (tak, by go trochę przemieszać, jak jakiś nalot się pojawi itp). 

No to masz odp.

Piasku się nie miesza w akwarium, nawet Nh3 może się wytrącić,  jak masz problem z piaskiem kup babkę niech przesiewa piasek, a łapska z daleka. :nono ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie  jak już kończyłem pisać tamtego posta to sam doszedłem do takiego wniosku. Dokończyłem pisanie i go zamieściłem bo zawsze może komuś się przydać taka przestroga.

No nic, za niemyślenie trzeba płacić, frycowe również. Mam nadzieje, że odbędzie się bez strat. 

edit: A tak z zupełnej ciekawości i by poszerzyć wiedzę: Jeśli babka przekopuje piasek to dlaczego nie ma ów zagrożenia?

Edytowane przez DiabLen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, DiabLen napisał:

W sumie  jak już kończyłem pisać tamtego posta to sam doszedłem do takiego wniosku. Dokończyłem pisanie i go zamieściłem bo zawsze może komuś się przydać taka przestroga.

No nic, za niemyślenie trzeba płacić, frycowe również. Mam nadzieje, że odbędzie się bez strat. 

Kup sobie Microbe-Lift Nite-Qut II i lej zgodnie z instrukcją, pomoże to dobre bakterie będzie schodziło ;)

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Beti napisał:

No to masz odp.

Piasku się nie miesza w akwarium, nawet Nh3 może się wytrącić,  jak masz problem z piaskiem kup babkę niech przesiewa piasek, a łapska z daleka. :nono ;)

 

To akurat moim zdaniem nie jest dobra rada. Piasek się czyści tak samo jak powinno się przedmuchiwać skałę co jakiś czas. Różnica tylko taka że nie wszystko na raz. Babka czy ślimaki kopiące pomogą ale nie załatwia problemu za nas...

A skok parametrów pokazuje, że albo masz syf w piasku albo biologii jeszcze dużo brakuje do osiągnięcia optimum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tu bym polemizowała na ten temat, jeśli kopał w piasku jak szalony to nie babka ktora regularnie przesiewa piasek, to co innego.

No właśnie sam napisałeś to co miałam na myśli 

2 godziny temu, dadario napisał:

skok parametrów pokazuje, że albo masz syf w piasku

No raczej ma,  stąd to No2. w piachu się nie grzebie potrafi się nawet Nh3 wytrącić, ale w sumie jak tam chcecie :P

Raczej rady mojej było tyle aby dobre bakterie sobie zakupil i to tyle, aż tyle.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.