Skocz do zawartości
sebring

Czy szklo w akwarium wchodzi z czyms w reakcje?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszytkich.

Mam pytanie do kolegow bo ja juz sie poddaje. Akwarium 2000 litrow wystartowane ok 2 lata temu ( w starym akwa rozszczelnilo sie dno) .  Zamowione nowe u szklarza cale z OPTI.

Od jakis 3 miesiecy obserwuje na szkle od wewnatrz  taki jakby jasny nalot ale nie pokrywa on idelanie calego szkla tylko jak by taka mozaika . Szyby sa czyszczone regularnie co dwa dni wiec nie jest to nic  typu glony itd.. na poczatku myslalem ze moze czyscik juz sie skonczyl wiec nie przejmowalem sie tym  tylko kupilem nowy czyscik ale to nie pomoglo mimo iz przesuwajac w jednym miejscu przez kilka minut ten bialy "nalot" nie znika ani odrobine.  pomyslalem o bardziej drastycznych metodach i wzialem taka szorstka gabke , tarlem po szybie i ponownie braj jakiejkolwiek reakcji. Kolejna proba to ostrze od nozyka do tapet i proba usuniecia skrabiac po szybie ale  ani odrobimy nie udalo sie wyczyscic. 

I jeszcze  jedno co  jest bardzo wazne... akwarium jest widoczne z 3 stron (2 dlugie plus jeden bok) obie dlugie szyby pokrywaja sie tym nalotem natomiast ta boczna jest idelanie czysta i nie ma tam nic kompletnie . Stad wniosek ze to musi byc cos ze szklem ... tylko co... przeczytalem juz tyle  wiadomosci na temat szkla ale  w zadnym z nich nie spotkalem sie z czym takim  zeby w akwarium morskim mozliwa byla jakakolwiek reakcja ... a jednak cos jest... 

ps. co ciekawe w miejscach w ktorych szklarz mial przyczepione przyssawki tego jest duzo mniej , widac ewidentnie ksztalt wewnetrzy przyssawki.. 

Nie jestem w stanie zrobic zdjecia tego bo przy ledach poprostu wszytko jest niebieskie i nic kompletnie nie widac a na zywo widac to dosyc mocno... 

 

macie jakies pomysly? 

 Szklo bylo kupione nowe wiec nawet gdybym ponownie zdecydowal sie na wymiane to czy to nie wroci? 

 

zglupialem i licze ze ktos z was cos podpowie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło w reakcje z niczym nie zachodzi, ale jak jest tylko na dwóch szybach i do tego nie zachodzi w miejscu, gdzie były przyssawki, to może było czymś spryskane i teraz ta substancja pod wpływem morskiej wody tak zaczyna wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz po prostu uszkodzoną powierzchnię szkła. Spuść wodę, przepoleruj delikatnie różem, albo dochodź swoich praw od szklarza.

Musiała być walnięta cała tafla, a ślad przyssawek odcisnął się, bo zmieniła się struktura powierzchni.

Czy ślady są widoczne cały czas, czy czyszczenie chwilowo pomaga? Jaki mają kształt?

Co do reakcji szkła, to wchodzi ono w reakcję np. z kwasem fluorowodorowym - jest przez niego trawione. Ale nie sądzę by szklarz akurat coś trawił i przypadkowo uszkodził taflę. Prędzej w hucie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sebring napisał:

Od jakis 3 miesiecy obserwuje na szkle od wewnatrz  taki jakby jasny nalot ale nie pokrywa on idelanie calego szkla tylko jak by taka mozaika .

Czy to na pewno jest jak nalot (warstwa na szybie) czy to jest coś jak by ubytki w szkle (nadtrawione)?

Godzinę temu, dale napisał:

przepoleruj delikatnie różem

Co to jest ten "róż"? Jakaś pasta polerska? Czy delikatne rysy na szkle tym usunę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, klossowski napisał:

Szkło w reakcje z niczym nie zachodzi, ale jak jest tylko na dwóch szybach i do tego nie zachodzi w miejscu, gdzie były przyssawki, to może było czymś spryskane i teraz ta substancja pod wpływem morskiej wody tak zaczyna wyglądać.

wydaje sie to prawdopodobne... podjade dzis do szkalarza i zapytam czy oni czegokolwiek uzywaja lub maja jakies pojecie co to moze byc. 

1 godzinę temu, dale napisał:

przepoleruj delikatnie różem, 

 

a coz to takiego?

 

1 godzinę temu, dale napisał:

Czy ślady są widoczne cały czas, czy czyszczenie chwilowo pomaga? Jaki mają kształt?

Tak , widoczne sa caly czas , zadne czyszczenie tarcie , skrobanie nie pomaga , nie da sie tego usunac ...

Jaki ksztalt? Nie wiem nawet jak to opisac ... Wyglada jak by szyba wlasnie wchodzila z czyms w reakcje lub czyms zarastala tzn jest ogolnie na pratycznie calej powiezchni ale nie tak jednolicie tylko taka jak by mozaika . 

 

53 minuty temu, Arek77 napisał:

Czy to na pewno jest jak nalot (warstwa na szybie) czy to jest coś jak by ubytki w szkle (nadtrawione)?

Patrzac na to nieuzbrojonym okiem wyglada jak warstwa na szybie . przesuwajac reka po tym szkle wydaje sie idealnie gladka . 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Róż polerski - tlenek ceru, proszek używany między innymi przy produkcji luster teleskopów, czy polerowania szkła.

Poczytaj o jego użyciu, tylko bardziej w tematyce astronomicznej niż motoryzacyjnej (polerowanie  reflektorów).

Ustal tylko na jakiej powierzchni to jest, wewnętrznej czy zewnętrznej.

Rysy tym nie usuniesz, za głęboko do polerowania i osłabisz szkło, ale usuniesz brzegi rysy, więc nie będzie widoczna.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, sebring napisał:

Mam pytanie do kolegow bo ja juz sie poddaje. Akwarium 2000 litrow wystartowane ok 2 lata temu ( w starym akwa rozszczelnilo sie dno) .  Zamowione nowe u szklarza cale z OPTI.

Chyba wiem o czym mówisz bo coś takiego pojawia mi się na szkle powyżej poziomu wody. Schodzi po uzyciu żyletki albo ostrza trapezowego.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Tester napisał:

Chyba wiem o czym mówisz bo coś takiego pojawia mi się na szkle powyżej poziomu wody. Schodzi po uzyciu żyletki albo ostrza trapezowego.

NO wlasnie gdyby to bylo powyzej wody to ewidentnie bylo by to osad wapienny po odparowaniu wody i wtedy sprawa jest prosta bo raz ze faktycznie mozna mechanicznie usunac albo nawet szmatka z octem podczas podmiany . u mnie jest to od samego dolu szkla do samej gory... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie ślady widziałem tylko na szybach akrylowych, nigdy na szkle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, sebring napisał:

Akwarium 2000 litrow wystartowane ok 2 lata temu ( w starym akwa rozszczelnilo sie dno) .  Zamowione nowe u szklarza cale z OPTI.

Od jakis 3 miesiecy obserwuje na szkle od wewnatrz  taki jakby jasny nalot

Akwarium ma 2 lata, a od 3 miesięcy to obserwujesz? czy ja źle zrozumiałem to co napisałeś :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, =Fresz= napisał:

Akwarium ma 2 lata, a od 3 miesięcy to obserwujesz? czy ja źle zrozumiałem to co napisałeś :P

 

Akwarium  sklejone i wystartowane 2 lata temu a jakies 3-4 miesiace temu zaczela sie pojawiac ta mgielka na szybie ale z biegem czasu jest coraz bardziej widoczna . 

przez pierwsze 1,5 roku szyby byly idealne. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jednak to nie to... To powyzej to faktycznie wyglada jak jakies miescowe dzialanie czegos... pojecia nie mam czego... u mnie po pierwsze widac to na calej szybie a nie tylko miejscowo (no moze pozatymi miejscami gdzie byly przyssawki od szklarza... )  po drugi kolega powyzej napisal ze odrobina wilgoci i nie widac tego... u mnie widac to na zalanym akwa. . Dzis bede robil podniame to sproboje octem.. potem to juz nie wiem co.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tester napisał:

Chyba wiem o czym mówisz bo coś takiego pojawia mi się na szkle powyżej poziomu wody. Schodzi po uzyciu żyletki albo ostrza trapezowego.

 

57 minut temu, Tester napisał:

Szkło mało co ugryzie - na przyklad kwas fluorowodorowy, ale w wodzie? 

Tak się zastanawiam, czy ty czasem czytasz coś w ogóle, czy tak sobie piszesz radośnie dla jaj?

Masz napisane jak wół: tylko na dwóch całych szybach i w dodatku tam gdzie były przyssawki tego nie ma, w dodatku niczym nie schodzi, żadnym skrobakiem.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie klossowski coś taki nerwowy przy piątku, nie doczytałem całosci, rzeczywiście sorki. Na komórce czasami nie uaktualniają się wszystkie posty. 

Ale dla Twojej informacji - szklo się wytrawia kwasem HF


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na szkle i kwasach, ale przypomina mi to efekt """starej szyby w samochodzie""  Problem rozwiazuje wymiana. Jesli chodzi o akwarium to nie jest juz takie proste.

 

Szklo pod mikroskopem dla oka nie jest gładkie jak w dotyku pod palcem. Ma strukture,  niestety nie gładka. Nie pamietam co do byl za przedmiot w szkole, ale  samo doswiadczenie pamietam. Pokrywalismy rozne powierzchne woda a nastepne stykali ze soba razem. Dwie szybki z mala iloscia wody pomiedzy powodowały dosłownie efekt zassania ktore spowodowane bylo wypelnieniem wolnej przestrzenie i wypłynięcia powietrza. Koniec wykladu.:reading

 

Nie wiem czy mamy w jezyku polskim tlumaczenie procesu, w jezyku angielskim jest to tzw glass delamination , glass discoloration.

Wżery, przebarwienia, spowodowane glownie czasem, promieniami UV, roznego rodzaju cieczami. 

 

EDIT,  znalazlem cos na moje wywody : innymi slowy szklo koroduje ""rdzewieje""

Korozja szkła rozpoczyna się wraz z adsorpcją wody na powierzchni szkła. Jony wodoru z wody dyfundują następnie do szkła i wymieniają się z jonami sodu obecnymi na powierzchni szkła. Wartość pH wody w pobliżu powierzchni szkła wzrasta, umożliwiając rozpuszczenie struktury krzemianowej

ZRODLO:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-10/ifbs-gct101816.php#:~:text=Glass corrosion begins with the,the silicate structure to dissolve.

https://www.corning.com/worldwide/en/products/pharmaceutical-technologies/pharma-technologies-delamination.html

 

ZDJECIA:

https://www.google.com/search?q=glass+delamination&sa=N&rlz=1C1CHBF_en-GBGB888GB888&biw=1536&bih=775&sxsrf=ALeKk01b1B57ECv7EBLwJ31md1GbqFmOhw:1607104784060&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=-kMgnYD3eL0jlM%2CmpTYDBA3wueRSM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kTDubTbnbRbD4Tbrc3irBHmqfWD8A&ved=2ahUKEwiQ6pTu87TtAhXSThUIHW96DdU4ChD1AXoECA4QAQ

https://www.google.com/search?q=glass+syrface+under+microscope&tbm=isch&ved=2ahUKEwjApO7x8rTtAhVKLxoKHUaPCVMQ2-cCegQIABAA&oq=glass+syrface+under+microscope&gs_lcp=CgNpbWcQAzoGCAAQBxAeOggIABAIEAcQHlCKlgFYxKYBYOGrAWgAcAB4AIABeogB0wSSAQM2LjKYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=C3jKX4DzFsreaMaeppgF&bih=775&biw=1536&rlz=1C1CHBF_en-GBGB888GB888#imgrc=Cu8RXUsYmhzLtM

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz

No to chyba jest odpowiedz ma moje pytanie. Poczytalem troche o tym zjawisku z linkow ktore podales i dobrych wiesci nie ma....  

Jest bardzo prawdopodobne to  wlasnie to zjawisko "glass delamination " 

Co ciekawe na stronie MVA full service analytical laboratory  jest sporo zdjec tego zjawiska i opis zaczyna sie od :

Przyczyna zjawiska delaminacji jest nieznana ...( dokladniej uzyli slowa "unclear" )

Niestety ewidentnie jest to wada szkla zwlaszcza ze boczna szyba jest idealna jak by pochodzila z innej tafli ...

Nie znalazlem niczego  dotyczacego jak to usunac... zatem niestety nie obedzie sie bez wymiany akwa , reklamacja po 2 latach bedzie raczej ciezka wiec trzeba bedzie zacisnac zeby i poprostu zaplacic... 

Na sama mysl o tym juz mam dosc... od nowa wszytko .... masakra.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś podobnego. Skończyło się wymianą akwarium. Zbiornik przygarnął jakiś pracownik sklepu gdzie był zamawiany. Podobno udało się to spolerować.

large.20180627_181049.jpg.60553ce16c19f11cffea1700e48cc7a7.jpglarge.20180627_181059.jpg.5b74da6bc97896af6ba21fb8a8a21a03.jpglarge.20180627_181452.jpg.e285138f74c750d4af57139d96176906.jpg


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby to zjawisko powstało, szkło musiało zostać poddane działaniu jakiejś chemii która naruszyła strukturę szkła i przyspieszyła proces. Polerowanie pomoże bo jest to zjawisko powierzchniowe. Ewidentnie wada ukryta.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto spróbować zagadać z osobą, która kleiła akwarium? Podciągnąć pod wadę ukrytą, może coś się uda ugrać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy używasz może chlorku lantanu, „atramentu”? Jak też obserwuję taki nalot mleczny na szybie, którego nie bierze czyścik, po tym jak zacząłem używać atramentu. Może cząsteczki po4 związanego lantanem wchodzą w wierzchnią strukturę szkła?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.