Skocz do zawartości
padre

Moja pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przyszedl czas na załozenie tematu w odpowienim juz dziale :) To moje pierwsze akwarium morskie wiec pewnie dluga droga przede mna. MIalem caly czas akwaria slodkowodne czy to z malawi czy z tanganika az w koncu po namowach znajomych zalozylem swoja pierwsze morskie.

 

1. Zbiornik-  Float 10 100x50x50 + sump wlasnej roboty Float 6  800x35x40 3 otwory pod rury 25/32/25

2. Odpieniacz - Bubble magus A8

3. Oświetlenie -  T5 ATI Sunpower 6x39w DIM

4. Pompa obiegowa-  Jebao DCP 5000

5. Falowniki 2x  SLW 20

6. Autodolewka - Aqua Trend

6. Szafka - własnej roboty na stelażu pomalowany proszkowo

7. Żywa skała - 20-25 kilo na poczatek i zobaczymy jak i ile miejsca bedzie jeszcze w akwa

8. Zywy piasek- bio activ life aragonite

9. Media filtracyjne do sumpaMaxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 1kg

10. Bakterie- MICROBE LIFT Special Blend

11. Sól - Aquarium Systems Instant Ocean

12. Zestaw RO/DI -  Aquarius

Start Akwarium 06.12.2020

I kilka fotek na poczatek.

0BBA3C65-7B0A-4C11-B8A8-FA4583A08317.jpegFD88C101-402E-4A50-8CCB-89EFA0F09150.jpegEFEA79B1-325C-432F-BA5B-F0D3A3D5390B.jpegAB5B49B0-FF63-47A4-8170-07651219C20E.jpegB1FFB78A-E99C-4279-8B71-48DD126B462F.jpeg3CA44728-D5BC-4545-9F3F-845EC4960575.jpeg

BEEA73D8-2D99-4D63-A252-86D415F6D0E9.jpeg

 

4C11B7CC-29CB-4795-A17D-40EEA73F51F8.jpeg

Edytowane przez padre (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :) 

No i teraz miesiąc gapienia się na zamykanie cyklu azotowego.

Bakterie z pożywką i nie spiesz się z wkładaniem czegokolwiek do akwa ( włącznie z twoimi  łapkami ).


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie... Chociaż zapomniałeś o wentylacji w szafce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, padre napisał:

Oświetlenie -  T5 ATI Sunpower 6x39w DIM

Tak z czystej ciekawości... czemu rury a nie ledy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje. Wentylacje chcialem robic mechaniczna ale stwierdzilem ze na razie zobacze jak sie beda sprawowac powycinane otwory i szpary. Myslicie ze to za malo?

Czemu t5  hmm poczytalem troszke posluchalem roznych opini i padlo na swietlowki. Czy dobrze zrobilem nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, padre napisał:

Dziekuje. Wentylacje chcialem robic mechaniczna ale stwierdzilem ze na razie zobacze jak sie beda sprawowac powycinane otwory i szpary. Myslicie ze to za malo?

Ja to żałuję, że dałem pełną tylną ściankę. Gdybym dzisiaj robił, to dałbym tolko pasek ze 20-30cm, żeby elektrykę poprowadzić.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zalaczylem odpieniacz niech sobie juz pracuje.

D393531D-B7A5-4728-BB2F-5ACE883F0E98.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rozumiem, że na powrocie muszą być 2 kolanka , ale po co 90' . Ja zrobił bym 2 po 45' . Dlaczego ? pomyśl sam.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB jeśli masz na myśli tłumienie przepływu to mit który jest wielokrotnie powielany, a w praktyce nie ma spadku wydajności pompy. 

Bardziej zastanawia mnie zastosowanie dwóch zaworów na spływie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden do regulacji drugim odcinasz spływ, by nie ruszać regulacyjnego. Też tak mam.

Straty na kolankach to żaden mit tylko rzeczywistość, ale w naszych układach te straty są na tak małym poziomie, że w zasadzie trudno je zmierzyć.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak. Jeden jest do regulacji a drugim odcinam calkowicie splyw w razie jak bym potrzebowal cos zmienic. Nie trzeba wtedy na nowo sie bawic w ustawianie. Co do kolanek hmm mysle ze nie ma to az takiego wplywy na przepustowosc. No chyba ze masz jeszcze jakis inny argument ze zamist 90 dac 45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spływ się "sam odcina" jak woda z komina splywa ;) Sump powinien pomieścic to co jest w kominie. Wylot pompy obiegowej troszkę poniżej grzebienia i po wyłączeniu obiegu poziom wody w akwa ustala się poniżej grzebienia. IMHO sztuka dla sztuki ten zawór ;) Nie bardzo widzę jego zastosowanie ;)

 

 

Na 45 z pewnością trudniej by się coś zatrzymalo, ale jeśli masz sitko na spływie to też nie widzę powodu do zmiany. Szybciej się na skręconym zaworze kulowym zatrzyma.

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym mitem to nie do końca tak. Ja na początku miałem na dwóch kolankach 90 stopni. Średnica równa wylotowi z pompy. Zalałem zestaw kranówką do przepłukania i testów szczelności. W użytkowaniu wyszło mi że taki układ rur przeszkadza, więc wywaliłem dwa kolanka i wygiąłem zwykłą opalarką rurę w dwa kolanka po około 45 stopni. Różnica wydajności była zauważalna na tyle że musiałem zmienić tłumienie na zaworze powrotu (otworzyć go nieco bardziej). Pompa 6000 l/h.

Przy mniejszych systemach i proporcjonalnie mocniejszych pompach użytych do nich, niż to wymagane, faktycznie, można pominąć ich wpływ, zwłaszcza że często też jest mniejsza średnica rur użyta, co daje większe ciśnienie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aż  się prosi by zamienić powrót z rewizją . Co do drugiego zaworu na spływie , to tak jak napisał @VDR  spływ się sam odcina , drugi zawór bez sensu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości nie hałasuje ci ta woda w sumpie? Dla mnie różnica poziomów więcej niż 1-1.5cm to już chlupanie wody.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie halasuje a dodatkowo drzwiczki przesuwne. Wlasnie skonczylem robic korone mozna zakladac :)

B8F7534B-4FC2-478D-98DF-19075E33A8C7.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, padre napisał:

D393531D-B7A5-4728-BB2F-5ACE883F0E98.jpeg

A mnie zastanawia, po co jest ta przedostatnia przegroda? Przez to woda w komorze, w której jest grzałka przepływa tylko górą. Tak miało być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klossowski Te dwie ostatnie przegrody  to tzw. buble stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, JerzyB napisał:

 Te dwie ostatnie przegrody  to tzw. buble stop.

Bubble stop to nasz za odpieniaczem tam gdzie są kulki.... do tej ostatniej przegrody żadne "bubble" już nie powinny się dostawać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skomplikowany ten sump, muszę przyznać ;) Załóż jakiś wentylator, nawet komputerowy, żeby wymusić obieg powietrza, bo jak wszystko dojrzeje będzie kiszonka i smród z szafki. Powodzenia, tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, JerzyB napisał:

@klossowski Te dwie ostatnie przegrody  to tzw. buble stop.

W bubble stop woda przelewa się górą i dołem, tutaj tylko górą. W komorze z grzałką woda będzie stać w miejscu, więc albo cyrkulator albo dsb albo coś jeszcze innego, dlatego zapytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę jak jest trzecia od końca w klejona , ale te  dwie ostatnie , to na pewno bubble stop , bo co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta przegroda z grzalka to moze bedzie refugium dodatkowa biologia. Mi sie zdaje ze w tej komorze i tak nie stoi woda bo przecież przelewa sie z komory z kulkami i wpadajac do komory z grzalka wpada na dol a nie bezposrednio po gorze do nastepnej komory. Tak mi sie wydaje przynajmniej :) Otwory mam powiercone z tylu i mysle jeszcze z przodu w drzwiczkach mam z pcv i do polowy mam przysloniete kanapa wiec na dole jak wywierce nie beda widoczne a powinny zrobic obieg powietrza. Jak bedzie malo to wymusze to wentylatorkiem na usb.  Myslicie ze to powinno wystarczyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos podpowie jaki czas ustawic w tym momencie swiecenia i na jaka moc proponujecie abym ustawil. Chce oczywiscie wykorzystac mozliwosci i robic wschody i zachody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minal prawie miesiac wiec jakas mala aktualizacja. Dostalem od znajomego 2 szczepki Caulastrea Fluo i Capnella a do tego to co bylo razem z kupiona skalą pare sarkopytonow. Korale maja sie dobrze pompuja sie  a Fluo zaczelo sie dzielic. Sarko jak zalalem akwarium bylo  bilae teraz dostaja kolorow.Jakies glony wyszly ale o dziwo wiecej na szybach oklejonych czarna folia. W zeszłym tyg dokupilem kraba pustelnika i dwa slimaki turbo i trochus. Parametey na dzien 28.12 

PH -8,2 No2 -0,No3-5,Po4~0,5, Kh-9,Ca-425, Mg-1440 ( nie jestem pewny ze dobrze zmierzylem), Si-0 

A6EB80B6-6552-4B29-91FE-989826B1E4A2.jpeg

B092E5DA-5BBB-4849-B083-A40A2237510C.jpeg

 

89066231-A897-4886-BF52-E564EFD1C419.jpeg

Edytowane przez padre (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.