Skocz do zawartości
F_O_X

Pierwsze posolone 328L, proszę o rady

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Nazywam się Arek, do tej pory miałem tylko słodkie akwa, a to będzie moja pierwsza solniczka, więc doświadczenia praktycznie żadnego.

Proszę o weryfikację.

Wstępne założenia mojego nowego baniaczka:

Akwarium - szkło 12mm OptiWhite z rozebranego 700L słodkiego, wymiary 119,5 x 50 x H 55, wzmocnienia wzdłużne + listwy na krótkich bokach

Podstawa - 118 x 48,5 x H 68 (wnęka 131cm - 55cm akwa - 7cm nad akwa), stal bezkwasowa 4*4cm*3mm, regulacja wysokości ~1 cm

Grzałka EHEIM ~300W, Pompa Jebao DCP-6500 55W, cyrkluacyjne 2x Jebao RW-4 20W

Sump 33% akwa 110 L szkło 5 mm 70 x 40 x H 40

Komin wewnętrzny 20 x 13cm, otwory 3x 32mm 

Oświetlenie 130W aquarius 120 LED

 Odpieniacz Deltec SC 1351

 Mam kilka wątpliwości co do doboru sprzętu oraz rozwiązań technicznych.

Forum sporo poczytane ale nie wszystkie wątpliwości rozwiałem, największym wyzwaniem dla mnie jest projekt SUMPA jest niby sporo tematów ale z wygasłymi grafikami. Wiem, że aby zdobyć wiedzę najlepsza będzie praktyka ale chciałbym wystartować nie popełniając zbyt wiele błędów. Dodam, że choć budżet nie jest jakoś ograniczony nie zakładałem kupować sprzętów HI-ENDowych z drugiej zaś strony lubię w sprzęcie "dodatki" i nie chcę kupować taniochy a potem żałować że można było dołożyć i kupić lepsze.

Liczę na cenne podpowiedzi i sugestie.

W miejscu gdzie stanie akwa jestem ograniczony do wymiarów które podałem, gdyż jest to wnęka o wysokości 131,5cm i głębokości 16cm. Początkowo zbiornik miał stać 1/3-cią głębokości na murku ale przy takim rozwiązaniu pozostaje zbyt mało miejsca na podstawę (~34cm) i ciasnotę dla sumpa. Ostatecznie murek został rozebrany. Akwarium ma być widoczne z obu dłuższych boków i częściowo z jednego krótkiego. Na miejscu mam dociągniętą wodę, kanalizację oraz prąd. 

Podstawa ma być dla lepszego dostępu do sumpa bez przedniego podparcia, w razie potrzeby będzie wspawany szerszy profil.

1.thumb.jpg.0654497b0a58ce029d8355e6e3e3a64e.jpg

Przy długości akwa 119cm założyłem komin wewnętrzny w narożniku.

pyt 1. zastanawiam się nad skróceniem akwa i zrobieniem na krótkiej ścianie przelewu zewnętrznego albo balkonu co lepsze? czy zostawić komin?

Na początek chciałbym wystartować z obsadą około 8 ryb + ekipa porządkowa, do tego skała, miękkie oraz LPSy. SPSów na razie nie przewiduję, ale kto wie co będzie kiedyś więc chciałbym projekt rozwojowy. Co za tym idzie myślę nad zrobieniem DSB i refugium wówczas zrobiłbym spływ na dwa końce sumpa żeby odpieniacz miał osobny.

 

pyt 2. Czy robić dodatkową komorę na podmiany? chciałbym do maximum ograniczyć tachanie wody wiaderkami. Ostateczny podział komór sumpa rodzi się w bólach. Którym projektem posłużyć się w moim przypadku?

RODI będzie zamontowane całkowicie poza akwa około 1m wyżej i obok w sąsiednim pomieszczeniu. Chcę zamontować do niego obwód przepłukiwania i do tego dać automatyczną dolewkę.

pyt 3. Jaką bezpieczną dolewkę zastosować?

Lampa którą wybrałem miała być w miarę płaska gdyż przewiduję około 7cm przestrzeni między akwa a zabudową.

Lampa nie może wisieć, więc będzie na krawędziach akwa. Jeśli światło będzie mocno padało poza zbiornik wówczas zrobię jakąś koronę. (akwarium wsunięte we wnękę która ma 16 cm głębokości).

pyt 4. Co sądzicie o wybranym oświetleniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, F_O_X napisał:

pyt 4. Co sądzicie o wybranym oświetleniu?

Według mnie za słabe do takiego litrażu.

Te dwie RW-4 to też chyba za słabe, ja w 100 l mam jebao slw 10 000 l/h w ciągu dnia ustawione na 80% i wielkich fal nie ma.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, F_O_X napisał:

Akwarium - szkło 12mm OptiWhite z rozebranego 700L słodkiego, wymiary 119,5 x 50 x H 55, wzmocnienia wzdłużne + listwy na krótkich bokach

Przy tak ustawionym akwarium dałby wzmocnienia wokół akwarium. Nie będzie sie nic chlapać. Przy tak ustawionym akwarium jak zachlapiesz ściany to niczym tego nie wytrzesz. Grzybica możliwa. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Pytanie podstawowe. Jeśli miałeś miejsce na 700l słodkie, to dlaczego nie masz miejsca na większe morskie ? :D

7 godzin temu, F_O_X napisał:

Podstawa - 118 x 48,5 x H 68 (wnęka 131cm - 55cm akwa - 7cm nad akwa), stal bezkwasowa 4*4cm*3mm, regulacja wysokości ~1 cm

Sump 33% akwa 110 L szkło 5 mm 70 x 40 x H 40

Dlaczego chcesz robić taki mały sump, skoro masz szafkę 118?

Rozumiem, że szafka będzie bardzo niska nad sumpem. Będzie ciasno i miejsce z boku się przyda. Dolewkę będziesz miał poza szafką, więc w szafce potrzeba miejsce tylko na ballinga i jakieś pierdoły. Przy takim małym sumpie potrzebujesz 15-20cm na komorę pompy obiegowej, do której wejdzie jeszcze jakiś filtr przepływowy. Komorę odpieniacza - odpieniacz ma wymiary 210 mm x 140 mm x 505 mm  (długość /szerokość /wysokość) - co a tym idzie komora musi mieć 25cm. Wejdzie do niej jeszcze kawałek skałki lub koszyk z mediami fitracyjnymi/węgiel, jakieś inne rzeczy. Zostaje 25cm na środkową komorę. Można tu zrobić małe refugium lub wrzucić jakąś ceramikę. O DSB przy takich wymiarach zapomnij. I dobrze by było zrobić bubble trap za odpieniaczem, po to, żeby woda do środkowej komory wpadałą od dołu. 2cm wystarczy.

Coś takiego:

 

8 godzin temu, F_O_X napisał:

Grzałka EHEIM ~300W, Pompa Jebao DCP-6500 55W, cyrkluacyjne 2x Jebao RW-4 20W

Komin wewnętrzny 20 x 13cm, otwory 3x 32mm 

Grzałka OK, Pompa obiegowa OK, Cyrkulacja - to raczej do sumpa ;) Będziesz potrzebował znacznie mocniejszą cyrkulację.

Otwory to mają być 32mm czy hydraulika 32mm? Jeśli otwory 32 to zdecydowanie za mało. Przy takim akwarium hydraulika 25mm to minimum. Wg opisu przelotów:

https://twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-25-mm-KWKZGZ/106

Wymagana średnica otworu w szkle 34-38mm.

Dla hydrauliki 32mm wymagana średnica otworu w szkle 43-50mm.

Ja bym dał hydraulikę 2x 32mm na spad i rewizję oraz 25 na powrtót. Ewentualnie 3x32mm.

Musisz rozrysować, czy taki komin wewnętrzny wystarczy, żeby zrobić 3 otwory. Otwory muszą być 3cm od krawędzi akwarium. Ale szklarz powinien to wiedzieć.

8 godzin temu, F_O_X napisał:

Oświetlenie 130W aquarius 120 LED

 Odpieniacz Deltec SC 1351

Imo ta lampa to będzie mało.

8 godzin temu, F_O_X napisał:

Ostatecznie murek został rozebrany. Akwarium ma być widoczne z obu dłuższych boków i częściowo z jednego krótkiego. Na miejscu mam dociągniętą wodę, kanalizację oraz prąd. 

Akwarium rozumiem od strony schodów będzie widoczne ze sporo niższego poziomu, do tego patrząc do góry będzie razić lampa. Weź to pod uwagę. Od strony schodów to za dużo nie będzie widać, można tam obsadzić jakieśkolorowe, wolno rosnące korale tylko zoanthus, albo LPSy dające ruch typu euphylie. Powoli rosną, będzie je widać z daleka. Z przodu LPS i SPS.

8 godzin temu, F_O_X napisał:

Podstawa ma być dla lepszego dostępu do sumpa bez przedniego podparcia, w razie potrzeby będzie wspawany szerszy profil.

Wydaje mi się że przy takim stelażu i wadze akwarium nie ma sensu dawać środkowej podpory w stelażu.

8 godzin temu, F_O_X napisał:

Przy długości akwa 119cm założyłem komin wewnętrzny w narożniku.

pyt 1. zastanawiam się nad skróceniem akwa i zrobieniem na krótkiej ścianie przelewu zewnętrznego albo balkonu co lepsze? czy zostawić komin?

Na początek chciałbym wystartować z obsadą około 8 ryb + ekipa porządkowa, do tego skała, miękkie oraz LPSy. SPSów na razie nie przewiduję, ale kto wie co będzie kiedyś więc chciałbym projekt rozwojowy. Co za tym idzie myślę nad zrobieniem DSB i refugium wówczas zrobiłbym spływ na dwa końce sumpa żeby odpieniacz miał osobny.

Ja bym wolał komin w środku niż skracanie akwarium, ale to osobista opinia. 8 ryb - jakich? Jeśli SPSów nie wykluczasz, buduj akwarium pd SPSy. Niewiele więcej kosztuje a nie trzeba potem nic zmieniać. DSB już pisałem. Refugium jeśli tak to malutkie. Nie kombinuj przy takim sumpie za dużo z hydrauliką.

8 godzin temu, F_O_X napisał:

pyt 2. Czy robić dodatkową komorę na podmiany? chciałbym do maximum ograniczyć tachanie wody wiaderkami. Ostateczny podział komór sumpa rodzi się w bólach. Którym projektem posłużyć się w moim przypadku?

RODI będzie zamontowane całkowicie poza akwa około 1m wyżej i obok w sąsiednim pomieszczeniu. Chcę zamontować do niego obwód przepłukiwania i do tego dać automatyczną dolewkę.

Jeśli dolewka będzie w osobnym pomieszczeniu i wyżej, to tylko dolewka grawitacyjna i postaw zbiornik na RO w tamtym pomieszczeniu. Ja tak mam. Bajka.

8 godzin temu, F_O_X napisał:

Dzień dobry.

Nazywam się Arek, do tej pory miałem tylko słodkie akwa, a to będzie moja pierwsza solniczka, więc doświadczenia praktycznie żadnego.

Proszę o weryfikację.

Wstępne założenia mojego nowego baniaczka:

Akwarium - szkło 12mm OptiWhite z rozebranego 700L słodkiego, wymiary 119,5 x 50 x H 55, wzmocnienia wzdłużne + listwy na krótkich bokach

Podstawa - 118 x 48,5 x H 68 (wnęka 131cm - 55cm akwa - 7cm nad akwa), stal bezkwasowa 4*4cm*3mm, regulacja wysokości ~1 cm

Grzałka EHEIM ~300W, Pompa Jebao DCP-6500 55W, cyrkluacyjne 2x Jebao RW-4 20W

Sump 33% akwa 110 L szkło 5 mm 70 x 40 x H 40

Komin wewnętrzny 20 x 13cm, otwory 3x 32mm 

Oświetlenie 130W aquarius 120 LED

 Odpieniacz Deltec SC 1351

 Mam kilka wątpliwości co do doboru sprzętu oraz rozwiązań technicznych.

Forum sporo poczytane ale nie wszystkie wątpliwości rozwiałem, największym wyzwaniem dla mnie jest projekt SUMPA jest niby sporo tematów ale z wygasłymi grafikami. Wiem, że aby zdobyć wiedzę najlepsza będzie praktyka ale chciałbym wystartować nie popełniając zbyt wiele błędów. Dodam, że choć budżet nie jest jakoś ograniczony nie zakładałem kupować sprzętów HI-ENDowych z drugiej zaś strony lubię w sprzęcie "dodatki" i nie chcę kupować taniochy a potem żałować że można było dołożyć i kupić lepsze.

Liczę na cenne podpowiedzi i sugestie.

W miejscu gdzie stanie akwa jestem ograniczony do wymiarów które podałem, gdyż jest to wnęka o wysokości 131,5cm i głębokości 16cm. Początkowo zbiornik miał stać 1/3-cią głębokości na murku ale przy takim rozwiązaniu pozostaje zbyt mało miejsca na podstawę (~34cm) i ciasnotę dla sumpa. Ostatecznie murek został rozebrany. Akwarium ma być widoczne z obu dłuższych boków i częściowo z jednego krótkiego. Na miejscu mam dociągniętą wodę, kanalizację oraz prąd. 

Podstawa ma być dla lepszego dostępu do sumpa bez przedniego podparcia, w razie potrzeby będzie wspawany szerszy profil.

1.thumb.jpg.0654497b0a58ce029d8355e6e3e3a64e.jpg

Przy długości akwa 119cm założyłem komin wewnętrzny w narożniku.

pyt 1. zastanawiam się nad skróceniem akwa i zrobieniem na krótkiej ścianie przelewu zewnętrznego albo balkonu co lepsze? czy zostawić komin?

Na początek chciałbym wystartować z obsadą około 8 ryb + ekipa porządkowa, do tego skała, miękkie oraz LPSy. SPSów na razie nie przewiduję, ale kto wie co będzie kiedyś więc chciałbym projekt rozwojowy. Co za tym idzie myślę nad zrobieniem DSB i refugium wówczas zrobiłbym spływ na dwa końce sumpa żeby odpieniacz miał osobny.

 

pyt 2. Czy robić dodatkową komorę na podmiany? chciałbym do maximum ograniczyć tachanie wody wiaderkami. Ostateczny podział komór sumpa rodzi się w bólach. Którym projektem posłużyć się w moim przypadku?

RODI będzie zamontowane całkowicie poza akwa około 1m wyżej i obok w sąsiednim pomieszczeniu. Chcę zamontować do niego obwód przepłukiwania i do tego dać automatyczną dolewkę.

pyt 3. Jaką bezpieczną dolewkę zastosować?

Lampa którą wybrałem miała być w miarę płaska gdyż przewiduję około 7cm przestrzeni między akwa a zabudową.

Lampa nie może wisieć, więc będzie na krawędziach akwa. Jeśli światło będzie mocno padało poza zbiornik wówczas zrobię jakąś koronę. (akwarium wsunięte we wnękę która ma 16 cm głębokości).

pyt 4. Co sądzicie o wybranym oświetleniu?

Dolewkę opisałem. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym 7 cm? masz tylko 7cm na lampę? Lampy obojętnie czy to LED czy T5 wytwarzają dużo ciepła. Musisz mieć dobrą wentlację. Do tego akwarium potrzebuje powietrza do wymiany gazowej. Inaczej będzie ci się akwarium bardzo grzało i będziesz miał problemy z

Nie możesz wyburzyć tej ścianki na górze? Albo w ogóle wysunąc akwarium poza murek?

Jeszcze żeby dodać, znam kilka osób z Wrocławia, którzy mają świetne zbiorniki a na forum ich nie ma, albo od lat, albo nigdy nie byli.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Michał za obszerną opinię.

Dokładnie tak będzie ja piszesz. Chcę zrobić wzmocnienia wzdłużne a listwy na krótkich żeby nie chlapać i ograniczyć ucieczki z akwa.

Miejsce na 700 L słodkiego było ale w poprzednim mieszkaniu, w obecnym niestety większego nie mam gdzie wcisnąć.

Sumpa zrobię większego w/g sugestii, cyrkulację też :)

32 mm to ma być hydraulika, otwory będą większe tak miałem w starym akwa no i komin do rozrysowania ale to już na etapie budowy bańki. Tym się nie martwię bo to będę robił sam.

Obawiałem się, że lampa będzie za słaba i jednak... muszę się za czymś rozejrzeć.

Lampa nie powinna razić bo do dookoła akwa a szczególnie od góry ma być zachodzący margines zasłaniający krawędzie. Ale sugestie cenne.

W/g Twojej sugestii zrobię komin wewnętrzny.

Obsada jeszcze nie ustalona muszę więcej poczytać bo to co bym chciał nie idzie w parze z rozmiarami dorosłych ryb i z ich tolerancją na resztę koleżanek.

Dolewka będzie tak jak piszesz ale zastanawiałem się jak rozwiązać podmiany czy powiększać sumpa czy obok postawić dodatkowy zbiornik tracąc na stałe miejsce w podstawie.

Tak. Między akwa a krawędzią zabudowy zostaje mi tylko 7cm. u góry jest zabudowa z a'la pawlaczem (nie widać jej na zdjęciu) a jak dam akwa do przodu do korytarz robi się za wąski

20201125_081150.thumb.jpg.c2da55d833300d0a157d77b80b3b815a.jpg20201125_081200.thumb.jpg.240312a551c64a455c03c60fd13ac1a7.jpg20201125_081226.thumb.jpg.f6d62307e6144dc6065d08e23e62ec6f.jpg20201125_081234.thumb.jpg.0728b0789dd822a4cb94b75a6b843ef3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Jak będziesz grzebać w akwarium jeśli zostanie 7 cm a jeszcze będzie lampa?

Rozumiem, że akwarium jest wymierzone aż do wnęki drzwiowej, czyli tak naprawdę większa część (ok 30cm nie będzie miała nic nad sobą? Dobrze kombinuję? Wtedy możnaby jakieś mniejsze lampy typu hydra/radion. 3 szt powinny styknąć

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, że super wygodnie nie będzie. 16 cm akwa we wnęce pozostałe 34 cm wystają przed.

Lamp nie mogę podwiesić bo nad akwa są otwierane drzwiczki. Albo lampa będzie sama w sobie niska i da się przesunąć we wnękę na czas grzebania albo będę musiał wymyśleć system podnoszenia tak żeby nie kolidował z drzwiczkami. Niestety takie mam warunki. Albo akwa tu, albo nigdzie. Dobrze że chociaż nie muszę walczyć z kobietą o to akwa bo chyba bym się poddał :lol: W zasadzie to żonka ma parcie większe niż bym się spodziewał. :thumbsup:

Pogrzebię w zdjęciach z okresu tworzenia tej zabudowy bo coś mi się wydaje że mógłbym oświetlenie przymocować na tym pasie ścianki zaraz pod drzwiczkami.

20201203_183357.thumb.jpg.a3edc2cd0edf6a85ef4a97360ae68c3d.jpg

1404482870_Wymiaryakwa.thumb.jpg.fe674c90a52e327b756d31bc9673109c.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób rzut od góry...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, F_O_X napisał:

pyt 2. Czy robić dodatkową komorę na podmiany? chciałbym do maximum ograniczyć tachanie wody wiaderkami.

Witam. Właśnie również jestem na etapie składania całego projektu. Ja między innymi będę miał właśnie system podmiany wody aby nie latać z wiadrami starej i nowej solanki. Mam doprawadzoną kanalizację oraz wężyk wody RO. Miałem docelowo mieć w szafce sumpa, zbiornik na dolewkę oraz zbiornik na podmiany. Ostatecznie zbiornik na dolewkę będzie również służył na podmiany. Myślę że to bardzo istotne aby w miarę możliwości w taki sposób ułatwić sobie obsługę. 

 

19 godzin temu, F_O_X napisał:

RODI będzie zamontowane całkowicie poza akwa około 1m wyżej i obok w sąsiednim pomieszczeniu. Chcę zamontować do niego obwód przepłukiwania i do tego dać automatyczną dolewkę.

Również zrobiłem coś takiego. Cały układ uzupełniania i przepłukiwania jest w pomieszczeniu obok. Myślę że to bardzo skróci i ułatwi  uzupełnianie zbiornika dolewki i całej cotygodniowej podmiany.  Polecam Ci to. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon jak u Ciebie będzie funkcjonować jednocześnie dolewka i uzupełnienie?

Mam rozumieć, że RODI cały czas uzupełnia zbiornik dodatkowy do jakiegoś ustalonego poziomu "MAX" po czym się wyłącza. Dolewka uzupełnia w akwa na bieżąco tyle ile potrzebuje. A w chwili gdy chcesz zrobić podmianę to wyłączasz dolewkę żeby nie zrobiła psikusa w trakcie solenia i po przygotowaniu upuszczasz starą wodę z komory pompy i po zejściu do odpowiedniego poziomu zamykasz i uruchamiasz grawitacyjnie świeżą zasoloną?

Poniżej naszkicowałem rzut górny i boczny

1059989743_Wymiary_akwa_z_gry.jpg.084ee5442f859c03edf08700c8692210.jpg

Wymiary_akwa_z_boku.thumb.jpg.8a3b266e95cfbaf5091897d73ffc310f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, F_O_X napisał:

Szymon jak u Ciebie będzie funkcjonować jednocześnie dolewka i uzupełnienie?

W codziennym trybie rodi zaczyna uzupełniać zbiornik RO w sytuacji osiągnięcia poziomu Minimum. Uzupełnia do poziomu Max.  I tak w kółko. Będzie działo się to w automacie. Za uzupełnianie odparowanej wody będzie odpowiedzialna automatyczna dolewka - standardowo. Z kolei jeśli będę chciał zrobić cotygodniową podmianę wyłączę automatyczną dolewkę. Wywołam lokalne uzupełnienie zbiornika RO do poziomu max. Po czym korzystając z innych małych pomp podpiętych do sterowania wypompuje określoną ilość wody do poziomu czujnika i identyczną wpompuje -  będzie to cała obietość mojego zbiornika Ro/podmian.  Jedyne co będę musiał zrobić to wsypać soli. Tego nie obejdę. Reszta to tylko 2 naciśnięcia przycisku. Żadnych wiader. Tak w skrócie ;] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej no nie mów, że komin z przodu dajesz? To zmienia całą koncepcję. W takim razie krótsze akwarium i komin zewnętrzny bym zrobił. To będzie strasznie wyglądać.

Patrząc na rzut z góry bez problemu jest miejsce na lampę. Można się wkręcić w murek między akwarium i pawlaczem i zrobić tam uchwyty na lampę/lampy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Ej no nie mów, że komin z przodu dajesz? To zmienia całą koncepcję. W takim razie krótsze akwarium i komin zewnętrzny bym zrobił. To będzie strasznie wyglądać.

Haha. zależy co dla kogo będzie przodem. Od strony salonu komina nie było by widać. A tu... okleję z wierzchu czarną folią chyba. Komina zewnętrznego też zbytnoi nie ukryję.

To mi teraz zabiłeś ćwieka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon jaką średnicą węża podajesz z RODI wodę do sumpa oraz ile przewodów właściwie musiałeś wykorzystać między zbiornikiem RODI a sumpem do funkcjonowania dolewki?

Czy dobrze kombinuję, że musiałeś wykorzystać dwa systemy dolewek po jednym dla sumpa i RODI?

Jeśli masz u siebie pompy cyrkulacyjne na magnesach to powiedz proszę ile grubości ma sam magnes bo u mnie akwa będzie stało krótkim bokiem przy ścianie i musze uwzględnić odstęp.

Edytowane przez F_O_X (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, F_O_X napisał:

Szymon jaką średnicą węża podajesz z RODI wodę do sumpa oraz ile przewodów właściwie musiałeś wykorzystać między zbiornikiem RODI a sumpem do funkcjonowania dolewki?

Czy dobrze kombinuję, że musiałeś wykorzystać dwa systemy dolewek po jednym dla sumpa i RODI?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale z filtra osmozy  do zbiornika RO leci standardowy wężyk do osmozy 6mm jak u każdego. A ze zbiornika RO leci standardowym wężem silikonowym do sumpa chyba 10mm. Mam automatyczną dolewkę aqua trend levelautomatic. I małą pompkę która jest w zestawie z tym właśnie wężem ;]  To dwa oddzielne układy. 

 

Godzinę temu, F_O_X napisał:

Jeśli masz u siebie pompy cyrkulacyjne na magnesach to powiedz proszę ile grubości ma sam magnes

Ja mam ow40 i zewnętrzny magnes odstaje od szkła 11mm plus/minus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2020 o 11:55, F_O_X napisał:

Haha. zależy co dla kogo będzie przodem. Od strony salonu komina nie było by widać. A tu... okleję z wierzchu czarną folią chyba.

Nie oszukujmy się... Przód będzie tam, gdzie można przykleić nos do samej szyby :D Czyli z tyłu zapewne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmodyfikowałem sprzęt i ostatecznie zakupiłem:

Pompa obiegowa Maxspect JUMP MJ-DC12K

Pompa cyrkulacyjna 2x Maxspect Gyre XF-350 - dojdzie po niedzieli

Odpieniacz Maxspect Aero Aqua DUO AD-600

Oświetlenie Maxspect Recurve R6-090 240W

wymiary sumpa 90 x 41 x H 34

powiększyłem otwory w kominie - zasilanie i zrzut rura 32mm, rewizja rura 40mm

Naszkicowałem dwa projekty sumpa proszę o weryfikację

1 komora - skarpeta + odpieniacz

2 komora - skała/siporax lub DSB

3 komora - pompa

SumpDSB.jpg.668ab1c16714db65785218cc4e2202e8.jpg

2055409075_SumpSkaa.jpg.382ad2eacf39590df058f62dc6935d11.jpg

Odpieniacz ma w specyfikacji na kartonie i w internecie podaną wysokość poziomu wody 18~24cm w instrukcji jest inaczej bo napisali 18~20cm a to znacząco zmienia mi wysokość komór w sumpie. Czy ktoś się orientuje jak w rzeczywistości być powinno?

Ze względu na niski stelaż akwarium nie podniosę odpieniacza w sumpie wyżej jak 2cm nad dnem więc walczę o każdy cm wysokości komór w sumpie.

Jeśli zrezygnuję z DSB to siporax lepszy? czy skała? czy jedno i drugie?

20210102_211848.thumb.jpg.c770665a7b44d44a8d6406f30c86d42b.jpg20210102_211814.thumb.jpg.db9d7499f8762eb027632744586ad91c.jpg20210102_211833.thumb.jpg.e8660e6a65760c1dd50a78e5b8deda13.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump nr 2 bym zrobił. Ze skałą albo siporaxem. Jak masz dostęp żeby naturalną skałę kupić nawet drogo to bym dawał skałę. I nie wiem czy to czeski błąd ale przegródka przy pompie z obiegówką powinna być z 1cm niższa niż między odpieniaczem a skałą. Daj 22 i 21cm.
Szkło zostało takie jak było planowane? wymiary 119,5 x 50 x H 55?

11,9x5x0.1 = 5.95l brutto. (trzeba odjąć grubość szyb, żeby dokładniej policzyć.

Sump ma powierzchnię, 9.1x4.1 = 3,7l

Wody w sumpie będzie 22cm. czyli zostaje 12cm. 12x 3.7 około 44l.

44l podzielić prze 5.95 = ok 7cm wody przyjmie sump do pełna. A to teoria, bo trzeba odjąć przestrzeń, którą wypiera odpieniacz. O ile komin jest niżej od brzegu? 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko policzyłem. Jak dam przegrodę niższą o 1 cm czyli 21 to w dalszym ciągu spełniam warunek bezpieczeństwa dla przypadku braku prądu lub ewentualnego zapchania komina

Wymiary poniżej uwzględniają grubości szyb. Komin bez grzebienia jest 5cm niżej niż krawędź akwa. Jeśli grzebień spiętrzy wodę nawet na max 2 cm to w dalszym ciągu spełniam warunki.

1897211696_Nowyobraz(3).thumb.jpg.6167027001d4f8c1e7d083e257ca568a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.